Kopuk Bağlar

-
Aa
+
a
a
a

Nesnelerin Uzun Tarihi

 
Açık Dergi içinde 15 günde 1 Cuma 19.30’da
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Fatma Genç, Hasan Ateş
 
59. Yayın Dönemi: 29 Nisan 2024 - 27 Ekim 2024

Kopuk Bağlar programında Fatma Genç ve Hasan Ateş günlük hayatta sıradan görünen nesnelerin, ürünlerin ve metaların tarihsel dönüşümünü ele alarak, Cumhuriyet döneminden günümüze nesnelerin toplumsal, ekonomik ve siyasal dönüşümlerini inceliyor.

""
01 Nisan 2024

Kopuk Bağlar'da Çağın Erbek'in Kapitalizmin Unutulan Bileşeni Malzeme: Pamuktan Polyestere Türkiye’de Tekstil Sektörü adlı tezinden hareketle pamuğun Türkiye’deki seyrini, pamuktan polyestere dönüşüm sürecini, özellikle de Osmanlı ve Cumhuriyet’teki seyrini konuşuyoruz.

""
04 Mart 2024

Kopuk Bağlar'da Fatma Genç ve Hasan Ateş, Berna Güler ile doğada, insan bedeninde bulunan ve aynı zamanda medeniyetin ağlarını ören demiri ve Cumhuriyetin yüz yıllık sürecinde demir cevherinin çeliğe dönüşümünü konuşuyor.

""
27 Şubat 2024

Kopuk Bağlar'da, Fuat Ercan ile 'Nesneler bize ne söyler?' sorusundan yola çıkarak, nesnelere dair kurulan dili, nesnelerin sosyal teorideki analizleri ve nesnelerin aldığı biçimleri -şey, nesne, mal, meta, ürün- konuşuyoruz.

""
01 Şubat 2024

Kopuk Bağlar'da Fatma Genç ve Hasan Ateş, günlük hayatta sıradan görünen nesnelerin, ürünlerin ve metaların tarihsel dönüşümünü ele alarak, Cumhuriyet döneminden günümüze nesnelerin toplumsal, ekonomik ve siyasal dönüşümlerini inceliyor.