Dünya Mirası Adalar Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 19.09.2018
Örn., 19.09.2018
Açık Radyo'da, Büyükelçi Yalım Eralp konuğumuzdu. Adalar'dan hikayeleri dinleyince hem çok ciddi saldırılar olduğunu anlıyoruz, hem de adalı yerli halkın Rum hemşerilerini korumaya çalıştıklarını öğreniyoruz. 6/7 Eylül olayları ve sonrası politikalar ile çölleşen bu topraklarda toplumlar çok kültürlü bir şekilde, bir arada nasıl yaşayacaklar?
Büyükada Rum Yetimhanesi'nin 2.03.2018 ve 27.07.2018 tarihleri arasında, Atina ve İstanbul’da gerçekleştirilen görüşmelerle yapılan belgeselini, "Evvel Zaman Dışında" hazırlayan, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde mekan ve bellek üzerine araştırmalarını sürdüren Ceren Acun ve Medyascope'tan Defne Sarıöz ile Açık Radyo-DünyaMirasıAdalar programında konuştuk.
Sualtı Arkeoloğu, Ahmet Bilir ile 13. yüzyılda meydana gelen Bizans depreminde battığı düşünülen, İstanbul'un kayıp adası, gizemli Vordonisi adasını, sualtında bulduklarını, araştırma sonuçlarını, devam edecek çalışmalarını ve Aya Nikola'daki antik limanı da konuştuk.
Adalı, gastronomi yazarı, Meri Çevik Simyonidis’le Açık Radyo'da, eşine az rastlanır, kültürler yumağı İstanbul'un sofralarımıza yansıyan yemeklerini, "İstanbul kokulu"mutfağını, Baylan, Pandelli, Filiz Restoran, Asır, Milto, Prinkipo Meyhanesi, Façyo Balık Lokantası, Savoy Şehir Pastanesi, Nazar, Santral Şarküteri,Golden, Mabel, Royal ve Elit çikolataları vs gibi İstanbul’un gastronomi dünyasında çok önemli yere sahip birçok yer ve markanın kulaklarını çınlattık:)
Avukat Heybeliada'da bir bilet kitabının yazarı Tunç Lokum
Avukat Heybeliada'da bir bilet kitabının yazarı Tunç Lokum
Avukat Heybeliada'da bir bilet kitabının yazarı Tunç Lokum
Avukat Heybeliada'da bir bilet kitabının yazarı Tunç Lokum
Büyükelçi Yalın Eralp
İstanbul Orman Müd Şefliğinden gelen bilgiler; Adalar (Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada) toplam alanı 1071,6 Hektar olup bunun 577,5 Hektarı (%54) ormanlık alandır. Hakim ağaç türü Kızılçam olup orman yangınları açısından çok hassastır. 2000 yılından itibaren günümüze kadar toplam 34 adet orman yangını çıkmış ve toplamda 42 Hektar alan zarar görmüştür. En büyük yangın 6 Ekim 2003 tarihinde Burgazada’da çıkmış olup toplam 40 hektar alan yanmıştır. 34 adet yangından 9 adeti kasıtlı olarak çıkarılmış diğerleri de dikkatsizlik, Piknik veya sigara izmaritinden çıkmıştır.
Adalar, Kültür-Sanat destinasyonu üzerinden yeniden yorumlanabilir mi? Yüzlerce sene sanatçılara, edebiyatçılara ev sahipliği yapmış Adalara, yeniden Kültür-Sanat vizyonu ile bakabilir miyiz? Son senelerde genç sanatçıların Adaları mesken tutması, yerleşmesi, bir işaret mi? Adalar'da yaptığı gönüllü çalışmaları ile tanıdığımız, Sibel Akkaşoğlu ile konuştuk.Adalarda ki STKları, kültür- sanat etkinliklerini ve "gönüllülük" ne demek? konu başlıklarımızdı.
Enerji analisti, Haluk Direskeneli'yi Açık Radyo'da konuk ettik.Ada'ların Enerji açığını, buna bağlı olarak Adalar'daki elektrikli, akülü araçları ve tabii Ada'ların sorunları yanında güzelliklerini de konuşduk.Haluk beye, Açık Radyo'dan, canlı yayından ayrılır ayrılmaz, bizim için yazdığı yazı İçin çok teşekkür ederiz.
Çizer Tan Oral, 10 Temmuz 14.00 de 94.9 Açık Radyo konuğumuz.3 Temmuz 2018 tarihli, T24'de ki yazısında, okuyucularına, hayvanlarla beraber yaşamayı farklı bir perspektiften anlatıyor. Kediler, köpekler, atlar çoktaan vahşi tabiatı terk edip kaderlerini insanlarla paylaşarak onların yanında şehirlere yerleşmişlerdir. Onlar insansız yapamazlarken, insanlar da onlarsız olamamış ve hep birlikte yüzbinlerce yılı, paslaşarak, paylaşarak, yardımlaşarak alış veriş içinde bu günlere vardırmışlardır.
Konuğumuz Pınar Satıoğlu, konumuz hayvanların sahiplenilmesi
Splendid Palace
Bu Salı, Açık Radyo Konuğumuz İmar Hukuku Öğr.Gör. Avukat Berna ÇELİK. Konu başlığımız;3194 sayılı İmar Kanunu. Kanuna geçici bir madde eklenerek"İmar Barışı" tesis edildi. Kapsamına baktığımızda diyor ki: İmara aykırı yapılar, nerede olurlarsa olsunlar , birinci derece sit alanı, orman, arazisi, kıyı.... buralardaki yapılar affedilecek. Geçici Madde uygulamasının hukuki statüsü nedir vb konular..
Gelmiş geçmiş en büyük imar suçunun, imar affını, her yıl uzatılma tehlikesi olan ve süresiz bir affa dönüşebilecek, kentlere ve doğaya konulmuş büyük ipotek "İMAR BARIŞI" nı Prof İclal Dinçer'le, Açık Radyo, DünyaMirasıAdalar programında konuştuk.
DünyaMirasıAdalar radyo programımızda,Türkiye'nin en eski şirketi 1777 yılında kurulan Hacı Bekir lokumlarının Büyükada'lı beşinci kuşak kızları, Nazli Sahin Imre ve Hande Şahin Celalyan konuğumuzdu. Babaları Doğan Şahin,Kulaçların Efendisi bizi Büyükada'daki evinden dinledi Ailenin Ada anılarını,Ada'nın geleceğini ve tabii babaları, rekortmen yüzücü,nam-ı diğer, jet ski dedeyi konuştuk.
Konuğumuz Adalar Kent Konseyi, Mimarlık, Şehircilik ve Ulaşım çalışma grup Başkan'ı Mimar Ali Erkurt. Kendisiyle İmar barışı kanununu,"İmar Barış "ı adı altında ki bu kanunun Ada'larda ne tür kayıplara neden olabileceğini,Kent Konseyi olarak yürütülen,Adalardaki kültür mirası değerine sahip tescilsiz binalar için yapılan atölye çalışmasını, çalıştayı, envanteri konuştuk.
Romantik şarkıların prodüktörü,Büyükada sevdalısı Nino Varon, Açık Radyo konuğumuzdu.İki güzel şarkısı ve hoş sohbeti ile stüdyomuza neşe kattı

Sayfalar