Günün Sözü

17 Eylül 2019
"İklim g(ö)revine hazırız."  
16 Eylül 2019
"Umut, hak etmek zorunda olduğumuz bir şeydir."
12 Eylül 2019
"Pek çok sendika var greve gitmeyi planlayan... Bu, sadece çocuklar ya da gençler için değil. Herkes için. Sistemi bozmak için greve gidiyoruz, dikkat yaratmak için." Genç iklim aktivisti Greta Thunberg ABD'de verdiği ilk kapsamlı mülakatında, 20 Eylül'de dünyada girişilecek iklim grev ve eylemlerinin anlam ve önemini vurguluyor. (DemocracyNow!)
11 Eylül 2019
"20 Eylül günü greve gidiyorum çünkü inanıyorum ki iklim değişikliği bir bütün olarak insanlığın yüzyüze kaldığı en büyük tehdit... Herşey yanıyor ve bu hiç iyi değil." Dünyanın en zengin insanı Jeff Bezos'un dev Amazon şirketinin Seattle'daki merkezinin çalışanları 20 Eylül'de iklim grevine dünyanın
10 Eylül 2019
"20 Eylül'ün bir dönüm noktası olmasını istiyorum. Dünya liderlerinin, çok fazla insanın gözlerinin kendi üzerlerine dikilmiş olduğunu
06 Eylül 2019
"Bu iş yalnızca gençlerle olmaz. Hepimize ihtiyaç var ... Gezegen kendi rahatlık alanını terk ederken, bizim de aynı şeyi yapmamız şart. Öyleyse, 20 Eylül’de sokaklarda görüşmek üzere."
03 Eylül 2019
"İnsanlık iklim acil durumu ile yüzyüze. Bu, liderlik ve eylem gerektiren bir kriz. Ama, ne acıdır ki, hükümetlere hiç güvenemeyiz. Şirketler ve bireyler de üstlerine düşeni yapmalı. Bu sorumluluk, hükümetler başarısız kaldıkça daha da acil oluyor."
29 Ağustos 2019
"Bir araya gelip birlikte çalışmalıyız. Yoksa her şey için çok geç olacak... Artık doğa ile kavga etmeyi bırakmalıyız."
28 Ağustos 2019
"Toprak ana bize sesleniyor, kendisine yardım etmemiz için haykırıyor. Bugün insanlığın bir geleceği olsun diye uğraşıyoruz. Ama bu yıkımı durduramazsak yanıp küle dönüşecek olan da biziz, gök kubbe de başımıza çökecek - şimdiden çökmeye başladı bile."
27 Ağustos 2019
"Amazon'da, Sibirya'da sönmeyen orman yangınları, bitmek bilmeyen sıcak dalgaları, her yıl tekrarlanan yüz yıllık seller, zamanımızın işaretleri - en kötü zamanların. Yerel düzeyde, kentler düzeyinde, ulusal ve uluslararası düzeyde mücadeleye hayatımız buna bağlıymış gibi katılmalıyız, çünkü hayatımız buna bağlı."
26 Ağustos 2019
"Kanımın son damlasına kadar."
23 Ağustos 2019
"Yanan alan 500 hektar olarak ifade edildi fakat bizim yaptığımız tespitler 5 bin hektar alanın üzerinde bir alanın yanmış olduğunu gösteriyor."
22 Ağustos 2019
"İklim sorununu hâlâ çözebiliriz diye bir şeyin garantisi yok. Umutsuzluğa kapıldığı için insanları hoşgörebiliriz, ama kaçarlarsa hoşgöremeyiz. Özellikle en umutsuz anlarda insanlar arası dayanışma elzemdir. Bir çocuk yardım istiyorsa, ona yardım edersiniz."  
21 Ağustos 2019
"Hepimizin, Trump yönetimine söyleyecek birkaç sözü var. Paris İklim Anlaşması'ndan hiçbir şekilde çekilemezsin. Durum ciddi, iklim değişikliği gerçekleşiyor, bunu inkâr edemezsiniz, inkâr edilemez çünkü bu bir gerçek. Trump yönetimine şunu söylemek istiyorum; çevrenizde yaşananlara dikkatli bakın, doğanın bize ne dediğine kulak verin."
20 Ağustos 2019
"Millet iradesine ve sandığın namusuna saray darbesi yapıldı. Darbe dönemlerinde ne yapılmışsa bugün de o yapılmıştır.”
19 Ağustos 2019
“Hukukun olmadığı, haksızlığın tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz. Halkın iradesini tanımıyorlar ve buna da demokrasi diyorlar."
09 Ağustos 2019
"Bilime bir bütün olarak baktığınızda bu şekilde yemeye devam edemeyeceğimizi görürsünüz....Şimdi bildiklerimiz ışığında harekete geçmeye hazır mıyız, yoksa çocuklarımızın hayatından yemeye devam mı edeceğiz?"
08 Ağustos 2019
"Ekokırıma karşı çıkan, kirli endüstriye ve onun satın aldığı kirli hükümetlere meydan okuyan protestocuları 'aşırılıkçılar' diye adlandıran ve onlardan korkmamızı söyleyenler var. Oysa asıl korkmamız gereken aşırılıkçılar, ülkenin yönetim mevkilerinde bulunanlar."
07 Ağustos 2019
"İklim felaketi geliyor değil, geldi bile."
06 Ağustos 2019
"Valla çok güzel bir enerji var: Yemek beklerken bile 'Ne İstiyoruz? İklim Adaleti!/Ne Zaman? Şimdi!' tarzında slogan ve şarkılar söyleniyor. Ve gerçekten çok kuvvetli bir enerji var. Herkes kendi ülkesinde yaptıkları eylemleri birbiriyle paylaşıyor... Bunun hareketin geleceği için de çok önemli olduğunu düşünüyorum."