Dünya Mirası Adalar

-
Aa
+
a
a
a
 
15 günde bir Salı günleri 14:00 - 14:30 arasında
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Derya Tolgay, Nevin Sungur
 
58. Yayın Dönemi: 30 Ekim 2023 - 28 Nisan 2024

Adalar, yüzyıllarca imparatorluklara başkentlik yapmış, siyasi ve kültürel dönüşümlerin aktörlerini beslemiş dünya şehri İstanbul’un hikâyelerinin hep bir parçası olagelmiş. Krallar, kraliçeler, dini liderler sürgüne buralarda zindanlara atılmış, ardından Osmanlı’dan günümüze  farklı kültürel cemaatlerin zengin bürokratları, iş insanları, Adaları İstanbul’un sayfiye merkezi haline getirmiş, sanatçılar, yazarlar, Adalar’ın renginden, havasından, kokusundan beslenmek için buraları mekân tutmuş. Adalar, muhteşem mimari ve yaşam dokusuyla dünyada eşine az rastlanır bir kültürler havzası olma halini bugüne kadar taşımışlar.

Şanslıyız ki Adalarda İstanbul tarihinin tüm veçhelerinin mekânsal izdüşümlerini hâlâ görebiliyoruz ve barındırdıkları hikâyelerin bazen yaşayan bilgi kaynaklarına erişebiliyoruz. Kendimizi gerçekten müstesna hissetmeliyiz: Adalar’a adımımızı attığımızda İstanbul tarihinin çok da bozulmamış tanığının varlığını hissedebiliyoruz, şaşırıyor ve nedenini çok da bilmeden mutlu oluyoruz. Bu yayın döneminde bizi mutlu eden Dünya Mirası Adalar’ı enine boyuna konuşuyoruz.

05 Aralık 2023

Dünya Mirası Adalar'da ‘Sağlıkta Hafıza Mekanları: Heybeliada Sanatoryumu’ belgeselini; yapım koordinatörü, uzman doktor, Cegerğun Polat ile konuşuyoruz.

""
27 Kasım 2023

Derya Tolgay ve Nevin Sungur Dünya Mirası Adalar'da, Türk Mühendis ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Esin Köymen ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na açılan davayı ve süreci konuşuyorlar.

""
16 Kasım 2023

Dünya Mirası Adalar'da Derya Tolgay ve Nevin Sungur, Yeşil Gazete'den Alev Karakartal ve Cansu Acar'la Adalar'da kalan son atların yaşadığı koşulları konuşuyor.

""
24 Ekim 2023

Dünya Mirası Adalar'da, 60 senedir Ada’da yaşayan hukukçu Erhan Ergun, Adalar İmar Planlarına açılacak davanın gerekçelerini anlatıyor.

""
19 Ekim 2023

Şehir plancısı ve kentsel tasarım uzmanı Prof. Dr. Ebru Firidin ve mimar, kentsel tasarım uzmanı İnci Olgun'la Koruma Amaçlı Nazım ve İmar Planları'nı konuşuyoruz.

""
04 Ekim 2023

Muhtemel Marmara depremini ve Adalar'a etkisini Jeofizik Mühendisi Deprem Bilimci Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ile konuşuyoruz.

""
02 Ekim 2023

Doç. Dr. Mustafa Yücel, yaptıkları analizler sonucunda Marmara Denizi'ndeki kirlilik, tuzluluk, sıcaklık, klorofil, fitoplankton, zooplankton, oksijen ve ışık miktarı ile bulanıklığın nedenlerini paylaşıyor.

""
07 Eylül 2023

68. yıldönümünde 6-7 Eylül olaylarını ve bugüne etkilerini İstanbullu Rumların Evrensel Federasyonu Başkanı Ord. Prof Nikolaos Uzunoğlu ile konuşuyoruz.

""
04 Eylül 2023

Yaptıklarımız ve planlarımızla Adalar’ın geleceğini belirleyeceğiz.

""
24 Ağustos 2023

Derya Tolgay ve Nevin Sungur, Dünya Mirası Adalar'da avukat Pervin Çelik ile Adalar’ın askıya çıkan 1/5000 1/1000 imar planlarının yanı sıra bu planlara hangi gerekçeler ile itiraz edeceğimizi, gerekçelerinin neler olduğunu, hangi makamlara nasıl, ne şekilde başvuracağımızı ve önümüzdeki döneme ilişkin hukuksal sürecin nasıl işleyeceğini konuşuyorlar.

""
22 Ağustos 2023

Kamu yararı gözetilmeden yapılmış Adalar İmar Planı'na itiraz ediyoruz. Son itiraz günü 28 Ağustos Pazartesi günüdür. Tüm İstanbulluların, Adalıların desteğine ihtiyacımız var.

""
03 Ağustos 2023

5 Ağustos 19:00’da İstanbullular’ı, Adalılar’ı, iklim aktivistlerini #yürünebiliradalar etkinliğine davet ediyoruz. Aklımız, sağlığımız, ruhumuz ve geleceğimiz için yürüyebildiğimiz kadar yürüyelim.

""
18 Temmuz 2023

Motorize olmuş Adalar istemeyen, yürünebilir Adalar için öncülük eden duyarlı iki genç kadın arkadaşımız Gizem Gülen ve Beril Ünal ile konuşuyoruz.

03 Temmuz 2023

Anatomi Dersi kitabıyla bu yılki 69. Sait Faik Hikâye Armağanı’nı alan Ayşegül Devecioğlu’nu konuk ediyoruz.

24 Mayıs 2023

Psikiyatr, yazar Dr. Fatih Altınöz'le üzerinde yaşadığımız toprakları konuştuk.

Troçki Evi
10 Mayıs 2023

Konuğumuz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat ile afetlere karşı Adalar’da kültürel mirasın korunması, Adalar'daki tarihi binaların tescillenmesi ve güçlendirilmesi, Antakya'dan çıkartılacak dersler ve İstanbul hakkında konuşuyoruz.

27 Nisan 2023

Adalar Mahalle Afet Gönüllüleri'nden (MAG) deprem bölgesine giderek gönüllü çalışmalara katılan Heybeliada’lı Zeynep Alpar ve Zeynel Meriç'i konuk ettik.

Hussein Malla/AP
03 Nisan 2023

Kültürel Mirası Koruma Derneği'nden Prof. Dr. Eva Şarlak ve Rubi Asa'yla Antakya’nın çok katmanlı, etnik/dini kültürel dokusunun depremden nasıl etkilendiğini konuştuk.

AP Photo/Clodagh Kilcoyne/Pool Photo
16 Mart 2023

İklim krizi ve afetler uzmanı, şehir plancısı, mimar Sera Tolgay’ı konuk ediyor ve afet sonrası kentlerin yeniden inşası üzerine konuşuyoruz. 

01 Mart 2023

Dünya Mirası Adalar’da Doç. Pelin Pınar Giritlioğlu’yla şehir planlama ve depremin ardından kamunun sorumlulukları üzerine konuştuk.