Dünya Mirası Adalar Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 25.06.2018
Örn., 25.06.2018
Bu Salı, Açık Radyo Konuğumuz İmar Hukuku Öğr.Gör. Avukat Berna ÇELİK. Konu başlığımız;3194 sayılı İmar Kanunu. Kanuna geçici bir madde eklenerek"İmar Barışı" tesis edildi. Kapsamına baktığımızda diyor ki: İmara aykırı yapılar, nerede olurlarsa olsunlar , birinci derece sit alanı, orman, arazisi, kıyı.... buralardaki yapılar affedilecek. Geçici Madde uygulamasının hukuki statüsü nedir vb konular..
Gelmiş geçmiş en büyük imar suçunun, imar affını, her yıl uzatılma tehlikesi olan ve süresiz bir affa dönüşebilecek, kentlere ve doğaya konulmuş büyük ipotek "İMAR BARIŞI" nı Prof İclal Dinçer'le, Açık Radyo, DünyaMirasıAdalar programında konuştuk.
DünyaMirasıAdalar radyo programımızda,Türkiye'nin en eski şirketi 1777 yılında kurulan Hacı Bekir lokumlarının Büyükada'lı beşinci kuşak kızları, Nazli Sahin Imre ve Hande Şahin Celalyan konuğumuzdu. Babaları Doğan Şahin,Kulaçların Efendisi bizi Büyükada'daki evinden dinledi Ailenin Ada anılarını,Ada'nın geleceğini ve tabii babaları, rekortmen yüzücü,nam-ı diğer, jet ski dedeyi konuştuk.
Konuğumuz Adalar Kent Konseyi, Mimarlık, Şehircilik ve Ulaşım çalışma grup Başkan'ı Mimar Ali Erkurt. Kendisiyle İmar barışı kanununu,"İmar Barış "ı adı altında ki bu kanunun Ada'larda ne tür kayıplara neden olabileceğini,Kent Konseyi olarak yürütülen,Adalardaki kültür mirası değerine sahip tescilsiz binalar için yapılan atölye çalışmasını, çalıştayı, envanteri konuştuk.
Romantik şarkıların prodüktörü,Büyükada sevdalısı Nino Varon, Açık Radyo konuğumuzdu.İki güzel şarkısı ve hoş sohbeti ile stüdyomuza neşe kattı
15 Mayıs,Açık Radyo konuğumuz,Adalar Kent Konseyi Mimarcılık ve şehircilik çalışma grup başkanı,Mimar Ayşe Şentürer.Geçtiğimiz hafta Büyükada'da yapılan Modern Mimarlık Çalıştayını,Adalar'daki modern mimari mirasın nasıl korunacağı,Yurttaşların ve kamu yönetiminin görevlerini konuştuk.
8 Mayıs Salı,14.00 de Açık Radyo konuğumuz, yazar, akademisyen Murat Gülsoy.11 Mayıs'da (SaitFaik111Yaşında)ölüm yıldönümünü anacağımız Sait Faik Abasıyanık'ı bir edebiyatçı gözünden konuşacağız
Bugün Açık Radyo konuğumuz Sevengül Sönmez'di. Adaların edebiyatçılarını konuştuk. Sait Faik Abasıyanık ile, Burgazada'sı haritadan bir nokta olmaktan çıkıp  Sait Faik Abasıyanık Adası oldu bütün dünyada. Adaları, bir kültür-edebiyat mirası olarak bize emanet etti. Dünyanın en önemli en ilginç alanlarından biri adalar.
Açık Radyo'da bugün Europa Nostra Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve ICOMOS Türkiye Milli Komitesi Üyesi mimar ve mimari koruma uzmanı Burçin Altınsay Özgüner'i konuk ettik.Rum Yetimhanesini,7 en tehlike altındaki miras listesine seçilmesini,EuropaNostra'yı,bundan sonra yapılacakları,sivil toplumların ve gönüllü çalışmaların dönüştürücü gücünü,bildiğimiz restorasyonun ötesinde çalışmaların yapılması gerektiğini vs vs konuştuk
Adada, Arka Güverte-Adalar Kütüphane Derneği, şehirde ise Komşu Kapısı Derneği, Şişli Demokrasi Meclisi, Şişli Kooperatif Griişimi,Maçka Parkı Hepimizin İnisiyatifi, Demokrasi İçin Birlik içerisinde, aktif mesai harcayan arkadaşımız Tolga Bektaş ile Çeşitli sivil-yerel toplumsal çalışmalarla geçen 20 yılını, Adaların STK'larını, Ot gezimizi,Heybeliada'da ki evinin bahçesinde ekip biçtiklerini,Adaların değerlerini ve daha bir çok konuyu konuştuk. 
Adada, Arka Güverte-Adalar Kütüphane Derneği, şehirde ise Komşu Kapısı Derneği, Şişli Demokrasi Meclisi, Şişli Kooperatif Griişimi,Maçka Parkı Hepimizin İnisiyatifi, Demokrasi İçin Birlik içerisinde, aktif mesai harcayan arkadaşımız Tolga Bektaş ile Çeşitli sivil-yerel toplumsal çalışmalarla geçen 20 yılını, Adaların STK'larını, Ot gezimizi,Heybeliada'da ki evinin bahçesinde ekip biçtiklerini,Adaların değerlerini ve daha bir çok konuyu konuştuk. 
3 Nisan Açık Radyo konuğumuz 150 yıldır Heybeliada'lı bir ailenin üyesi olan Heybeliada doğumlu Katerina Proku Türker'di. Anne ve babası Adaların çok sevilen ve tanınan simalarındandı.
20 mart, Salı 14.00 de Açık Radyo konuğumuz, 2010-2018 yılları arasında Europa-Nostra başkanlığı yapan Prof Işık Aydemir. Fransa Dışişleri Bakanlığınca ‘’Chevalier dans l’Ordre des Palmes Académiques’’ ünvanı verilen Işık Aydemir'le, Avrupa'nın en büyük ahşap yapısı olan Büyükada Rum Yetimhanesini, Europa-Nostra ve Avrupa Yatırım Bankası tarafından 2018 yılı "Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Programı"na seçililmesini konuştuk    
3 Mart Açık Radyo, DünyaMirasıAdalar programinda  faytonların,Faytonculuğun çok sorunları var.Yaklaşık 150 senedir Adalarda, babadan oğula geçen fayton zanaatçılığı küçük atölyelerde devam etmeye çalışıyor.Bunların da yıkılmasından bahsediliyor.Oysa korunması gereken miras alanları.
Açık radyo konuğumuz,Şehir ve bölge plancısı Doç Pelin Pınar Giritlioğlu ile Adalar 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planının iptalini konuştuk. Siyasi irade ne istiyor? Gerçekten Adalara faydalı olacak bir plan mı yapmak istiyor yoksa rant kaygısı ile bir plan mı yapmak istiyor?Koruma amaçlı imar planlarının iptali ile birlikte yine seneler sürecek bir sil baştan mı yaşanacak? Bundan sonra süreç nasıl işleyecek?  Koruma Kurulunca 2011'e kadar uygulanan "Geçiş Dönemi Koruma Esasları ve Kullanma Şartlarının" hala kullanımı söz konusu olacak mı? Ve merak ettiğimiz bir çok konuyu konuştuk
Konuğumuz Prof. Dr. Paola Giraldelli. Büyükada Rum Yetimhanesini ve yapının Europa Nostra ile Avrupa Yatırım Bankası Enstitüsü tarafından "Avrupa'nın Tehlike Altındaki 12 Kültürel Mirası" alanı arasına girmesini konuşacağız. Prof. Dr. Paola Giraldelli,Boğaziçi Ünv de Sanat ve Mimarlık tarihi hocasıdır.Aynı zamanda MIT Ünv de Aga Khan üyesi ve İtalya ICOMOS üyesidir.
Bu Salı, Açık Radyo konuğumuz,mimar Zafer Akay,konumuz Ada'larda modern mimarlık mirasıydı..Zafer Akay, ODTÜ Mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra. aynı kurumda araştırma görevlisi olarak çalıştı.Kendi firmasını kurup,serbest mimarlık çalışmalarını sürdürdü.Arkitekt dergisinin ve Mimarlar Odası ve Literatür Yayıncılık'ta editörlük yaptı.Halen erken Cumhuriyet dönemi Türkiye mimarlığı ve modernleşme alanlarında mimarlık tarihi çalışmalarını ve İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim görevliliğini sürdürmektedir.Programı linkten dinleyebilirsiniz.
Bercuhi Berberyan Açık Radyo konuğumuzdu,bol kahkahalı ama biraz hüzünlü de bir program oldu.Bayramları birlikte kutlamak Adalara has bir özelliktir. "Son vapur gider,iskelenin ışıkları söner,sonrasında oh bitti,gitti,evimizdeyiz artık diyorsa,o adalıdır."

Sayfalar