Ömer Madra

-
Aa
+
a
a
a
""
30 Kasım 2023
İklim İçin'de Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, COP28 öncesinde ev sahibi Birleşik Arap Emirlikleri'nin ortaya çıkan petrol ve doğalgaz anlaşmalarına dair belgeleri üzerine tartışıyorlar.
""
17 Kasım 2023
Waseem Ahmad Siddiqui ve Taha Elgazi, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 2022 'Göçmen/Mülteci' İş Cinayetleri Raporu’nu 'EN AZ' şerhi ile hatırlatıyor.
""
31 Ekim 2023
Ömer Madra, Yücel Sönmez ve Özdeş Özbay, İklim İçin'de dünyadaki ve Türkiye'deki iklim haberlerini değerlendiriyor.
""
11 Ekim 2023
Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, İklim İçin'de Türkiye'deki ve dünyadaki iklim haberlerini değerlendiriyor.
""
04 Ekim 2023
Ömer Madra ve Ümit Şahin, Açık Yeşil'de Akkuyu Nükleer Santrali'nin CEO'sunun yapmış olduğu açıklamadan yola çıkarak Türkiye'deki ve dünyadaki iklim haberlerini değerlendiriyor.
""
03 Ekim 2023
Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, İklim İçin'de iklim göçlerinin Türkiye'yi yeni bir mülteci krizine sürükleyip sürüklemeyeceği üzerine konuşuyor.
""
29 Eylül 2023
Ömer Madra Açık Gazete'de, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) eski yargıçlarından Rıza Türmen ile bir araya gelerek altı Portekizli çocuk ve genç insanın aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 33 Avrupa ülkesine açtıkları tarihi dava hakkında konuşuyorlar.
""
28 Eylül 2023
Ömer Madra ve Ümit Şahin, Açık Yeşil'de 'İklim protestocularını karalayan ‘karanlık küresel ağ’ ile tanışın' adlı yazıyı incelerken, aynı zamanda Portekizli altı gencin, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 32 Avrupa ülkesine açtıkları davayı da konuşuyorlar.
""
26 Eylül 2023
Ömer Madra ve Özdeş Özbay, İklim İçin'de iklim değişikliğiyle ilgili dünyadaki ve ülkemizdeki son gelişmeleri paylaşıyorlar.
""
21 Eylül 2023
Ümit Şahin ve Ömer Madra, Açık Yeşil'de 15-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen en büyük iklim eylemlerinden ve New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu İklim Eylem Zirvesi hakkında konuşuyorlar.
""
20 Eylül 2023
Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, İklim İçin'de geçtiğimiz hafta tüm dünyada 15 Eylül'de başlayan iklim grevi ve özellikle New York'taki dev katılım hakkında konuşuyorlar.
18 Eylül 2023
Ömer Madra’nın, müteveffa programcımız Cüneyt Cebenoyan’ın hazırlayıp sunduğu "Erguvani İstimbot" programının kayıtlarından yola çıkarak aynı isimle yayımlanan kitabı için yazdığı önsöz.
""
15 Eylül 2023
Ömer Madra ve Özdeş Özbay, 15 Eylül tarihinde başlayıp 17 Eylül'e dek devam edecek olan 'Fosil yakıtlar çağına son vermeliyiz' adlı uluslararası iklim grevinin detaylarını belirtiyorlar.
""
14 Eylül 2023
Açık Yeşil'de Ümit Şahin ve Ömer Madra, Libya'da gerçekleşen sel felaketinin ardından tüm dünyada hala etkisini gösteren iklim değişikliğinin sebeplerini detaylarıyla konuşuyorlar.
12 Eylül 2023
İklim İçin programının gündeminde Akbelen’de devam eden direniş ve bölgedeki arkeolojik inceleme çalışmaları ile Libya’da 2 binden fazla kişinin ölümü ve 7 bin kişinin kaybolması ile sonuçlanan kasırga vardı.
""
12 Eylül 2023
Ömer Madra, Açık Gazete'de Robert Scheer’in Jonathan Taplin'in son kitabı "Hakikatin Sonu: Dört milyarder Metaverse, Mars ve Crypto’nun fantezi geleceğini nasıl satıyor?" adlı kitabı üzerine gerçekleştirdiği röportajı değerlendiriyor.
""
06 Eylül 2023
Ömer Madra ve Ümit Şahin, Açık Yeşil'de Türkiye'de ve dünyada yaşanan iklim felaketlerinin nedenlerini ve sonuçlarını konuşuyorlar.
""
05 Eylül 2023
Ömer Madra, Yücel Sönmez ve Özdeş Özbay, İklim İçin'de Steven Donziger’ın 'Ekvador'da halk, iklim adaletinin tarihini yazdı ve dünya bunu izleyebilir' başlıklı yazısı üzerine konuşuyorlar.
04 Eylül 2023
Ömer Madra ile Özdeş Özbay, Democracy Now!'dan Amy Goodman ve Nermeen Shaikh'in bilim insanı ve iklim aktivisti Peter Kalmus ile gerçekleştirdiği mülakatı Açık Gazete'de değerlendirdi.
""
01 Eylül 2023
Ömer Madra, Açık Yeşil'de Damian Carrington, Nina Lakhani, Oliver Milman, Adam Morton, Ajit Niranjan ve Jonathan Watts'ın kaleme aldığı 'İnsanlık sonunda iklimi kırıp dökmeyi başardı mı?' adlı yazıdan yola çıkarak iklim krizinin önemini bir kez daha vurguluyor.
23 Ağustos 2023
Ümit Şahin ve Ömer Madra, Açık Yeşil'de başta Çanakkale olmak üzere Türkiye'deki yangınları ve tüm dünyada iklim sıcaklıkları sebebiyle yaşanan felaketler üzerine konuşuyorlar.
""
17 Ağustos 2023
Ümit Şahin ve Ömer Madra, Açık Yeşil'de Türkiye'de ve dünyada hissedilen aşırı sıcakların sebeplerini, sonuçlarını ve çözümlerini değerlendiriyorlar.
""
02 Ağustos 2023
Ümit Şahin ve Ömer Madra, Akbelen'deki son gelişmeleri Yeşil Gazete muhabiri Cansu Acar'dan öğreniyor.
Andrew Kelly/Reuters
06 Temmuz 2023
Ümit Şahin ve Ömer Madra'nın gündeminde, üst üste gezegenin en sıcak günlerinin yaşanması ve iklim krizinin yıkıcı etkileri vardı.
17 Mayıs 2023
Entropi'de Ömer Madra ve Özdeş Özbay, 14 Mayıs'ta gerçekleşen seçimi değerlendiriyor.
28 Nisan 2023
Ahmet İnsel’in gündeminde Ermeni Soykırımı’nın 106. yıldönümü, Avrupa Birliği’nin genişleme doktrini, Kuzey Makedonya'da kurulan Cytrox firması tarafından geliştirilen casus yazılımı Predator ve Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin (Rojava) 9 maddelik deklarasyonu yer aldı.
11 Nisan 2023
Ömer Madra’nın Türk Toraks Derneği’nin Hava Kirliliği, İklim Krizi ve Sağlık Etkileri isimli yayını için kaleme aldığı “Açık Radyo Penceresinden İklim Krizi ve İklim Mücadelesi” başlıklı yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.
15 Şubat 2023
Prof. Dr. Lale Akarun, yurtların depremzedelerin kalması için uygun olmadığını, çevrimiçi eğitimin öğrenciler açısından verimsizliğini ve Gölcük depremi sonrasında prefabrik dersliklerde eğitime başlayan üniversitelerin deprem bölgesinde toparlanmasında oynadığı rolü anlattı.
Adana
09 Şubat 2023
Açık Yeşil’de Ümit Şahin ve Ömer Madra, konukları Rauf Kösemen’le depremin ardından organizasyon ve koordinasyon süreçlerinin işleyişine odaklanıyor. 
Kahramanmaraş, Fotoğraf: İHA
09 Şubat 2023
Ünlü Jeofizikçi, Volkanbilimci ve İklimbilimci profesör Bill McGuire’ın geçen yıl sonlarında yayımlanan Hothouse Earth: An Inhabitant’s Guide (Sera Dünya: Bir Yeryüzü Sakininin Rehberi) kitabından hareketle deprem hareketleriyle iklim krizi arasındaki bağlantıyı konuşuyoruz.