Dünya Mirası Adalar Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 16.01.2018
Örn., 16.01.2018
2018 in ilk programı, Açık Radyo programımıza bugün 14.00 başlıyoruz. Bize emanet edilmiş benzersiz miras Adalarımızı gelecek kuşaklara ulaştırmaya çalışıyoruz. Adalılara ve tüm dünyaya barış dolu ve mutlu bir yeni yıl dileklerimizle canlı yayında Dünya Mirası Adalar olarak, 2017'yi gözden geçirip,2018 için umutlarımızı konuşacağız:)
Büyükada doğumlu,yazar,meyhaneci,Ahmet Tanrıverdi, Nam-ı diğer ‘Fıstık Ahmet’ bugün Açık Radyo konuğumuzdu. Farklı kültür ve geleneklere sahip Adalılar yan yana yılbaşını nasıl kutlar,nasıl eğlenilir,ne yer ne içer? konulardan sadece bir kaçı.
Açık Radyo'da bugün,150 yıllık bir kültür mirası,Heybeliada kütüphanesi (Triandafilidis köşkü)ni,Heybeliada Kütüphanesini Koruma Derneğinin en aktif üyelerinden,Heybeliada'lı yazar Ayşe Sarısayın ve editör Serenad Demirhan ile konuştuk.
Hayvan hakları savunucusu,Adalarda 13 farklı gönüllü grupta çalışması olan,Barınak gönüllüleri dernek ,İstanbul Adaları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği aktif üyesi Şahika Savran ile AçıkRadyo'da fayton taşımacılığı yönergesini ele aldık.Gönülden yaptığı tüm projeler,emekleri için teşekkürler. Adaların temel konularından,aynı zamanda en büyük problemlerinden,belki de birincisi olan ulaşımı konuştuk. 
Açık Radyo'da bu Salı, İstanbul Sehir ve Bölge Plancıları Odası Yönetim Kurulu Üyesi Akif Burak Atlar konuğumuzdu. 1/1000 uygulama imar planı kararlarının, üst ölçekli 1/5000 planda tespit edilen sorunların giderilmesi için; 1/5000 koruma amaçlı nazım imar planında revizyon çalışması yapılabilir mi? Plan hazırlık sürecinde kültür varlıklarının envanterleri yeterince hazırlanmış mı? Yapı tipolojileri belirlenmeden,yapı yükseklikleri vermek nasıl sorunlar getirir? Ada ve sokak bazında yapılaşma koşulları neden tarif edilmemiş? konuları konuşuldu
İlk çocukluk yıllarını Büyükada’da geçiren,Alman lisesinden sonra İstanbul Üniversitesinde Alman Dili ve Edebiyatı okuyup,doktora yapmak üzere Münih'e sonra Avustralya'ya gidip,çevirmenlik yapan,Almanca ve Türkçe öğretmenliği ardından 30 sene sürecek Avusturalya Sağlık Bakanlığı'nda çalışan,6 kuşaktır Adada yaşayan bir ailenin mensubu, Nükhet Dömbekçioğlu ile Adalar'da komşuluğu konuştuk.
Bugünkü konuğumuz Prof. Dr. Paolo Girardelli idi. Kendisi Boğaziçi Üniversitesi'nde Sanat ve Mimarlık tarihçisi, MIT Üniversitesi'nde Aga Khan üyesi ve İtalya ICOMOS üyesidir. Geleceğimiz için neden Adaların UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girmesinin önemli olduğunu, adaların önemini ve güzelliklerini konuştuk.
Konuğumuz adalı sanatçı Sibel Horada ile "BİR BATIK ADA VE YÜZEYDE KALMA TAKTİKLERİ" isimli 15. İstanbul Bienali'nin "İyi Bir Komşu" temalı etkinliği kapsamında Daire Sanat'ta küratörlüğünü yaptığı sergiyi konuştuk. Horada’nın davetiyle bir araya gelen on bir kadın sanatçının yapıtlarından oluşuyor. HeraBüyüktaşçıyan, Balca Ergener, Nazlı Gürlek, Sibel Horada, Evrim Kavcar, Didem Özbek, Yasemin Özcan, İz Öztat, Ülgen Semerci, JulieUpmeyer ve Dilek Winchester. Suların iyice yükseldiği ve her gün imar planları, sayısı artan elektrikli araçlar, yeni asfalt ve yeni elektrik ağları gibi yeni depremle uyandığımız bir dönemde, bu batık adanın bir metafor olarak belirip yüzeyde kalma taktiklerini ele aldık.
Konuklarımız, Büyükada tarımsal Kooperatifi'nin kurucuları, Taylan Kırteke ve Semih Akgün idi. 2017 de kurulan,şu an 20 ortağı olan, Adalardaki ilk ve tek tarım kooperatifinin amaçlarını, gelecek planlarını ve en önemlisi Adalar ve Adalılar için nasıl faydaları olacağı gibi pek çok konuyu konuştuk konuları konuştuk.
Bu haftaki konuğumuz İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nden Prof. Dr. Ünal Akkemik ile, adaların ormanlarını, doğruları, yanlışları konuştuk.Adalara has Kızılçam'ların neden bu kadar estetik olduğunu ve buna benzer pek çok konuyu programımızda tartıştık.
Bu hafta program konuğumuz 100. yılını kutlayan İksidas Kitabevi- Mihail Paşa. 1917'de Nikolaki İksidas tarafından kurulduğundan bu yana ayakta. Adaların en önemli miraslarından biri olan İksidas kitabevinin günümüze kadar gelen tarihi yolculuğunu konuştuk.    
Açık Radyo da bu hafta,Marmara denizinde ki ekosistemin en önemli parçası,mercanların Yassıada inşaat molozları ile nasıl tahrip olduğunu,ölümlerini,adaların sualtı yaşamını ve Türkiye'de ilk kez yapılan mercan transplantasyonunu Volkan Narcı ve Serço Ekşiyan'la konuştuk.    
Açık Radyo'da Akif Burak Atlar ile tam iki kez idari mahkemece iptal edilen SİVRİADA'ya,aynı haliyle tekrar yapılmak istenen imar planlarını konuştuk.  
Açık Radyo'da tarihçi Orhan Silier'le Ada'lardaki sivil toplumun geçmişten günümüze çalışmalarını, sorunlarını ve uzmanlık alanı olan Kent müzeciliğini(İstanbul'un tek Kent müzesi olan Adalar Müzesi'ni) konuştuk. 
Bu haftaki konuğumuz Mimar Ali Erkurt. Konumuz, Adalar için yapılan koruma amaçlı 1/5000 ve 1/1000 imar planları.
Bu hafta Açık Radyo'da konuğumuz,yerel mitleri, tarihi birer metafor olarak kullandığı eserleri ile tanınan sanatçı Hera Büyüktaşçıyan'la Ada metaforunu,işlerini,gelecek planlarını konuştu
Açık Radyo'da Gündüz Vassaf'ı konuk ettik. Dünyada bugün kültürel farklılıklardan kaynaklanan çatışmalar yaşadığımız bir süreçten geçerken,6-7 Eylül olaylarını,12 Eylül darbesini vb tarihsel olayları,anma ,hatırlama ötesine geçip,kültürlerarası köprüleri nasıl kuracağımızı konuştuk.
Bu haftaki konuğumuz, GS Lisesi ve Ankara Üniversitesi'nden mezun olan, siyaset bilimi doktoru Mustafa Özmat. Çalışma alanı 1923 sonrası gayrimüslim azınlıklar olan Mustafa Özmat, bize 6-7 Eylül olaylarını, pek bilinmeyen taraflarıyla anlatti.
Bu haftaki konuğumuz ,Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı,Herkese Bilim Teknoloji dergisinin yayın yönetmeni ve bir ada sevdalısı Özlem Yüzak. Kendisi ile Adalar Belediyesi'nin 23 Eylül'de yapacağı halk toplantısının doğru bir şekilde yapılmasının gerekliliğini,Adalıların bu toplantıda,şeffaf ve katılımcı bir tartışma ortamının yaratılmasına katkıda bulunmak, plan sürecine seyirci olarak değil,sağlıklı ve doğru bilgilere dayanan demokratik bir katılım modeli içinde olmak istediklerini konuştuk.

Sayfalar