Açık Dergi Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 17.12.2017
Örn., 17.12.2017
İstanbul'da bu yıl dördüncü kez gerçekleştirilen Sessiz Sinema Film Günleri'ni festivalin sanat yönetmeni Nagehan Uskan ile birlikte değerlendirdik.
Açık Dergi'de Uluslararası Müzik Terapisi Sempozyumu'nu konuştuk. Konuğumuz ise Özgür Salur oldu. 
Açık Dergi'de bu hafta geçtiğimiz Kasım ayı ortasında Ankara'da Alman LGBTİ Filmleri'nin gösteriminin Valilikçe engellenmesi ve ardından "LGBTT-LGBTİ etkinliklerinin süresiz yasaklanışı" ile başlayıp Bursa ve İstanbul'daki keyfi ve gerekçesiz engellemelerle devam eden LGBTİ hareketine karşşı son dönem baskıcı ve gayri-hukuki uygulamalar, geçtiğimiz hafta sosyla medyada yer alan @LGBTİYasaklanamaz kampanyası aracılığıyla kitlesel bir biçimde protesto edildi. Kampanya twitter mecrasında @lgbtihaklari kanalından takip edilebilir. LGBTİ derneklerin söz konusu yasak ve uygulamalara karşı başlattığı hukuki süreç ve mecliste Sezgin Tanrıkulu'nun sunduğu soru önergesi henüz cevapsız iken, gelişmeleri değerlendirmek için KAOS GL'den Yıldız Tar'a bağlanıyoruz.    
British Council global çapta gerçekleştirdiği Next Generation araştırmasının Türkiye ayağına ilişkin veriler geçtiğimiz gün kamuoyuna açıklandı.  Türkiye'nin 12 (en büyük) ilinde yaşayan 18-30 yaş arası bireylerle yapılan görüşmeler sonucu oluşturulan Next Generation Türkiye, gençler için önem taşıyan üç alanı inceliyor: gençlerin gündelik yaşamları ve bağlantıları; kendi geleceklerine dair tasarıları ve yatırımları; ve kimlik, siyaset ve katılıma yönelik tavırları. Ülke genelindeki gençlerin tutumlarını inceleyen araştırma, bir taraftan geleneksel değerler, kültür ve aile baskısının beklentilerine uyum göstererek bu beklentilere uygun yaşamak, diğer yanda kendi geleceklerini inşa etmeye dair taşıdıkları güçlü arzuyla kendi benlik duygularını ve bireyselliklerini geliştirmek arasında kalan bir jenerasyonun varlığını ortaya koyuyor. Gençlerin hayatlarının bu iki yönü "ya... ya da ..." şeklinde değil, "hem ... hem de..." şeklinde, aynı anda ve bir arada mevcudiyetini sürdürüyor.  90'lardan bugüne "gençliğin" zoraki bir konformizmden mustarip olduğunu, çeşitli araştırmalarıyla ortaya koyan Doç. Dr. Demet Lüküslü ile rapor üzerine konuştuk.
Dostumuz, müzisyen, akademisyen Ulaş Özdemir oldu. Kolektif Kitaptan çıkan detaylı ve özenli çalışması "Senden Gayrı Aşık mı Yoktur? 20. yy Aşık Portreleri" üzerine keyifli bir sohbet etme fırsatı bulduk. 
Mor Çatı ve Kadın Filmleri Festivali baharı bir festivale çevirmeye hazırlanıyor.
Yunanistan kökenli iki enstrümantalist, iki şarkı yazarı ve yorumcusu Vassiliki Papageorgiou ve Aliki Markantonatou Helis Ezgileri ismini taşıyan ortak albümlerini geçtiğimiz günlerde yayınladı. İlk İstanbul konseri öncesi stüdyolarımızdalar.
Konuğumuz Aydan Çelik yani Açık Radyo dinleyicilerinin de Şeytan Arabası programından aşina olduğu bu ses ile döndük yeni çıkardığı kitabı "İstanbul Bisiklet Rehberi - Sana Dün Bir Seleden Baktım Aziz İstanbul" üzerine konuştuk. Hil Yayınları'ndan çıkan kitap hem coğrafya, hem tarih, hem rehber, hem de çizimleri içinde barındırıyor. 
Bu yıl 10. kez düzenlenecek olan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali'nin detaylarını konuşmak üzere, Tuna Özçuhadar stüdyomuzdaydı. 
Açık Dergi'ye 14 Kasım Salı günü Bonn'da devam eden İklim Zirvesi ile eş zamanlı olarakve iklim değişikliğine dikkatleri bir kez daha çekmek için İngiltere, Almanya, Fransa, Türkiye, Kanada ve Amerika gibi dünyanın pek çok ülkesinde düzenlenecek olan Climate Keys kapsamında konser verecek piyanist Birsen Ulucan konuk oldu. Hisar Okulları'ndan yapılacak etkinliğe Açık Radyo Yayın Yönetmeni Ömer Madra da konuşmacı olarak katılacak. 
Sanatçı Burak Kabadayı'nin "Neredesin Güzel Bir Dünya" temalı Liverpool Bienali için hazırladığı ve İKSV ile Protocinema işbirliği ile hazırladığı "Baştan Başlamak" işini konuştuk.
KHK'dan sonra Mersin Üniversitesi ile ilişkisi kesilen dört akademisyenin kurduğu, Mersin'in teori ve pratiği buluşturan müştereği Kültürhane'yi, kurucularından Ulaş Bayraktar stüdyomuzda anlattı. Bayraktar "Bu kadar ilgiyi bizde beklemiyorduk" diyor.   
Açık Dergi'de Sevin Okyay konuğumuzdu! Kültür çevresinin yıllara meydan okuyan ve belki de en özgün simalarından biri olan  Okyay'ın, Pinar İlkiz'in kaleminden kendi hayatını tüm hakikatiyle anlattığı ve nehir söyleşi formatında yayınlanan Hakikaten ikinci baskısını yapmışken,  stüdyoda Okyay'ın eski mesai arkadaşı Ömer Madra da bulundu. her zamanki gibi neşeli anekdotları ve hiç bitmeyen kahkahasıyla Sevin Okyay'la keyifli bir sohbet, aşağıdaki linkten dinlenebilir.
DEPO'nun sorumlusu ve Siyah Bant kurucusu Asena Gunal'ı konuk ettik
Sanatçı Erinç Seymen ile Galeri Zilberman'da açılan ve 4 Kasım'a kadar görülebilecek olan Homo Fragilis / Kırılgan İnsan'ı Seymen ile birlikte dolaştık. 
YKKSY Genel Müdür Tülay Güngen ile  yeni binayı ve yeni sezonu değerlendirdik. 
Açık Dergi yayınına Kardeş Türküler ekibini temsilen Feryal Öney ve Fehmiye Çelik stüdyo konuklarımız oldu. Kardeş Türküler'in 2011'de çıkardığı Çocuk (H)aklı albümünden 6 yıl sonrakı "Yol" albümünün hikayesini dinledik.
Açık Dergi'de Restore Film Günleri Beykoz Kundura Kültür Sanat Yöneticisi Buse Yıldırım ve Küratör Nagehan Uskan'ı ağırladık
Bilimkurgu Kütüphanesi'nin kurucularından Nevzat Doğan ile konuştuk 

Sayfalar