Günün Sözü

22 Temmuz 2019
"Tabiat Ana'ya yapılan bütün bu kötülükler beni hüzünlendiriyor. Bir asker olarak 75 yıl önce özgürlük için ve Avrupa'yı ve dünyayı Nazizmden kurtarmak için çarpıştım, ama Tabiat Ana derinden yaralanıyorsa, medeniyetimiz de uygunsuz davranışlardan dolayı çöküyorsa, yaptıklarımızın bir anlamı kalmıyor demektir."
19 Temmuz 2019
“Sabah kalktığımızda korkunç bir manzara vardı. Anlatılmaz bir manzara. Bizden büyüklerimize sorduk, daha önce böyle bir şey görmemişler. Ben 60 yaşındayım, ben de böyle bir şey görmedim...”
18 Temmuz 2019
“Sessiz kalmamak, temel sorumluluğumuzdur. Aksi halde, sadece nefret çığlıkları atanların sesleri işitilecektir çünkü!”  
17 Temmuz 2019
"İnsanın hafızası demek olan arkeolojinin soyu tükeniyor."
16 Temmuz 2019
"Tüm bu sonuçlar birlikte ele alındığında ise, iklim değişikliğinin Türkiye’de ne kadar çabuk bir şekilde hayati önem taşıyan bir siyasi konuya dönüşebilece­ği görülüyor. Halkın büyük kısmı bu konuda endişe duyuyor ve bunun ülkelerini şu anda etkilediğini ve hükümetin yeteri kadar çaba göstermediğini düşünü­yor."
12 Temmuz 2019
"Dünya 1930'lardan bu yana hakikate yönelik en büyük saldırıyla karşı karşıya... Hakikate saldırı, demokrasiye saldırıdır."   BBC Genel Müdürü Tony Hall'un Londra'daki Küresel Medya Özgürlüğü Konferansı'nda yaptığı konuşmasından.   (BBCTürkçe)
11 Temmuz 2019
"Sayın Başkan, Sayın Yüksek Komisyon Üyesi ... biz bu mektubun ortak imzacıları olarak, Çin'de özellikle Uygurları ve Şincan'daki diğer Müslüman ve azınlık topululuklarını hedef alan büyük gözaltı merkezlerinde keyfi tutuklamalar, geniş kapsamlı gözetlemeler ve hak kısıtlamaları hakkındaki inandırıcı haberlerden kaygı duyarak...bu topluluklara keyfi tutuklamaların kaldırılmasını ve seyahat özgürlüğü verilmesini talep ediyoruz."
10 Temmuz 2019
"2015’ten beri belediye gelirlerinde herhangi bir artış olmuyor ama buna rağmen yatırıma yönelmişler. Yani olmayan parayı yatırmışlar. Sonra da yatırımların yavaş ilerlemesi, kur farkından dolayı maliyetlerin katlanarak artmasıyla bütçeye çok ağır bir yük binmiştir. Buna yatırım denmez, buna ‘batırım' denir."
10 Temmuz 2019
 "Bizlerin, ODTÜ'lülerin, yıllardır içinde bulunduğu mücadele geleneği  55 gündür Kavaklık'ta yaşıyor.
08 Temmuz 2019
"Geleceğe ilişkin birşey değil bu, bugüne ilişkin." Birleşmiş Milletler'in felaket risklerini azaltma özel görevlisi Mami Mizutori, dünyada iklim krizi felaketlerinin artık haftada 1 sıklığında meydana geldiğini, özellikle yoksul ülkelerin bu krizin derin etkilerine karşı âcilen hazırlanması yolundaki raporunu bu uyarı ile açıklıyor. (Guardian)
05 Temmuz 2019
"Teşekkürler! Şimdiye kadar aldığımız en büyük iltifat!"
04 Temmuz 2019
"Siz daha çok beklersiniz."
03 Temmuz 2019
"Son nefesime kadar oğlumun hakkını yerde bırakmayacağım."
02 Temmuz 2019
"Sahiller erozyona girdi... buzlar da iyice azaldı, dolayısıyla mezarlıkların yerini değiştiriyoruz. Turist gemileri buradan geçerken turistler mezardan fırlamış kemikleri görsün istemiyoruz çünkü."
01 Temmuz 2019
"Doğrusu bu yorumları okumadım, buna vaktim yok. İlgilenmem gereken 60'tan fazla kişi var. Bay Salvini sıraya girsin."
28 Haziran 2019
"Korkutucu. Böyle olmaması lazımdı."
27 Haziran 2019
"... Bir başka deyişle, iki dünyamız varmış gibi tüketiyoruz."
26 Haziran 2019
"İnsan hakları, üstümüze gelmekte olan büyük altüst oluş karşısında ayakta kalamayabilir."
25 Haziran 2019
“Tahliye olmanız durumunda ikamet adresinizi verir misiniz?”
24 Haziran 2019
"Demokrasiyi inşa etmek uzun zaman alır derler; ama bugünki sonuçlar gösteriyor ki demokrasiyi öldürmek de uzun zaman alıyor. Sanıyorum, bu sonuç, dünyanın herhangi bir yerinde gördüğümüz ilk örnek oluyor."