Açık Gazete

-
Aa
+
a
a
a

Satır aralarında kıtalararası yolculuk, kuşaklar arası sohbet.

 
Hafta içi her gün 08:00-10:00'da. Tekrarı geceyarısından sonra 01:00 - 03:00 arasında.
 
Ömer Madra, Özdeş Özbay
 
58. Yayın Dönemi: 30 Ekim 2023 - 28 Nisan 2024
Açık radyo
 

Açık Gazete

Açık Gazete bir haber programıdır. Türkiye ve dünya gündemine dair güncel haberleri ele alır, takip eder ve yorumlar.

Günün Sözü arşivine ulaşmak için tıklayın.

Pazartesi

Selim Badur'la Korona Günleri : Selim Badur ile pandemi gündemi. (15 günde 1)

Ekonomi Politik: Ali Bilge ile ülke gündemine dair konuşmalar.

Haftanın Karikatürleri: İzel Rozental dünyadan ve Türkiye'den haftanın karikatürlerini yorumluyor.

Salı

Ufuk Turu: Ahmet İnsel'le Türkiye ve dünya gündemine dair değerlendirmeler.

Açık Bilinç: Güven Güzeldere ile bilim ve felsefe sohbetleri.

Çarşamba

Nereye Doğru: Cengiz Aktar'la geleceğe bakışlar.

Perşembe

Avrupa Ne Konuşuyor? : Tuğba Tekerek ile Avrupa gündemi.

Seyfettin Gürsel'le Ekonomik Gidişat (15 günde 1)

Standing Rock (Dikilen Kaya): Bikem Ekberzâde ile "petrol, açgözlülük ve lakotaların adalet mücadelesi". (15 günde 1)

Salgınlar Çağı: Pandemide Sağlık: Osman Elbek ve Kayıhan Pala ile Covid-19 pandemisinde halk sağlığı ve virüse karşı geliştirilen teknolojiler. (15 günde 1)

Cuma

Seyyare: Sezin Öney'le Türkiye ve dünya olayları arasında paralellikler, karşılaştırmalar.

Spor: Alp Ulagay'la spor kültürü.

""
07 Aralık 2023

Nereye Doğru’da Cengiz Aktar’ın gündeminde, Gazze’deki son durum, Avrupa Birliği’nin yeni yayınladığı Türkiye stratejisi raporu, Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) yayınladığı en çok silah ve askeri hizmet satışı yapan ilk 100 şirket listesi ve İran’da devam eden idamlar yer aldı.

""
05 Aralık 2023

Açık Gazete'de, İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü ve Maden Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz ile bir araya gelerek önceki gün yaşanan Mudanya depremi hakkında bilgi alıyoruz.

""
04 Aralık 2023

Greenpeace çalışanı Yakup Çetinkaya, Filipinler'den Açık Gazete'nin yayınına katılıp Shell'e karşı gerçekleştirdikleri fosil yakıt karşıtı eylemi anlatıyor.

""
04 Aralık 2023

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Coco'nun çizimi haftanın karikatürü seçildi.

""
01 Aralık 2023

Ömer Madra ile Özdeş Özbay, geçen hafta sona eren plastik zirvesini konuşmak üzere Sedat Gündoğdu ile bir araya geliyor.

""
30 Kasım 2023

Spor Gündemi'nde Burcu Biçer, akademik ve saha çalışmaları yürüten Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İlknur Hacısoftaoğlu'nu konuk ederek sporda haklar ve adalet üzerine konuşuyor.

""
30 Kasım 2023

Nereye Doğru'da Cengiz Aktar, Gazze’deki son durum ile Avrupa Parlamentosu seçimleri ve Avrupa Birliği genişleme kapsamına girmeyi bekleyen ülkelerdeki son gelişmeleri gündeme getiriyor.

""
29 Kasım 2023

Ekonomi Politik'te Ali Bilge, son zamanlarda gündeme gelen dolandırıcılık olaylarının ekonomi ile olan ilişkisine değiniyor.

""
28 Kasım 2023

Açık Bilinç'te Güven Güzeldere, geçmiş ile genç kuşağın değerlerini Adam Mastroianni'nın Nature dergisinde yayınlanan makalesinden yola çıkarak tartışıyor.

""
20 Kasım 2023

Nereye Doğru’nun bu haftaki bölümünde Cengiz Aktar’ın gündeminde Yunanistan, Ermenistan, Almanya ve Fransa yer aldı.

""
17 Kasım 2023

Burcu Biçer Spor Gündemi'nde, tartışmalarıyla birlikte gündeme gelen Formula 1'in Las Vegas ayağını ve ABD'deki spor organizasyonlarını nasıl şekillendirdiği üzerine konuşuyor.

""
15 Kasım 2023

Ali Bilge Ekonomi Politik'te, son zamanlarda ülkenin gündemini meşgul eden Anayasa Mahkemesi'nin durumunu değerlendiriyor.

""
14 Kasım 2023

Açık Gazete'de Ömer Madra ile Özdeş Özbay, Kadir Has Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden Prof. Dr. Murat Güvenç ile 'Marmara Bölgesi’nde Seçmen Eğilimleri: Komşularımız Kimlere Oy Vermiş?' başlıklı çalışmayı konuşuyorlar.

""
13 Kasım 2023

Nereye Doğru’nun bu haftaki bölümünde Cengiz Aktar’ın gündeminde İsrail işgal harekatı ile ilgili son gelişmeler yer aldı.

""
13 Kasım 2023

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Alex Ballaman'ın çizimi haftanın karikatürü seçildi.

""
10 Kasım 2023

Burcu Biçer Spor Gündemi'nde, spor ile müzik endüstrisinin ilişkisine değiniyor

""
09 Kasım 2023

Hüsnükabul programı sunucusu Waseem Ahmad Siddiqui, kendi göç hikayesinin başlangıcındaki duygularını ve düşüncelerini anlatıyor.

""
06 Kasım 2023

Ufuk Turu’nda bu hafta Ahmet İnsel, İsrail ordusunun Gazze’ye karşı yoğun bombardımanını değerlendirerek başladı. Gazze’nin kuzey ve güney hatlarında kara çatışmaları var.

""
06 Kasım 2023

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Sudem Duran'ın çizimi haftanın karikatürü seçildi.

""
03 Kasım 2023

Burcu Biçer, Spor Gündemi'nde bayrağı devraldığı Alp Ulagay'ı konuk ediyor ve geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Manchester United'ın efsanevi futbolcusu Bobby Charlton'a değinerek, bir diğer Manchester United efsanesi David Beckham'ın belgeseli hakkında bilgi veriyor.