Dünya Mirası Adalar Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 23.03.2018
Örn., 23.03.2018
20 mart, Salı 14.00 de Açık Radyo konuğumuz, 2010-2018 yılları arasında Europa-Nostra başkanlığı yapan Prof Işık Aydemir. Fransa Dışişleri Bakanlığınca ‘’Chevalier dans l’Ordre des Palmes Académiques’’ ünvanı verilen Işık Aydemir'le, Avrupa'nın en büyük ahşap yapısı olan Büyükada Rum Yetimhanesini, Europa-Nostra ve Avrupa Yatırım Bankası tarafından 2018 yılı "Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Programı"na seçililmesini konuştuk    
3 Mart Açık Radyo, DünyaMirasıAdalar programinda  faytonların,Faytonculuğun çok sorunları var.Yaklaşık 150 senedir Adalarda, babadan oğula geçen fayton zanaatçılığı küçük atölyelerde devam etmeye çalışıyor.Bunların da yıkılmasından bahsediliyor.Oysa korunması gereken miras alanları.
Açık radyo konuğumuz,Şehir ve bölge plancısı Doç Pelin Pınar Giritlioğlu ile Adalar 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planının iptalini konuştuk. Siyasi irade ne istiyor? Gerçekten Adalara faydalı olacak bir plan mı yapmak istiyor yoksa rant kaygısı ile bir plan mı yapmak istiyor?Koruma amaçlı imar planlarının iptali ile birlikte yine seneler sürecek bir sil baştan mı yaşanacak? Bundan sonra süreç nasıl işleyecek?  Koruma Kurulunca 2011'e kadar uygulanan "Geçiş Dönemi Koruma Esasları ve Kullanma Şartlarının" hala kullanımı söz konusu olacak mı? Ve merak ettiğimiz bir çok konuyu konuştuk
Konuğumuz Prof. Dr. Paola Giraldelli. Büyükada Rum Yetimhanesini ve yapının Europa Nostra ile Avrupa Yatırım Bankası Enstitüsü tarafından "Avrupa'nın Tehlike Altındaki 12 Kültürel Mirası" alanı arasına girmesini konuşacağız. Prof. Dr. Paola Giraldelli,Boğaziçi Ünv de Sanat ve Mimarlık tarihi hocasıdır.Aynı zamanda MIT Ünv de Aga Khan üyesi ve İtalya ICOMOS üyesidir.
Bu Salı, Açık Radyo konuğumuz,mimar Zafer Akay,konumuz Ada'larda modern mimarlık mirasıydı..Zafer Akay, ODTÜ Mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra. aynı kurumda araştırma görevlisi olarak çalıştı.Kendi firmasını kurup,serbest mimarlık çalışmalarını sürdürdü.Arkitekt dergisinin ve Mimarlar Odası ve Literatür Yayıncılık'ta editörlük yaptı.Halen erken Cumhuriyet dönemi Türkiye mimarlığı ve modernleşme alanlarında mimarlık tarihi çalışmalarını ve İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim görevliliğini sürdürmektedir.Programı linkten dinleyebilirsiniz.
Bercuhi Berberyan Açık Radyo konuğumuzdu,bol kahkahalı ama biraz hüzünlü de bir program oldu.Bayramları birlikte kutlamak Adalara has bir özelliktir. "Son vapur gider,iskelenin ışıkları söner,sonrasında oh bitti,gitti,evimizdeyiz artık diyorsa,o adalıdır."
Açık Radyo konuğumuz, Büyükada ve At sevdalısı Mahir Başdoğan'dı. Ufkumuzu açtı,ezberlerimizi bozdu. Adaların dünya mirası, Faytonları ve Atları yeniden keşfetmemize ve hatta kimilerimizin at gözlüklerini çıkartmasına vesile oldu
Bu haftaki konuğumuz İBB ve Adalar Belediyesi Meclis Üyesi, Avedis Kevork Hilkat. Kaldırılan Adalar-Beşiktaş vapur seferleri ve Adalarda ulaşım.
Büyükada Saat kulesinin yapım tarihi 1857,tabii saat kulesi olarak yapılmıyor,Sagredos'un içki bayisi olarak yapılıyor.Günümüze kadar kubbesi değişerek orjinaline oldukça yakın geliyor.Akillas Millas'dan Adalar tarihini dinlemek için programımızı dinleyebilirsiniz. 
2018 in ilk programı, Açık Radyo programımıza bugün 14.00 başlıyoruz. Bize emanet edilmiş benzersiz miras Adalarımızı gelecek kuşaklara ulaştırmaya çalışıyoruz. Adalılara ve tüm dünyaya barış dolu ve mutlu bir yeni yıl dileklerimizle canlı yayında Dünya Mirası Adalar olarak, 2017'yi gözden geçirip,2018 için umutlarımızı konuşacağız:)
Büyükada doğumlu,yazar,meyhaneci,Ahmet Tanrıverdi, Nam-ı diğer ‘Fıstık Ahmet’ bugün Açık Radyo konuğumuzdu. Farklı kültür ve geleneklere sahip Adalılar yan yana yılbaşını nasıl kutlar,nasıl eğlenilir,ne yer ne içer? konulardan sadece bir kaçı.
Açık Radyo'da bugün,150 yıllık bir kültür mirası,Heybeliada kütüphanesi (Triandafilidis köşkü)ni,Heybeliada Kütüphanesini Koruma Derneğinin en aktif üyelerinden,Heybeliada'lı yazar Ayşe Sarısayın ve editör Serenad Demirhan ile konuştuk.
Hayvan hakları savunucusu,Adalarda 13 farklı gönüllü grupta çalışması olan,Barınak gönüllüleri dernek ,İstanbul Adaları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği aktif üyesi Şahika Savran ile AçıkRadyo'da fayton taşımacılığı yönergesini ele aldık.Gönülden yaptığı tüm projeler,emekleri için teşekkürler. Adaların temel konularından,aynı zamanda en büyük problemlerinden,belki de birincisi olan ulaşımı konuştuk. 
Açık Radyo'da bu Salı, İstanbul Sehir ve Bölge Plancıları Odası Yönetim Kurulu Üyesi Akif Burak Atlar konuğumuzdu. 1/1000 uygulama imar planı kararlarının, üst ölçekli 1/5000 planda tespit edilen sorunların giderilmesi için; 1/5000 koruma amaçlı nazım imar planında revizyon çalışması yapılabilir mi? Plan hazırlık sürecinde kültür varlıklarının envanterleri yeterince hazırlanmış mı? Yapı tipolojileri belirlenmeden,yapı yükseklikleri vermek nasıl sorunlar getirir? Ada ve sokak bazında yapılaşma koşulları neden tarif edilmemiş? konuları konuşuldu
İlk çocukluk yıllarını Büyükada’da geçiren,Alman lisesinden sonra İstanbul Üniversitesinde Alman Dili ve Edebiyatı okuyup,doktora yapmak üzere Münih'e sonra Avustralya'ya gidip,çevirmenlik yapan,Almanca ve Türkçe öğretmenliği ardından 30 sene sürecek Avusturalya Sağlık Bakanlığı'nda çalışan,6 kuşaktır Adada yaşayan bir ailenin mensubu, Nükhet Dömbekçioğlu ile Adalar'da komşuluğu konuştuk.
Bugünkü konuğumuz Prof. Dr. Paolo Girardelli idi. Kendisi Boğaziçi Üniversitesi'nde Sanat ve Mimarlık tarihçisi, MIT Üniversitesi'nde Aga Khan üyesi ve İtalya ICOMOS üyesidir. Geleceğimiz için neden Adaların UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesinin önemli olduğunu, adaların önemini ve güzelliklerini konuştuk.
Konuğumuz adalı sanatçı Sibel Horada ile "BİR BATIK ADA VE YÜZEYDE KALMA TAKTİKLERİ" isimli 15. İstanbul Bienali'nin "İyi Bir Komşu" temalı etkinliği kapsamında Daire Sanat'ta küratörlüğünü yaptığı sergiyi konuştuk. Horada’nın davetiyle bir araya gelen on bir kadın sanatçının yapıtlarından oluşuyor. HeraBüyüktaşçıyan, Balca Ergener, Nazlı Gürlek, Sibel Horada, Evrim Kavcar, Didem Özbek, Yasemin Özcan, İz Öztat, Ülgen Semerci, JulieUpmeyer ve Dilek Winchester. Suların iyice yükseldiği ve her gün imar planları, sayısı artan elektrikli araçlar, yeni asfalt ve yeni elektrik ağları gibi yeni depremle uyandığımız bir dönemde, bu batık adanın bir metafor olarak belirip yüzeyde kalma taktiklerini ele aldık.
Konuklarımız, Büyükada tarımsal Kooperatifi'nin kurucuları, Taylan Kırteke ve Semih Akgün idi. 2017 de kurulan,şu an 20 ortağı olan, Adalardaki ilk ve tek tarım kooperatifinin amaçlarını, gelecek planlarını ve en önemlisi Adalar ve Adalılar için nasıl faydaları olacağı gibi pek çok konuyu konuştuk konuları konuştuk.

Sayfalar