Açık Radyo Bülteni

-
Aa
+
a
a
a
17 Haziran 2024

Türkiye’nin de yer aldığı 17. Avrupa Futbol Şampiyonası EURO2024, Almanya'nın ev sahipliğinde 14 Haziran tarihinde başladı. Peki, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ortaya çıkan ‘sağ’ın yükselişinin turnuvaya etkisi ne kadar hissedilecek?

""
10 Haziran 2024

Çevre Haftası boyunca iklim ve ekoloji tartışmalarına ve sivil inisiyatiflerin iklim çöküşüyle mücadelelerine ses olmayı sürdürdük.

03 Haziran 2024

Sokak köpeklerinin ‘hayati tehlike’ oluşturdukları gerekçesiyle ‘uyutulması’nı öngören yasa teklifi için çalışma başlatıldı. Türkiye’de bin 389 belediyede 290 barınak olduğu düşünüldüğünde, böyle bir çözüm olduğu iddiası da pratikte mümkün değil.

""
27 Mayıs 2024

Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın zorla kaybedilen yakınları için adalet ve hakikat talebi sürüyor. Türkiye’nin tartışmasız en uzun soluklu mücadelesi 1000. haftasında!

""
20 Mayıs 2024

Kolonyal ve kapitalist sistemin topyekûn şiddetiyle yerinden ettiği topluluklar iklim felaketleri, savaşlar ve süreğen eşitsizliklerden etkileniyor, hem de herkesten çok.

""
06 Mayıs 2024

59. yayın dönemi itibarıyla Açık Radyo’da en başından beri bin 416 programcı bin 279 farklı programla kendine yer buldu. Yeni yayın döneminde 219 programcı tarafından hazırlanıp sunulan 145 program var!

""
29 Nisan 2024

Aylardır süren Gazze saldırılarını Batı’nın desteğiyle aralıksız devam ettiren İsrail, insan haklarını savunan herkesi karşısına alırken; ABD’de yaşanan üniversite protestoları karanlıkların içinden umut verici bir ışık oluyor.

08 Nisan 2024

Seçimler sonrasında yerel yönetimlerde sağlanan başarı ile oluşan güç şunu gösterdi ki her ne olursa olsun umut etmekten, inat etmekten hiç vazgeçmememiz gerek.

""
01 Nisan 2024

Dinleyici Destek Özel Yayınları’nın 21. edisyonu 16 Mart Cumartesi sabahı başladı ve 24 Mart Pazar akşamı sona erdi. Dokuz gün boyunca yayına katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

""
11 Mart 2024

8 Mart Dünya Kadınlar günü hayatın farklı alanlarında kadınların yüzyıllardır yaşadığı cinsiyetçiliğe, ayrımcılığa, erkek şiddetine karşı uluslararası direniş günü.

""
04 Mart 2024

Eskiden Mart ayı baharın gelişini müjdeler, güneş ışıkları ruhumuzu ısıtır, içimizi mutluluk kaplardı. Bugünlerde ise sürüp giden iklim kriziyle aylar, mevsimler birbirine karıştı.

""
26 Şubat 2024

Henüz 6 Şubat depremlerinin birinci yıl dönümü tazeliğini korurken, Erzincan İliç’teki altın madeni faciasıyla yeni bir dehşete şahit olduk.

""
19 Şubat 2024

Başlarken asıl amaç tekti: Kuruluşa el verenlerin, bu maceraya katılanların, dinleyicilerin ve destekçilerin ortak çabasıyla dünyayı birazcık daha iyi bir yer haline getirebilmek. Ana sloganımız da tekti: ‘Kâinatın tüm renklerine, seslerine, titreşimlerine Açık Radyo.’

""
12 Şubat 2024

Hafta boyunca Şubat depremlerinin ilk saatlerinde başlayan ses olma çabamızı, geçtiğimiz bir yılda önlemler ve dayanışma adına öğrendiklerimiz odağında sürdürdük.

""
05 Şubat 2024

Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı davada dünyanın en büyük yargı organı Uluslararası Adalet Divanı, ihtiyati tedbir kararı aldı. İsrail ise karara tepki olarak antisemitizm çanlarını çalmaya başladı bile.

""
29 Ocak 2024

Gazze’de devam eden soykırıma tepkiler dünyanın her yanına dağılmış durumda. Dünyanın birçok yerinde gerçekleştirilen protesto yürüyüşlerinin yanı sıra Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’e karşı açtığı dava, pek çok başka ülkeyi de yüreklendirdi.

""
22 Ocak 2024

“İlk ânı unutmam mümkün değil (...) O kadar şoke ediciydi ki, bu haberi duyduğunda ne yaptığını unutan kimse yok (...) Bir yerdeyken bir telefon geldi ve konuşmaya başladı.

""
15 Ocak 2024

Birleşmiş Milletler tarafından 1948’de kabul edilen ‘Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ne göre, bir eylemin soykırım olarak kabul edilebilmesi için: Soykırım eylemleri ulusal, etnik, dini veya ırksal bir grubu hedef almalıdır.

""
08 Ocak 2024

Çoklu yokoluş krizinden çıkmamız, dünyanın önde gelen ekoloji yazarlarından birinin dediği gibi, “direniş adaları”nı savunmaktan ve genişletmekten geçiyor. Bu “adalar” yeryüzü sistemlerinin çöküşüne ilişkin krizleri açıklayabileceğimiz, enine boyuna tartışabileceğimiz yegâne yerler.

""
02 Ocak 2024

Dünyada ve ülkede iklim ve çevre felaketleri.

Savaş ve iç savaş felaketleri.

Deprem ve yıkım felaketleri.

Göç ve mülteci felaketleri.

Demokrasiye darbe ve suikast felaketleri.

Ve de, dünyada ve ülkede iklim ve çevre direniş hareketleri.

""