Utku Perktaş

-
Aa
+
a
a
a
""
05 Aralık 2023
Sirke sineği, diğer ismiyle meyve sineği, Antroposen dönemi şekillendiren iklim ve biyoçeşitlilik krizlerini anlamak için model organizma olarak kullanılabilir mi? Konuğumuz Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümünden Dr. Banu Şebnem Önder'le bu soru etrafında sirke sineğini tanıyarak bugüne kadar yapılan çalışmalar üzerinden bir değerlendirme yapıyoruz.
""
05 Aralık 2023
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, iklim krizinin etkisiyle 20. yüzyılın başından bu yana Türkiye'deki buzulların erimesi üzerine konuşuyor.
""
29 Kasım 2023
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Focus Vakfı'ndan Muhsin Doğan ile bilimsel yöntem ve bilimin tarihi üzerine konuşuyor.
""
28 Kasım 2023
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, sosyolog ve akademisyen Doç. Dr. Ayça Gelgeç Bakacak ile toplumsal cinsiyet eşitliği ile iklim değişimi arasındaki ilişki üzerine konuşuyor.
""
22 Kasım 2023
Utku Perktaş Antroposen Sohbetler'de, iklim krizi ve küresel ısınma terimlerini merkeze koyarak David Wallace-Wells'in "Yaşanmaz Bir Dünya" adlı kitabı üzerine konuşuyor.
""
15 Kasım 2023
Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, İstanbul Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Çağatay Tarhan ile çevrimini yaptığı Charles Darwin'in "Türlerin Kökeni" adlı kitabı üzerine konuşuyor.
""
07 Kasım 2023
Utku Perktaş, Antroposen Sohbetler'de biyoçeşitliliğin ne olduğunu ve karşı karşıya kaldığı tehditlere değiniyor.
""
30 Ekim 2023
Utku Perktaş, Antroposen Sohbetler'de doğayı koruma çabalarının önemini 'Full Circle' belgeseli örneğini göstererek, belgeselin yapımcılığını üstlenen Anne Via McCollough ile söyleşiyor.
""
24 Ekim 2023
Utku Perktaş, Antroposen Sohbetler'de 'Şehirleşmenin yoğun yaşandığı bu çağda biyoçeşitlilik algımız nasıl şekilleniyor?' sorusuna yanıt aramaya devam ediyor.
""
27 Eylül 2023
Utku Perktaş, Antroposen Sohbetler'de Dr. Peter Capainolo ile New York Amerikan Doğa Tarihi Müzesi'nde doğa tarihi konusunu ele alıyor.
""
12 Eylül 2023
Utku Perktaş, Antroposen Sohbetler'de doğal felaketlerin sıra dışı rolünden bahsederken, 'Volkanik Patlamalar ve Yangınlar Küresel Isınmayı Nasıl Etkiliyor?' sorusuna da cevap vermeye çalışıyor.
05 Eylül 2023
Antroposen, insanlığın doğa ile olan ilişkisinin hızla değiştiği ve gezegenimizin karşı karşıya kaldığı çevresel zorlukların arttığı bir dönemi işaret ediyor. Bu dönemi nasıl deneyimlediğimizi Gündüz Vassaf konuşuyoruz.
Fotoğraf: Min An
29 Ağustos 2023
Kitapları konu ettiğim bu program serinin son bölümünde konuğum gazeteci ve yazar Murat Yetkin oldu. Kendisine “kitaplarla zamanın ötesine mi geçiyoruz?” sorusunu yönelttim.
""
22 Ağustos 2023
Konuklarımız Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suavi Aydın, Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Tuğrul Özkaracalar, gazeteci Selin Uğurtaş, TRT emekli prodüktörlerinden Muzaffer Evci ve emekli bankacı ve finans danışmanı Atıl Güngüt ile "Kitapları neden seviyoruz?" başlıklı panelin ikinci bölümünde bir aradayız.
19 Ağustos 2023
Utku Perktaş, “Kitap nedir?” sorusunu ve kitapların geleceğini Can Kozanoğlu’yla konuşuyor.
08 Ağustos 2023
Ağustos ayı boyunca yayınlanacak Antroposen Sohbetler programlarında kitaplardan konuşuyoruz.
Fotoğraf: Medyascope
01 Ağustos 2023
Akbelen Ormanı'nda termik santral için ağaç kesimi devam ediyor.
""
10 Temmuz 2023
Konuğumuz Prof. Dr. Aksu Bora ile Cumhuriyet sonrası kadınları konuşuyoruz.
""
05 Temmuz 2023
Charles Darwin'in 40 yılı aşkın süre yaşamını geçirdiği Down House'u ve Türlerin Kökeni'nin ilk baskısından ilginç bilgileri konuşuyoruz.
""
19 Haziran 2023
Antroposen Sohbetler'de 'İklim değişikliği insanlık tarihini nasıl şekillendirdi?' sorusunu yanıtlamaya çalışıyoruz.
Ernst Walter Mayr
24 Mayıs 2023
Antroposen Sohbetler'de biyoçeşitliliğe ithaf edilmiş 22 Mayıs Dünya Biyoçeşitlilik Günü vesilesiyle evrim teorisinin günümüzdeki biyoçeşitliliği nasıl anlaşılır hale getirdiği konusunda önemli çalışmalar yapan Harvardlı evrimsel biyolog Ernst Walter Mayr'ı konuşuyoruz.
23 Mayıs 2023
Antroposen Sohbetler'in yeni formatının ilk bölümünde konumuz omurgalılarda uçma ve anahtar kelimemiz de “Archeopteryx”.
26 Kasım 2022
Utku Perktaş, 100 yılı aşkın bir süredir kayıp statüsünde bulunan yengeç (Afzelius yengeci) ve güvercin (Kara enseli gura güvercini) türleri üzerine yazdı.
20 Kasım 2022
Utku Perktaş, tarihin tozlu raflarında bir yerlerde bilinmeyen isimler olarak duran ve dünyayı değiştiren bilim kadınlarının hayat hikâyelerini yazdı.
04 Kasım 2022
Antik DNA, biyoçeşitlilik, insanın evrimi ve Nobel Ödülü üzerine Antroposen Sohbetler'in programcısı Utku Perktaş tarafından yazılmış olan metni sizlerle paylaşıyoruz.
Fotoğraf: Prof. Dr. Mustafa Sözen
10 Ekim 2022
Antroposen Sohbetler’de Anadolu biyoçeşitliliğini Doğa Koruma Merkezi’nden Dr. Özge Balkız ile konuştuk.
Tristan albatrosu (Diomedea exulans dabbenena) istilacı kemirgenler nedeniyle tehdit altında.
04 Ekim 2022
Doğaya yönelik güncelliğini koruyan beş farklı tehdit ve bunların biyoçeşitliliği ve iklim krizini nasıl tetiklediği üzerine Antroposen Sohbetler'in programcısı Utku Perktaş tarafından yazılmış olan metni sizlerle paylaşıyoruz.
Görsel: Jason W. Moore’un yazısından
28 Eylül 2022
Antroposen Sohbetler’de Utku Perktaş, Prof. Dr. Suavi Aydın’la Antroposen kavramının ortaya çıkışı, tanımı ve  kavramın toplumsal inşası üzerine konuşuyor.
Görsel: David Malan
12 Eylül 2022
Biyolog ve yazar Buket Uzuner’le yakında yayımlayacağı Tabiat Dörtlemesi’nin sonuncu kitabı Ateş’ten hareketle Antroposenin tabiat yazını üzerine etkilerini ve ekofeminizmi konuştuk.
Cehenneme Övgü Kitabı ve Gündüz Vassaf
24 Ağustos 2022
Antroposen Sohbetler’de Doç. Dr. Mert Günay'ın program eşlikçiliğinde Gündüz Vassaf ile söyleştik ve meşhur kitabı Cehenneme Övgü'deki fikirlerini 35 yıl sonra tekrar değerlendirdik.