Antroposen Sohbetler

-
Aa
+
a
a
a

Evrimsel biyoloji ve kuş bilimi uzmanı Utku Perktaş, İnsan Çağı’nın getirdiği altıncı kitlesel yokoluşu geçmişten geleceğe irdelerken, biyoçeşitlilik perspektifinden yakın gelecek için çıkarımlarda bulunmak için uzmanlarla bir araya geliyor.

 
Salı günleri 19.00'da Açık Dergi içinde
 
Utku Perktaş
 
59. Yayın Dönemi: 29 Nisan 2024 - 27 Ekim 2024
""
14 Mayıs 2024

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Doğa Koruma Merkezi Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Yıldıray Lise ile bambaşka bir perspektifte doğa koruma ile çocuk kitaplarını bir araya getiriyor.

""
08 Mayıs 2024

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Sovyet biyolog Trofim Lysenko örneğinden hareketle ideolojinin nesnel bilimin önüne geçtiğinde neler olabileceğine değiniyor.

""
30 Nisan 2024

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Kapadokya Üniversitesi Öğretim Üyesi Sinan Akıllı ile antroposen kavramına insan ve hayvan ilişkileri üzerinden değerlendiriyor.

""
24 Nisan 2024

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, 'Küresel Orman Kayıpları' başlığıyla alarm veren orman kaybı trendlerinden ve Türkiye’nin durumu üzerine değerlendirmeler yapıyor.

""
16 Nisan 2024

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, düşün insanı ve yazar Gündüz Vassaf ile yazı üzerine derinlemesine bir yolculuğa çıkıyor, yazmanın zorluklarını, değerini irdeleyerek yazmanın yetersizliklerine de vurgu yapıyor.

""
02 Nisan 2024

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, yazar Buket Uzuner ile bir araya gelerek 'yazmak neden değerli bir eylem?' sorusu üzerine konuşuyor.

""
12 Mart 2024

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, ekosistemlerin sağlığı ve insanların gıda güvenliği açısından büyük önem taşıyan, antroposenin sembollerinden biri olan arılar üzerine küresel ısınmanın etkilerini detaylandırıyor.

""
05 Mart 2024

Antroposen Sohbetler’de Utku Perktaş, arkeolog ve yazar Prof. Dr. İsmail Gezgin ile "Uygarlaşan İştah: Atalarımız Nasıl Besleniyordu? Karnını Doyuran Canlıdan Gözü Doymayan İnsana" adlı kitabından hareketle son 10 bin yıl içindeki beslenme alışkanlıklarımızdaki değişim üzerine konuşuyor.

""
20 Şubat 2024

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Yuvam Dünya Yönetim Kurulu Başkanı Kıvılcım Pınar Kocabıyık ile ekibi ile birlikte katıldığı son COP toplantısı COP28 hakkında konuşuyor.

""
13 Şubat 2024

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Nature Communications dergisinde yayımlanan bir makaleden yola çıkarak kuş türlerinin bilinmeyen kayıpları üzerine konuşuyor.

""
23 Ocak 2024

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Atlas dergisinin 30. yılını kutlamak ve derginin evrim sürecini değerlendirmek üzere derginin editörü Özlem Numanoğlu ile bir araya geliyor.

""
16 Ocak 2024

Antroposen Sohbetler'de 100 bölüm geride kaldı.

""
09 Ocak 2024

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, ClientEarth'ün yönetim kurulu üyesi ve hukukçu Gönenç Gürkaynak ile COP28, iklim adaleti ve çevre hukuku üzerine konuşuyor.

""
27 Aralık 2023

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Tuğba Tekerek ile "Taşra Üniversiteleri - AK Parti’nin Arka Kampüsü” adlı kitabı üzerinden akademik arenadaki erozyonu konuşuyor.

""
19 Aralık 2023

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, sulak alanların önemine değinirken aynı zamanda yakın zaman önce kaybettiğimiz, ülkemizde doğa korumanın öncülerinden biri olan Tansu Gürpınar'ı da anıyor.

""
12 Aralık 2023

Utku Perktaş Antroposen Sohbetler'de, Bilim Akademisi tarafından yayımlanan "Sahada: Cumhuriyetin Harcında Bilim ve Kadınlar” isimli kitabı, Bilim Akademisi, Sarkaç Sosyal Bilimler editörü Müsemma Sabancıoğlu ve İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü öğretim üyesi Gönenç Göçmengil ile konuşuyor.

""
05 Aralık 2023

Sirke sineği, diğer ismiyle meyve sineği, Antroposen dönemi şekillendiren iklim ve biyoçeşitlilik krizlerini anlamak için model organizma olarak kullanılabilir mi? Konuğumuz Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümünden Dr. Banu Şebnem Önder'le bu soru etrafında sirke sineğini tanıyarak bugüne kadar yapılan çalışmalar üzerinden bir değerlendirme yapıyoruz.

""
05 Aralık 2023

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, iklim krizinin etkisiyle 20. yüzyılın başından bu yana Türkiye'deki buzulların erimesi üzerine konuşuyor.

""
29 Kasım 2023

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Focus Vakfı'ndan Muhsin Doğan ile bilimsel yöntem ve bilimin tarihi üzerine konuşuyor.

""
28 Kasım 2023

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, sosyolog ve akademisyen Doç. Dr. Ayça Gelgeç Bakacak ile toplumsal cinsiyet eşitliği ile iklim değişimi arasındaki ilişki üzerine konuşuyor.