İklim İçin

-
Aa
+
a
a
a

Bir iklim adaleti güncesi: Paris Antlaşması sonrası iklim mücadelesine dair bir fikri takip çalışması.

 
Salı günleri 10:00 - 10:30 arasında.
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Yücel Sönmez, Ömer Madra, Özdeş Özbay
 
58. Yayın Dönemi: 30 Ekim 2023 - 28 Nisan 2024
""
06 Aralık 2023

İklim İçin'de, Dubai'de devam etmekte olan COP28 İklim Zirvesi'ni yakından takip eden Mahir Ilgaz ile bir araya geldik.

""
30 Kasım 2023

İklim İçin'de Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, COP28 öncesinde ev sahibi Birleşik Arap Emirlikleri'nin ortaya çıkan petrol ve doğalgaz anlaşmalarına dair belgeleri üzerine tartışıyorlar.

""
16 Kasım 2023

Ömer Madra, Yücel Sönmez ve Özdeş Özbay İklim İçin'de, Etkili bir Plastik Anlaşması için Bilim İnsanları Koalisyonu’ndan Sedat Gündoğdu ile Birleşmiş Milletler’in çalışmalarıyla plastiğe son verme konusunda bir anlaşma olup olmayacağını konuşuyorlar.

""
10 Kasım 2023

Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez İklim İçin'de, İklim İçin 350 Derneği Kampanyalar Sorumlusu Efe Baysal ile bir araya gelerek geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen iklim vapuru etkinliği hakkında konuşuyorlar.

""
31 Ekim 2023

Ömer Madra, Yücel Sönmez ve Özdeş Özbay, İklim İçin'de dünyadaki ve Türkiye'deki iklim haberlerini değerlendiriyor.

""
26 Ekim 2023

Yücel Sönmez ve Özdeş Özbay, İklim İçin'de Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Atmış ile Türkiye'deki ormanların genel durumu hakkında konuşuyorlar.

""
18 Ekim 2023

Yücel Sönmez ve Özdeş Özbay, İklim İçin'de Avukat İsmail Hakkı Atal ile Akbelen mücadelesini yeniden hatırlatıyor ve gelinen son noktaya mercek tutuyor.

""
11 Ekim 2023

Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, İklim İçin'de Türkiye'deki ve dünyadaki iklim haberlerini değerlendiriyor.

""
03 Ekim 2023

Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, İklim İçin'de iklim göçlerinin Türkiye'yi yeni bir mülteci krizine sürükleyip sürüklemeyeceği üzerine konuşuyor.

""
26 Eylül 2023

Ömer Madra ve Özdeş Özbay, İklim İçin'de iklim değişikliğiyle ilgili dünyadaki ve ülkemizdeki son gelişmeleri paylaşıyorlar.

""
20 Eylül 2023

Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, İklim İçin'de geçtiğimiz hafta tüm dünyada 15 Eylül'de başlayan iklim grevi ve özellikle New York'taki dev katılım hakkında konuşuyorlar.

12 Eylül 2023

İklim İçin programının gündeminde Akbelen’de devam eden direniş ve bölgedeki arkeolojik inceleme çalışmaları ile Libya’da 2 binden fazla kişinin ölümü ve 7 bin kişinin kaybolması ile sonuçlanan kasırga vardı.

""
05 Eylül 2023

Ömer Madra, Yücel Sönmez ve Özdeş Özbay, İklim İçin'de Steven Donziger’ın 'Ekvador'da halk, iklim adaletinin tarihini yazdı ve dünya bunu izleyebilir' başlıklı yazısı üzerine konuşuyorlar.

""
29 Ağustos 2023

Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, İklim İçin'de Muğla Çevre Platformu’ndan (MUÇEP) Neşe Tunçer ile Muğla’nın Milas ilçesi Çandır ve Kurudere Mahalleleri mevkiinde 'IV. Grup Boksit Ocağı' projesine karşı verilen dava sürecini konuşuyorlar.

14 Ağustos 2023

İklim İçin'de Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç ile Türkiye'deki madencilik faaliyetlerini ve bu faaliyetlerin getirdiği yıkıcı tahribatları değerlendiriyorlar.

""
20 Temmuz 2023

Türk Toraks Derneği'nin Merkez Kurulu üyesi Doç. Dr. Nilüfer Aykaç ile dünyanın her yerinde etkisini gösteren aşırı sıcakları konuşuyoruz.

05 Temmuz 2023

Dünyayı sarmakta olan ve bilim insanlarının etkisi üzerine ciddi uyarılarda bulunduğu "kent ısı adası etkisi" üzerine, makine mühendisi Remzi Çelik'le konuştuk.

Kahramanmaraş, Fotoğraf: İHA
09 Şubat 2023

Ünlü Jeofizikçi, Volkanbilimci ve İklimbilimci profesör Bill McGuire’ın geçen yıl sonlarında yayımlanan Hothouse Earth: An Inhabitant’s Guide (Sera Dünya: Bir Yeryüzü Sakininin Rehberi) kitabından hareketle deprem hareketleriyle iklim krizi arasındaki bağlantıyı konuşuyoruz. 

Yangından kül olmuş orman
16 Haziran 2022

Türkiye Ormancılar Derneği Başkanı Hüsrev Özkaya ve akademisyen Prof. Dr. Erdoğan Atmış ile “Türkiye Ormancılığı 2022” raporunu kotuştuk.

02 Kasım 2021

COP26 zirvesi için Glasgow'da bulunan 350.org Türkiye'den Cansın Leylim'in izlenimleri ve yorumlarıyla zirvede ve Glasgow sokaklarında yaşananları takip ediyoruz.