Günün Sözü

14 Aralık 2018
"Uzun bir süredir ülkemizde liyakat sisteminin ortadan kalktığı, bilimin, mühendisliğin ve tekniğin önemli ölçü de ihmal edildiği bilinmektedir. Ne yazık ki bu ihmal ve sorumsuzluğun acı sonuçlarını hep birlikte sıcak bir şekilde yaşıyoruz."  
13 Aralık 2018
"Biz iklim liderleriyiz. Siz de öylesiniz."  
12 Aralık 2018
"Dünya çapında bir çöküş felaketini önlemek için dünyanın en zenginleri hayat tarzlarını radikal biçimde değiştirmek zorunda."
11 Aralık 2018
"Ayıp ayıp! Utanın!"  
10 Aralık 2018
"Karşılıklı bağımlılık içindeki karmaşık küresel ekosistemimizde türlerin yokoluşu hızlanıyor, yaşam ölüyor. İklim krizi daha önceki öngörülerden çok daha hızlı bir şekilde kötüye gidiyor. Her gün 200 canlı türü yok oluyor. Bu vahim durum böyle devam edemez."
07 Aralık 2018
“Hazreti Adem’in kaburga kemiğinden olma, ‘Ol’ sözünden doğma Havva’nın; Şeytan’ın iğvasıyla yasak meyveyi yediği ve Adem’e de yedirerek Rabb'in iktidarını devirmeye ve Âlem’in düzenini bozmaya teşebbüste bulunduğu gizli tanık Şeytan’ın ve suç mahallinde bulunan itirafçı ‘etki ajanı’  Yılan’ın ifadeleriyle açıkça anlaşılmış, Havva için yakalama ve tutuklama kararı çıkarılmıştır.”
06 Aralık 2018
"Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın öldürülmesi talimatı verdiğine, cinayeti izlediğine ve ne olduğunu bildiğine ve önceden planladığına dair hiçbir şekilde kuşkum yok. Eğer bir mahkeme jürisi önüne çıkmış olsaydı, kesinlikle 30 dakika içinde suçlu bulunurdu."
04 Aralık 2018
"Hep, 'Umut olsun' diyoruz. 'Umut yoksa birşey yapamayız' diyoruz. Ama bence, umut olmaması, bir şey yapmamak için bir bahane olamaz. Elbette umuda ihtiyaç var, ama umuttan çok ihtiyaç duyduğumuz şey, eylem! Çünkü eyleme geçtiğimizde, umut her yerdedir. Dolayısıyla, umut peşinde koşmak yerine, eyleme bakmalıyız. Ancak o zaman gelir umut."  
03 Aralık 2018
"Hey #COP24! Biraz matematik hesabı yapalım: Fosil yakıtlar = İklim değişikliği; İklim Değişikliği = Yokoluş. Dünya liderleri bilim ve adaletin gereklerini yerine getirmek zorunda."
30 Kasım 2018
"Söyledikleri çok kötü ve yanlış şeyler tabii. Ama burası özgür bir ülke, herkes düşündüğünü serbestçe söyleyebilir."  
29 Kasım 2018
"Küresel gıda sistemi yıkılmış durumda. İster insan sağlığı, ister çevre, isterse iklim açısından bakın, yiyecek sistemimiz şu anda artık sürdürülebilir değil."  
28 Kasım 2018
"Öğrencilerime Başbakan Scott Morrison'un onlara okula dönmelerini ve daha az aktivizm yapmalarını öğütlemesine ne dersiniz diye sordum. Onlar da 'A evet, hatamızı gördük, bundan sonra artık daha az aktivist olacağız' dediler."  
27 Kasım 2018
"Üzgünüm Sayın Başbakan. Buna boyun eğmiyoruz"
26 Kasım 2018
"Facebook takımı, herkesin hukukun üstünlüğüne boyun eğmek zorunda olduğunu öğrenecek. Evet, kendilerinin bile."  
23 Kasım 2018
"Bilim gayet net. Karbondioksit ve diğer sera gazlarında hızla azaltıma gidilmezse, iklim değişikliği yeryüzünde canlılar alemi üzerinde giderek daha yıkıcı ve geri döndürülmesi imkânsız etkiler yaratacaktır. Mücadele için son fırsat kaçmak üzere."
22 Kasım 2018
"Vay canına! Bu akşam üzeri New York'taki gün batımı gözüme değişik görünmüştü zaten; anlamalıydım!"  
21 Kasım 2018
 "Yetersiz beslenme nedeniyle hayatını kaybeden çocuklar çok acı çekiyor çünkü iç organları yavaş yavaş iflas ediyor. Bağışıklık sistemleri çok zayıf ve enfeksiyonlara çok açıklar. Bazıları ağlayamayacak kadar zayıf."
20 Kasım 2018
"Ama bu delilik!... Küçük parçacıkların seviyelerinin bu kadar yükseğe çıkması acayip şaşırtıcı."  
19 Kasım 2018
“Adalete sahip çıkamazsak, masa başı yargısız infazlara karşı duramazsak, savunduğumuz değerlerin hiçbir inandırıcılığı kalmaz…. Mahkeme kesin karar verdi de biz mi duymadık?!? Unutulmamalı ki adalet hepimize lazım…”
16 Kasım 2018
"Daha derinde olan birşey. Dokuz yaşımdan beri başlamış olan, derinlerden gelen ve ömür boyu devam eden bir bilgi: Bir şeylerin yolunda gitmediği bilgisi. Değişim sürecinin bir parçası olmaya duyulan özlem... Bir de sürekli 'neden' diye soran o gülünç, sinir tarafım: 'Gezegenin durumu neden bu halde?' diye soran."