Dünya Mirası Adalar Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 19.11.2018
Örn., 19.11.2018
Yetimhaneden öğrenmek" program serimize, sanatçı Hera Büyüktaşçıyan'la, Açık Radyo -DünyaMirasıAdalar programında devam ettik. İksv Tasarım Bienali’ne paralel, "206 Odalı Sessizlik"sergisinin hem küratörlüğünü hem de "Dalgaların Dalgası"ismini verdiği çalışmasıyla sergiye katılan Hera ile programda, çok katmanlı bir öğrenme mekanı olan, Yetimhane'nin bize neler öğretebileceğini, mekan hafızasını, oluşumunu, mekanla kurduğumuz bağları, merak etmeği, öğrenmeyi, hayata, sanata bakışın, öğrenme merakımızla olan bağını ve tabii sergiyi konuştuk, bir mekanla bağ kurmak sorumluluk duymamızı sağlar mı? vb sorular sorduk
Prof Korel Göymen'le, Kent Konseylerini konuşmaya devam ediyoruz. Korel Göymen'e sorularınız varsa buradan yazabilirsiniz *Kamusal alanın mümkün olduğu kadar genişletilmesi gerekiyor ve bunu yapacak; Sivil toplum kuruluşlarıdır. *Kent Konseylerini daha bağımsız hale getirecek en önemli unsur, gönüllü bireylerin katılımıdır. *Farklı yaşlardan, görüşlerden, yaşam şekillerin farklı olan bireylerin bir araya gelebilmesi için fiziki mekanları hazırlamak gerekir. *Başka şekilde bir araya gelemeyecek kişilerin fiziken bir araya gelmesinden, yeni bir kentli kültür sentezi doğması için Kent Konsey'lerinin çok önemli rolü vardır. *Belediyeler Kent Konseylerini kendi yapılarının bir uzantısı olarak görmemeli. *Gönüllü bireyler, Kent Konseylerine sadece katkı sağlamak için gelmeli, başka bir yere geçmek için basamak olarak görmemeli, siyasal kimliklerini, ideolojik tercihlerini kapıda bırakmalıdır. Özetle, Kent Konseyleri herkese açık yapılar olmalıdır.
Bugün, Prof Korel Göymen'le Kent Konsey'lerinin kuruluş amaçlarını, işleyişlerini, yerel demokrasiye faydalarını ve aksayan yerlerini konuştuk. "Kamusal alanı mümkün olduğu kadarıyla genişletmek gerekiyor.Yeni bir Kentli Kültür Sentezi doğması için; Kent Konsey'lerinin çok önemli bir rolü var.Sorumlu Sivil toplum kuruluşları, farklı yaşlarda, farklı görüşlerde, farklı yaşam şekillerinde yaşayan insanların bir arada olabileceği, birlikteliğin filizleneceği etkinliklerle kent konseyinde yer almalıdırlar."
Milli Emlak Müdürlüğü Neden, Ne amaçla ve Nasıl Adalı'ların kullandıkları en önemli kültür ve sanat mekânını, Adalar Kent Konseyi’nin elinden almak istiyor. Kimin yerini kimden almak istiyor?Bu mekan kamuya ait olduğuna göre ve Milli Emlak da bu yerleri vatandaşlarına vermekle görevli olduğuna göre, maaşlarını vatandaşlar yani Adalı'lar ödediğine göre burada bir gariplik yok mu?  Açık Radyo-DünyaMirasıAdalar programında cevapları aradık, Kent Konsey'inden Mimar Ali Erkurt ile konuştuk.
Program konuğumuz, Şef Cem Mansur. İNGİLİZ PURCELL GENÇ MÜZİSYENLER OKULU VE TÜRKİYE GENÇLİK FİLARMONİ ORKESTRASI ADALAR ÇOCUK ORKESTRASI’NA DESTEK İÇİN ADALAR’DA. İngiliz Şef Dr. James Ross yönetimindeki İngiliz Purcell Genç Müzisyenler Okulu ve ünlü şef Cem Mansur yönetimindeki Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası Adalar Çocuk Orkestrası için Büyükada’da 3 gün süren bir kamp düzenledi. Purcell Genç Müzisyenler Okulu ve Türkiye Gençlik Filarmonu Orkestrası Heybeliada Ruhban Okulu ve Anadolu Kulübü’nde davetliler için iki muhteşem konser verdi
program konuğumuz, Şef Cem Mansur. İNGİLİZ PURCELL GENÇ MÜZİSYENLER OKULU VE TÜRKİYE GENÇLİK FİLARMONİ ORKESTRASI ADALAR ÇOCUK ORKESTRASI’NA DESTEK İÇİN ADALAR’DA İngiliz Şef Dr. James Ross yönetimindeki İngiliz Purcell Genç Müzisyenler Okulu ve ünlü şef Cem Mansur yönetimindeki Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası Adalar Çocuk Orkestrası için Büyükada’da 3 gün süren bir kamp düzenledi. Purcell Genç Müzisyenler Okulu ve Türkiye Gençlik Filarmonu Orkestrası Heybeliada Ruhban Okulu ve Anadolu Kulübü’nde davetliler için iki muhteşem konser verdi.
Konuğumuz, Hayvanların atıklarından yaralanarak Biyogaz tesisleri kuran, Biyogaz/Biyokütle ve Enerji atık uzmanı Barış Samir. Adalar'da Atların atıklarından enerji olarak faydalanabilir miyiz? Sürdürülebilir projeleri Adalar'da uygulamak mümkün mü? konularını konuştuk
  Tüm gündem Fayton haberleri ile işgal edilmiş durumdayken bizde bugün saat 14.00 de Açık Radyo-DünyaMirasıAdalar programında, Fayton konusunun Adaların sorunlarının üzerini nasıl örttüğünü, Adalar'da denetim ve yönetim eksikliğinin yol açtığı sorunları, kamuoyu ile paylaşılmayan verileri, Adalı STK ların, Kent Konseyi vb sivil, yerel halkın senelerdir yaptığı çalıştay ve çalışmaları, hazırlanan yönetmelikleri, çok değerli bu çalışmaların neden uygulanmadığını, Adalı'ların neden katılımcı bir demokrasi istediğini konuştuk.
Açık Radyo'da, Büyükelçi Yalım Eralp konuğumuzdu. Adalar'dan hikayeleri dinleyince hem çok ciddi saldırılar olduğunu anlıyoruz, hem de adalı yerli halkın Rum hemşerilerini korumaya çalıştıklarını öğreniyoruz. 6/7 Eylül olayları ve sonrası politikalar ile çölleşen bu topraklarda toplumlar çok kültürlü bir şekilde, bir arada nasıl yaşayacaklar?
Büyükada Rum Yetimhanesi'nin 2.03.2018 ve 27.07.2018 tarihleri arasında, Atina ve İstanbul’da gerçekleştirilen görüşmelerle yapılan belgeselini, "Evvel Zaman Dışında" hazırlayan, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde mekan ve bellek üzerine araştırmalarını sürdüren Ceren Acun ve Medyascope'tan Defne Sarıöz ile Açık Radyo-DünyaMirasıAdalar programında konuştuk.
Sualtı Arkeoloğu, Ahmet Bilir ile 13. yüzyılda meydana gelen Bizans depreminde battığı düşünülen, İstanbul'un kayıp adası, gizemli Vordonisi adasını, sualtında bulduklarını, araştırma sonuçlarını, devam edecek çalışmalarını ve Aya Nikola'daki antik limanı da konuştuk.
Adalı, gastronomi yazarı, Meri Çevik Simyonidis’le Açık Radyo'da, eşine az rastlanır, kültürler yumağı İstanbul'un sofralarımıza yansıyan yemeklerini, "İstanbul kokulu"mutfağını, Baylan, Pandelli, Filiz Restoran, Asır, Milto, Prinkipo Meyhanesi, Façyo Balık Lokantası, Savoy Şehir Pastanesi, Nazar, Santral Şarküteri,Golden, Mabel, Royal ve Elit çikolataları vs gibi İstanbul’un gastronomi dünyasında çok önemli yere sahip birçok yer ve markanın kulaklarını çınlattık:)
Avukat Heybeliada'da bir bilet kitabının yazarı Tunç Lokum
Avukat Heybeliada'da bir bilet kitabının yazarı Tunç Lokum
Avukat Heybeliada'da bir bilet kitabının yazarı Tunç Lokum
Avukat Heybeliada'da bir bilet kitabının yazarı Tunç Lokum
Büyükelçi Yalın Eralp
İstanbul Orman Müd Şefliğinden gelen bilgiler; Adalar (Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada) toplam alanı 1071,6 Hektar olup bunun 577,5 Hektarı (%54) ormanlık alandır. Hakim ağaç türü Kızılçam olup orman yangınları açısından çok hassastır. 2000 yılından itibaren günümüze kadar toplam 34 adet orman yangını çıkmış ve toplamda 42 Hektar alan zarar görmüştür. En büyük yangın 6 Ekim 2003 tarihinde Burgazada’da çıkmış olup toplam 40 hektar alan yanmıştır. 34 adet yangından 9 adeti kasıtlı olarak çıkarılmış diğerleri de dikkatsizlik, Piknik veya sigara izmaritinden çıkmıştır.
Adalar, Kültür-Sanat destinasyonu üzerinden yeniden yorumlanabilir mi? Yüzlerce sene sanatçılara, edebiyatçılara ev sahipliği yapmış Adalara, yeniden Kültür-Sanat vizyonu ile bakabilir miyiz? Son senelerde genç sanatçıların Adaları mesken tutması, yerleşmesi, bir işaret mi? Adalar'da yaptığı gönüllü çalışmaları ile tanıdığımız, Sibel Akkaşoğlu ile konuştuk.Adalarda ki STKları, kültür- sanat etkinliklerini ve "gönüllülük" ne demek? konu başlıklarımızdı.
Enerji analisti, Haluk Direskeneli'yi Açık Radyo'da konuk ettik.Ada'ların Enerji açığını, buna bağlı olarak Adalar'daki elektrikli, akülü araçları ve tabii Ada'ların sorunları yanında güzelliklerini de konuşduk.Haluk beye, Açık Radyo'dan, canlı yayından ayrılır ayrılmaz, bizim için yazdığı yazı İçin çok teşekkür ederiz.

Sayfalar