Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?

-
Aa
+
a
a
a

Türkiye’de kültürel mirasın algılanış biçimleri, koruma anlayışı ve korumaya ilişkin uygulamalar, politikalar.

 
Pazartesileri 19.00'da Açık Dergi'nin içinde
 
Asu Aksoy, Burçin Altınsay
 
59. Yayın Dönemi: 29 Nisan 2024 - 27 Ekim 2024

Kültürel miras kavramının arkasındaki çok katmanlı düşünce alanının, koruma disiplinin boyutları çerçevesinde ele alınacağı bu yayında, Türkiye’de kültürel mirasın algılanış biçimleri, koruma anlayışı ve korumaya ilişkin uygulamalar politikalar değerlendirilecek; uluslararası kurum ve uzmanlarca tartışılan yeni başlıklar irdelenecek.

""
10 Haziran 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ile Burçin Altnsay, denizci, iletişimci ve yazar Ali Boratav ile kıyıların halka açılmasının mevcut kıyı kapatmaları düzeni karşısında mümkün olup olmadığını konuşuyoruz.

""
03 Haziran 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, mimar Sinan Omacan ile tarihi kent kıyısı kültürünün parçası Kabataş İskelesi'nden bu kültürü yok sayan 'Kabataş Transfer Merkezi'ne nasıl geldiğimizi, 2009'da başlayan ve ‘Martı’ diye adlandırılan proje ile şimdiki proje arasındaki farkları ve süreklilikleri, 3 bin yıllık İstanbul’un kentsel bir hafızasının bu tür neoliberal projeler karşısındaki kırılganlığını konuşuyorlar.

""
27 Mayıs 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, Dijital Kültürel Miras Ağı'nın kurucularından Dr. Nurdan Atalan ile Türkiye’de kültür mirası paydaşlarının düzenli bir şekilde dijitalleştirilerek erişime açılması ve saklanması konusunda adım atmalarının önemini konuşuyorlar.

""
20 Mayıs 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, 2020'de Europa Nostra Ödülü'nü alan SARAT projesinin koordinatörü Dr. Gül Pulhan ile projenin günümüz afet ve çatışma koşullarında taşıdığı önem üzerine konuşuyorlar.

""
13 Mayıs 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, avukat Pervin Çelik ile Prens Adaları'nda yaşanan iki vaka üzerinden, Anayasa ve Kıyı Kanunu hükümlerine rağmen kıyıların nasıl özel şirketlere kiralanmak istendiğini; eşitlik, serbestlik ve kamusal yarar ilkesinden nasıl uzaklaşıldığını ele alıyorlar.

""
06 Mayıs 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, Günseli Baki ve Gökçe Süvari ile Selinos Çayı’nın hafızasını odağına alan Suyun Taşıdıkları: Selinos ve Kentsel Belleğin İzleri adlı proje üzerine konuşuyoruz.

""
29 Nisan 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, gazeteci Ali Boratav ile Marmaris’in en güzel koylarından Kızılbük koyunda 6 bin kadar nüfusu çekmeyi planlayan dev bir turizm ve konut projesinin nasıl yapılabildiğini ve Marmaris kıyılarının karşı karşıya olduğu benzeri turizm baskılarını konuşuyorlar.

""
22 Nisan 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, ICOMOS'un önümüzdeki üç yıl boyunca afetler ve çatışmalara odaklanarak, 2024'ün teması Venedik Tüzüğü merceğinden afetler ve çatışmalara göz atıyoruz.

""
15 Nisan 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, Kaş Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akoy ile derneğin ve TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası’nın Patara Antik Kenti'ni kapsayan Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan 1/25.000 ölçeğindeki Koruma Planı’na karşı birlikte açtıkları davada ana itiraz başlıklarının neler olduğunu konuşuyorlar.

""
08 Nisan 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, Phaselis’e Dokunma! girişimi sözcülerinden Erdal Elginöz ile bir araya geliyorlar.

""
02 Nisan 2024

Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, Haydarpaşa Dayanışması’ndan Tugay Kartal ve Ayça Yüksel ile Haydarpaşa Dayanışması’nın İstanbul'daki tarihi Haydarpaşa Tren Garı'nın korunması ve kullanılması için verdiği mücadeleyi ve aldıkları Costa Carras Gümüş Ödülü’nün önemini konuşuyorlar.

""
25 Mart 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Haliç Tersanesi’ni İstanbul Sanat başlığıyla kültür sanat etkinliklerine dönüştürmesini konuklarımız Haliç Dayanışması aktivistleri Doç. Dr. Gül Köksal ve Ekin Sarıca ile değerlendiriyoruz.

""
11 Mart 2024

Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, kültürel miras ve koruma konusunun 'bilgesi' Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ile bir araya geliyorlar.

""
04 Mart 2024

Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıklarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Oktay Özel ile Pazar günü Haliç Tersanesi’nde birinci etabı açılan 'İstanbul Sanat' isimli kültür merkezi üzerine konuşuyorlar.

""
12 Şubat 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy, Burçin Altınsay, TMMOB Mimarlar Odası heyetinden Doç. Dr. Koray Güler ile deprem bölgelerindeki kültür varlıklarının durumu üzerine konuşuyorlar.

05 Şubat 2024

Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, 'Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Alanı' listesine depremde Hatay’da tahrip olmuş iki kültür varlığının dahil edilmesini 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde Europa Nostra Türkiye'den Yiğit Ozar, Demir Kapı adaylığı konusunda Tuğçe Tezer, Aziz Georgios Kilisesi adaylığı konusunda kilisenin rahibi Yuvannah Abdullah Papasoğlu ve Sarılar Mahallesi Derneği'nden Yusuf İlyas Yılmazoğlu ile bir araya geliyorlar.

""
19 Ocak 2024

Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de, Europa Nostra Türkiye/Bizim Avrupa Derneği 2018 dönemi başkanı, bugün ise başkan yardımcısı olan Burçin Altınsay ile 13 Ocak’ta düzenlenen Büyükada Rum Yetimhanesi İzleme Toplantısı’nı ele alıyoruz.

02 Ocak 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kimin İçin Ne İçin'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, 2023'ün kültürel miras gündemini değerlendiriyor.

""
21 Aralık 2023

Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, 6 Şubat sonrası en büyük hasarı alan Antakya'nın yeni Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve Uygulama Planının şehrin tarihi dokusuna vereceği zarar üzerine konuşuyorlar.

""
14 Kasım 2023

Ankara’nın planlanarak modern bir çehreye kavuşturulma çabasının hikayesini Prof. Dr. İlhan Tekeli’den dinliyoruz.