Hüsnükabul

-
Aa
+
a
a
a

Mültecilerden hak temelli sesler

 
Açık Gazete’de Yeni Köşe Çarşamba 9.30’da
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Ferhat Kentel, Waseem Ahmad Siddiqui
 
59. Yayın Dönemi: 29 Nisan 2024 - 27 Ekim 2024

Hüsnükabul programı insanların "öteki” ile (başkalarıyla) ile olan biraradalık ilişkilerini tartışan bir radyo programı. Kalıcılık ve geçicilik, içerme ve dışlama, kamusal ve özel, misafir ve ev sahibi kavramlarına mültecilik perspektifinden hak temelli olarak yaklaşıyor.

31 Mayıs 2024

Hüsnükabul'de; Türkiye'de ve dünyada artan şiddet eylemlerini ve bunların daha geniş neoliberal politikaları gizleme işlevini son haberler üzerinden tartışıyoruz.

""
24 Mayıs 2024

Hüsnükabul'de, “Wake-up Call” [Uyanma Çağrısı] ile başlayarak; hem Doğu Afrika'da devam eden seller ve aşırı yağışların neden olduğu iklimsel mülteci krizini, hem de Akdeniz'de bir göçmen gemisinin batmasının ardından Yunanistan'daki mahkemenin kazanın uluslararası sularda gerçekleşmesi sebep gösterilerek iptal edilmesini konuşuyoruz.

""
17 Mayıs 2024

Hüsnükabul'de odadaki fili, iklim değişikliğini gösterirken iklim krizi gibi sonuçların süregelen eşitsizlikler ve dünyadaki diğer vahşetlerle nasıl ilişkili olduğunu konuşuyoruz.

""
08 Mayıs 2024

Filistinli mimar ve aktivist Sandi Hilal ile "Mülteci Mirası, Misafir Odası ve Kalıcı Geçicilik" çalışmasını temel alarak, mülteci kamplarının siyasi başarısızlıkların bir sonucu olarak nasıl kurulduğunu ve insanların bu kamplarda nasıl yaşadıklarını inceliyoruz.

26 Nisan 2024

Hüsnükabul'de "Bugün komşumuz kim?", "Çağımız için konukseverlik ne anlama geliyor?", "Başkalarını tanımak neden benliğin ötekiliğiyle bu kadar acı verici bir karşılaşmadır?" gibi sorular üzerinden komşuluk, vatandaşlık, mültecilik üzerine düşünüyoruz.

""
17 Nisan 2024

Hüsnükabul'de konuğumuz Didem Danış ile Göç Araştırmaları Derneği çatısı altında gerçekleştirdiği son araştırmayı ve Türkiye'de göçmenleri etkileyen makro ve mikro politikaları konuşuyoruz.

05 Nisan 2024

Hüsnükabul'de, göç ve savaşın karmaşıklığına ve devletlerin bu konulardaki politikalarının insan haklarına etkilerine dikkat çekiyor ve görünmez çizgiler olarak adlandırılan bu olguları, çeşitli ülkelerdeki politikaları, medya manipülasyonu ve toplumsal algıları şekillendirme sürecinde nasıl rol oynadığını tartışıyoruz.

The Exterminating Angel (1962)
29 Mart 2024

Hüsnükabul'de yeryüzünde artan insanlık dışı muameleler üzerinden bir "barbarlaşma" sürecinin izini sürüyor ve Homi K. Bhabha'nın "kabile milliyetçiliği" kavramıyla örtüşerek ele alıyoruz. Bhabha'nın perspektifinden, liderlerin azınlıkları hedef alması ve toplumsal yaşamın dışına itmesi; bu yeni siyasi dilin, toplumda muhalifliği suç sayma eğilimini artırdığına ve genel bir saygısızlık ortamı yarattığına dikkat çekiliyor.

""
27 Mart 2024

Hüsnükabul'de; Hindistan'da BJP iktidarının 2019 yılında açıkladığı Vatandaşlık Yasası'nın anti-müslüman politikalarıyla ivmelenen ve son dönemde Modi'nin Netenyahu ile yakınlığı, Hindistan'ın İsrail'e silah ve para ihracı gibi hamleleriyle zirveye ulaşan toplumsal gerginliği; ülkenin iç ve dış siyaseti üzerindeki etkilerine odaklanarak konuşuyoruz. 

08 Mart 2024

Hüsnükabul'de Waseem Ahmad Siddiqui, Ferhat Kentel ve Ömer Madra, Judith Butler'ın Hannah Arendt okuması üzerinden kötülüğün kapitalizmin mekansal gerçekliğiyle de kesişen sıradanlığını ve günlük hayatın içinde görünmezleşen kötülüğe tanıklığın imkansızlığını ele alıyor.

01 Mart 2024

Hüsnükabul'de, dünya genelinde yaşanan mülteci sorunlarına, sınırların ötesindeki insan hakları ihlallerine ve bu bağlamda ortaya çıkan duvar inşaatlarına odaklanıyoruz. Özellikle Mısır'ın Gazze sınırındaki duvar inşaatını ve bu durumun Filistinliler üzerindeki etkilerini ele alıyoruz.

23 Şubat 2024

Hüsnükabul'de Göç İdaresi'nin "sınırdışı ve geri gönderme merkezlerindeki insanlık dışı ortamla ilgili haberlerin yanlış ve yanıltıcı olduğu" yönündeki basın duyurusunu ele alıyoruz.

16 Şubat 2024

Hüsnükabul'de Ferhat Kentel, Taha Elgazi, Ömer Madra ve Waseem Ahmad Siddiqui dünyanın dört yanındaki mültecilerin trajedilerini ve Açık Radyo'nun misafir odası teşbihi üzerine konuşuyor.

""
09 Şubat 2024

Türkiye'de 6 Şubat depreminin yaşandığı şehirler aynı zamanda yoğun göç alan bölgelerdi. Başta geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler olmak üzere bölgede kayıtlı ya da kayıtsız çok sayıda mülteci yaşıyor. Depremin üzerinden bir yıl geçerken göçmenler toplumun en sessiz kesimi oldu. Bir yıllık süreç, başta Suriyeliler olmak üzere mülteciler açısından nasıl geçti?

02 Şubat 2024

Hüsnükabul'de Ferhat Kentel, Taha Elgazi ve Waseem Ahmad Siddiqui, 'toplumsal travma' ve buna bağlı olarak 'toplumun duygusu' üzerinden duygu halleri hakkında konuşuyorlar.

26 Ocak 2024

Hüsnükabul'de Sığınmacı Hakları Platformu üyesi ve kadın hakları savunucusu Esma'yla sığınmacı kadın hakları mücadelesini konuşuyoruz.

12 Ocak 2024

Hüsnükabul'de Ferhat Kentel ve Waseem Ahmad Siddiqui, Hannah Arendt ve Frantz Fanon'un metinleri ve kavramlarıyla şiddeti, tanınmayı ve kimlikleri tartışmaya devam ediyor.

""
08 Ocak 2024

Hüsnükabul’de Hannah Arendt’ten yola çıkarak, devlet ve şiddet bağlamında yalanla gerçek, doğruyla yanlış, suçlu ile suçsuz, iyilik ile kötülük üzerindeki farklı eylem biçimleri tartışıyoruz.

""
25 Aralık 2023

Hüsnükabul programcısı Waseem Ahmad Siddiqui, Dünya Göçmenler Günü nedeniyle mültecilerden gelen mektupları okuyor.

""
15 Aralık 2023

Waseem Ahmad Siddiqui, Taha Elgazi ve Ferhat Kentel Hüsnükabul'de, Özgürlük için Hukukçular Derneği yöneticisi avukat Ahmet Baran Çelik ile mültecilerin hak temelli olarak haklarını nasıl kullanabileceklerini, hukuki bağlamda sembolik veya pratik rolleri nasıl talep edeceklerini tartışıyor.