Açık Dergi Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 18.08.2018
Örn., 18.08.2018
Uluslararası Matematik Birliği'nin 2010 yılından bu yana dört yılda bir düzenlediği Leelavati Ödülleri'nin üçüncüsü Ali Nesin'in oldu. Ödül dünya çapında matematiğin yayılmasına katkıda bulunmuş bilim insanlarına verilmekte; Nesin'n de ödüle, Matematik Köyü'ne verdiği emekten dolayı layık görülmüş. Kutluyor ve telefonla Şirince'ye bağlanıyoruz. Nesin Köy'ü ve kurmayı planladığı yeni Fen Lisesi'ni anlatıyor.    
TÜYAP'ta Kasım 10-18 arası kapılarını 28. kez açmaya hazırlanan ARTİST içinde bir hayalet dolaşıyor. Temayı ve aslında gündemi de son 3 yıldır belirleyen bir ekip var. Önce "Umulmadık Topraklar", geçen yıl "Ütopya" etrafında şekillenen tema, bu yıl "Deneyim" temasıyla izleyenleri buluşturacak.  Deneyim'in özelliği, bir Ağustos Atölyesi ile, içeriğini kolektif bir hafızanın belirleyecek bir buluşma olması. 1 Ağustos'ta TÜYAP içindeki bir hangarda başlayan atölyede 35 sanatçı birlikte yaşıyor. Koordinatörlerden Eda Yiğit'in anlattığına göre, içeriye çadırlar, salıncaklar, çalışma alanları kurulmulş durumda. İlginç ama bugünlerde yemekhanede aşçı bir anda cep telefonunda karpuz ya da tereyağı ile yaptığı heykeli gösteriyor.  İçerde yapılan atölyeler hatta atölyenin tamamı gidip havasını solumak isteyenlere açık. Ama konu bu kadarla sınırlı değil. Heyecanlı yanlarından biri kolektif bir buluşmada "Kolektif bir yapıda bireyselliğin nasıl korunabileceğine" dair tartışmalar yapılıyor. Bugünlerde TÜYAP'ta olan şeyler bir tür deney ve bizler için bir deneyim olarak ele alınabilir.   Bu heyecanli meselenin detaylarini, Eda Yigit'ten dinleyin.
İKSV''nin Kültür Politikalari alanında hazırladığı 7.raporu "Birlikte Yaşamak: Kültürel Çoğulculuğu Sanat Yoluyla Geliştirmek" isimli raporu İKSV Kültür Politikaları Direktörü Özlem Ece ve raporu yazan akademisyenlerden biri olan Kanada Trent Üniversitesi'nden Dr. Feyzi Baban ile birlikte değerlendirdik. Rapor, dünyaya hakim olan büyük göç hareketleriyle birlikte, nüfus degişimlerinin ülkelerde yarattığı değişiklikle nasıl mücadele edileceğine dair hem bir tartışma yaratmayı hem de çözümler üretmeyi hedefliyor. Dr. Baban "Birlikte yaşamaya" dair "Radikal Kozmopolitlik" kavramını öneriyor.  Türkiye ve dünyadan mülteciler ve ülkelerin vatandaşlarını bir araya getiren araştırma, bu yönüyle "iyi olan örnekleri" daha çok göstermek yönünde de bir mesaj veriyor. 
Amerikalı piyanist Fred Hersch, 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında ilk defa İstanbul’daydı. 2017 tarihli son solo piyano albümü "Open Book" ve triosuyla 2018’de yayınladığı "Live in Europe" ile Downbeat listelerinde en üst sıralarda yer alan 62 yaşındaki duayen New York’lu müzisyenle; vazgeçilmezi Thelonious Monk’u ve geçen sene yayınladığı otobiyografisi Good Things Happens Slow’u konuşma fırsatı bulduk. Mülakat iki bölüm halinde Perşembe ve Cuma akşamı Açık Dergi’de idi. Kaydına buradan ulaşabilirsiniz.
17 Haziran'da yitirdiğimiz İskender Savaşır için Açık Dergi'de anma yayını.  
Telefon bağlantısıyla stüyomuzda İstanbul Tabip Odası Başkanı Selçuk Erez'i ağırlıyoruz. Erez’le Prof. Onur Hamzaoğlu’na destek için hazırlanan oyunun metnini yazdı. Hamzaoğlu, Barış Akademisyenleri'nin bir kısmının daha önce okumaya başladığı Timsah isimli oyunun başrolündeydi ve bugünlerini tutuklu geçiriyor. Arkadaşları ise bu kez ona destek olmak için sahnede. 
Kadıköy Belediyesi ve Beyoğlu Sahaflar Derneği işbirliği ile gerçekleşen Kadıköy Sahaf Günleri 9 - 17 Haziran tarihleri arasında Kadıköy Bahariye’de Sanatçılar Sokağı olarak da bilinen Ali Suavi Sokak’ta ziyaret edilebilecek. İstanbul’un farklı semtlerinden 42 sahafın katıldığı Kadıköy Sahaf Günleri içinde ayrıca üç sergi ve her güne ayrı etkinlikler var. Mehmed Siyah Kalem'den Oğuz Atay'a,  Exupéry'den Joyce'a pek çok edebi meselenin yanı sıra sahafiyat ve kitabiyat konuları da, Sahaf tezgahlarına ayrı bir mana katacak gibi. Açık Dergi'de Beyoğlu Sahaflar Derneği Başkanı  Ümit Nar'la konuştuk.
Yakın denebilecek kültürler arasındaki diyalogu pekiştirmek için 2017 yılında kurulmuş olan Türkiye menşeili sanatçı inisyatifi Mezopart; en son 4. Mardin Bienali kapsamında İranlı ve Türkiye’li sanatçıların birlikte sahneye koyduğu "Sekmeler" izleyici karşısına çıktı. Ekip, 12 Haziran tarihinde A Corner in the World x ALT etkinlikleri kapsamında Bomonti'de bir buluşma organize ediyor; Mezopart'ın halen süregiden ilk uluslararası işbirliğini meyvesi olan ve İran'dan performans sanatının değerlendirileceği etkinlik öncesi Açık Dergi’de inisyatifin kurucularından İlkay Bilgiç'i ağırlıyoruz.
Açık Dergi'de bu akşam, ‘Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma’ suçundan hakkında 5-10 yıl hapis istenen rap müzisyeni Ezhel'in davasını konuşuyoruz. İddianame açıklandı ve dava 19 Haziran'da görülecek. Konuğumuz avukat Fuat Ekin. Dava yeni medya alanı açısından önümüzdeki yıllarda ülkeyi bekleyen yeni hukuki içtihatların habercisi. Ve tabi ki en asli bir ifade özgürlüğü davası. Davayı bu çok boyutluluğu ve aynı zamanda iddia düzlemindeki çelişkileri bakımından yayında değerlendiriyoruz.
Araştırmacı ve Mimar Nazlı Tümerdem'le İstanbul'un kuzeyini izlediği projesini konuştuk 
Sumru Ağıryürüyen ve Orçun :Baştürk'ün alt-folk grubu SO Duo'nun İlk Kaydı Ay Ana Kalan Müzik'ten yayınlandı. Sevgili Sumru'yla keyifli bir sohbet ve Ay Ana'dan parçalar, bu kayıtta.
Bülent Erkmen'le Nisan-Mayıs aylarında Akbank Sanat'ta sunulan Remix Sergisi hakkında bir değerlendirme.
Seval Şahin, Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk’ün Bağlam Yayınları işbirliğiyle düzenlediği, “Edebiyatın İzinde” başlıklı konferans serisinin dördüncüsünün konusu “Edebiyat ve Coğrafyalar”, 25-26 Mayıs tarihleri arasında Beyoğlu Aynalıgeçit’te yapılıyor. İki gün boyunca sürecek oturumlar herkese açık ve ücretsiz olacak. Bunlara ek olarak buluşmanın ilk kez bu yıl üniversiteden dışarıya taştığını eklemek şart.  Stüdyomuzda Şahin ve Öztürk'ü ağırladık. 
Seval Şahin, Didem Ardalı Büyükarman ve Banu Öztürk’ün Bağlam Yayınları işbirliğiyle düzenlediği, “Edebiyatın İzinde” başlıklı konferans serisinin dördüncüsünün konusu “Edebiyat ve Coğrafyalar”, 25-26 Mayıs tarihleri arasında Beyoğlu Aynalıgeçit’te yapılıyor. İki gün boyunca sürecek oturumlar herkese açık ve ücretsiz olacak. Bunlara ek olarak buluşmanın ilk kez bu yıl üniversiteden dışarıya taştığını eklemek şart.  Stüdyomuzda Şahin ve Öztürk'ü ağırladık. 
Pazartesi günü yani 21 Mayıs tarihinde kutlanacak bir haberi, detaylandırmak için Doç. Dr. Yelda Özgen Öztürk telefon bağlantısı ile konuğumuz. Konu şu; İTÜ MİAM ve Borusan Müzik Kütüphaneleri birleşti, böylece müzik araştırmacıları için 34 bin kaynağın biraraya geldiği bir arşiv/kütüphane oluştu, kullanıcılara açıldı. 
Açık Dergi'de '50. Yılında 68 ve Düşüncesi Sempozyumu'nu takip etmeye devam ediyoruz. Mimar Sinan Üniversitesi'nin Bomonti Yerleşkesi'nde 15-16 Mayıs tarihlerinde gerçekleien buluşmadan bu akşam üç kısa mülakat aktarıyoruz sizlere: -Türkiye’de grafik sanatının öncü isimlerinden Sadık Karamustafa, 68’in Akademi’deki mirasını değerlendiriyor. Boykotlardan DOMUS sergisine, bir gelenek var mı? Kaldı mı? - Ardından Osman Erden'e mikrofon uzatıyoruz: Erden New York’ta 68 yılında kurulan AWF - Sanat Emekçileri Koalisyonu’nu ve mirasını anlatıyor. - Ve nihayet Zeki Coşkun'la beraber etkinliğin organizasyonunda yer alan felsefeci Ali Akay bizlerle olacak. 68'i nostaljinin ötesinde düşünmek; hareketin Daniel Cohn-Bendit mirasıyla ekoloji ve ulusaşırılıkla bağı üzerine önemli notlar bırakacak Akay yayında. Dostumuz Evrim Altuğ'a çok teşekkür ederiz.
Dergi'de bu sene NDS Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Jean-Paul Diderlaurent ve NDS Lisesi müdürü Yann de Lansalut'la söyleşi.
Boğaziçi Üniversitesi Humanities Programı ve BUIM ortaklığında 8 Mayıs tarihinde ikincisi düzenlenen "HUM by Night" etkinliklerini ve Humanities'in dünü ve bugününü, Doç Dr. Leyla Kayhan Elbirlik'le konuştuk.

Sayfalar