Açık Dergi Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 21.02.2019
Örn., 21.02.2019
Ömer Madra ve Mesut Varlık, Açık Radyo stüdyolarında Haldun Dormen'i ağırlıyor.  
Açık Dergi'de Ömer Madra ve Mesut Varlık, Türkiye'de tiyatro denince ilk akla gelen isimlerden Haldun Dormen'le, 90 yıllık yaşamından geriye kalanları konuşuyorlar.  
Fotoğraf ve video sanatçısı Melten Sarı ile 17 Şubat'a kadar Adahan'da görülebilecek Işığın Manifestosu sergisini Açık Dergi'de konuştuk.
yıldırım arıcı anısına. bilge karasu - uzun sürmüş bir günün akşamı.  metis izniyle. açık radyo prodüksiyon.    okuyan eraslan sağlam  müzik scaramouch montaj ilksen mavituna   bölüm 4
Açık Dergi'de Yalnız Ağaçlar isimli ses enstalasyonu için, Sinan Bökesoy'la konuştuk. İstanbul, New York, Tokyo, Madrid, Cenova ve Atina’dan birer ağaç ve çevresinden alınan ses kayıtlarından oluşan eser, bu yalnız ağaçların birbiri ile iletişim olasılığı hakkında ve Karaköy - Sanatorium'da deneyimlenebilir.
yıldırım arıcı anısına. bilge karasu - uzun sürmüş bir günün akşamı.  metis izniyle. açık radyo prodüksiyon.    okuyan eraslan sağlam  müzik scaramouch montaj ilksen mavituna   bölüm 3
Alice Harikalar Diyarında kitabından alınan iki baskı, William Blake’in 1795 tarihli Enitharmon’un Mutluluk Gecesi (eski ismiyle ‘Büyü Tanrıçası’), Fatma Bucak’tan bir video, Erinç Seymen’in Büyücü’nün Karısı, yanı sıra Madame Yvonde, Grayson Perry ve daha pek çok Biritanyalı sanatçının işleri  Cadılarla Dans Etmek başlıklı dijital sergide bir arada görülebiliyor. Konunun ayrıntılarını sergiye ödüllü platformaları Duvarları Olmayan Müze’de ev sahipliği yapan British Council’den sanat müdür Su Başbuğu ve  serginin küratörü Mine Kaplangı ile konuşuyor; 20. yüzyıl sanatında cadılar ve cadılık temsiline, sanata ulaşmanın koşullarına değiniyoruz.  
yıldırım arıcı anısına. bilge karasu - uzun sürmüş bir günün akşamı.  metis izniyle. açık radyo prodüksiyon.    okuyan eraslan sağlam  müzik scaramouch montaj ilksen mavituna   bölüm 2
Ankara'da yasaklı Kuir Fest, 8. edisyonunu İstanbul'da bu haftasonu (24-27 Ocak) gerçekleştiriyor! Berlinale, Fringe!, Wotever DIY ve Mix Copenhagen festivallerinden özel bölümlerin de yer aldığı bu seneki KUİR FEST, #ÇokGüzelsinYasakMısın çağrısıyla, Beyoğlu'nda Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, Fransız Kültür Merkezi ve Kadıköy'de Tasarım Atölyesi Kadıköy'de özel gösterimler de dahil pek çok etkinlik ve buluşmaya ev sahipliği yapacak:"Çocuksuzluğa Dair" forumu, "Kuir Sinemacılar Toplaşıyor" buluşması ve "Gece, Melek ve Bizim Çocuklar" 25. yıl özel gösterimi en öne çıkanlar. Ayrıntıları festival emekçilerinden Esra Özban ve Esma Akyel Açık Dergi'de anlatıyor.
yıldırım arıcı anısına. bilge karasu - uzun sürmüş bir günün akşamı.  metis izniyle. açık radyo prodüksiyon.  okuyan eraslan sağlam  müzik scaramouch montaj ilksen mavituna bölüm 1
İlhan Berk’in 100. doğum yıldönümü için hazırlanan,  “Şiir Her Yerdedir - İlhan Berk 100 Yaşında” sergisi, son iki haftasında. Açık Dergi’de hem bunu hatırlatmak hem de Türkçe şiirin uçbeyinin doğumunun 100. yılını kutsamak için daha önce hiç yayınlanmamış bir İlhan Berk kaydı sunuyoruz size. Evrim Altuğ’un  2006 yılında yine YKY’de görülen Defter Kapakları sergisi zamanı yaptığı bir kayıt bu. Dökümü o tarihte bir gün gazetesinde yayınlanmış. Sesli hali ise ilk defa Açık Radyo’da!  
Açık Dergi'de bu haftasonu gerçeklecek Demonation Festival'i Bant Mag.'den J. Hakan Dedeoğlu ile konuşuyoruz. İstanbul güncel müzik sahnesinden müzisyen ve grupları dokuz yıldır sahneye taşıyan festival Cuma akşamı Kadıköy Sineması'nda  başlayıp ertesi gün Lalalar, Red Rice ve Gözyaşı Çetesi performanslarıyla Babylon'da devam edecek.
Açık Dergi'de 2019'un ilk yayınında iki kaybımızı anıyoruz. Geçen yılın son günlerinden hayata veda eden programcımız fotoğrafçı müzikoloj Yıldırım Arıcı ve Türkiye'de sahne sanatlarının duayen ismi, usta oyuncu ve sanatçı Gülriz Sururi.  Susma Platformu'nun yine geçen yılın son haftasında sunduğu Sansür ve Otosansür 2018 Raporu'ndan veriler de yine bu yılın ilk yayının ilk satırlarında.
Sibel Horada ile Bir İç Mekan Bahçesi sergisi üzerine.
Önümüzdeki Eylül ayında 16.sı gerçekleşecek İstanbul Bienali'nin küratörü, Fransız teorisyen ve küratör Nicolas Bourriaud İstanbul'daydı. Bienal ve teması Yedinci Kıta hakkında kısa bir değerlendirme ve tabi ki Bourriaud'nun basın özel sunumundan derleyip çevirdiklerimizi, buradan dinleyebilirsiniz. 
Faruk Eczacıbaşı KUY’dan geçtiğimiz aylarda yaynlanan Daha Yeni Başlıyor - Geleceğin Dünyasında Esneklik, Yakınsama, Ağ Yapısı ve Karanlık Taraf başlığını taşıyan kitabını Mesut Varlık ve Gökhan Aslan’a anlatıyor. ONS Dergi'den naklen.
Boğaziçi Üniversitesi Humanities programının, Üniversite mezunları tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan, kamusal etkinliği Hum by Night'ın üçüncüsü, Erkeklik temasıyla 14 Aralık'ta. Humanities program koordinatörü Leyla Erbirlik'le konuşuyoruz.
Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nin bu hafta başlayacak 2018 edisyonunu, festivalin kurucu ve yürütücülerinden Tuna Özçuhadar‘la konuşuyoruz.
Goethe-Institut Istanbul'un organize ettiği, Pavlov's Dog Gallery Berlin ve NOKS Bağımsız Sanat Alanının proje ortağı olduğu "Resource Utopia / Kaynak Olarak Ütopya"  sergisi Elgiz Müzesi'nde dün açıldı, NOKS’tan Volkan Kızıltunç konuğumuz.
Her sene Kasım ayında, Tüyap Kitap Fuarı ile eşzamanlı düzenlenen ARTİST 2018 / İstanbul Sanat Fuarı'nın bu yılki Onur Ödülleri, 12 Kasım Pazartesi akşamı TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen törenle sahiplerini buldu. Bu yıl 28.si gerçekleşen Fuar kapsamında dağıtılan onur ödüllerinde,13 Kasım itibariyle 23 yaşını dolduran radyomuz Sanatsever Kurum Ödülü'ne layık görüldü. Böylece yaş günümüze 55. ödülümüzle girmiş olduk!

Sayfalar