Dosya Arşivi

24 Haziran 2018'de yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerine dair değerlendirmeler, Açık Radyo'da yayınlanan haber, değerlendirme ve görüşler, iç ve dış basında yayımlanan bazı makaleler.
Bu yılki temamız: Müşterekler. Ortak varlıklarımız. Haber ve duyurular için: Fotoğraflar için: https://twitter.com/acikradyo www.instagram.com/acikradyo/ www.facebook.com/acikradyo www.flickr.com/photos/acikradyo/ Dinleyiciler Nasıl Destek Olabilir? Her yıl düzenlenen Dinleyici Destek Projesi ile Açık Radyo dinleyicisi radyosuna sahip çıkıyor. Dinleyiciler seçtikleri programın istedikleri bir saatine destek verebiliyorlar. Yani dinleyiciler ücretsiz dinleyebilecekleri bir yayının sürdürülebilmesi için para vererek destek oluyorlar. Bunu bir telefonla (0 212 343 41 41) ya da www.acikradyo.com.tr adresinde sağ üst köşede bulunan Destek Olun tuşuna tıklayark yapmak mümkün. Karşılığında ise radyo, destekçisinin adını programın başında ve sonunda anarak teşekkür ediyor.
Her yıl olduğu gibi 2017'nin ardından da bir yıl sonu muhasebesi yapmak istedik. Umuyoruz ki, 2018 gezegenimiz ve üzerindeki tüm canlılar için umudun hakim olduğu bir yıl olsun.
Adalet Yürüyüşü'nden haberler, notlar...
OHAL'in 3. kez uzatıldığı ve TBMM'nin Anayasa değişikliğini tartışmaya başladığı günlerde ülkemiz için hayati önemde olan bu konuda basından derlediğimiz yazılar.
2016 pek de iyi bir yıl oldu diyemeyiz dünya için. Umuyoruz ki 2017 barış ve iyilik getirsin, 2016'yı aratmasın. Zenginle fakir arasında bir savaş var, Kadınla erkek arasında bir savaş. Bir savaş var savaş diyenlerle Yok diyenler arasında Yılın sonlarında karanlık ve görkemli bir “son albüm” çıkarıp hemen ardından da öte dünyaya tantanasız, şık bir geçiş yapacak olan çağdaş ozan Leonard Cohen böyle demişti uzun zaman önce: Sanki yüzyıllardır yaşanmış, şiddeti her geçen gün artmakta olan dünya halinin özetini sunmak istermiş gibi. Bekliyor ve korkuyorduk: 2016 da, Açık Gazete ekibinin hatırında kalanları bir araya getirdiği sene sonu özet kaydına işte böyle, savaşlar arasında şekillenmiş, şiddetle lebalep dolu, karmaşık ve kapkaranlık bir yıl olarak mı geçecekti – gene?
British Council işbirliği ile Mayıs 2016 - Ekim 2016 arasında Açık Radyo'da yayınlanan Shakespeare Aramızda, 2016 yılı boyunca ölümünün 400. yıldönümünü anısına oluşturulan ve Shakespeare’in eserleriyle ilgili etkinlik ve aktiviteleri kapsayan dünya çapındaki eşsiz Shakespeare Yaşıyor (Shakespeare Lives) programının bir parçasıdır. #ShakespeareYaşıyor
[[nid:145510]]     Biyoçeşitliliğin kaybı, iklim değişikliği gibi acil ve  devasa küresel sorunlarla karşı karşıyayız. Biz insanlar birbirimize ve üzerinde yaşadığımız biricik ve kıymetli gezegenimize, Dünya'ya karşı sorumluluğumuzu  farkına varmalıyız. Global Population Speak Out tarafından yayımlanan Overdevelopment, Overpopulation, Overshoot / Aşırı Gelişme, Aşırı Kalabalık, (Ş)aşırı Hedef*  başlıklı kitap içindeki olağanüstü fotoğraflar ve sözlerle bu konuda farkındalığımızı arttırmak için benzersiz bir kaynak. Bu dosyada Overdevelopment, Overpopulation, Overshoot / Aşırı Gelişme, Aşırı Kalabalık, (Ş)aşırı Hedef 'ten hergün bir cümle, bir fotoğraf yayınlıyoruz.** Global Population Speak Out'un kampanyasına ulaşmak için tıklayın: https://populationspeakout.org/   * Population Media Center / Population Institute, Editör: Tom Butler ** Türkçe çeviri için Çiğdem Dalay'a teşekkür ederiz.
Açık Radyo Dinleyici Destek Projesi Özel Yayını: 13. Açık radyo Günleri 19 - 27 Mart 2016
Artvin, Kafkasör Yaylası, Cerattepe'de Cengiz Holding ve Eti Bakır A.Ş tarafından yapılması planlanan altın madeni faaliyetlerine karşı yöre halkının uzun bir süredir devam eden direnişini takip ediyoruz.
13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan ve resmi rakamlara göre 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma Katliamı, hem o gün yaşananlar hem de şimdilik 8 tutuklu 46 sanıkla yürüyen dava sürecinde yaşanan 'tıkanıklıklar' nedeniyle üzerinde konuşulmaya, aydınlatılmaya muhtaç. Açık Gazete'de her ayın 13'ünde Soma Davası'nı takip ediyoruz. Soma Nöbeti'ne, davanın gidişatına, ailelerin durumuna kulak veriyoruz. 
Her yıl adetimiz olduğu üzere, hem dünya hem de Türkiye için çok zor bir yıl olan 2015’in ardından da bir değerlendirme yaptık. Umarız gelecek yıl daha iyi bir yıl olur. Hepinize barış içinde, mücadele dolu, huzurlu ve mutlu bir yeni yıl dileriz!
30 Kasım - 11 aralık tarihleri arasında Paris'te yapılan BM İklim Konferansı COP21'e dair haberler, yorumlar.
Kamp Armen'den haberler...
Yeşil Yol nereye çıkar? Bu dosyada Samsun'dan Artvin'e kadar uzanacak ve yapılacak olan 2000 km'nin üzerinde bir yolla Doğu Karedeniz'in yaylalarını birbirine bağlayacak Yeşil Yol Projesi ve bölgeye etkilerini çeşitli boyutlarıyla ele alıyoruz.
7 Ocak 2015 tarihinde Paris'te Charlie Hebdo mizah dergisine yapılan saldırı hakkında haberler, yorumlar ve analizler. Charlie Hebdo katliamı bütün dünya için ne anlama geliyor?