Açık Dergi Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 25.06.2018
Örn., 25.06.2018
Pazartesi günü yani 21 Mayıs tarihinde kutlanacak bir haberi, detaylandırmak için Doç. Dr. Yelda Özgen Öztürk telefon bağlantısı ile konuğumuz. Konu şu; İTÜ MİAM ve Borusan Müzik Kütüphaneleri birleşti, böylece müzik araştırmacıları için 34 bin kaynağın biraraya geldiği bir arşiv/kütüphane oluştu, kullanıcılara açıldı. 
Açık Dergi'de '50. Yılında 68 ve Düşüncesi Sempozyumu'nu takip etmeye devam ediyoruz. Mimar Sinan Üniversitesi'nin Bomonti Yerleşkesi'nde 15-16 Mayıs tarihlerinde gerçekleien buluşmadan bu akşam üç kısa mülakat aktarıyoruz sizlere: -Türkiye’de grafik sanatının öncü isimlerinden Sadık Karamustafa, 68’in Akademi’deki mirasını değerlendiriyor. Boykotlardan DOMUS sergisine, bir gelenek var mı? Kaldı mı? - Ardından Osman Erden'e mikrofon uzatıyoruz: Erden New York’ta 68 yılında kurulan AWF - Sanat Emekçileri Koalisyonu’nu ve mirasını anlatıyor. - Ve nihayet Zeki Coşkun'la beraber etkinliğin organizasyonunda yer alan felsefeci Ali Akay bizlerle olacak. 68'i nostaljinin ötesinde düşünmek; hareketin Daniel Cohn-Bendit mirasıyla ekoloji ve ulusaşırılıkla bağı üzerine önemli notlar bırakacak Akay yayında. Dostumuz Evrim Altuğ'a çok teşekkür ederiz.
Dergi'de bu sene NDS Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Jean-Paul Diderlaurent ve NDS Lisesi müdürü Yann de Lansalut'la söyleşi.
Boğaziçi Üniversitesi Humanities Programı ve BUIM ortaklığında 8 Mayıs tarihinde ikincisi düzenlenen "HUM by Night" etkinliklerini ve Humanities'in dünü ve bugününü, Doç Dr. Leyla Kayhan Elbirlik'le konuştuk.
Flüt ve ney sanatçısı Andrea Romani ile Alonisma Quintet'le geçtiğimiz yıl kaydettiği Çekirdek albümünden parçalar dinleyip 6 Mayıs'ta İstanbul'da gerçekleşecek performansını konuşuyoruz.
Sanatorium'da Kerem Ozan Bayraktar ve Sergen Şehitoğlu ile ayak üstü bir sergi turu - ikilinin ortak gösterimi Raslantı ve Zorunluluk'un ana tema ve dertleri üzerine açıklayıcı bir sohbet.  
Didim'de 20-21-22 Nisan tarihleri arasında yapılacak ve Apollon Tapınağı'nın mekan olarak kullanacak olan festivali, düzenleyicilerinden biri ve Açık Radyo Programcılarından olan Kevser Başkara ile değerlendirdik.  Başkara, Türkiye'nin ilk Vegan Festivali olma özelliğini koruyan bu festivalin ikinci kez gerçekleşitirilmesinden umutlu yanı sıra, seneye yapılması planlanan üçüncüsü için çalışmaların başladığını da hatırlattı. Vegan Festival Türkiye'nin dikkat çeken il festivallerinden biri olma yolunda hızla ilerliyor.   Detaylar için http://didimvegfest.com/ adresine göz atmak mümkün 
İsveçli sanatçı Mike Bode 'un Tütün Deposu' nda geçen hafta açılan ve İlhan Usmanbaş ile İstanbul'daki Formula pistini beraber okuduğu "Türkiye Hakkında Bildiğim 2-3 Şey" sergisi dolayısıyla, Usmanbaş'ın öğrencisi müzikolog Mehmet Nemutlu ile Mike Bode stüdyoda biraraya geliyorlar. Söyleşinin ikinci ve son bölümü. İlhan Usmanbaş'a saygıyla.
İsveçli sanatçı Mike Bode 'un Tütün Deposu' nda geçen hafta açılan ve İlhan Usmanbaş ile İstanbul'daki Formula pistini beraber okuduğu "Türkiye Hakkında Bildiğim 2-3 Şey" sergisi dolayısıyla, Usmanbaş'ın öğrencisi müzikolog Mehmet Nemutlu ile Mike Bode stüdyoda biraraya geliyorlar. Söyleşinin ilk bölümünü bu akşam yayınlıyoruz. Seher Uysal' a çeviri ve söyleşi organizasyonu için Açık Dergi olarak teşekkür ederiz.
Açık Dergi'de Ülkü Tamer ve 100 Kadın 100 Replik Şair Ülkü Tamer, 1 Nisan 2018 yılında aramızdan ayrıldı. Bu akşam şairinden bizzat çok sevdiğini belirttiği Alleben'in Düzüne türküsünü dinleyip, kısaca Tamer'in bir ses kaydına kulak verecek ve Ahmet Kaya yorumuyla Gül Dikeni'nin duyacağız: “Uçakları nedeyim / Gökkuşağı gönder bana / Senin olsun süngülerin / Gül dikeni yeter bana…” Ardından 2 Nisan 2018 sabahı Kenter Tiyatrosu'nda gerçekleşen 100 Kadın 100 Replik etkinliğinden seslerimiz olacak. Etkinlik diyoruz ama söz konusu bir protesto. Tilbe Saran'ın çağrısıyla bir araya gelen 100 kadın, Meclis’te kadın oyuncuların İsmail Kahraman'ın talimatıyla sahneye çıkmasının engellenmesini 100 replikle Kenter Tiyatrosu'nda protesto etti. Çoğunluğunu sanatçıların oluşturduğu farklı meslek gruplarından kadınlar yaşananları tiyatro oyunlarından repliklerle protesto etti. Ses kayıtlarını Açık Dergi'nin podcast arşivinde bulabilirsiniz.
Her sene Mart ayında ve dünya çapında kutlanılan Frankofoni Haftası kapsamında Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nin konuğu olarak İstanbul’da bulunan iki kadın yazar Nathalie Azoulai ve Hélène Frédérick 22 Mart akşamı Açık Dergi’de, Açık Radyo’nun eski programcılarından Judith Mayer’in konuğu oldu. Deniz Günce Demirhisar’ın çevirisini üstlendiği yayında Judith yazarlarla yazma koşullarını, yerleşmeyi, yabancılığı ve sürgünü ve tabi ki istanbul’u konuşuyor.  
Açık Dergi'de, Deniz Koloğlu'nun hazırladığı özel miksajla, Harmondia söyleşisi. Berke Can Özcan ve Burak Irmak yeni ses işlerini anlatıyor.
"Taşın Şiiri ANİ: Kültürlerin Kavşağında Bir Mimarlık Hazinesi" sergisini konuşmak üzere serginin ve son dönem arkeolojik çalışmaların ortağı Norveç Kültürel Mirası Koruma Vakfı eski direktörü Carsten Paludan-Müller ve Tütün Deposu'ndan Asena Günal konuğumuz oldu.
Manastır - İstanbul Sanat Merkezi'ne Bugünden Bir Bakış'ta 9 Mart yayınında Ahmet Uluğ ve Murat Ertel'i konuk ediyoruz.
Türkiye'nin ilk Kadın Edebiyatı buluşması Kadın Yazısı Festivali 9-18 Mart tarihleri arasında İstanbul'da! Suzi Ersahin ve Seval Şahin stüdyo konuklarımızdı.
KOD Müzik kurucusu, radyocu dostumuz Necati Tüfenk ile Nova Muzak etkinlikleri ve İstanbul müzik "ortamı" hakkında keyifli bir sohbet.  
2014 ve 2015 yıllarında öğrenciler tarafından düzenlenen Arkeoloji ve Sanat Tarihi Sempozyumu bu yıl yeniden yapılıyor. Programa interdisipliner konuların ağırlığı hakim. Sempozyumu Arkeoloji öğrencileri Damla Üstünel , Oya Aktaş ve Yula Deniz Perksoy ile konuştuk. 
Depo'da geçtiğimiz haftasonu başlayıp 72 saati aşan Vardiyalı Açık Atölye'ye yüz elliye yakın sanatçı katıldı. Osman Kavala'nın tutukluluğunun 100. yılı vesilesiyle bir araya gelen sanatçıların spontan ve kolektif eylemleriyle şekillenen ve kısa süreli bir sergilemeye dönüşen Vardiya sürecini Açık Dergi'de 14 Şubat akşamı Depo koordinatörü Asena Günal'la kısaca değerlendirme imkanını bulduk. Söyleşiyi linkten dinleyebilirsiniz, yanı sıra aynı saatlerde Vardiyalı Açık Atölye'de bulunan sanatçıların ortak kaleme aldıkları bir metin de yayınlandı. Katılımcılarının gözünden Vardiyalı Açık Atölye'yi anlatan bu metni de sizlerle paylaşıyoruz.
Ahmet Ali Aslan ile ilk uzunçaları Günaşıgı'nı konuştuk

Sayfalar