Manastır Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 23.02.2018
Örn., 23.02.2018
2000 yılında Ecevit Hükümeti'nin nükleer santral yapılması kararından vazgeçmesini sağlayan sürece mekân olan Manastır'daki 'Anti-Nükleer Oda'yı ve sakinlerini dönemin toplumsal hareketleri ile birlikte değerlendiriyoruz. Konuğumuz Nükleer Karşıtı Platform (NKP) kurucularından Ender Eren. 
Manastır özel yayınının yedinci programında, doksanlı yılların başında Manastır Teras'ta "gece programları" yapmış olan Muammer Ketencoğlu:
Manastır’ın bu haftaki konukları, Feyyaz Yalçın ve Tamer Yılmaz. 1989 yılında, binanın film seti olarak kullanıldığı sırada Nucleus Creative Photo Design’ı Manastır’a taşıyan Yalçın ve Yılmaz, uzun bir temizlik ve tamir sürecinin ardından binaya yerleşen ilk isimlerden olmuşlar ve arkadaşlarını davet etmeye başlamışlar. Yağmur Yıldırım, ikiliyle Manastır’ın ilk günlerini konuştu.
"İstanbul Sanat Merkezi, şehrin ressamları, tiyatro ekipleri, müzisyenleri ve partilerine ev sahipliği yaparken, bu çeşitliliği sağlayan kültür kısmının yanında toplumsal hareketlere de ev sahipliği yapmıştı. Bu ekiplerden biri günümüzde ismi iyi bilinen ama kendisi pek 'konuşmayan' ilginç bir örgütlenme biçimi; Adsız Alkolikler. Ekibin 28 yıllık üyesi Mehmet Bey, Tarlabaşı Bulvarı'nda yer alan Manastır'da 1995'ten itibaren en az 4-5 yıl geçirdiklerini anlatıyor ve 'Günümüzdeki binalardan farklı olarak bir ruhu vardı, başka bir yere girdiğini hissederdin" diyor. Adsız Alkolikler ekibi içinde ise mekân 'han' olarak anılıyor. Programda Adız Alkoliklerden Mehmet Bey ve Betül Hanımı ağırlıyoruz."
İstanbul' Sanat Merkezi'ne bugünden bakan Manastır programınının dördüncüsünde, binanın bir kültür-sanat merkezi haline dönüşürken ilk yıllarına şahitlik etmiş olan SALT Programlar Eski Direktörü Vasıf Kortun'la deneyim ve izlenimlerini konuştuk. İstanbul'un gece hayatında yarattığı değişiklikle birlikte, kültür-sanat alanında açtığı ya da açma ihtimali olan kapıları araladık.
Bu hafta mimar ve kent aktivisti Korhan Gümüş ile Yağmur Yıldırım, 80'lerden bugüne kent hareketleri belleğinde Manastır'ı ve ilişki ağlarını konuştu. Manastır'ın bir dönem ağırladığı, Bilsak'ta "yeşeren" bağımsız örgütlenmelerin izini, Dalan'ın Beyoğlu projelerinden 1999 depremine ve 3. Köprü'ye uzanan pek çok mücadelede takip etmek mümkün.
Bu haftanın program konuğu Manastır'ın "bekçilerinden" Savaş Kaplan. On dört yaşında oyun oynamak için girdiği binadan otuzlu yaşlarında, o da ancak binanın tahliyesiyle ayrılan Kaplan; setle sokağın birbirine karşıtığı Manastır'ın içerisinin ve dışarısının tanıklarından. Bayram'la Manastır'ın koridorlarına yayılmış klip ve film setlerini, kafeteryayı, Irish Pub'ı ve en çok da kapının hemen önünü konuşuyoruz.
İlk programın konukları http://saltonline.org/projects/manastir adresi üzerinde Manastır'dan yolu ilk geçenlerle görüşmeler yapan Sanatçı Volkan Aslan ve Salt Programlar ve Araştırmalar ekibinden Merve Elveren. İkili projenin yapım ve hazırlık aşamasında Manastır'dan yolu geçenlerle yaptıkları söyleşilerin aşamalarını, araştırmanın katmanlarını, Manastır'ın bir kültür alanı olarak bugünden nasıl gözüktüğünü tanıkların ve kendi gözlerinden yani bugünden anlatıyorlar"