Osman Elbek

-
Aa
+
a
a
a
""
07 Temmuz 2023
Türk Toraks Derneği'nden Nilüfer Aykaç, Osman Elbek ve Haluk Celaleddin Çalışır ile hava kirliliği, iklim krizi ve sağlığa etkilerini konuşuyoruz.
Fotoğraf: cottonbro studio
02 Ocak 2023

Ömer Madra: Merhaba Osman Bey, Kayıhan Bey.

30 Kasım 2022
Salgınlar Çağı'nda Osman Elbek ve Cavit Işık Yavuz, Covid-19'un güncelliğini Çin’deki sert kapanma önlemlerini ve Türkiye’de gevşeyen pandemi uygulamalarını odağa alarak konuşuyor.
Fotograf: AA
10 Kasım 2022
Salgınlar Çağı’nın gündeminde bu hafta Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı için sunduğu bütçe teklifi, dünyada ve Türkiye’de salgın hastalıkların güncel durumu ve gelecek ayların sağlık gündemine dair öngörüler vardı.
31 Ekim 2022
Salgınlar Çağı'nda Osman Elbek ve Kayıhan Pala Covid-19'un yeni varyantlarını ve Polio hastalığını konuşuyor.
16 Ekim 2022
Osman Elbek ve Kayıhan Pala’nın gündeminde pandemi, salgın ve sağlık hizmetleri çerçevesinde Türkiye’deki göçmenlerin durumuna dair araştırmalar vardı.
Fotoğraf: Anna Shvets
30 Eylül 2022
COVID-19 salgını bağlamında Türkiye ve dünyadaki son durumu değerlendiren Osman Elbek ve Kayıhan Pala, 2022 yılının son çeyreğinde ve gelecek yılın ilk çeyreğinde yeni bir COVID-19 dalgasının karşımıza çıkabileceğine dikkat çekiyor.
Fotoğraf: Anna Shvets
20 Eylül 2022
Osman Elbek ve Kayıhan Pala’nın gündeminde sağlık çalışanlarına yönelik önlenemeyen şiddet, BioNTech Pfizer tarafından üretilen yeni aşı, korku yaratan BA.2.75 varyantı ve muhtemel grip salgını vardı.
19 Eylül 2022
Salgınlar Çağı’nda Osman Elbek ve Kayıhan Pala ile Covid-19 salgınının güncel durumunu, Moderna’nın mRNA aşısı için açtığı telif davasını, Türkiye’den ve dünyadan salgına dair haberleri konuştuk.
Virüs illüstrasyonu
06 Ağustos 2022
Avusturalya'da Covid-19'un yanı sıra influenza salgını beklenenden iki ay önce, nisanda başladı. Uzmanlarımız, Avusturalya'nın yaşadığı bu durumu Kuzey yarımkürenin eylülden itibaren, sonbaharda yaşayabileceği riskine karşı uyarıyor.
Doğaya zarar veren insan faaliyetlerinin olduğu bir illüstrasyon
22 Temmuz 2022
Covid-19 pandemisi enfekte bir hayvan yoluyla mı başladı yoksa bir laboratuvar hatasından mı kaynaklandı? Veya virüs biyolojik bir terör için mi üretildi? Uzmanlarımız yeni yayınlanan bilimsel bir makaleden aktarıyor.
Virüsleri tutan güneş ışınları illüstrasyonu
13 Temmuz 2022
Halk sağlığı önlemlerinin dünyada turizm gerekçesiyle hızla kaldırılmasıyla “yaz dalgası” patladı. DSÖ'nün açıklamalarına göre Doğu Akdeniz'de artış oranı %29'lara kadar ulaştı. Vaka sıralamasında ilk üç ülke artık Avrupa’dan: Fransa, Almanya ve İtalya.
Sahilde ağaca takılmış maske
27 Haziran 2022
Uzmanlarımız Osman Elbek ve Kayıhan Pala, turizm sezonunun açılmasıyla pandemide yaşanmakta olan yaz dalgası ve Türkiye ile dünyadan çocuklara uygulanan aşı politikaları üzerine konuştu.
Maske takmış dünya uzatan el ve karşısında fidan uzatan el illüstrasyonu
13 Haziran 2022
Türk Toraks Derneği kongresinde ele alınan Covid-19 ve çevre tartışmaları üzerine derneğin genel başkanı Prof. Dr. Oya İtil ile bir söyleşi gerçekleştirdik.
birbirine ağlarla bağlı insanlar - illüstrasyon
23 Mayıs 2022
DSÖ'nün yeni epidemiyolojik modellemesiyle, dünya çapında ölümlerde gerçek rakamların, 5.4 milyon olan resmi ölüm rakamlarının üç katı olduğu saptandı.
kürsüde konuşan politikacının üstüne düşen virüs gölgesi illüstrasyonu
09 Mayıs 2022

Uzmanlarımız "pandemi bitti" söylemini, son yapılan Bilim Kurulu toplantısıyla kurulun feshedilmesini, TTB ve CHP'nin son pandemi değerlendirme raporlarını yorumladılar. 

Maskeli üç kişi illüstrasyon
04 Nisan 2022

Salgınlar Çağı'nda uzmanlarımızın gündeminde Covid-19'un Ukrayna'da savaş koşullarındaki seyri, önlemlerin kaldırılmasıyla vakaların tekrar artışa geçmesi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı'nın Covid-19'a ilişkin hak ihlalleri raporu vardı. 

ayağa prangalanmış virüs - sokak sanatı
21 Mart 2022

Birçok ülkenin resmi açıklamaları bir yana pandemi gerçekten sona erdi mi? Son açıklanan rakamlar ve araştırmalar neleri gösteriyor? Uzmanlarımız yorumladı. 

çöpe atılan maske
04 Mart 2022

Uzmanlarımız Bilim Kurulunun son açıklamasındaki maske takma, HES kodu zorunluluklarının kaldırılması üzerine yorumlarda bulunuyor.

virüsü yumruklayan aşı illüstrasyonu
22 Şubat 2022

Türkiye'nin güncel Covid-19 karnesini değerlendirdiğimiz bu programda CHP'nin Covid-19 raporu, aşılar hakkında yapılan yeni araştırmalar ve tedavi yöntemleri üzerine konuştuk.

ortada virüs ve cam fanuslarda bireyler, modelleme
07 Şubat 2022

Omicron varyantıyla rakamsal olarak ölümler azaldı ve bazı Avrupa ülkeleri önlemleri gevşeteceğini açıkladı. Bu kararın arkasındaki nedenleri ve bu nedenlerin Türkiye'de de bir açılma için geçerli olup olmadığını uzmanlarımız tartışıyor.

Ekonomik tabloda virüs
21 Ocak 2022

Güncel omikron varyantının etkisi daha fazla hissediliyor olsa da delta varyantı da bir yandan yayılımını sürdürüyor. Öte yandan siyasi otoritelerin pandemiye bakışlarında sağlığı değil, ekonomiyi öne çıkardıklarını konuğumuz Cavit Işık Yavuz’la konuşuyoruz. 

2021 takvim, virüs ve aşı ikonlu
11 Ocak 2022

Salgınlar Çağı'nın bu bölümünde uzmanlarımız, pandemiyle geçmiş iki yılı değerlendiriyor, bu doğrultuda resmi kurum ve kuruluşlara tavsiye niteliğinde çağrılarda bulunuyor. 

virüs grafitisi yoldan geçen kadını takip ediyor
20 Aralık 2021

Salgında dördüncü dalgayı Omikron'la yaşıyoruz. Türkiye'de üçüncü doz aşılama risk grubu dışındakiler için de başlatıldı. Uzmanlarımız Türkiye'nin pandemi politikaları ve Omikron üzerine konuştu.

Dünya haritasının önünde omicron yazısı
08 Aralık 2021

Osman Elbek ve Kayıhan Pala, omikron varyantının salgının seyrinde yarattığı değişim, dünyadaki aşı 'apartheid'i  ve Türkiye'deki aşı çalışmalarını değerlendirdi. 

Kapalı çarşıda maskeli insanlar
22 Kasım 2021

Kışın gelmesiyle pandemi yeni pikler yapmış durumda. Osman Elbek ve Kayıhan Pala, Türkiye ve dünya ölçeğinde yeni verileri yorumluyor ve Türkiye'deki halk sağlığı politikalarını mercek altına alıyor. 

09 Kasım 2021

Sağlık Bakanlığının 3 Kasım açıklamalarını değerlendiren Osman Elbek ve Kayıhan Pala, ülkede yanlış bir aşılama politikası izlendiği ve Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmadığı için, Türkiye’ye ilişkin verilerin eksikliği üzerine konuşuyor.

02 Kasım 2021

Sağlık Bakanlığı’nın 2020 yılına ait istatistiklerine göre günlük hekim başvurusu 7,2’ye düştü ve hekimlere 10 dakikada iki hastaya bakma talimatnamesi getirildi. Yeni reformlar sağlık çalışanları ve hastalar için büyük riskler barındırıyor.

25 Ekim 2021

Yapılan araştırmalara göre elektronik sigara kullanan genç yetişkinler, sigara kullanmayan diğer gençlere göre beş kat daha fazla Covid’e yakalanma riski altında. 

15 Ekim 2021

Pandemi insanlığın büyük bir kısmını işsizliğe, yoksulluğa terk ederken, maske, koruyucu ekipman, test kiti ve aşı üreticileri milyarlarca dolar kâr etmeye devam ediyor.