Merak Ettikleriniz

-
Aa
+
a
a
a

1. Açık Radyo Nedir?

Kâr amacı gütmeyen bölgesel bir radyo istasyonudur. 13 Kasım 1995'te 92 ortak tarafından başlatılmış bir kolektiftir. Bağımsız duruşu ile alternatif bir mecra sayılabilecek Açık Radyo, gerek kuruluş, yapı ve işleyişi, gerek sözel ve müzik programları ve gerekse internet üzerindeki yayınlarıyla, dünyanın gidişatı konusunda bir bilgi ve duygu paylaşımında bulunma; tartışma, etkileşme ve geleceğe ilişkin örgütlenmeye yönelik bir “forum” olma; kısacası, başka bir dünyanın mümkün ve zorunlu olduğunu gösterme çabasındadır. Bu uğraşını on altıncı yayın yılında da azimle sürdürmektedir.

2. Açık Radyo'yu İstanbul dışından nasıl dinlerim?

Açık Radyo bölgesel yayın yapan bir radyo olduğu için sadece İstanbul ve çevresinde yayın yapmaktadır. Web sitemizin anasayfasında sağ üst bölümde bulunan Canlı Yayın bağlantısına tıklayarak canlı yayını dinleyebilirsiniz. 

3. Açık Radyo'yu Mobil Cihazınızdan Nasıl Dinleyebilirsiniz?

• Tunein uygulaması ile:

- İnternet yayınımızı bütün mobil cihazlarınızdan Tunein uygulaması ile dinleyebilirsiniz.

- Önce Tunein uygulamasını yükleyin.

Favourites’i seçin. “Add new custom URL”ye dokunun. Adres alanına http://stream.34bit.net/stream.mp3 yazın. Çıkan tek sonucun üzerine tıklayıp dinlemeye başlayın.

- Aynı işlemi tekrar tekrar yapmamak için sağ alttaki kalp sembolüne dokunarak bu url’i favourites (çok kullanılanlar) listesine ekleyin.

• Android:

- Streaming medya desteği Android 3.0 (Honeycomb) ile gelmiştir. Bundan önceki sürümlerle internet yayınımızı dinlemek için Tunein uygulamasını kullanabilirsiniz.

- Yayını Android cihazınızın kendi stream çalıcısıyla dinlemek istiyorsanız mp3 stream linkini tıklayınız.

- Cihazınız bu dosyayla ne yapmak istediğinizi soracaktır. "canlı çal" / "play online" seçeneğini seçiniz, bu durumda cihazınızın üzerindeki çalıcı çalışacaktır.

Önemli: Bu soruya cevaben dosyayı indirme seçeneğini lütfen seçmeyin. Söz konusu mp3 dosyası sabit büyüklükte bir dosya olmayıp sonsuz uzunlukta bir yayını temsil etmektedir! Dolayısıyla, indirme süreci hiç bitmeyecek ve cihazınızın tüm disk alanını dolduracaktır.

Android cihazlarda yayın biraz geç başlayabilir. Eğer bir süre bekledikten sonra yayın başlamadıysaçalıcının oynat/play tuşuna basınız.

- iOS (iPhone, iPad):

- Yayını iOS cihazınızın kendi stream çalıcısıyla dinlemek istiyorsanız mp3 stream linkini tıklayınız.

4. Açık Radyo’da bugüne kadar kaç kişi, hangi konularda, kaç program yaptı?

Açık Radyo’nun 20 yıllık yayın hayatı içinde toplumun çeşitli kesimlerinden ve meslek dallarından gelen, kimisi de işsizler kategorisine giren ve yaşları 10 ile 75 arasında değişen 1.145 kişi Açık Radyo’da 1013 program yaptı. İçinde bulunduğumuz 42. Yayın Dönemi'nde, haftada 7 gün 24 saat yayın yapan Açık Radyo’da her hafta 219 programcı, 147 ayrı program yapıyor. Konuklarımızla birlikte, her hafta Açık Radyo stüdyo ve koridorlarına 500 kişiyi sığdırdığımız ve bu insanların "curcuna"ya katkıda bulunmasına önayak olduğumuz söylenebilir. Programların sonsuz denebilecek konu zenginliğinin ufak bir özeti için bkz.: “Açık Radyo Nedir?”

5. Açık Radyo Programcıları kimdir? Ne kadar ücret alırlar?

Açık Radyo’da toplumun her kesiminden, her yaştan, her meslek grubundan insanlar program yapar. Söyleyecek sözü, paylaşacak müziği olan herkese açıktır radyo. Her yayın döneminde 200’den fazla sayıda gönüllü programcı tek kuruş para almadan program yapar. Hatta, bu insanlar, sırasında ceplerinden yaptıkları harcamalarla binbir türlü ilgi alanlarını ve zengin bilgi birikimlerini dinleyicileriyle paylaşırlar. Takdir edersiniz ki, Açık Radyo programcıları gibi bir “insan kaynağı”na “paha biçmek” zaten mümkün değildir.

6. Açık Radyo’nun giderleri nelerdir, nasıl karşılanır?

2016 yılı Bilançosuna göre aylık giderleri aşağıdaki gibidir:

Açık Radyo’nun giderlerinin % 55’ini personel giderleri oluşturmaktadır. Aylık personel gideri 70.000.- TL. civarındadır. Açık Radyo'da, -dönemsel olarak değişse de- ortalama 19 kişi düzenli olarak çalışmaktadır.

Program yapım giderleri, çalınan müzik eserleri için yapılan telif ödemeleri, medya ölçüm bedelleri, diğer telifler Açık Radyo’nun giderlerinin % 15’ini oluşturmaktadır.

Radyo verici giderleri (verici kira, elektrik, bakım) yaklaşık % 7,5, hizmet üretim giderleri (ofis kira, elektrik, su) yaklaşık % 6 civarındadır. 

Diğer giderler (RTÜK giderleri, vergi ve harçlar,  mali, ve hukuki danışmanlıklar, sigortalar, genel yönetim giderleri vb.) kalan % 16,5 oluşturmaktadır.

Bu giderlerin % 58’i program destekçileri (kişisel sponsorlar) tarafından geri kalan kısmı ise kurumsal sponsorluklar ve spot reklam gelirlerinden karşılanmaktadır.

7. Açık Radyo'ya program başvurusu için ne yapılmalı?

Sitemizin anasayfasında bulunan Ben de Program Yapmak İstiyorum bağlantısına tıklayın. gerekli bütün bilgileri bulacaksınız. 

8. Açık Radyo web sitesini düzgün görebilmek için hangi browser kullanılmalı?

Sitemiz internet için geliştirilen pek çok üst teknolojiye sahip. Şu an sık kullanılan tüm browserlar için entegrasyon yapılmıştır ancak ne yazık ki eski versiyon tarayıcılar ile uyumsuzluk sorunları yaşayabilirsiniz.

9. Açık Radyo neden sadece İstanbul'da yayınlanıyor?

Açık Radyo 94.9 FM frekansından İstanbul ve çevresinde yayın yapan bölgesel bir radyodur. Bölgesel müracaatı dışında tek bir ilde bile yayın yapmak 'ulusal radyo lisansı' gerektirmektedir. Bu da bizim gibi radyoların kullandığı 'bölgesel radyo lisansı'ndan geometrik olarak yüksek bir bedel demektir. Ayrıca buna ek olarak Açık Radyo’nun diğer illerde anten/verici sistemi kurmasının getireceği büyük teknik yatırım ihtiyaçları ile bunların işletme maaliyetleri radyomuzun kısıtlı olanakları nedeniyle kısa ve orta vadede pek mümkün gözükmemektedir.

10. Açık Radyo Dinleyici Destek Projesi Nedir?

Bu, bir bakıma Açık Radyo’nun “yaşam biçimi”dir; Açık Radyo’nun bağımsızlığının sürdürülebilir olmasını hedefler. Dinleyici Destek Projesi, 2004 yılı Mart ayında “Açık Radyo Dinleyicisini arıyor!” şiarı ile başladı. Amaç, kurucuların ve gönüllü programcıların kolektif çabasının, dinleyicinin katılımı ile tamamlanmasıydı. Yani, birkaç bin dinleyicinin her yıl tekrarlanan sürekli maddi katkısı – ve fikrî katılımı – ile sürdürülebilir, kalıcı bir mecra olma hedefine ulaşmak. Bu kapsamda dinleyiciler seçtikleri programın istedikleri bir saatine destek verebiliyorlar. Birden fazla program, ya da aynı programın birden fazla saati de desteklenebiliyor. Dinleyiciler , isterlerse taksitlendirerek, kredi kartıyla telefondan veya “online” veya banka havalesi ile destek verebiliyorlar. Seçilen program yayınlandığında destekçisinin adı da programın başında ve sonunda anılıyor.

11. Açık Radyo Dinleyici Destek Projesine nasıl katılabilirim?

Açık Radyo’da bir veya birden fazla program veya saat desteklemek mümkün.

Bir saatlik program sponsorluk bedeli 250 TL, yarım saatlik program sponsorluk bedeli ise 150 TL.

Telefonla : 0 212 343 41 41 numaralı telefonu arayarak kredi kartı veya havale ile desteğinizi bildirebilirsiniz.

Desteğinizi ulaştırabileceğiniz hesap numaraları :

AÇIK RADYO HESAP NUMARALARI

Banka Adı, Şube Adı, Şube kodu, Hesap No, IBAN No

Garanti, ELMADAĞ, 234, 6298992, TR34 0006 2000 2340 0006 2989 92 Swift Kodu: TGBATRIS234

Yapı Kredi, ELMADAĞ, 124, 60352811, TR22 0006 7010 0000 0060 3528 11

Akbank, HARBİYE, 166, 47867, TR83 0004 6001 6688 8000 0478 67

İş Bankası, İSTANBUL, 1299, 0480578, TR13 0006 4000 0011 2990 4805 78

Havale yaparken, “Gönderen” bölümüne: destekçi ismini, “Alıcı” bölümüne: Anafor Radyo Yayıncılık A.Ş. yazmayı lütfen unutmayın. veya http://www.acikradyo.com.tr adresinden “Destek Olun” düğmesine tıklayarak seçeneklerden kendinize en uygun olanı ile destek verebilirsiniz.