Açık Dergi

-
Aa
+
a
a
a

İstanbul'un soluğu, radyoya vuran sesi, alternatif kent rehberi.

 
Hafta içi her gün 18:10 - 20:00 arasında
 
İlksen Mavituna, Selahattin Çolak , Berke Akmeşe
 
59. Yayın Dönemi: 29 Nisan 2024 - 27 Ekim 2024
Açık radyo
 

Açık Dergi

Her gün

İstanbul'da Ne Var Ne Yok: Kent Takvimi

Hazırlayan: İlksen Mavituna

Pazartesi

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?: Türkiye’de kültürel mirasın algılanış biçimleri, koruma anlayışı ve korumaya ilişkin uygulamalar, politikalar.

Hazırlayanlar: Asu Aksoy ve Burçin Altınsoy

Haftanın Albümü

Salı

Antroposen Sohbetler: İnsan Çağı’nın getirdiği altıncı kitlesel yokoluşu geçmişten geleceğe irdeliyoruz.

Hazırlayan: Utku Perktaş

Dünyayı Okumak: Yazmaya övgü. Eleştiriye ve eleştirmene kapı.

Hazırlayanlar: Aytaç Timur, Akif Pamuk

Harici Bellek: Şarkılarla dünya tarihi...

Hazırlayan: Murat Meriç

Çarşamba

Gaipten Sesler: Türkiye güncel sanatında ses işleri.

Hazırlayan: Merve Ünsal

Tezahür: İstanbul tiyatro hayatı hakkında gündelik konuşmalar.

Hazırlayan: Gülin Dede Tekin 

Feminist İmge: Feminizmin tarihine görseller eşliğinde bakmak.

Hazırlayanlar: Didem Dayı ve Ayşe Durakbaşa

Perşembe

Müzik Endüstrisi Naber: Müzik endüstrisinin her alanındaki dinamikler

Hazırlayan: Merve Eryürük

Modanın Bilinçdışı: Modanın kültürel tarihi ve güncel refleksleri.

Hazırlayan: Özge Kanlı

Okul Zili: Okula dair çok yaşanılan, az konuşulanlar.

Hazırlayan: Ayşe Alan

Açık Masa: Misafir sanatçı programı muhabbetleri.

Hazırlayanlar:  Mürüvvet Türkyılmaz, Rafet Arslan, Beksultan Oğuz

Cuma

Bu Köşe Kitap Köşesi: Yeni çıkan kitaplar...

Hazırlayan: Ceyhan Usanmaz

Bağımsızlar: Türkiye’de kültür sanat ve ona komşu alanlarda çalışan bağımsız organizasyonların görünürlüğünü artırmayı amaçlıyoruz.

Hazırlayan: Ekmel Ertan, Günseli Baki, Sarp Keskiner

Kopuk Bağlar: Nesnelerin Uzun Tarihi

Hazırlayanlar: Fatma Genç, Hasan Ateş

 

""
08 Temmuz 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, Prof. Dr. Haluk Gerçek ile İstanbul adalarında yaşanan toplu taşıma politikası krizi üzerine konuşuyorlar.

""
02 Temmuz 2024

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Türkiye'nin tehdit altındaki kuşları üzerine bilgi veriyor.

Yuva Poster
25 Haziran 2024

na+CTRL sanat kolektifinin ‘Yuva’ isimli projesi, 25 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında Barın Han’da yer alacak. Açık Dergi'de 'Bütünleştirici ve ayrıştırıcı tüm özneleri kapsayıcı bir deneyimsel sanat pratiği' olan Yuva'yı konuşuyoruz.

""
24 Haziran 2024

Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, Hatay Şehir Plancıları Odası Başkanı Serkan Koç ile uzun zamandır beklenen ve askıya yeni çıkan Antakya Tarihi Kent Merkezi'ne ilişkin Koruma Amaçlı Plan revizyonları üzerine konuşuyor.

14 Haziran 2024

Açık Radyo’da Sakat Muhabbet programını hazırlayıp sunan Alper Tolga Akkuş Puruli Kültür Sanat tarafından Ankara’da düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali’ne katıldı.

12 Haziran 2024

Açık Dergi'de, dün kaybettiğimiz Fransız sanatçı Françoise Hardy'yi anıyor; kanserle mücadelesi ve ötenazi talebi de dahil olmak üzere kuşaklar boyunca ilham veren yaşamına dair sekseninci doğum gününde Fransız Öpücüğü'nde anlattıklarımıza, bir kez daha kulak veriyoruz.

""
11 Haziran 2024

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Açık Bilinç programının yapımcısı Güven Güzeldere ile yapay zekanın hayatımıza girmesiyle birlikte nasıl bir süreçten geçildiğine dair soruları cevaplamaya çalışıyor.

""
10 Haziran 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ile Burçin Altnsay, denizci, iletişimci ve yazar Ali Boratav ile kıyıların halka açılmasının mevcut kıyı kapatmaları düzeni karşısında mümkün olup olmadığını konuşuyoruz.

""
07 Haziran 2024

70'den fazla filmin gösterileceği festivali belgeselci Güliz Sağlam'dan dinliyoruz.

""
04 Haziran 2024

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, son buzul maksimumu ve günümüzde gördüğümüz biyoçeşitlilik desenlerinin son buzul maksimumu sonrası Avrupa'da nasıl ortaya çıktığını ele alıyor.

""
03 Haziran 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, mimar Sinan Omacan ile tarihi kent kıyısı kültürünün parçası Kabataş İskelesi'nden bu kültürü yok sayan 'Kabataş Transfer Merkezi'ne nasıl geldiğimizi, 2009'da başlayan ve ‘Martı’ diye adlandırılan proje ile şimdiki proje arasındaki farkları ve süreklilikleri, 3 bin yıllık İstanbul’un kentsel bir hafızasının bu tür neoliberal projeler karşısındaki kırılganlığını konuşuyorlar.

""
30 Mayıs 2024

1 Haziran'da 11. kez gerçekleşecek Gazhane Şenliği'ni düzenleyen Gazhane Müşterek'i ve bu yılki şenlik planını; İYİ Sosyal Kooperatif'ten Fatma Zengin ve Gazhane Gönüllüleri'nden Zinem Yılmaz'la konuşuyoruz.

""
28 Mayıs 2024

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Dr. Pedram Türkoğlu ile evrimsel biyolojinin ışığında kuşlarla dinozorlar arasındaki ilişkiyi tartışıyor.

""
22 Mayıs 2024

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, 22 Mayıs Dünya Biyoçeşitlilik Günü vesilesiyle biyoçeşitliliğin korunması ve gelecek nesiller üzerine konuşuyor.

21 Mayıs 2024

Kreşendo (eski adıyla Beats By Girlz), Türkiye'de müzik kültürüne katkı sunarak farklı toplulukların ve kimliklerin kendilerini ifade etmelerinin önündeki engelleri kaldırmayı hedefliyor, kültürel çeşitliliği ve toplumsal cinsiyet eşitliğini müzikle destekliyor.

""
20 Mayıs 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, 2020'de Europa Nostra Ödülü'nü alan SARAT projesinin koordinatörü Dr. Gül Pulhan ile projenin günümüz afet ve çatışma koşullarında taşıdığı önem üzerine konuşuyorlar.

17 Mayıs 2024

Brian Eno'nun 76. doğum gününde, Yanis Varoufakis ve Eno'nun "Virüs Sonrası Dünyaya İlişkin Düşünceler" başlıklı söyleşisinden bölümler sunuyoruz.

""
14 Mayıs 2024

Antroposen Sohbetler'de Utku Perktaş, Doğa Koruma Merkezi Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Yıldıray Lise ile bambaşka bir perspektifte doğa koruma ile çocuk kitaplarını bir araya getiriyor.

""
13 Mayıs 2024

Kültürel Miras ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?'de Asu Aksoy ve Burçin Altınsay, avukat Pervin Çelik ile Prens Adaları'nda yaşanan iki vaka üzerinden, Anayasa ve Kıyı Kanunu hükümlerine rağmen kıyıların nasıl özel şirketlere kiralanmak istendiğini; eşitlik, serbestlik ve kamusal yarar ilkesinden nasıl uzaklaşıldığını ele alıyorlar.

09 Mayıs 2024

Göçmen sanatçılar arasında yaratıcı ağlar geliştirmeyi ve kolektif üretimi teşvik eden Hubban etkinlikleri İstanbul'da gerçekleşti. Urban-Koop'tan Alp Arısoy ve Hubban müzik direktörü Ammar el-Hamidi, Açık Dergi'de konuğumuz.