Günün Sözü

21 Şubat 2018
"90'ların katliamı Srebrenica idiyse, 80'lerin katliamı da Halepçe, Sabra ve Şatila idiyse, o zaman bu, yüzyılın şu andaki katliamıdır... Bu savaş değil, buna katliam denir."
20 Şubat 2018
“Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’a verilen cezaları acımasız, haksız ve adaletsiz buluyorum... Bizi birbirimize bağlayacak şey hapishane korkusu ve hiç bitmeyen tehditler değil, barış ve düşünce özgürlüğüdür. Kıyıma ve haksızlığa uğrayan kamuoyunun kırk yıldır severek, tartışarak okuduğu bu değerli yazarlar değildir yalnızca... Bu ölçüsüz kararlarla zedelenen ve tükenen, toplumdaki adalet ve güven düşüncesi; demokrasi ve kanun nizam ile yönetildiğimiz inancıdır da... Bu temel
19 Şubat 2018
"Yetişkinler oyun oynarken, biz hayatlarımızı kaybediyoruz."  
16 Şubat 2018
"Son Cumhurbaşkanlığı seçiminde %10a yakın oy alan, Meclis'in en büyük 3. partisinin eş genel başkanı yargılanıyor. Savunmasında bir sürü kritik şey söylüyor ama Hürriyet, CNNTürk dahil tüm basın bu dava yokmuş gibi davranıyor. Bu ülkede basın özgürlüğünün "b"si yok."  
15 Şubat 2018
“Biz doğru olanı yapıyoruz. Hayat risktir. Denetimden kaçmıyoruz.” 
14 Şubat 2018
"Umuda dair birşey söylersem: Orayı yaşayan insanların kendi dillerindenitirazlarının - hangi dilden, hangi vücut dilinden, hangi lobi ile,hangi PR ile olursa olsun itirazlarının- çokluğu, bence en büyükkazanımdır. O 39 tünele verilecek cevap budur."
13 Şubat 2018
"Seneler sonra Depo’da Osman Kavala destekli bir proje yapacağımı anneme anlatınca 'O, çocukken de senin doğum gününü destekledi' diye anlatmıştı.
12 Şubat 2018
“İşçi ölümleri normalde zaten gizleniyor. 3. havalimanı gibi dışarıya tamamen kapalı bir yerde kesin bilgiye ulaşmak çok zor.” 
08 Şubat 2018
"Hayatı yansıtıyorum."
07 Şubat 2018
"Sen neden bahsediyorsun?"
06 Şubat 2018
" 'İnadına barış' demiyorum; 'ille de barış' diyorum, hem de ama’sızından. Saldırı karşısında kendi toprağını, vatanını, onurunu, kimliğini savunma dışında hiçbir savaşın haklı nedeni, yani ama’sı yoktur. Bugünler geçer, yarınlara savaş naraları değil barış türküleri kalır.”
05 Şubat 2018
"Uzatmaya gerek yok: Türk Tabipleri Birliği’nin kurumsal kimliğini temsil eden Merkez Konseyi yöneticilerinin gözaltına alınması ve binasında yapılan arama TTB’ye yönelik bir saldırıdır...Birçok uygulama, görüş ve düşüncede farklılıkları olabilen tabip odaları olarak hiçbir gerekçeyle Türk Tabipleri Birliği’ne yönelik hukuk dışı uygulamaları, hürmetsiz tutum ve davranışları asla kabul etmediğimizi ve etmeyeceğimizi en üst seviyeden bütün muhataplarımıza ilan ederiz."
02 Şubat 2018
“Şiddeti kınama, hükümetlerimizi ve diğer karar vericileri savaşın ve silahlı çatışmaların sağlık üzerindeki kısa ve uzun dönemli ağır sonuçlarına karşı uyarma, Türkiyeli meslektaşlarımız gibi, temsil ettiğimiz tüm hekimlerin görevidir... TTB yöneticileri hakkında soruşturma başlatılmış olması Türkiye tarafından 2003 yılında onaylanan, dolayısıyla hükümetler tarafından bağlayıcılığı kabul edilmiş olan Uluslararası Sivil ve Siyasal Haklar Sözleşmesi’nde belirtildiği gibi insan haklarının ağır
01 Şubat 2018
"Sevgili eşim Raşit Tükel 20 yıldır hayatımda çok iyi bir baba, çok iyi bir eş, çok iyi bir evlattır; çok iyi bir hekim, akademisyen, demokrat, insancıl, barış yanlısı biridir; bir gün bile ona hayranlığım azalmadı; ben Raşit'e, sevdiğim adama kefilim ve hep yanındayım."
31 Ocak 2018
"Dünya Tabipler Birliği, Türkiye’deki meslektaşlarımızın ‘savaşın bir halk sağlığı sorunu olduğu’ yönünde kamuoyuna yaptıkları açıklamayı tam olarak desteklemektedir...Türk Tabipleri Birliği’nin insan haklarını ve barışı destekleme görevi vardır."
30 Ocak 2018
"TV kanallarında verilen haberlerin etkisiyle ertesi gün işyerimizde tartışmalar yaşıyoruz... Neredeyse borçsuz arkadaşımız yok gibi, asıl sorunlarımızı konuşamıyor, biz birimizi Afrin savaşı üzerinden kırıyoruz, incitiyoruz."  
29 Ocak 2018
"Erdoğan'ı anlıyorum da, onun karşısında Afrin konusunda hazır ola geçenleri anlayamıyorum."
26 Ocak 2018
"Bazı insanlar korkularını aşar ve ses çıkarır; demokrasi, özgürlük ve adalet mücadelesine katılır, bazıları katılamaz. Korkudan daha tehlikeli olan alışmaktır, her şeyi kabullenmektir, kayıtsızlıktır."  
25 Ocak 2018
"İklim değişikliği alanında çalışan herkes gayet iyi bilir ki, son yirmi yıl içinde birçok kıyametvari senaryo geliştirdik. Bu, doğru olduğunu gözlerimle gördüğüm ilk kıyamet senaryosu."
24 Ocak 2018
"[Torunlarımdan] birisinin ... umuda ve --hatta onun kelimeleriyle söylersem-- mümkün olana dair fikri ve önerisi, gençler arası ortaklıklar kurmak.  Bu gençler çok sayıda; varoluşlarını ve yaşamlarını tüketim toplumunun, aşırı-üretimin ve kızışmış rekabetin giderek tahammül edilemez bir hal alan baskısından özgürleştirmeye çalışıyorlar. Tüm bu sistem onlara aptalca geliyor ve elimizde olan tek yaşamı bu aptal sistem uğruna harcamamak gerek diye düşünüyorlar."