Açık Dergi Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 21.03.2018
Örn., 21.03.2018
"Taşın Şiiri ANİ: Kültürlerin Kavşağında Bir Mimarlık Hazinesi" sergisini konuşmak üzere serginin ve son dönem arkeolojik çalışmaların ortağı Norveç Kültürel Mirası Koruma Vakfı eski direktörü Carsten Paludan-Müller ve Tütün Deposu'ndan Asena Günal konuğumuz oldu.
Manastır - İstanbul Sanat Merkezi'ne Bugünden Bir Bakış'ta 9 Mart yayınında Ahmet Uluğ ve Murat Ertel'i konuk ediyoruz.
Türkiye'nin ilk Kadın Edebiyatı buluşması Kadın Yazısı Festivali 9-18 Mart tarihleri arasında İstanbul'da! Suzi Ersahin ve Seval Şahin stüdyo konuklarımızdı.
2014 ve 2015 yıllarında öğrenciler tarafından düzenlenen Arkeoloji ve Sanat Tarihi Sempozyumu bu yıl yeniden yapılıyor. Programa interdisipliner konuların ağırlığı hakim. Sempozyumu Arkeoloji öğrencileri Damla Üstünel , Oya Aktaş ve Yula Deniz Perksoy ile konuştuk. 
Depo'da geçtiğimiz haftasonu başlayıp 72 saati aşan Vardiyalı Açık Atölye'ye yüz elliye yakın sanatçı katıldı. Osman Kavala'nın tutukluluğunun 100. yılı vesilesiyle bir araya gelen sanatçıların spontan ve kolektif eylemleriyle şekillenen ve kısa süreli bir sergilemeye dönüşen Vardiya sürecini Açık Dergi'de 14 Şubat akşamı Depo koordinatörü Asena Günal'la kısaca değerlendirme imkanını bulduk. Söyleşiyi linkten dinleyebilirsiniz, yanı sıra aynı saatlerde Vardiyalı Açık Atölye'de bulunan sanatçıların ortak kaleme aldıkları bir metin de yayınlandı. Katılımcılarının gözünden Vardiyalı Açık Atölye'yi anlatan bu metni de sizlerle paylaşıyoruz.
Ahmet Ali Aslan ile ilk uzunçaları Günaşıgı'nı konuştuk
Mimar, Akademisyen, Sanatçı ve kaykaycı (kendi tabiriyle artık eski kaykaycı) Sinan Logie'yi, son sergisi "Temel Parçacıklar"  vesilesiyle stüdyoda ağırladık. Sergisinin, Oktem&Aykut Galeri'nin Şişhane'deki yeni mekânıyla nasıl özdeşleştiğini, kaykayın hayatında çok küçük yaşlardan itibaren olması nedeniyle hem mimarlık hem de sanatçılık hayatında aradığı hareketlilik arayışını ve serginin temelinde yatan, temel parçacıkları konuştuk.  Yanısıra,  2017'de Yoann Morvan ile birlikte İletişim Yayınları'ndan çıkardıkları, İstanbul 2023 isimli, İstanbul'un bangır bangır dile getirilen 2023 yılı tahayyüllerine de bir tık dışardan ama tam da bu topraklardan bakma fırsatı bulduk.     
Sinefil’in yapımcılarından, dergi editörlüğü da yapan Yeşim Burul’la, Sinema Kültürü Dergisi Altyazı'nın dayanışma gecesi vesilesiyle, bağımsız sinema dergisi yayıncılığı üzerine kafa yorduk. Türkiye'nin darboğazı da devam ederken, bağımsız sinema tarafından gittikçe iyi haberler aldığımız zamanları da aynı anda yaşıyoruz. Bağımsız sinemanın mecralarından biri olan Altyazı Sinema Kültürü Dergisi, maddi zorluklar yaşarken Moda Sahnesi'nde bir dayanışma gecesi düzenlendi.
Bu yil 7. kez düzenlenen Pembe Hayat KuirFest, Ankara'da yasaklanmasının ardından mekân değiştirerek İstanbul'da 3 günlük bir program ile yapılıyor. Festival Koordinatörü Esra Özban ile değerlendirdik.
19 Ocak'ta Kasa Galeri'de gerçekleşen Bir İhtimal Daha Var başlıklı Hafriyat buluşmasından bir ses kaydı. Antonio Cosentino, Mustafa Pancar, Hakan Gürsoytrak, Neriman Polat,, Nalan Yırtmaç,  İnci Furni, Fulya Çetin ve Nazım Dikbaş doksanların sonu ikibinli yılların başında İstanbul'da faaliyette bulunmuş "bağımsız sanatçı grubu" Hafriyat'ı anlatıyor.
Bir Kent Mücadelesi: Tarlabaşı. Çok uzun süren bir çalışmanın ve yoğun emeğin ürünü. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'nden Hande Akarca anlatıyor. 
Bu sözler Sel Yayıncılık Genel Yayın Yönetmeni Bilge Sancı'ya ait, bahsettiği kağıt ise Anayasa Mahkemesi'nden 2017'nin son günlerinde, 6 yıl aradan sonra çıkan müstehcenlik davasına ait karar. "Genç Don Juan" nedeniyle, basın saısının yayınevi hakkında açtığı müstehcenlik davasında, AYM verilen izleme kararını "Basın ve yayın özgürlüğü çnünde engel teşkil edeceği " gerekçesiyle iptal etti. 
Elvan Alpay'in Karaköy Galeri Nev'de açılan "Oyun Bitti / Hadi Oynayalım" adlı son sergisini, Alpay ile birlikte gezdik.
Bağımsız belgesel yönetmeni ve görsel antropolog Eda Elif Tibet’in çektiği belgesel Suriye’deki savaştan kaçıp Türkiye’ye yerleşen Maisa Alhafez’in peşine takılıyor, böylece onun kurduğu İstanbul Çok Sesli Mozaik Korosu’nun hikâyesine odaklanıyor, tek bir karakter üzerinden pek çok hikâyeyi aynı anda izliyoruz. Tibet ile, belgeseli konuştuk. 
Stüdyoda Açık Radyo programcılarından da olan Vegitisyen Kevser Başkara'yı ağırladık.Yeni açılan vegan2018.com'u detaylarıyla anlattı. Vegan bir hayatın olası artıları/eksileri de muhabbetimizin kapsama alanında. 
Açık Radyo'nun kıdemli programcılarından Nurhan Turan Keeler, Sola Unitas Yayınlarından çıkardığı Lüks-Gen isimli kitabını konuşmak üzere, stüdyo konuğumuzdu.  "İhtiyacın bir fazlası lükstür" ya da "Gerçek ağır geldiği zamanlarda kaçacağınız alanlardır lüks" diyen Keeler'ın Lüks-Gen'i okuyucuya bölüm bölüm, kolay okunabilen, izlenim ağırlıklı ama günlüğe de benzeyen bir kitabı andırıyor. Bu tanım elbette kişiden kişiye göre değişecektir ve bu imkân kitabın önemli özelliklerinden. Lüks'e dair yeni bir düşünme biçimini ortaya koyan kitap, günümüz dünyasında değişen tanımlara dair yeni bir girişimi gibi de.  Devamını Keeler'dan dinleyiniz.  
Sefarad Kültürü Araştırma Merkezi 4 yıllık bir çalışmanın ardından, dünyanın farklı köşelerindeki sandıklardan toplayarak Sefarad Tangolarını bir araya getirdi.  Los Pasharos Sefaradis'in seslendirdiği Sandığın Dibinden Sefarad Tangoları albümünü ekipten Karen Şarhon ile konuştuk. 

Sayfalar