Açık Dergi Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 20.10.2018
Örn., 20.10.2018
Ölümünün ardından Ara Güler'le İstanbul'un Dinliyorum kitabı vesilesi ile 2010 yılı Temmuz'un Açık Radyo Harbiye stüdyolarında Eraslan Sağlam'ın gerçekleştirdiği söyleşiyi arşivden çıkarıp, sunuyoruz. Güler’in fotomuhabirliğini, mesleki ilkelerini, çağdaş fotoğrafçılık hakkındaki görüşlerini paylaştığı söyleşi ve Ara Gülerce fotoğraf öğütleri ile sona eriyor.  Toprağı bol olsun.
Ekoloji temalı belgesel filmlerin üretimi, gösterimi ve ödüllendirilmesine bağımsız bir alan açan ve bu sene beşincisi gerçekleşen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED)'i  Ergi İşbilen'le konuştuk.
Açık Dergi'de bu sene üçüncüsü gerçekleşen Sound Ports Festivali'ni, etkinliği organize eden Gülbaba Productions'dan Serhan Lokman'la konuştuk.
Red Bull Music Festival Istanbul kapsamında 26 Eylül’de Avusturya Başkonsolosluğu/Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleşecek ve kürasyonunu Baba Zula ve Zen'den bildiğimiz çok değerli Murat Ertel'in üstlendiği Round Robin etkinliği öncesi Ertel'e bağlanıp; "beklenmedik ve öngörülemez işbirliklerinin" hareketlendireceği bu müzikal geceyi Açık Dergi'de önden değerlendiriyoruz.
Hrant Dink Vakfı'nın, kurucusu ve yürütücü olduğu Uluslararası Hrant Dink Ödülleri'nin 10. yılında düzenlediği Uluslararası ‘Geçmişe Bakmak, Geleceği Tasarlamak’ Sempozyumu hakkında Vakıf'tan Can Gümüş'le konuşuyoruz. 14 Eylül'de gün boyu sürecek sempozyuma geçmiş dokuz yılın ödül sahipleri yanı sıra, İnsan Hakları alanında kıymetli akademisyenler katılıyor.
Salt Beyoğlu'nda 2018 sonuna kadar görülebilecek Evrenin Titreşen Işıkları sergisi için Merve Ünsal'ın ürettiği "Duymamış Olayım" başlıklı metnin, radyo-drama versiyonu.
FOL Sinema'nın kurucusu ve yürütücülerinden Burak Çevik'le Tuzdan Kaide özel gösterimi vesilesiyle söyleşi.  
Uluslararası Matematik Birliği'nin 2010 yılından bu yana dört yılda bir düzenlediği Leelavati Ödülleri'nin üçüncüsü Ali Nesin'in oldu. Ödül dünya çapında matematiğin yayılmasına katkıda bulunmuş bilim insanlarına verilmekte; Nesin'n de ödüle, Matematik Köyü'ne verdiği emekten dolayı layık görülmüş. Kutluyor ve telefonla Şirince'ye bağlanıyoruz. Nesin Köy'ü ve kurmayı planladığı yeni Fen Lisesi'ni anlatıyor.    
TÜYAP'ta Kasım 10-18 arası kapılarını 28. kez açmaya hazırlanan ARTİST içinde bir hayalet dolaşıyor. Temayı ve aslında gündemi de son 3 yıldır belirleyen bir ekip var. Önce "Umulmadık Topraklar", geçen yıl "Ütopya" etrafında şekillenen tema, bu yıl "Deneyim" temasıyla izleyenleri buluşturacak.  Deneyim'in özelliği, bir Ağustos Atölyesi ile, içeriğini kolektif bir hafızanın belirleyecek bir buluşma olması. 1 Ağustos'ta TÜYAP içindeki bir hangarda başlayan atölyede 35 sanatçı birlikte yaşıyor. Koordinatörlerden Eda Yiğit'in anlattığına göre, içeriye çadırlar, salıncaklar, çalışma alanları kurulmulş durumda. İlginç ama bugünlerde yemekhanede aşçı bir anda cep telefonunda karpuz ya da tereyağı ile yaptığı heykeli gösteriyor.  İçerde yapılan atölyeler hatta atölyenin tamamı gidip havasını solumak isteyenlere açık. Ama konu bu kadarla sınırlı değil. Heyecanlı yanlarından biri kolektif bir buluşmada "Kolektif bir yapıda bireyselliğin nasıl korunabileceğine" dair tartışmalar yapılıyor. Bugünlerde TÜYAP'ta olan şeyler bir tür deney ve bizler için bir deneyim olarak ele alınabilir.   Bu heyecanli meselenin detaylarini, Eda Yigit'ten dinleyin.
İKSV''nin Kültür Politikalari alanında hazırladığı 7.raporu "Birlikte Yaşamak: Kültürel Çoğulculuğu Sanat Yoluyla Geliştirmek" isimli raporu İKSV Kültür Politikaları Direktörü Özlem Ece ve raporu yazan akademisyenlerden biri olan Kanada Trent Üniversitesi'nden Dr. Feyzi Baban ile birlikte değerlendirdik. Rapor, dünyaya hakim olan büyük göç hareketleriyle birlikte, nüfus degişimlerinin ülkelerde yarattığı değişiklikle nasıl mücadele edileceğine dair hem bir tartışma yaratmayı hem de çözümler üretmeyi hedefliyor. Dr. Baban "Birlikte yaşamaya" dair "Radikal Kozmopolitlik" kavramını öneriyor.  Türkiye ve dünyadan mülteciler ve ülkelerin vatandaşlarını bir araya getiren araştırma, bu yönüyle "iyi olan örnekleri" daha çok göstermek yönünde de bir mesaj veriyor. 
Altyazı editörleri Senem Aytaç ve Fırat Yücel canlı yayın konuklarımız.
Amerikalı piyanist Fred Hersch, 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında ilk defa İstanbul’daydı. 2017 tarihli son solo piyano albümü "Open Book" ve triosuyla 2018’de yayınladığı "Live in Europe" ile Downbeat listelerinde en üst sıralarda yer alan 62 yaşındaki duayen New York’lu müzisyenle; vazgeçilmezi Thelonious Monk’u ve geçen sene yayınladığı otobiyografisi Good Things Happens Slow’u konuşma fırsatı bulduk. Mülakat iki bölüm halinde Perşembe ve Cuma akşamı Açık Dergi’de idi. Kaydına buradan ulaşabilirsiniz.
17 Haziran'da yitirdiğimiz İskender Savaşır için Açık Dergi'de anma yayını.  
Telefon bağlantısıyla stüyomuzda İstanbul Tabip Odası Başkanı Selçuk Erez'i ağırlıyoruz. Erez’le Prof. Onur Hamzaoğlu’na destek için hazırlanan oyunun metnini yazdı. Hamzaoğlu, Barış Akademisyenleri'nin bir kısmının daha önce okumaya başladığı Timsah isimli oyunun başrolündeydi ve bugünlerini tutuklu geçiriyor. Arkadaşları ise bu kez ona destek olmak için sahnede. 
Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliği ile gerçekleşen Kadıköy Sahaf Günleri 9 - 17 Haziran tarihleri arasında Kadıköy Bahariye’de Sanatçılar Sokağı olarak da bilinen Ali Suavi Sokak’ta ziyaret edilebilecek. İstanbul’un farklı semtlerinden 42 sahafın katıldığı Kadıköy Sahaf Günleri içinde ayrıca üç sergi ve her güne ayrı etkinlikler var. Mehmed Siyah Kalem'den Oğuz Atay'a,  Exupéry'den Joyce'a pek çok edebi meselenin yanı sıra sahafiyat ve kitabiyat konuları da, Sahaf tezgahlarına ayrı bir mana katacak gibi. Açık Dergi'de Beyoğlu Sahaflar Derneği Başkanı  Ümit Nar'la konuştuk.
Yakın denebilecek kültürler arasındaki diyalogu pekiştirmek için 2017 yılında kurulmuş olan Türkiye menşeili sanatçı inisyatifi Mezopart; en son 4. Mardin Bienali kapsamında İranlı ve Türkiye’li sanatçıların birlikte sahneye koyduğu "Sekmeler" izleyici karşısına çıktı. Ekip, 12 Haziran tarihinde A Corner in the World x ALT etkinlikleri kapsamında Bomonti'de bir buluşma organize ediyor; Mezopart'ın halen süregiden ilk uluslararası işbirliğini meyvesi olan ve İran'dan performans sanatının değerlendirileceği etkinlik öncesi Açık Dergi’de inisyatifin kurucularından İlkay Bilgiç'i ağırlıyoruz.
Açık Dergi'de bu akşam, ‘Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma’ suçundan hakkında 5-10 yıl hapis istenen rap müzisyeni Ezhel'in davasını konuşuyoruz. İddianame açıklandı ve dava 19 Haziran'da görülecek. Konuğumuz avukat Fuat Ekin. Dava yeni medya alanı açısından önümüzdeki yıllarda ülkeyi bekleyen yeni hukuki içtihatların habercisi. Ve tabi ki en asli bir ifade özgürlüğü davası. Davayı bu çok boyutluluğu ve aynı zamanda iddia düzlemindeki çelişkileri bakımından yayında değerlendiriyoruz.

Sayfalar