Manastır

-
Aa
+
a
a
a

İstanbul Sanat Merkezi’ne bugünden bir bakış.

 
15 günde bir Cuma sabahları 10:00'da
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
İlksen Mavituna, Seçil Türkkan, Yağmur Yıldırım
 
46. Yayın Dönemi: 23 Ekim 2017 - 22 Nisan 2018

Şu ana kadar yer aldıkları bütün yayın dönemleri;

"Tarlabaşı Bulvarı üzerinde yer alan Manastır/İstanbul Sanat Merkezi'nin 1988-2006 yılları arası kronolojisine farklı açılardan bakacak olan bir nevi sözlü tarih projesi 'Manastır'ın editörlüğünü İlksen Mavituna, Seçil Türkkan ve Yağmur Yıldırım'ın üstleniyor. Manastır iki haftada bir Cuma sabahları 10:00 'da yayınlanıyor.

20 Nisan 2018

Manastır: İstanbul Sanat Merkezi'ne Bugünden Bir Bakış programının son bölümünde, konuğumuz Keyder ile 1980'ler ve 1990'larda İstanbul’un küreselleşme sürecini, yaşadığı değişimleri ve Manastır’ın Manastır olmasını sağlayan koşulları konuştuk.

06 Nisan 2018

Manastır'da toplumsal hareketler perspektifinin iki Manastırlı üyesini bu kez tek bir programda ağırladık. 2000'lerin başında kendisini fesheden Öğretim Elemanları Sendikası'nı Prof. Gülhan Türkay ile, faaliyetlerine bugün Fulya'da devam eden Grafikerler Meslek Kuruluşu'nu ise Sadık Karamustafa ile konuştuk.

06 Nisan 2018

(6 Nisan 2018 tarihinde Açık Radyo’da Manastır programında yayınlanmıştır.)

23 Mart 2018

Bu hafta konuğumuz Manastır'ın en uzun süre ağırladığı sakinlerinden İnci Eviner. Eviner 1990'lar ve 2000'ler başında Manastır'da gündelik hayattan, binadaki atölyesinden, dönemin kültür sanat ortamından ve Manastır'ın üretimlerindeki yansımasından bahsediyor.
 
 

09 Mart 2018

Manastır - İstanbul Sanat Merkezi'ne Bugünden Bir Bakış'ta 9 Mart sabahı Ahmet Uluğ ve Murat Ertel'i konuk ettik.

28 Şubat 2018

Bu hafta konumuz Manastır'ın tiyatroları. Yağmur Yıldırım'ın konukları Yeşil Üzümler Dans Tiyatrosu'ndan Zeynep Günsür ve Kum-Pan-Ya Sahnesi olarak Kerem Kurdoğlu ile Naz Erayda, Manastır'ın farklı dönemlerinde hayatı, 90'lı yıllarda Manastır'ın sahnelerinde uygulamaya giriştikleri yenilikçi tiyatro biçimlerini ve mekâna özgü performanslarını anlatıyor.

09 Şubat 2018

2000 yılında Ecevit Hükümeti'nin nükleer santral yapılması kararından vazgeçmesini sağlayan sürece mekân olan Manastır'daki 'Anti-Nükleer Oda'yı ve sakinlerini dönemin toplumsal hareketleri ile birlikte değerlendiriyoruz.

Konuğumuz Nükleer Karşıtı Platform (NKP) kurucularından Ender Eren. 

26 Ocak 2018

Manastır'ın 26 Ocak tarihli yayınının konuğu Muammer Ketencoğlu.

Alaylı müzikolog, akordeon üstadı ve Açık Radyo programcısı Ketencoğlu 1994-97 yılları arası Manastır terasta solo akordeon-vokal repertuarıyla
gece programları yapmış.

12 Ocak 2018

Bu hafta Manastır’ın konukları Feyyaz Yalçın ve Tamer Yılmaz'dı. 1989 yılında, binanın film seti olarak kullanıldığı sırada Nucleus Creative Photo Design’ı Manastır’a taşıyan Yalçın ve Yılmaz, uzun bir temizlik ve tamir sürecinin ardından binaya yerleşen ilk isimlerden olmuşlar ve arkadaşlarını davet etmeye başlamışlar. Yağmur Yıldırım, ikiliyle Manastır’ın ilk günlerini konuştu.

29 Aralık 2017

İstanbul Sanat Merkezi, şehrin ressamları, tiyatro ekipleri, müzisyenleri ve partilerine ev sahipliği yaparken, bu çeşitliliği sağlayan kültür kısmının yanında toplumsal hareketlere de ev sahipliği yapmıştı. Bu ekiplerden biri günümüzde ismi iyi bilinen ama kendisi pek 'konuşmayan' ilginç bir örgütlenme biçimi: Adsız Alkolikler. Ekibin 28 yıllık üyesi Mehmet Bey, Tarlabaşı Bulvarı'nda yer alan Manastır'da 1995'ten itibaren en az 4-5 yıl geçirdiklerini anlatıyor ve 'Günümüzdeki binalardan farklı olarak bir ruhu vardı, başka bir yere girdiğini hissederdin" diyor. Adsız Alkolikler ekibi içinde ise mekân 'han' olarak anılıyor. Programda Adız Alkoliklerden Mehmet Bey'i ve Betül Hanım'ı ağırlıyoruz.

15 Aralık 2017

İstanbul' Sanat Merkezi'ne bugünden bakan Manastır programınının dördüncüsünde, binanın bir kültür-sanat merkezi haline dönüşürken ilk yıllarına şahitlik etmiş olan SALT Programlar Eski Direktörü Vasıf Kortun'la deneyim ve izlenimlerini konuştuk. İstanbul'un gece hayatında yarattığı değişiklikle birlikte, kültür-sanat alanında açtığı ya da açma ihtimali olan kapıları araladık.

01 Aralık 2017

Bu hafta mimar ve kent aktivisti Korhan Gümüş ile Yağmur Yıldırım, 80'lerden bugüne kent hareketleri belleğinde Manastır'ı ve ilişki ağlarını konuştular. Manastır'ın bir dönem ağırladığı, Bilsak'ta "yeşeren" bağımsız örgütlenmelerin izini, Dalan'ın Beyoğlu projelerinden 1999 depremine ve 3. Köprü'ye uzanan pek çok mücadelede takip etmek mümkün.

17 Kasım 2017

Açık Radyo'da iki hafta bir yayınlanan "Manastır - İ.S.M.'ye Bugünden Bir Bakış" programının ikinci bölümü 17 Kasım 2017 Cuma (saat 10:00'da) yayında idi. Program konuğu ise Manastır'ın "bekçilerinden" Savaş Kaplan.

03 Kasım 2017

(3 Kasım 2017 tarihinde Açık Radyo’da yayınlanmıştır.)

Seçil Türkkan: Burası Açık Radyo ve Manastır programının ilkini dinliyorsunuz burada şimdi, ben Seçil Türkkan.

İlksen Mavituna: İlksen Mavituna ben de.