Merak Ettikleriniz

-
Aa
+
a
a
a

1. Açık Radyo Nedir?

Bölgesel bir radyo istasyonudur. 13 Kasım 1995'te 92 ortak tarafından başlatılmış bir kolektiftir. Bağımsız duruşu ile alternatif bir mecra sayılabilecek Açık Radyo, gerek kuruluş, yapı ve işleyişi, gerek sözel ve müzik programları ve gerekse internet üzerindeki yayınlarıyla, dünyanın gidişatı konusunda bir bilgi ve duygu paylaşımında bulunma; tartışma, etkileşme ve geleceğe ilişkin örgütlenmeye yönelik bir “forum” olma; kısacası, başka bir dünyanın mümkün ve zorunlu olduğunu gösterme çabasındadır. Bu uğraşını yirmi sekizinci yayın yılında da azimle sürdürmektedir.

2. Açık Radyo'yu İstanbul dışından nasıl dinlerim?

Açık Radyo bölgesel yayın yapan bir radyo olduğu için sadece İstanbul ve çevresinde yayın yapmaktadır. Web sitemizin anasayfasında bulunan Canlı Yayın bağlantısına tıklayarak canlı yayını dinleyebilirsiniz. 

3. Açık Radyo'yu Mobil Cihazınızdan Nasıl Dinleyebilirsiniz?

Açık Radyo Web Sitesi üzerinden:

- İnternet yayınımızı anasayfanın en altında bulunan canlı yayın bölümünden dinleyebilirsiniz. 

Mobil cihazlarınızdan:

- Mobil tarayıcınızdan anasayfamızdaki canlı yayın bölümünden dinleyebilirsiniz.

- Hem Android hem de IOS cihazlara uyumlu Açık Radyo mobil uygulamasıyla da yayınlarımızı takip etmeniz mümkün. 

4. Açık Radyo’da bugüne kadar kaç kişi, hangi konularda, kaç program yaptı?

Açık Radyo’nun 29 yıllık yayın hayatı içinde toplumun çeşitli kesimlerinden ve meslek dallarından gelen, kimisi de işsizler kategorisine giren ve yaşları 8 ile 80 arasında değişen 1406 kişi Açık Radyo’da 1261 farklı program yaptı. İçinde bulunduğumuz 58. Yayın Dönemi'nde, haftada 7 gün 24 saat yayın yapan Açık Radyo’da her hafta 229 programcı, 143 ayrı program yapıyor. Konuklarımızla birlikte, her hafta Açık Radyo stüdyo ve koridorlarına 500 kişiyi sığdırdığımız ve bu insanların "curcuna"ya katkıda bulunmasına önayak olduğumuz söylenebilir. Programların sonsuz denebilecek konu zenginliğinin ufak bir özeti için bkz.: “Açık Radyo Nedir?

5. Açık Radyo Programcıları kimdir? Ne kadar ücret alırlar?

Açık Radyo’da toplumun her kesiminden, her yaştan, her meslek grubundan insanlar program yapar. Söyleyecek sözü, paylaşacak müziği olan herkese açıktır radyo. Her yayın döneminde 200’den fazla sayıda gönüllü programcı tek kuruş para almadan program yapar. Hatta, bu insanlar, sırasında ceplerinden yaptıkları harcamalarla binbir türlü ilgi alanlarını ve zengin bilgi birikimlerini dinleyicileriyle paylaşırlar. Takdir edersiniz ki, Açık Radyo programcıları gibi bir “insan kaynağı”na “paha biçmek” zaten mümkün değildir.

6. Açık Radyo’nun giderleri nelerdir, nasıl karşılanır?

2022 yılı Bilançosuna göre aylık giderleri aşağıdaki gibidir:

Açık Radyo’nun giderlerinin yaklaşık %59’unu personel giderleri oluşturmaktadır. Açık Radyo’da, -dönemsel olarak değişse de- ortalama 22 kişi düzenli olarak çalışmaktadır.

Radyo verici giderleri (verici kulesi) ve ofis kirası, elektrik, su, telefon, internet, dijital hizmetler yaklaşık %16,5 civarını;

Program yapım giderleri, çalınan müzik eserleri için yapılan telif ödemeleri, medya ölçüm bedelleri, Açık Radyo’nun giderlerinin %3’ünü;

RTÜK giderleri, vergi ve harçlar, mali ve hukuki danışmanlıklar, sigortalar %5’ini, diğer genel yönetim giderleri de kalan %16,5'ini oluşturur. 

Bu giderlerin yaklaşık %40'ı destekçiler (kişisel sponsorlar) tarafından; geri kalan kısmı ise kurumsal sponsorluklar, spot reklam gelirleri ve diğer gelirlerden karşılanmaktadır.

2023 yılı gelir tablosuna buradan ulaşabilirsiniz.

7. Açık Radyo neden reklam yayınlar?

Çünkü Radyo Televizyon Kanunu gereği bir anonim şirkettir; reklam ve sponsorluk Açık Radyo’nun yegâne gelir kaynağıdır. Açık Radyo, yayının sürekliliği ve mecrada devamlılık esasıyla bu hakkını kullanır.

8. Gelen reklamları kim seçer?

Açık Radyo uzun yıllardır profesyonel reklam ajanslarıyla çalışmaktadır. Radyo yayını sırasında kulağınıza ulaşan reklam kuşakları bu ajansların önerileri doğrultusunda ve RTÜK kurallarına uygun bir biçimde düzenlenir.

9. Reklam arası nedir?

Dinleyicilerinin çok iyi bildiği üzere, Açık Radyo’da Pembe Panter’in müziğini duymaya başladığınızda, “reklam kuşağı” na girmişsiniz yani “reklam arasındasınız” demektir. 

Adı üstünde, reklam “araları” radyo yayınlarıyla ilişkilendirilemez, zira bunlar ticari yayın kapsamındadır. 

10. Reklamlar yayını etkilemez mi?

Evet etkiler, ama ancak estetik olarak. Bağımsız yayıncılık açısından başka türlü bir etki ne mümkün ne de yasaldır. 

11. Peki ne yapmalı?

Kamu yararına yayıncılığın Türkiye’deki en köklü kurumlarından Açık Radyo, yirmi yıla yakın bir süredir devam eden Dinleyici Destek Projesi sayesinde yıllık giderlerinin %40'ını karşılayabilmektedir. Yani dinleyiciler radyo programlarına kişisel olarak sponsor (destek) olmaktadırlar.

Bugüne kadar on binin üzerinde Açık Radyo dinleyicisi bireysel sponsorluk yoluyla radyo yayınına katkılarını sunmuştur. Siz de bir Açık Radyo destekçisi olmak istemez misiniz? 

12. Açık Radyo'ya program başvurusu için ne yapılmalı?

Sitemizin anasayfasında bulunan "Ben de Program Yapmak İstiyorum" bağlantısına tıklayın. gerekli bütün bilgileri bulacaksınız. 

13. Açık Radyo web sitesini düzgün görebilmek için hangi browser kullanılmalı?

Sitemiz internet için geliştirilen pek çok üst teknolojiye sahip. Şu an sık kullanılan tüm browserlar için entegrasyon yapılmıştır ancak ne yazık ki eski versiyon tarayıcılar ile uyumsuzluk sorunları yaşayabilirsiniz. 

14. Açık Radyo neden sadece İstanbul'da yayınlanıyor?

Açık Radyo 95.0 FM frekansından İstanbul ve çevresinde yayın yapan bölgesel bir radyodur. Bölgesel müracaatı dışında tek bir ilde bile yayın yapmak 'ulusal radyo lisansı' gerektirmektedir. Bu da bizim gibi radyoların kullandığı 'bölgesel radyo lisansı'ndan geometrik olarak yüksek bir bedel demektir. Ayrıca buna ek olarak Açık Radyo’nun diğer illerde anten/verici sistemi kurmasının getireceği büyük teknik yatırım ihtiyaçları ile bunların işletme maliyetleri radyomuzun kısıtlı olanakları nedeniyle kısa ve orta vadede pek mümkün gözükmemektedir.

15. Açık Radyo Dinleyici Destek Projesi Nedir?

Bu, bir bakıma Açık Radyo’nun “yaşam biçimi”dir; Açık Radyo’nun bağımsızlığının sürdürülebilir olmasını hedefler. Dinleyici Destek Projesi, 2004 yılı Mart ayında “Açık Radyo Dinleyicisini arıyor!” şiarı ile başladı. Amaç, kurucuların ve gönüllü programcıların kolektif çabasının, dinleyicinin katılımı ile tamamlanmasıydı. Yani, birkaç bin dinleyicinin her yıl tekrarlanan sürekli maddi katkısı – ve fikrî katılımı – ile sürdürülebilir, kalıcı bir mecra olma hedefine ulaşmak. Bu kapsamda dinleyiciler seçtikleri programın istedikleri bir saatine destek (sponsor) olabiliyorlar. Birden fazla program, ya da aynı programın birden fazla saati de desteklenebiliyor. Dinleyiciler, isterlerse taksitlendirerek, kredi kartıyla telefondan veya “online” veya banka havalesi ile destek verebiliyorlar. Seçilen program yayınlandığında destekçisinin adı da programın başında ve sonunda anılıyor.

16. Açık Radyo Dinleyici Destek Projesine nasıl katılabilirim?

Açık Radyo’nun web sitesinde yer alan “Program Destekçisi Olun" düğmesine tıklayarak seçeneklerden kendinize en uygun olanı ile destek verebilirsiniz.