Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?

-
Aa
+
a
a
a

Türkiye’de kültürel mirasın algılanış biçimleri, koruma anlayışı ve korumaya ilişkin uygulamalar, politikalar.

 
Pazartesileri 19.00'da Açık Dergi'nin içinde
 
Asu Aksoy, Burçin Altınsay
 
59. Yayın Dönemi: 29 Nisan 2024 - 27 Ekim 2024

Kültürel miras kavramının arkasındaki çok katmanlı düşünce alanının, koruma disiplinin boyutları çerçevesinde ele alınacağı bu yayında, Türkiye’de kültürel mirasın algılanış biçimleri, koruma anlayışı ve korumaya ilişkin uygulamalar politikalar değerlendirilecek; uluslararası kurum ve uzmanlarca tartışılan yeni başlıklar irdelenecek.

""
13 Mayıs 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, avukat Pervin Çelik ile Prens Adaları'nda yaşanan iki vaka üzerinden, Anayasa ve Kıyı Kanunu hükümlerine rağmen kıyıların nasıl özel şirketlere kiralanmak istendiğini; eşitlik, serbestlik ve kamusal yarar ilkesinden nasıl uzaklaşıldığını ele alıyorlar.

""
06 Mayıs 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, Günseli Baki ve Gökçe Süvari ile Selinos Çayı’nın hafızasını odağına alan Suyun Taşıdıkları: Selinos ve Kentsel Belleğin İzleri adlı proje üzerine konuşuyoruz.

""
29 Nisan 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, gazeteci Ali Boratav ile Marmaris’in en güzel koylarından Kızılbük koyunda 6 bin kadar nüfusu çekmeyi planlayan dev bir turizm ve konut projesinin nasıl yapılabildiğini ve Marmaris kıyılarının karşı karşıya olduğu benzeri turizm baskılarını konuşuyorlar.

""
22 Nisan 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, ICOMOS'un önümüzdeki üç yıl boyunca afetler ve çatışmalara odaklanarak, 2024'ün teması Venedik Tüzüğü merceğinden afetler ve çatışmalara göz atıyoruz.

""
15 Nisan 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, Kaş Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Akoy ile derneğin ve TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası’nın Patara Antik Kenti'ni kapsayan Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan 1/25.000 ölçeğindeki Koruma Planı’na karşı birlikte açtıkları davada ana itiraz başlıklarının neler olduğunu konuşuyorlar.

""
08 Nisan 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, Phaselis’e Dokunma! girişimi sözcülerinden Erdal Elginöz ile bir araya geliyorlar.

""
02 Nisan 2024

Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, Haydarpaşa Dayanışması’ndan Tugay Kartal ve Ayça Yüksel ile Haydarpaşa Dayanışması’nın İstanbul'daki tarihi Haydarpaşa Tren Garı'nın korunması ve kullanılması için verdiği mücadeleyi ve aldıkları Costa Carras Gümüş Ödülü’nün önemini konuşuyorlar.

""
25 Mart 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Haliç Tersanesi’ni İstanbul Sanat başlığıyla kültür sanat etkinliklerine dönüştürmesini konuklarımız Haliç Dayanışması aktivistleri Doç. Dr. Gül Köksal ve Ekin Sarıca ile değerlendiriyoruz.

""
11 Mart 2024

Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, kültürel miras ve koruma konusunun 'bilgesi' Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ile bir araya geliyorlar.

""
04 Mart 2024

Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıklarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Oktay Özel ile Pazar günü Haliç Tersanesi’nde birinci etabı açılan 'İstanbul Sanat' isimli kültür merkezi üzerine konuşuyorlar.

""
12 Şubat 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy, Burçin Altınsay, TMMOB Mimarlar Odası heyetinden Doç. Dr. Koray Güler ile deprem bölgelerindeki kültür varlıklarının durumu üzerine konuşuyorlar.

05 Şubat 2024

Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, 'Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Alanı' listesine depremde Hatay’da tahrip olmuş iki kültür varlığının dahil edilmesini 6 Şubat depremlerinin yıldönümünde Europa Nostra Türkiye'den Yiğit Ozar, Demir Kapı adaylığı konusunda Tuğçe Tezer, Aziz Georgios Kilisesi adaylığı konusunda kilisenin rahibi Yuvannah Abdullah Papasoğlu ve Sarılar Mahallesi Derneği'nden Yusuf İlyas Yılmazoğlu ile bir araya geliyorlar.

""
19 Ocak 2024

Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de, Europa Nostra Türkiye/Bizim Avrupa Derneği 2018 dönemi başkanı, bugün ise başkan yardımcısı olan Burçin Altınsay ile 13 Ocak’ta düzenlenen Büyükada Rum Yetimhanesi İzleme Toplantısı’nı ele alıyoruz.

02 Ocak 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kimin İçin Ne İçin'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, 2023'ün kültürel miras gündemini değerlendiriyor.

""
21 Aralık 2023

Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, 6 Şubat sonrası en büyük hasarı alan Antakya'nın yeni Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve Uygulama Planının şehrin tarihi dokusuna vereceği zarar üzerine konuşuyorlar.

""
14 Kasım 2023

Ankara’nın planlanarak modern bir çehreye kavuşturulma çabasının hikayesini Prof. Dr. İlhan Tekeli’den dinliyoruz.

""
23 Ekim 2023

Konuklarımız Hollanda Araştırma Enstitüsü Direktörü Fokke Gerritsen ve Kentsel Miras Laboratuvarını ve burada yürütülen kurs programlarını birlikte oluşturdukları Özgün Özçakır ile 'Kültürel Miras şehrin yaşantısına nasıl katılır?' sorusuna cevap arıyoruz.

""
16 Ekim 2023

İklim Adaleti Koalisyonu tarafından hazırlanan 'Milas-İkizköy ve Akbelen Ormanında Arkeolojik Kazılarda Yok edilen Kültürel Miras' başlıklı raporun bulgularını ve sonuçlarını konuğumuz Levent Büyükbozkırlı ile konuşuyoruz.

""
21 Eylül 2023

Konuğumuz Gülşen Özaydın ile İstanbul ili Adalar ilçesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan Marmara Denizi ve Adalar Özel Çevre Koruma Bölgesi, İstanbul İli, Adalar 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı üzerine konuşuyoruz.

Phaselis Antik Kenti
06 Nisan 2023

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ‘Kemer-Phaselis Antik Kenti Ören Yeri ve Bütünleyici Kıyı Alanı Çevre Düzenlemesi’ başlığıyla 1.derece arkeolojik sit olan Phaselis Antik kenti alanında yer alan Alacasu Koyu ve Bostanlık koyunda günübirlik plaj, otopark ve tuvalet ihtiyaçlarına yönelik uygulama çalışmasını başlattı. Bu projenin Phaselis Antik kenti arkeolojik alanına ve milli park değerlerine zarar vereceğini söyleyen TMMOB Odaları ve şahıslar Bakanlığın bu ihalesini dava etmiş durumdalar. Konuklarımıza projenin sorunlarını ve dava sürecini soruyoruz.