Uygar Özesmi

27 Mart 2020

Bilim insanları, hükümetlerin eşgüdüm içerisinde hareket etmeleri halinde iklim sistemlerini iyileştirebildiklerini söylüyor.

26 Mart 2020

Thomson Reuters Vakfı, Los Angeles'tan Bangkok'a kadar yurttaşlar, önlemler sırasında parklara ve açık alanlara yönelmesinin sağlık ve refahı korumadaki hayati rollerini vurguladılar. 

25 Mart 2020

Avrupa Birliği Cam Ambalaj Üreticileri Derneği’nin öncülüğünde tasarlanan “Geleceğin Fırını”, cam ambalaj endüstrisinin karbonsuzlaştırma yolculuğunda önemli bir kilometre taşı görevi üstlenecek.

24 Mart 2020

Yaklaşık 4 ay önce Diyarbakır kırsalında yaralı olarak bulunan kızıl akbaba, tedavi edilip tekrar doğal yaşam alanına bırakıldı.

20 Mart 2020

 Hasan Osman Bakır tarafından  Change.org/TrabzonHavakirliligi adresinde başlatılan kampanya, Trabzon'da düzenli olarak hava kirliliği ölçümleri yapılmasını talep ediyor. 

19 Mart 2020

Londra Zooloji Derneği, yaban hayatı popülasyonlarının sağlığı ile ilgili araştırma eksikliğinin insanlığı gelecekteki pandemilere karşı savunmasız bıraktığı konusunda uyardı

18 Mart 2020

Mısır’da etkili olan fırtına ve yoğun yağışa bağlı sel felaketlerinde 21 kişi öldü. 

17 Mart 2020

Yüksek radyasyon seviyelerine hatta son kertede dünya çapında etkili olan koronavirüse rağmen Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları gerçekleştirilmek isteniyor.

16 Mart 2020

İnsanların yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı önlem olarak kullandığı ve attığı günlük yüz maskeleri Hong Kong’un plajlarında ve su yollarında birikmeye başladı. 

13 Mart 2020

Sarıyurt Köyü çevre gönüllülerinin başlattığı kampanya, İzmir iline bağlı Bayındır ilçesindeki Sarıyurt Mahallesi’nde planlanan maden ocağına karşı çıkıyor. 

12 Mart 2020

 Dişi zürafa ve yavrusunun, Kenya’da, avcılar tarafından katlediği duyuruldu.

11 Mart 2020

Greenpeace Japonya’nın yaptığı araştırmada, Fukuşima eyaletinin bazı noktalarında geçmiş yıllara göre daha yüksek seviyede radyasyon tespit etti. Radyasyon seviyesindeki artışın nedeninin 2019 yılında meydana gelen iki tayfun olduğu belirtildi. 

10 Mart 2020

Edirne’nin Saros Körfezi’ne kıyısı bulunan Sazlıdere köyü sahilinde yapılması planlanan Saros Likit Doğalgaz Taşıma ve Yükleme Limanı için verilen ÇED Olumlu Kararı iptal edildi.

09 Mart 2020

'Hükümetlerin iklim değişikliğiyle mücadelede son 10 yıldaki başarısızlığının, Paris Anlaşması hedeflerine ulaşmak için atılacak adımları dört katına çıkardığına işaret ediyor.

06 Mart 2020

“Ben Burdur Gölüyüm” hareketi, unutulan Burdur Gölü’ne tekrar dikkat çekip, halk arasında bilinç oluşturarak gölün kurtarılmasına ilişkin kamuoyu oluşturmayı ve ilgili kamu kurumlarının harekete geçmesini sağlamayı amaçlıyor.

05 Mart 2020

Daha fazla sıcaklık artışının, deniz suyu seviyesinde daha fazla artışa ve bazı bölgelerde daha şiddetli fırtınalara yol açacağına, dolayısıyla daha fazla sahilin yok olmasıyla sonuçlanacağına işaret edildi. 

04 Mart 2020

Uluslararası Doğayı Koruma Birliği verilerine göre, geçen yıl 26 bini aşkın canlı türü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya iken bu sayı bu yıl 30 bini geçti. 

03 Mart 2020

İki aydır iklim krizi nedeniyle mevsim normallerinin üstünde sıcaklıklar yaşayan Rusya’da hayvanlar ve bitkiler de bu durumdan etkilendi.

02 Mart 2020

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde "Doğu Anadolu Yaban Hayatı Araştırma ve Koruma" projesi çerçevesinde ormanlar ve çeşitli alanlara yaz ve kış yerleştirilen foto kapan ile video kapanlar sayesinde izlenen yaban hayvanlarının doğal yaşamı gün yüzüne çıkartılıyor. 

01 Mart 2020

Gediz Deltası’nı koruması için Change.org/GedizDeltasi adresindeki kampanda İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Belediyesi ve Menemen Belediyesi’nin bu konuda çalışmalar yürüttüğü bilgisi verildi.