Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 54

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""

İklim ve Çevre

Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), Avrupa Birliği’nin 2023 yılında bir önceki yıla göre karbon salımında %8 düşüş sağlayarak son 60 yılın rekorunu kırdığını ve fakat global hedeflere ulaşmak için bu çabanın çok ötesine ulaşmanın şart olduğunu açıklıyor.
 
Avrupa Birliği’nde yenilenebilir enerji üretimi artıp karbon salımı azalırken, Türkiye’de ise Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) 2024 raporu, kömürlü termik santralların elektrik üretimindeki payının bir yıl öncesine göre iki puan arttığını açıklıyor.

Yeşil Gazete’nin haberinde, Akdeniz'deki deniz suyu sıcaklıklarının rekor seviyelere ulaştığını ifade eden uzmanlar, küresel ısıtmaya bağlı bu yükselmenin kasırgalara neden olabileceği konusunda dünyayı uyarıyor.

Yazar, akademisyen ve aktivist Bill McKibben, Ukraynalı aktivist Svitlana Romanko ve Alman aktivist Luisa Neubauer ile birlikte kaleme aldığı makalede Amerikan fosil yakıt endüstrisinin Ukrayna savaşını bahane ederek daha fazla fosil yakıtı savunmasını eleştiriyor.

Yine McKibben, ABD’de sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) yeni terminali açılması izninin, tabandan yükselen uzun süreli halk baskısı sonucu Beyaz Ev tarafından iptali kararına ilişkin NYT haberinin 'en büyük iklim zaferi' olabileceği müjdesini veriyor.

BBC yazarı Suneth Perera, zenginlerin yeni tüketimi olarak, en pahalı şampanya ile kıyaslanabilecek 'lüks su' modasının yaygınlaşmasını anlatıyor

Filistin

El Cezire yayın organı, 'Adlarını Bilelim' ('Know Their Names') projesi çerçevesinde 'son durum' listesinde Gazze’de İsrail saldırılarında öldürülen 0 yaş ile 17 yaş arasındaki dört bin 216 çocuğun adlarını yayınladı.  
The New York Times, Avrupalı Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda İsrailli yetkililerin Gazze açıklarında yapay bir ada oluşturulmasını içeren bir plan sunduğunu yazıyor.

ABD’li tarih profesörü ve yazar Juan Cole, İsrail’in Gazze’de aç sivilleri aralıksız bombaladığı sırada ABD'nin Biden yönetiminin de Yemen’deki aç kitleleri bombalamaya giriştiğini yazıyor.

İki Amerikalı Ermeni yazar Mischa Geracoulis ve Heidi Boghosyan, ABD basınında İsrail hakkında Güney Afrika’nın açtığı soykırım davasına karşı İsrail’i savunan yazılara yanıt veriyorlar

Cenevre merkezli insan hakları merkezi Euro-Med Human Rights Monitor, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de 94 üniversite öğretim üyesinin İsrail saldırılarında öldürüldüğünü açıklıyor

Amerikalı deneyimli savaş ve işgal karşıtı Pulitzer ödüllü gazeteci Chris Hedges, İsrail'in Gazze savaşına destek veren ABD'li yöneticilerin gerçekte kim olduklarını ve ne istediklerini teşhir ediyor.

Dünya

Corrective Gazeteciler Ağı, Almanya’da neo-Naziler, AfD üyeleri, zenginler ve Hristiyan Demokrat Parti üyelerinin göçmenler için 'geri göç' planını konuştukları gizli toplantıyı açıklıyor.

Türkiye

Artı Gerçek yazarı Hale Gönültaş, IŞİD’ın Türkiye’deki üslenmesine dair ayrıntılı bir yazı dizisi kaleme alıyor.
 
Gazeteci Çiğdem Toker, son zamanlarda dedikodularla çalkalanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın itibarının nasıl değerlendirilmesi gerektiğini tartışıyor.