Açık Gazete

-
Aa
+
a
a
a

Satır aralarında kıtalararası yolculuk, kuşaklar arası sohbet.

 
Hafta içi hergün 08:00-10:00'da. Tekrarı geceyarısından sonra 01:00 - 03:00 arasında.
 
Ömer Madra, Özdeş Özbay, Feryal Kabil
 
55. Yayın Dönemi: 1 Mayıs 2022 - 30 Ekim 2022
Açık radyo
 

Açık Gazete

Açık Gazete bir haber programıdır. Türkiye ve dünya gündemine dair güncel haberleri ele alır, takip eder ve yorumlar.

Günün Sözü arşivine ulaşmak için tıklayın.

Pazartesi

Selim Badur'la Korona Günleri : Selim Badur ile pandemi gündemi. (15 günde 1)

Ekonomi Politik: Ali Bilge ile ülke gündemine dair konuşmalar.

Haftanın Karikatürleri: İzel Rozental dünyadan ve Türkiye'den haftanın karikatürlerini yorumluyor.

Salı

Ufuk Turu: Ahmet İnsel'le Türkiye ve dünya gündemine dair değerlendirmeler.

Açık Bilinç: Güven Güzeldere ile bilim ve felsefe sohbetleri.

Çarşamba

Nereye Doğru: Cengiz Aktar'la geleceğe bakışlar.

Perşembe

Avrupa Ne Konuşuyor? : Tuğba Tekerek ile Avrupa gündemi.

Seyfettin Gürsel'le Ekonomik Gidişat (15 günde 1)

Standing Rock (Dikilen Kaya): Bikem Ekberzâde ile "petrol, açgözlülük ve lakotaların adalet mücadelesi". (15 günde 1)

Salgınlar Çağı: Pandemide Sağlık: Osman Elbek ve Kayıhan Pala ile Covid-19 pandemisinde halk sağlığı ve virüse karşı geliştirilen teknolojiler. (15 günde 1)

Cuma

Seyyare: Sezin Öney'le Türkiye ve dünya olayları arasında paralellikler, karşılaştırmalar.

Spor: Alp Ulagay'la spor kültürü.

Abdülhamit Han derin deniz sondaj gemisi
13 Ağustos 2022

Nereye Doğru’nun bu haftaki bölümünde Cengiz Aktar’ın gündeminde Ukrayna'daki Zaporijya Nükleer Santrali ve Türkiye’nin derin deniz sondaj gemisi konuları yer aldı.

Petro kürsüde
13 Ağustos 2022

Ahmet İnsel, Ufuk Turu'nda Kolombiya'da solun adayı Petro'nun göreve başlaması, Yunanistan’ da basın özgürlüğü ihlalleri ve istifalar, Erdoğan ve Putin Soçi görüşmesi, Çin, Amerika ve Rusya denkleminde Tayvan sorunu üzerine yorumlarını paylaştı.

Aşılar
12 Ağustos 2022

Korona Günleri'nde Selim Badur, omikron ve alt varyantlarına dair yapılan aşı çalışmalarından ve "long Covid" olarak bilinen uzun süreli Covid üzerine gerçekleştirilen araştırmalardan konuştu.

Türkiye ve Rusya bayrakları
10 Ağustos 2022

Ekonomi Politik'te Ali Bilge'nin gündemini Soçi'de Erdoğan ile Putin arasında gerçekleşen görüşmenin ana başlıkları ve HDP'nin Diyarbakır ve İstanbul mitingleri oluşturdu.

Kuper'ın "Ocakbaşı 2022" çizimi
08 Ağustos 2022

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Peter Kuper'ın "Ocakbaşı 2022" çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Virüs illüstrasyonu
06 Ağustos 2022

Avusturalya'da Covid-19'un yanı sıra influenza salgını beklenenden iki ay önce, nisanda başladı. Uzmanlarımız, Avusturalya'nın yaşadığı bu durumu Kuzey yarımkürenin eylülden itibaren, sonbaharda yaşayabileceği riskine karşı uyarıyor.

Türk bayraklı ve Yunan bayraklı yumruklar karşı karşıya
03 Ağustos 2022

Nereye Doğru’nun bu haftaki bölümünde Cengiz Aktar’ın gündeminde dünya geneline yayılan savaş cepheleri, fosil yakıtlar ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi mutat raporu yer aldı.

Başı ağrıyan erkek birey ve etrafındaki virüs illüstrasyonları
03 Ağustos 2022

Covid ilintili baş ağrısı nedir; belirtileri ve nedenleri nelerdir? Olağan baş ağrısından farklı mı? Ne yapmak gerekir? Nörolog Prof. Hayrunnisa Bolay anlattı.

02 Ağustos 2022

Ekonomi Politik gündeminde Akkuyu Nükleer Santrali'nde şirketler arasındaki anlaşmazlıklar ile HDP'nin tutuklu milletvekili Aysel Tuğluk'un cumhurbaşkanlığı affından faydalanamamasını konuştuk.

Kürsüde sağ eli faşistlerin sembolüyle ileriyi gösteren Meloni, arkasında aynısını yapan Mussolini (karikatür)
02 Ağustos 2022

Ufuk Turu'nda Ahmet İnsel'in gündeminde İtalya'da 25 Eylül'de gerçekleşecek seçimlerde aşırı sağın öne çıkışı, AB ülkelerinin Rusya ile ilişkileri ve Sırbistan-Kosova sınırında yaşanan son gerilimler yer aldı.

Zac'ın karikatürü
01 Ağustos 2022

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından D. Zac'ın "Yarının dünyası" çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Maskeli insanlar illüstrasyonu
27 Temmuz 2022

Selim Badur, Korona Günleri'nde DSÖ raporlarında ortaya çıkan genel aşılama aksaklıkları üzerine konuştu, rapel dozlar ve varyant aşıları hakkında araştırmalardan bahsetti.

Baş ağrısı yaşayan bir kadın
27 Temmuz 2022

Uzun Covid'in yol açtığı bilişsel bozukluklara dikkat etmek niçin önemli? Covid enfeksiyonunu izleyen dönemde baş gösteren rahatsızlıklar nasıl tedavi edilebilir? Çalışmalarını Britanya'da sürdüren psikiyatrist Dr. Muzaffer Kaşer anlattı.

2016 Onur Yürüyüşü sırasında polis şiddeti
27 Temmuz 2022

Ekonomi Politik'te Ali Bilge'nin gündemini gelecek seçimlerde HDP ile ittifak ihtimalleri, dünya üzerindeki tahıl ve gıda sorunları, Türkiye'deki gıda enflasyonu oluşturdu.

Ölen insanları taşıyan askerler
27 Temmuz 2022

Nereye Doğru’da Cengiz Aktar’ın gündeminde Tunus'taki başkanlık referandumu, Irak Kürdistanı'nda tatilcilere isabet eden top atışı ile Irak'la olan su sorunu ve AB'den Rusya gazına karşı alınan karar yer aldı.

Oy veren Tunus vatandaşları
26 Temmuz 2022

Ahmet İnsel, Ufuk Turu'nda Tunus'taki anayasa referandumu, Myanmar'daki idam cezası kararları, Türkiye ve Birleşmiş Milletler arabuluculuğu ile Ukrayna ve Rusya arasında imzalanan tahıl taşıması güvenliği anlaşması ve Irak Kürdistan'ındaki Zaho'da bir tatil köyüne yapılan top atışı üzerine konuştu.

Keyes'in karikatürü
25 Temmuz 2022

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Graeme Keyes'in "Endüstri lobisi" çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Ekvador yerli halklarık sokakta eylemde
23 Temmuz 2022

Ufuk Turu'nda, Ekvador'daki yerli hakları mücadelesi, Ukrayna'da üst düzey yetkililerin görevden alınması, Bulgaristan ve Kuzey Makedonya'nın AB müzakereleri süreci ve Sudan'daki iç husumetler konuşuldu.

Doğaya zarar veren insan faaliyetlerinin olduğu bir illüstrasyon
22 Temmuz 2022

Covid-19 pandemisi enfekte bir hayvan yoluyla mı başladı yoksa bir laboratuvar hatasından mı kaynaklandı? Veya virüs biyolojik bir terör için mi üretildi? Uzmanlarımız yeni yayınlanan bilimsel bir makaleden aktarıyor.