Açık Gazete

-
Aa
+
a
a
a

Satır aralarında kıtalararası yolculuk, kuşaklar arası sohbet.

 
Hafta içi her gün 08:00-10:00'da. Tekrarı geceyarısından sonra 01:00 - 03:00 arasında.
 
Ömer Madra, Özdeş Özbay
 
58. Yayın Dönemi: 30 Ekim 2023 - 28 Nisan 2024
Açık radyo
 

Açık Gazete

Açık Gazete bir haber programıdır. Türkiye ve dünya gündemine dair güncel haberleri ele alır, takip eder ve yorumlar.

Günün Sözü arşivine ulaşmak için tıklayın.

Pazartesi

Ekonomi Politik: Ali Bilge ile ülke gündemine dair konuşmalar.

Haftanın Karikatürleri: İzel Rozental dünyadan ve Türkiye'den haftanın karikatürlerini yorumluyor.

Salı

Ufuk Turu: Ahmet İnsel'le Türkiye ve dünya gündemine dair değerlendirmeler.

Açık Bilinç: Güven Güzeldere ile bilim ve felsefe sohbetleri.

Çarşamba

Hüsnükabul:  Ferhat Kentel, Taha Elgazi, Waseem Ahmad Siddiqui ile mültecilerden hak temelli sesler.

Nereye Doğru: Cengiz Aktar'la geleceğe bakışlar.

Perşembe

Avrupa Ne Konuşuyor? : Tuğba Tekerek ile Avrupa gündemi.

Seyfettin Gürsel'le Ekonomik Gidişat (15 günde 1)

Standing Rock (Dikilen Kaya): Bikem Ekberzâde ile "petrol, açgözlülük ve lakotaların adalet mücadelesi". (15 günde 1)

Cuma

Spor: Burcu Biçer'le spor kültürü.

""
17 Nisan 2024

Hüsnükabul'de konuğumuz Didem Danış ile Göç Araştırmaları Derneği çatısı altında gerçekleştirdiği son araştırmayı ve Türkiye'de göçmenleri etkileyen makro ve mikro politikaları konuşuyoruz.

Görsel: Cyclist Mag
05 Nisan 2024

Spor Gündemi'nde Burcu Biçer, en ikonik klasik bisiklet yarışı Paris-Roubaix ve Fenerbahçe Spor Kulübü'nün Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nı değerlendiriyor.

05 Nisan 2024

Hüsnükabul'de, göç ve savaşın karmaşıklığına ve devletlerin bu konulardaki politikalarının insan haklarına etkilerine dikkat çekiyor ve görünmez çizgiler olarak adlandırılan bu olguları, çeşitli ülkelerdeki politikaları, medya manipülasyonu ve toplumsal algıları şekillendirme sürecinde nasıl rol oynadığını tartışıyoruz.

""
04 Nisan 2024

Ekonomi Politik'te Ali Bilge, hafta sonu gerçekleştirilen Türkiye yerel seçimlerini değerlendiriyor.

""
04 Nisan 2024

Nereye Doğru’da Cengiz Aktar’ın gündeminde, Türkiye’de seçim sonrası Van’daki karışıklık, Gazze’de tamamen başlayan kıtlık ve Azerbaycan - Ermenistan anlaşmazlığı var.

""
03 Nisan 2024

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel, hafta sonu gerçekleşen yerel seçimlerin yanı sıra Bulgaristan'daki hükümet krizine, Avrupa Birliği Konseyi’nin Ukrayna, Bosna-Hersek ve Moldova ile üyelik müzakerelerinin başlanmasına yönelik kararına, Şam'da İran’ın konsolosluk binasına gerçekleştirilen bombalı saldırıya ve Bosna-Hersek ile Peru'nun üst yönetimlerinde yaşanan skandallara değiniyor.

""
02 Nisan 2024

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Marco de Angelis'in çizimi haftanın karikatürü seçildi.

""
29 Mart 2024

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel, Slovakya, Senegal ve Venezuela seçimlerine değiniyor.

The Exterminating Angel (1962)
29 Mart 2024

Hüsnükabul'de yeryüzünde artan insanlık dışı muameleler üzerinden bir "barbarlaşma" sürecinin izini sürüyor ve Homi K. Bhabha'nın "kabile milliyetçiliği" kavramıyla örtüşerek ele alıyoruz. Bhabha'nın perspektifinden, liderlerin azınlıkları hedef alması ve toplumsal yaşamın dışına itmesi; bu yeni siyasi dilin, toplumda muhalifliği suç sayma eğilimini artırdığına ve genel bir saygısızlık ortamı yarattığına dikkat çekiliyor.

""
29 Mart 2024

Spor Gündemi'nde Burcu Biçer, CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi'ne, Kupa Voley final maçlarına ve Montreal’de düzenlenen 2024 Artistik Patinaj Dünya Şampiyonası'na değiniyor.

""
28 Mart 2024

Nereye Doğru’da Cengiz Aktar’ın gündeminde, Gazze’de Ramazan ayında da devam eden soykırım ve İsrail’in bugüne kadar uygulamadığı uluslararası kararların genel derlemesi var.

""
27 Mart 2024

Hüsnükabul'de; Hindistan'da BJP iktidarının 2019 yılında açıkladığı Vatandaşlık Yasası'nın anti-müslüman politikalarıyla ivmelenen ve son dönemde Modi'nin Netenyahu ile yakınlığı, Hindistan'ın İsrail'e silah ve para ihracı gibi hamleleriyle zirveye ulaşan toplumsal gerginliği; ülkenin iç ve dış siyaseti üzerindeki etkilerine odaklanarak konuşuyoruz. 

""
26 Mart 2024

İklim İçin'de Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, nesli tükenmekte olan birçok hayvanın tahnitinin bulunduğu 'kaçak müze' üzerine konuşuyorlar.

""
25 Mart 2024

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından İrvin Mandel'in çizimi haftanın karikatürü seçildi.

""
14 Mart 2024

Nereye Doğru’da Cengiz Aktar, yaklaşan yerel seçimlere, Türkiye - ABD dışişleri bakanlarının görüşmesine, Romanya’nın kazandığı davaya ve Uluslararası Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümü Merkezi adlı kuruma değiniyor

""
11 Mart 2024

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından İ. Bülent Çelik'in çizimi haftanın karikatürü seçildi.

""
11 Mart 2024

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel, Fransa’da kürtajın anayasaya girmesine, Polonya'da gündemde olan casus yazılımlarına, Rusya Federasyonu başkanlık seçimlerine ve Haiti’de son aylarda vahim hale gelen gelişmelere değiniyor.

""
08 Mart 2024

Açık Gazete'de Ömer Madra ve Özdeş Özbay, Dünya Kadınlar Günü’nde Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli kadın direnişçilerden Sabiha Sertel'i Nur Deriş'ten dinliyorlar.

08 Mart 2024

Hüsnükabul'de Waseem Ahmad Siddiqui, Ferhat Kentel ve Ömer Madra, Judith Butler'ın Hannah Arendt okuması üzerinden kötülüğün kapitalizmin mekansal gerçekliğiyle de kesişen sıradanlığını ve günlük hayatın içinde görünmezleşen kötülüğe tanıklığın imkansızlığını ele alıyor.

""
08 Mart 2024

Spor Gündemi'nde Burcu Biçer, 8 Mart Kadınlar Günü vesilesiyle Türkiye'de spor medyasının güçlü kadın isimleriyle bir araya geliyor.