Açık Bilinç

-
Aa
+
a
a
a
""
28 Kasım 2023

Açık Bilinç'te Güven Güzeldere, geçmiş ile genç kuşağın değerlerini Adam Mastroianni'nın Nature dergisinde yayınlanan makalesinden yola çıkarak tartışıyor.

""
24 Ekim 2023

Güven Güzeldere, Açık Bilinç'te özgür irade sorusundan yola çıkarak konuyu mercek altına alıyor.

""
17 Ekim 2023

Güven Güzeldere, Açık Bilinç'te insan türünün evrimsel tarihçesine mercek tutuyor.

""
10 Ekim 2023

Güven Güzeldere, Açık Bilinç'te Güney Afrikalı ünlü arkeolog David Lewis-Williams'ın, Türkçe'ye "Mağaradaki Zihin" başlığıyla kazandırılmış olan "The Mind in the Cave" kitabından hareketle, insanlık tarihinde bilincin ve sanatın doğuşuna dair tezler hakkında bilgi veriyor.

08 Ağustos 2023

"Sentience" nedir, hangi canlılarda vardır? Nasıl bilebiliriz? Ağaçlar veya bitkiler birbirleriye haberleşiyorlar mı, bu onların bilinci olduğunu gösterir mi?  "Bilincin İcadı" başlıklı yeni bir kitaptan söz edeceğiz. 

31 Temmuz 2023

Bilim, açıklanamayan psikolojik deneyimler hakkında ne söylüyor?  Bazı deneyimler niçin unutulmaz derecede gerçekçi olurlar?  Deneyimin çarpıcılığıyla doğruluğu arasında bir bağ var mı? Bu hafta, şu aşağıdaki yazıya atıfla "deneyim-inanç-doğruluk" ilişkisini ve konuyla ilintili kimi parapsikoloji iddialarını tartışacağım.

31 Temmuz 2023

Psikiyatrik rahatsızlıklar, biyolojik bir hastalık olarak mı, yalnızca psikolojik bir durum olarak mı görülmeli? "Anti-Psikiyatri" hareketini ne kadar haklı? Stanford Üniversitesi'nin ilginç şahsiyetlerinden "Joe Euclid"in hikayesi. 

31 Temmuz 2023

Niçin ve nasıl ortaya çıktı, haklı ve haksız yönleri neler, bugün ne durumda?  "Akıl hastalıkları" biyolojinin mi psikolojinin mi alanında?  Açık Bilinç'te psikiyatrist Dr. Burçin Çolak anlatacak. 

18 Temmuz 2023

David Chalmers ve Christof Koch hangi konuda bahse girmişlerdi, 25 yıl sonra bahis nasıl sonuçlandı? 

AP
17 Mayıs 2023

Son seçim sonuçları Türkiye için ne gösteriyor? Kimler kazandı, kimler kaybetti? Asıl istediğimiz ne? Cumhuriyet mi, Demokrasi mi, ikisi birden mi? Prof. Ersin Kalaycıoğlu'yla konuşuyoruz.

2022
07 Mart 2023

Sosyolog Kumru Toktamış’la 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün ortaya çıkışını, zaman içinde kapsamının nasıl değişikliklere uğradığını ve günümüzdeki temsilini konuşuyoruz.

31 Ocak 2023

Oslo Üniversitesi'nden Prof. Fahri Saatçioğlu ile nefesin işlevleri, fizyolojisi ve psikolojisi üzerine konuştuk.

24 Ocak 2023

Her canlıda yaşlılık sonunda gelen ölüm, biyolojik olarak kaçınılmaz mı? Hücrelerimiz nasıl ve niçin ölüyor? Sonsuza kadar yaşamak teorik olarak mümkün mü? Prof. Ekin Atilla Gökçümen anlattı.

Yaşlı
17 Ocak 2023

Zaman geçtikçe bedenlerimiz nasıl değişir, yaşlılıkta hangi sorunlar öne çıkar? "Geriyatrik depresyon" nedir? Ne kadar yaygındır? Nasıl tedavi edilir?  Dr. Uğur Çıkrıkçılı anlattı.

10 Ocak 2023

Açık Bilinç’te 2013'ten bu yana ele alınan Alzheimer hastalığı dosyasının yeni bölümünde Nörolog Prof. Hakan Gürvit’le tedavi yöntemleri ve ilaçlar üzerine konuşuyoruz.

Fotoğraf: Pixabay
03 Ocak 2023

Zaman geçtiği hâlde benliğimizde özdeş kalan, bizi aynı kişi yapan şey nedir? Bu soruyu felsefe tarihinde ilk kim dile getirdi, nasıl cevapları var? "Theseus'un Gemisi" bilmecesi niçin bu konuyla bağlantılı? Prens ile ayakkabı tamircisinin hafızaları yer değiştirirse ne olur? Benlik için hafızanın önemi nedir?

Fotoğraf: Pixabay
27 Aralık 2022

İçimizde biyolojik bir saat (veya saatler) mi var? Zaman insan zihninden bağımsız mı? Zaman niye bazen yavaş, bazen de hızlı geçiyormuş gibi gelir? 2022 yılı biterken, nesnel ve öznel nitelikleriyle zamanı konuşuyoruz.

Fotoğraf: meo
22 Aralık 2022

"Pragmatik olmak" ne demek, kime pragmatik denir? Pragmatiklik ilkesizliğin mazereti midir?

06 Aralık 2022

Açık Bilinç'te bu hafta, Ege Üniversitesi'nden felsefeci Galipcan Altınkaya’yla İbn Sina’nın felsefesini tartışmaya açıyoruz.

29 Kasım 2022

Açık Bilinç’te bu hafta, Ege Üniversitesi’nden felsefeci Mehmet Kuyurtar’la Ortaçağ’ın İslam düşünürlerini söz konusu ediyoruz.