Açık Dergi

-
Aa
+
a
a
a

İstanbul'un soluğu, radyoya vuran sesi, alternatif kent rehberi.

 
Hafta içi her gün 18:10 - 20:00 arasında
 
İlksen Mavituna
 
58. Yayın Dönemi: 30 Ekim 2023 - 28 Nisan 2024
Açık radyo
 

Açık Dergi

Her gün

İstanbul'da Ne Var Ne Yok

Pazartesi

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin? 

Hazırlayanlar: Asu Aksoy ve Burçin Altınsoy

Haftanın Albümü

Salı

Antroposen Sohbetler (15 günde 1)

Hazırlayan: Utku Perktaş

Dünyayı Okumak (15 günde 1)

Hazırlayanlar: Aytaç Timur, Akif Pamuk

Harici Bellek

Hazırlayan: Murat Meriç

Çarşamba

Yerden Yüksek (15 günde bir)

Hazırlayan: Gizem Kıygı

Popüler Kültür Envanteri (15 günde 1)

Hazırlayanlar: Nilgün Tutal, Kerem Yalçıner

Tezahür: İstanbul tiyatro hayatı hakkında gündelik konuşmalar (15 günde bir)

Hazırlayan: Gülin Dede Tekin 

Kayıp Zamanı Yakalamak (15 günde 1)

Hazırlayanlar: Seval Şahin, Nedret Öztokat Kılıçeri

Perşembe

Sinemalardan 

Hazırlayanlar: Melis Behlil

Fasikül (15 günde bir)

Hazırlayanlar: Ekrem Buğra Büte ve Fırat Yücel 

Fransız Öpücüğü (15 günde bir)

Hazırlayan: Devrim Özkan

Çıplak Ayaklarla Dans (15 günde 1)

Hazırlayanlar: Mihran Tomasyan ve Duygu Güngör

Sanat Rafı (15 günde 1)

Hazırlayanlar: Sevil Sarp ve Senem Çelikörslü

Cuma

Bu Köşe Kitap Köşesi 

Hazırlayan: Ceyhan Usanmaz

Bağımsızlar

Hazırlayan: Ekmel Ertan, Günseli Baki, Sarp Keskiner

Felsefe Açıklarından

Hazırlayanlar: Yılmaz Murat Bilican, Ahmet Rıfat Öğdül

01 Aralık 2023

Müge Gürsoy ve Emine Bora'yla bu ay gerçekleşen Bilge Karasu Günleri'ni ve Aynalıgeçit'te devam etmekte olan Bilge Karasu Sergisi'ni konuşuyoruz.

""
30 Kasım 2023

Türkiye’de ilk ve tek olan Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’nin düzenlediği 2. Berkol Bilimkurgu Günleri'ni Nazlı Bülay Doğan ile konuşuyoruz.

""
23 Kasım 2023

Açık Dergi'de bugünlerde yeniden hatırladığımız bir söyleşiyi arşivden çıkarıyoruz. Jean Genet özellikle Filistin meselesine ve Ortadoğu’ya bakışını dile getiriyor.

""
16 Kasım 2023

Yeni Metin Tiyatro Festivali başlamak üzere. Konuklarımız GalataPerform'dan Yeşim Özsoy ve Ferdi Çetin.

Candice Lin, "Sert, Beyaz Bir Beden, Geçirgen Bir Astar", 2017. Yerleştirme, çeşitli boyutlarda. Sanatçının, François Ghebaly Galeri’nin ve Chicago Üniversitesi Reva ve David Logan Sanat Merkezi’nin izniyle. (Fotoğraf: Robert Chase Heishman)
16 Kasım 2023

Pera Müzesi'nde Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan yola çıkan ve 26 Ekim'de açılan Gelecek Hatıraları sergisinin küratörü Ulya Soley'le konuşuyoruz.

Kızlar İçin Caz Kampı
09 Kasım 2023

Müzik üretiminde cinsiyet eşitsizliğine dair farkındalık yaratmak için gerçekleştirilen “Jazz Camp for Girls” projesi Türkiye'de hayata geçiyor. Konuğumuz, 3dots ekibinden Çağıl Özdemir.

""
04 Kasım 2023

Zeyrek Çinili Hamam, hamam olarak kullanılmaya başlamadan önce ilk ve son kez kapılarını "Kalıntıların Şifası" adını taşıyan özel bir güncel sanat sergisiyle açtı.

03 Kasım 2023

Beats By Girlz Türkiye Festivali bu yıl 10 günlük programıyla şehrin farklı noktalarına yayılıyor. Festival direktörü Beril Sarıaltun ve programlama sorumlusu Ezgi Karadayı stüdyomuzda.

02 Kasım 2023

Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali'nin sanat yönetmenliğini üstlenen Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran ile festival hakkında konuşuyoruz.

İş Sanat Yönetmeni Defne Turaç
02 Kasım 2023

İş Sanat yönetmeni Defne Turaç'la 2023-2024 sezonunda sahnede öne çıkanları konuşuyoruz.

18 Ekim 2023

Tekfen Filarmoni geçtiğimiz yıl, kuruluşunun 30. yılında klasik müzikte sürdürülebilir bir anlayış ile ve yepyeni bir model olarak O da Tekfen’i hayata geçirdi. Boğaziçi Üniversitesi iş birliğinde Albert Long Hall’de gerçekleştirilen ilk sezonda yaklaşık iki bin genci klasik müzikle buluşturdu.

13 Ekim 2023

Galerist'te 28 Ekim'e kadar süren "Dostlar Arasında - Uzun Bir Hikayeden Kesitler" başlıklı Hüseyin Alptekin sergisini küratör Pelin Uran ve Ayhan Hacıfazlıoğlu'yla konuşuyoruz.

BIFO'nun sahneden bir görünümü
11 Ekim 2023

Borusan Sanat, Filarmoni Orkestrası'nı (BİFO) programını geçtiğimiz günlerde açıkladı.

İslomania sergisinden Koi Balığı
10 Ekim 2023

Fotoğraf sanatçısı Manuel Çıtak, DEPO İstanbul’da yer alan ilk kişisel sergisi ‘islomania’ için Serdar Darendeliler eşliğiyle Açık Dergi'ye konuk olmuştu. Onu vefatının ardından saygıyla anıyoruz.

04 Ekim 2023

Bağımsız ve çok sesli güncel sanat e-yayını Argonotlar, geçtiğimiz günlerde ilk basılı yayını yaptı. 2022 yılı boyunca yayınlanan yazılardan geniş bir seçkiyi bir araya getiren Almanak 2022 vesilesiyle Kültigin Kaan Akbulut, Seçil Epik ve Esra Ece Kuleci Açık Dergi'de.

""
28 Eylül 2023

212 Photography Istanbul, izleyicisini altıncı yılında fotoğrafın yanı sıra farklı disiplinlerin de dahil olduğu kapsamlı programıyla İstanbul'un farklı rotalarında ağırlamaya hazırlanıyor. Festival direktörü Banu Tunçağ ile beraberiz.

22 Eylül 2023

Art Unlimited X Açık Radyo işbirliğiyle: ödüllü yazar, akademisyen ve gazeteci Nedim Gürsel, sanat eleştirmeni, yazar ve radyocu Evrim Altuğ'la İzlenimcilik'in 150. yılında bir araya geliyor. 

""
22 Eylül 2023

Alper Tolga Akkuş, Altın Koza Festivali Koordinatörü İsmail Timuçin ile Altın Koza'yı, Türkiye'deki sinema sektörünü ve festivalin ilerideki hedefleri hakkında konuştu.

Lakecia Benjamin
14 Eylül 2023

Akbank Caz Festivali bu ay başlıyor. Açık Dergi'de festival direktörü Gözde Sivişoğlu'yla İstanbul'da pek çok mekana yayılan ve çok farklı caz anlayışlarını bir araya getiren festivalin 33. edisyonunu konuşuyoruz.

05 Eylül 2023

Alper Aydın’la Ordu’da geniş bir alana yayılan, farklı üretim pratikleriyle oluşturduğu ilk kişisel sergisi Fata Morgana’yı konuşuyoruz.