Salgınlar Çağı: Pandemide Sağlık

-
Aa
+
a
a
a

Salgınlar Çağı: Pandemide Sağlık Programda dünyayı etkileyen COVID-19 dışı salgınlar da dahil olmak üzere salgınların genel olarak dinamiği, nedenleri, dünya genelinde yayılımı ve sona erme biçimlerini, COVID-19 pandemisinin Türkiye’deki ve dünyadaki son durumunu, pandemi zemininde gelişen ikincil sağlık sorunlarını, sağlık çalışanlarının sorunlarını, pandeminin yol açtığı ya da pandemi gerekçe gösterilerek uygulanan programların yarattığı toplumsal sorunların ekonomik, demokratik ve ekolojik perspektiften yorumu, sağlık ve hastalık kavramlarının zaman içerisinde değişen anlamı ele alınıyor.

 
Her perşembe Açık Gazete'nin içinde 08.30'da
 
Osman Elbek, Kayıhan Pala
 
55. Yayın Dönemi: 1 Mayıs 2022 - 30 Ekim 2022
Maske takmış dünya uzatan el ve karşısında fidan uzatan el illüstrasyonu
13 Haziran 2022

Türk Toraks Derneği kongresinde ele alınan Covid-19 ve çevre tartışmaları üzerine derneğin genel başkanı Prof. Dr. Oya İtil ile bir söyleşi gerçekleştirdik.

birbirine ağlarla bağlı insanlar - illüstrasyon
23 Mayıs 2022

DSÖ'nün yeni epidemiyolojik modellemesiyle, dünya çapında ölümlerde gerçek rakamların, 5.4 milyon olan resmi ölüm rakamlarının üç katı olduğu saptandı.

kürsüde konuşan politikacının üstüne düşen virüs gölgesi illüstrasyonu
09 Mayıs 2022

Uzmanlarımız "pandemi bitti" söylemini, son yapılan Bilim Kurulu toplantısıyla kurulun feshedilmesini, TTB ve CHP'nin son pandemi değerlendirme raporlarını yorumladılar. 

Maskeli üç kişi illüstrasyon
04 Nisan 2022

Salgınlar Çağı'nda uzmanlarımızın gündeminde Covid-19'un Ukrayna'da savaş koşullarındaki seyri, önlemlerin kaldırılmasıyla vakaların tekrar artışa geçmesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın Covid-19'a ilişkin hak ihlalleri raporu vardı. 

ayağa prangalanmış virüs - sokak sanatı
21 Mart 2022

Birçok ülkenin resmi açıklamaları bir yana pandemi gerçekten sona erdi mi? Son açıklanan rakamlar ve araştırmalar neleri gösteriyor? Uzmanlarımız yorumladı. 

çöpe atılan maske
04 Mart 2022

Uzmanlarımız Bilim Kurulunun son açıklamasındaki maske takma, HES kodu zorunluluklarının kaldırılması üzerine yorumlarda bulunuyor.

virüsü yumruklayan aşı illüstrasyonu
22 Şubat 2022

Türkiye'nin güncel Covid-19 karnesini değerlendirdiğimiz bu programda CHP'nin Covid-19 raporu, aşılar hakkında yapılan yeni araştırmalar ve tedavi yöntemleri üzerine konuştuk.

ortada virüs ve cam fanuslarda bireyler, modelleme
07 Şubat 2022

Omicron varyantıyla rakamsal olarak ölümler azaldı ve bazı Avrupa ülkeleri önlemleri gevşeteceğini açıkladı. Bu kararın arkasındaki nedenleri ve bu nedenlerin Türkiye'de de bir açılma için geçerli olup olmadığını uzmanlarımız tartışıyor.

Ekonomik tabloda virüs
21 Ocak 2022

Güncel omikron varyantının etkisi daha fazla hissediliyor olsa da delta varyantı da bir yandan yayılımını sürdürüyor. Öte yandan siyasi otoritelerin pandemiye bakışlarında sağlığı değil, ekonomiyi öne çıkardıklarını konuğumuz Cavit Işık Yavuz’la konuşuyoruz. 

2021 takvim, virüs ve aşı ikonlu
11 Ocak 2022

Salgınlar Çağı'nın bu bölümünde uzmanlarımız, pandemiyle geçmiş iki yılı değerlendiriyor, bu doğrultuda resmi kurum ve kuruluşlara tavsiye niteliğinde çağrılarda bulunuyor. 

virüs grafitisi yoldan geçen kadını takip ediyor
20 Aralık 2021

Salgında dördüncü dalgayı Omikron'la yaşıyoruz. Türkiye'de üçüncü doz aşılama risk grubu dışındakiler için de başlatıldı. Uzmanlarımız Türkiye'nin pandemi politikaları ve Omikron üzerine konuştu.

Dünya haritasının önünde omicron yazısı
08 Aralık 2021

Osman Elbek ve Kayıhan Pala, omikron varyantının salgının seyrinde yarattığı değişim, dünyadaki aşı 'apartheid'i  ve Türkiye'deki aşı çalışmalarını değerlendirdi. 

Kapalı çarşıda maskeli insanlar
22 Kasım 2021

Kışın gelmesiyle pandemi yeni pikler yapmış durumda. Osman Elbek ve Kayıhan Pala, Türkiye ve dünya ölçeğinde yeni verileri yorumluyor ve Türkiye'deki halk sağlığı politikalarını mercek altına alıyor. 

09 Kasım 2021

Sağlık Bakanlığının 3 Kasım açıklamalarını değerlendiren Osman Elbek ve Kayıhan Pala, ülkede yanlış bir aşılama politikası izlendiği ve Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmadığı için, Türkiye’ye ilişkin verilerin eksikliği üzerine konuşuyor.

02 Kasım 2021

Sağlık Bakanlığı’nın 2020 yılına ait istatistiklerine göre günlük hekim başvurusu 7,2’ye düştü ve hekimlere 10 dakikada iki hastaya bakma talimatnamesi getirildi. Yeni reformlar sağlık çalışanları ve hastalar için büyük riskler barındırıyor.

15 Ekim 2021

Pandemi insanlığın büyük bir kısmını işsizliğe, yoksulluğa terk ederken, maske, koruyucu ekipman, test kiti ve aşı üreticileri milyarlarca dolar kâr etmeye devam ediyor. 

 

08 Ekim 2021

DSÖ’nün son raporuna göre ölüm oranları azaldı. Fakat küresel ölçekte tedbirler halen yetersizken ilaç şirketleri de yeni üretilen tedavi yöntemlerini yüksek kâr marjlarıyla piyasaya sürüyor. 

01 Ekim 2021

DSÖ 24 Eylül’de yüksek risk altındaki hastalarda laboratuvar ortamında üretilmiş monoklonal antikorun erken dönemde kullanılmasını onayladı.

27 Eylül 2021

Son yapılan araştırmalar, raporlar ve veriler ışığında: Üniversiteler yüz yüze eğitim için gerekli hazırlıkları yaptı mı? Resmi veriler ne kadar gerçeği söylüyor?

10 Eylül 2021

Salgınlar Çağı’nda bu hafta Osman Elbek ve Kayıhan Pala vaka sayılarının her geçen gün daha da artış gösterdiği güncel bağlamda okulların açılmasını ve alınan önlemleri değerlendiriyor.