Zekeriya Şen

-
Aa
+
a
a
a
04 Ekim 2021

Nueva Canción hareketinin temsilcilerinden Arjantinli müzisyen Mercedes Sosa’yı, sanatçının 4 Ekim 2009'daki ölümünün ardından programcımız Zekeriya Şen'in yazdığı yazıyla anıyoruz.

 

 

08 Eylül 2016

Bu sanatçıyı tesadüfen tanıdım ve o gün bu gündür neredeyse her gün bir defa dinliyorum. Son zamanlarda Afrika’dan keşfedilmiş en başarılı ve özgün sanatçılardan biri. Bunun için Sahel Sounds’a, bu kayıp sanatçının üretimlerini bulup bizlere ulaştırdığı için teşekkür etmek durumundayız. 

07 Eylül 2016

Öykümüz 1968 yılında başlıyor. Amerika'da Baltimore’dan yola çıkan ve son durağı Rio De Janeiro’da olan müzik enstrümanları ile dolu bir gemi  bir şekilde denizde kayboluyor ve kendini Cabo Verde'de buluyor. Tüm bu enstrümanların sergilenmesi gereken EMSE Fuarı’ndaki stant ise boş kalıyor.

01 Eylül 2016

In the Heart of the Moon, Malili efsanevi gitarcı ve Nehrin Blues Adamı lakaplı Ali Farka Touré ve Mandé sülalesinden gelen kora virtüözü Toumani Diabate’nin birlikte kaydettiği bir düet albümü. Yaptıkları işin, tam anlamıyla, sonuna kadar hakkını veren iki sanatçı, bol üretkenliğin aksine, nadir ama kaliteli üretim felsefesini benimsiyor. Özellikle Ali Farka Touré’nin artık aramızda olmadığını düşünürsek bu albüm daha fazla yüreğe basılacak türden.

01 Eylül 2016

Evet, belki de bu tür kültürel harmanlamalara çok kredi veriyoruz oysa sadece “iyi müzik yapmak” gibi sığ bir vizyon ile üretilmiş olabilirler. Fakat bir müzik yazarı ve özellikle dinleyicisi olarak vizyonun daha derin unsurlara dayandırıldığını düşünmek istiyorum. 

31 Mayıs 2016

Burada sıraladığım elli üç Afrikalı sanatçıyı içeren liste, Afrika müziğini keşfetmek isteyenlerin başvurabileceği en doğru adres olabilir. Elbette bazı isimler bu listede yer almayabilir, zira her gün Afrika’dan başka bir cevher çıkmakta. 1923 – 1979 yılları arasında yaşamış yazar ve filozof Pliny the Elder olarak bilinen Gaius Plinius Secundus’un yazdığı gibi “Her zaman Afrika’dan çıkan yeni bir şey vardır.” 

24 Mayıs 2016

En değerli yerel müzik beklenmedik yerlerden çıkandır. Kulağınızın sürprizlere açık olduğu o anlar sizleri gafil avlar ve ayaklarınızı yerden keser. Bizler, gerçek anlamda, ne dinliyorsak oyuz aslında. Kafamızdaki müzik hayatımızı devindirir, yükselimler yaşamasını sağlar ve dışarıdan içeriye kadar etkilenmesine vesile olur.

18 Mayıs 2016

Bir zamanlar Fransız kolonisi olan Cezayir, bağımsızlığını kazandıktan sonra heyecanla ve yeni bir ulusal kimlik ile dünyaya adım attı. O dönemlerde özellikle rai müziği içki ve dans ile örtüştürüldüğünden pek hoş karşılanmadı, hatta dönem dönem yasaklandı. Nüfusu daha fazla ve hızlıca Araplaştırmak için uğraşan devlet, özellikle popüler ve güncel müziklere yeşil ışık yaktı. Ancak bu tarzlar yurtdışında pek ilgi görmedi, daha doğrusu rai müziğinin gölgesinde kaldı.

04 Mayıs 2016

Mavi, mor, beyaz, kahverengi dalgaların eflatun, sarı ve kırmızı tuvaller üzerine savrulması. İnsan sesi ile bozulmayan, tek bir enstrümandan çıkan saf ritimler. Renklerin süslediği bir atmosferde  damlayan notalar Dustin’in dünyası. Oldukça davetkâr, oldukça samimi ve duygusal.

29 Nisan 2016

Kanımca J.S. Bach ilk Dünya Müziği bestecisi. Her ne kadar alt tanım olarak yaptığı müziği Klasik Batı Müziği olarak ifade etsek de geniş bir perspektiften bakıldığında Bach bir Dünya Müziği sanatçısı. 

09 Nisan 2012
Programcımız Zekeriya Şen, 27 Nisan'da Aya İrini'de bir konser verecek olan Perulu şarkıcı Susana Baca ile bir röportaj yaptı.
23 Kasım 2011
Tahrir Meydanı'nda halk hiç kimseden korkmadığını müzikler eşliğinde tüm dünyaya ilan etti. Hem direndi hem de dans etti.
22 Ağustos 2011
İnsanoğlunun ürettiği her ses kulaklarımıza müzik olarak gelmeyebilir. Bu sesleri farklı, garip, korkunç ve hatta yanlış olarak algılayabiliriz.
30 Haziran 2011
Kolaylıkla diyebiliriz ki, dünyamızın müzikle, ritmle en içiçe olan kıtası Afrika.
01 Haziran 2011
Dustin O'Halloran'ın müziğini dinlerken duyguların birer renk olup buharlaştığına şahit oluyorsunuz.
25 Nisan 2011
Güney Afrikalı müzisyen Hugh Masekela'nın hayatı ve yaşamı hakkında.
17 Şubat 2011
Günümüzün coşkulu Ortadoğu müzik sahnesinde, Fairuz hiç şüphesiz kendine özgü, ayrıcalıklı bir yer alıyor.
08 Aralık 2010
Zekeriya Şen, yılın en iyi dünya müziği albümleri listesini bizimle paylaşıyor:
18 Mart 2010
Dün bir müzik adamı göç etti dünyadan, Charlie (Thomas) Gillett. Onun için söylenecek güzel laf çok, özellikle müziğe katkılarından dolayı.
06 Ocak 2010
Lhasa'nın, zamanı umursamayan, hüzünlü şarkıları bundan sonra da bizimle olacak neyse ki...
04 Ocak 2010
İsrail asıllı İngiliz sanatçı Mor Karbasi, bu yılın dünya müziği platformunda en dikkat çeken sanatçısı. İnanılmaz esnek bir sese sahip olan bu genç sanatçı, daha yeni yeni adını duyurmaya başlamış olsa bile dünya müziği kulvarında önemli bir yere sahip olacak özelliklere sahip.
17 Kasım 2009
Suriyeli efsanevi sanatçı Omar Süleyman, Sublime Frequencies'den iki yıl önce çıkan "Highway To Hassake"den sonra yeni çalışması ile karşımızda.
06 Ekim 2009

Mercedes Sosa'yı ilk defa dinleyen biri, hiç şüphesiz kendisine vahiy indiğini zanneder, oysa bu, Sosa'nın uğuldayan, pes, ağır ve çarpıcı, büyüleyici sesidir.

27 Ağustos 2009
Tüm insanlara derin dualarımı ve içten sevgilerimi iletiyorum. Müzik her zaman en iyi yoldaşınız onu asla kaybetmeyin…
20 Temmuz 2009
Tony Allen, funk, dub, rock ve hip-hop gibi modern müzik stilleri ile harmanladığı afrobeat ateşini hep canlı tuttu.
18 Mayıs 2009
22 Mayıs'ta İstanbul'da bir konser verecek olan Malili müzisyen, kora virtüözü Toumani Diabaté ile bir söyleşi.
29 Nisan 2009
Tüm dünyanın bir sahne olduğunu ve bu sahnede yer alan her tür müziğin de birbiri ile bağlantılı olduğunu ve aynı anda çalınabileceğini savunan Balkan Beat Box, bu iddiasını şu ana kadar hakkıyla kanıtladı. Zekeriya Şen, Açık Radyo için, Balkan Beat Box'tan Ori Kaplan ile sanal bir söyleşi yaptı.
08 Nisan 2009
Üç farklı ülkeden üç sanatçının ve üç farklı enstrumanın bir araya geldiği 3MA, çeşitliliği ve eşitliği duyabileceğimiz bir albüm.
09 Mart 2009
Mumbay'ın köhne ara sokaklarında ve gecekondu bölgesinde çekilen bir filmin, gerçekleri yansıtabilmek için yerli bir bestecinin dokunuşuna muhtaç olduğu kuşkusuz. Bu yüzden Danny Boyle'un A.R. Rahman'la işbirliğine girişmiş olması çok akıllıca.
23 Şubat 2009
2008'in sonunda "I am Eve" adlı yeni albümleri yayınlanan Marsha ve Marjan Vahdat, "Bir kadının sesini kafeste tutmanın imkânsız olduğunu göstermek istiyoruz" diyorlar.