Merak Ettikleriniz

1. Açık Radyo Nedir?

Kâr amacı gütmeyen bölgesel bir radyo istasyonudur. 13 Kasım 1995'te 92 ortak tarafından başlatılmış bir kolektiftir. Bağımsız duruşu ile alternatif bir mecra sayılabilecek Açık Radyo, gerek kuruluş, yapı ve işleyişi, gerek sözel ve müzik programları ve gerekse internet üzerindeki yayınlarıyla, dünyanın gidişatı konusunda bir bilgi ve duygu paylaşımında bulunma; tartışma, etkileşme ve geleceğe ilişkin örgütlenmeye yönelik bir “forum” olma; kısacası, başka bir dünyanın mümkün ve zorunlu olduğunu gösterme çabasındadır. Bu uğraşını on altıncı yayın yılında da azimle sürdürmektedir.

2. Açık Radyo'yu İstanbul dışından nasıl dinlerim?

Açık Radyo bölgesel yayın yapan bir radyo olduğu için sadece İstanbul ve çevresinde yayın yapmaktadır. Web sitemizin anasayfasında sağ üst bölümde bulunan Canlı Yayın bağlantısına tıklayarak canlı yayını dinleyebilirsiniz. 

3. Açık Radyo'yu Mobil Cihazınızdan Nasıl Dinleyebilirsiniz?

• Tunein uygulaması ile:

- İnternet yayınımızı bütün mobil cihazlarınızdan Tunein uygulaması ile dinleyebilirsiniz.

- Önce Tunein uygulamasını yükleyin.

Favourites’i seçin. “Add new custom URL”ye dokunun. Adres alanına http://stream.34bit.net/stream.mp3 yazın. Çıkan tek sonucun üzerine tıklayıp dinlemeye başlayın.

- Aynı işlemi tekrar tekrar yapmamak için sağ alttaki kalp sembolüne dokunarak bu url’i favourites (çok kullanılanlar) listesine ekleyin.

• Android:

- Streaming medya desteği Android 3.0 (Honeycomb) ile gelmiştir. Bundan önceki sürümlerle internet yayınımızı dinlemek için Tunein uygulamasını kullanabilirsiniz.

- Yayını Android cihazınızın kendi stream çalıcısıyla dinlemek istiyorsanız mp3 stream linkini tıklayınız.

- Cihazınız bu dosyayla ne yapmak istediğinizi soracaktır. "canlı çal" / "play online" seçeneğini seçiniz, bu durumda cihazınızın üzerindeki çalıcı çalışacaktır.

Önemli: Bu soruya cevaben dosyayı indirme seçeneğini lütfen seçmeyin. Söz konusu mp3 dosyası sabit büyüklükte bir dosya olmayıp sonsuz uzunlukta bir yayını temsil etmektedir! Dolayısıyla, indirme süreci hiç bitmeyecek ve cihazınızın tüm disk alanını dolduracaktır.

Android cihazlarda yayın biraz geç başlayabilir. Eğer bir süre bekledikten sonra yayın başlamadıysaçalıcının oynat/play tuşuna basınız.

- iOS (iPhone, iPad):

- Yayını iOS cihazınızın kendi stream çalıcısıyla dinlemek istiyorsanız mp3 stream linkini tıklayınız.

4. Açık Radyo’da bugüne kadar kaç kişi, hangi konularda, kaç program yaptı?

Açık Radyo’nun 20 yıllık yayın hayatı içinde toplumun çeşitli kesimlerinden ve meslek dallarından gelen, kimisi de işsizler kategorisine giren ve yaşları 10 ile 75 arasında değişen 1.145 kişi Açık Radyo’da 1013 program yaptı. İçinde bulunduğumuz 42. Yayın Dönemi'nde, haftada 7 gün 24 saat yayın yapan Açık Radyo’da her hafta 219 programcı, 147 ayrı program yapıyor. Konuklarımızla birlikte, her hafta Açık Radyo stüdyo ve koridorlarına 500 kişiyi sığdırdığımız ve bu insanların "curcuna"ya katkıda bulunmasına önayak olduğumuz söylenebilir. Programların sonsuz denebilecek konu zenginliğinin ufak bir özeti için bkz.: “Açık Radyo Nedir?”

5. Açık Radyo Programcıları kimdir? Ne kadar ücret alırlar?

Açık Radyo’da toplumun her kesiminden, her yaştan, her meslek grubundan insanlar program yapar. Söyleyecek sözü, paylaşacak müziği olan herkese açıktır radyo. Her yayın döneminde 200’den fazla sayıda gönüllü programcı tek kuruş para almadan program yapar. Hatta, bu insanlar, sırasında ceplerinden yaptıkları harcamalarla binbir türlü ilgi alanlarını ve zengin bilgi birikimlerini dinleyicileriyle paylaşırlar. Takdir edersiniz ki, Açık Radyo programcıları gibi bir “insan kaynağı”na “paha biçmek” zaten mümkün değildir.

6. Açık Radyo'ya program başvurusu için ne yapılmalı?

Sitemizin anasayfasında bulunan Ben de Program Yapmak İstiyorum bağlantısına tıklayın. gerekli bütün bilgileri bulacaksınız. 

7. Açık Radyo web sitesini düzgün görebilmek için hangi browser kullanılmalı?

Sitemiz internet için geliştirilen pek çok üst teknolojiye sahip. Şu an sık kullanılan tüm browserlar için entegrasyon yapılmıştır ancak ne yazık ki eski versiyon tarayıcılar ile uyumsuzluk sorunları yaşayabilirsiniz.

8. Açık Radyo neden sadece İstanbul'da yayınlanıyor?

Açık Radyo 94.9 FM frekansından İstanbul ve çevresinde yayın yapan bölgesel bir radyodur. Bölgesel müracaatı dışında tek bir ilde bile yayın yapmak 'ulusal radyo lisansı' gerektirmektedir. Bu da bizim gibi radyoların kullandığı 'bölgesel radyo lisansı'ndan geometrik olarak yüksek bir bedel demektir. Ayrıca buna ek olarak Açık Radyo’nun diğer illerde anten/verici sistemi kurmasının getireceği büyük teknik yatırım ihtiyaçları ile bunların işletme maaliyetleri radyomuzun kısıtlı olanakları nedeniyle kısa ve orta vadede pek mümkün gözükmemektedir.

9. Açık Radyo’nun giderleri nedir ?

Açık Radyo’nun 2013 yılı ortalama aylık gideri 110.000 TL. civarındadır. Personel Giderleri: Aylık brüt 53.000 TL ile toplam giderlerin yaklaşık % 48'ini oluşturmaktadır. Genel Giderler: Genel Giderler: Kira (stüdyolar ve verici kulesi), elektrik, iletişim, dışarıdan alınan hizmetler, yayın ve prodüksiyon giderleri, abonelikler, RTÜK (Reklam gelirleri üst kurul payı+Frekans kullanım ücreti), telif hakları, sigortalar, reklam ve tanıtım vb. gibi kalemleri kapsamaktadır. Aylık, 53.000 TL (%38) civarındadır. Kira giderimiz (stüdyolar ve verici kulesi) aylık net (stopaj hariç) 8.000 TL, yayın yapabilmek ortalama için harcanan aylık elektrik gideri 9.500 TL'dir.

10. Açık Radyo’nun gelir kaynakları nelerdir?

RTÜK yasası, radyoların reklam ve sponsorluk dışında gelir elde etmelerine izin vermiyor. Açık Radyo’nun 2013 yılında gerçekleşen ortalama aylık gelirleri 100.000 TL. civarındadır. Dinleyici Destek Projesi Gelirleri: 54.000 TL/aydır. Toplam gelirin % 45'ini program destekleme projesinden karşılanmıştır.

11. Açık Radyo’nun, Soros (Açık Toplum Enstitüsü) ile ilişkisi nedir, ne kadar para aldı?

Açık Radyo dostlarının kurduğu ve Açık Radyo’nun da fikren destek verdiği Açık Site A.Ş, Açık Toplum Enstitüsü’nden, 2000 yılında 150.000 dolar proje finansmanı sağlamıştır. Bu kaynakla, Açık Site isimli internet sitesi kurulmuş, kısa süre içinde zengin bir içeriğe kavuşturulmuş, bir tür “sivil kütüphane” oluşmuştur. Açık Site, 2005 yılında Açık Radyo internet sitesi Açık Radyo internet sitesi ile birleşti ve Açık Site’nin paralı abonelik koşulu kaldırıldı. Halihazırda Açık Toplum Enstitüsü ile herhangi bir ilişki bulunmamaktadır.

12. Açık Radyo Dinleyici Destek Projesi Nedir?

Bu, bir bakıma Açık Radyo’nun “yaşam biçimi”dir; Açık Radyo’nun bağımsızlığının sürdürülebilir olmasını hedefler. Dinleyici Destek Projesi, 2004 yılı Mart ayında “Açık Radyo Dinleyicisini arıyor!” şiarı ile başladı. Amaç, kurucuların ve gönüllü programcıların kolektif çabasının, dinleyicinin katılımı ile tamamlanmasıydı. Yani, birkaç bin dinleyicinin her yıl tekrarlanan sürekli maddi katkısı – ve fikrî katılımı – ile sürdürülebilir, kalıcı bir mecra olma hedefine ulaşmak. Bu kapsamda dinleyiciler seçtikleri programın istedikleri bir saatine destek verebiliyorlar. Birden fazla program, ya da aynı programın birden fazla saati de desteklenebiliyor. Dinleyiciler , isterlerse taksitlendirerek, kredi kartıyla telefondan veya “online” veya banka havalesi ile destek verebiliyorlar. Seçilen program yayınlandığında destekçisinin adı da programın başında ve sonunda anılıyor.

13. Açık Radyo Dinleyici Destek Projesi geliri nedir?

2004 yılında başlatılan Dinleyici Destek Projesi 2013 yılında da sürdürüldü. 2004 yılında, Açık Radyo’nun 2.250 destekçisi oldu, 191.000 TL. net gelir elde edildi. Bu miktar Açık Radyo'nun yaklaşık 3,5 aylık giderini karşılamıştı. 2013 yılına gelindiğinde destekçi sayısı 4.450 oldu ve 63.000 TL gelir elde edildi. Bu miktar Açık Radyo'nun yaklaşık 6 aylık giderini karşıladı.

14. Açık Radyo bağımsız bir denetim firması tarafından denetleniyor mu?

Açık Radyo RTÜK kanunu gereğince kurulduğundan bu yana “Serbest Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik” şirketi tarafından kontrol edilmekte ve “Yeminli Mali Müşavirlik” şirketi tarafından denetlenmektedir. 2013 yılı mali tablolarına ulaşmak için tıklayınız: 1. sayfa, 2. sayfa, 3. sayfa, 4.sayfa

15. Açık Radyo Dinleyici Destek Projesine nasıl katılabilirim?

Açık Radyo’da bir veya birden fazla program veya saat desteklemek mümkün.

Bir saatlik program sponsorluk bedeli 150 YTL, yarım saatlik program sponsorluk bedeli ise 75 YTL.

Telefonla : 0 212 343 41 41 numaralı telefonu arayarak kredi kartı veya havale ile desteğinizi bildirebilirsiniz.

Desteğinizi ulaştırabileceğiniz hesap numaraları :

AÇIK RADYO HESAP NUMARALARI

Banka Adı, Şube Adı, Şube kodu, Hesap No, IBAN No

Garanti, ELMADAĞ, 234, 6298992, TR34 0006 2000 2340 0006 2989 92 Swift Kodu: TGBATRIS234

Yapı Kredi, ELMADAĞ, 124, 60352811, TR22 0006 7010 0000 0060 3528 11

Akbank, HARBİYE, 166, 47867, TR83 0004 6001 6688 8000 0478 67

Havale yaparken, “Gönderen” bölümüne: destekçi ismini, “Alıcı” bölümüne: Anafor Radyo Yayıncılık A.Ş. yazmayı lütfen unutmayın. veya http://www.acikradyo.com.tr adresinden “Destek Olun” düğmesine tıklayarak seçeneklerden kendinize en uygun olanı ile destek verebilirsiniz.