Cengiz Aktar

11 Ocak 2017

Açık Gazete'nin Nereye Doğru köşesinde Cengiz Aktar'la, Prof. Kemal Gözler'in, "Aslî Kurucu İktidar, Talî Kurucu İktidar Ayrımı: TBMM Yeni Bir Anayasa Yapabilir mi?"* başlıklı, 2011 tarihli yazısı üzerinden giderek, teorik, hukuki ve felsefi bir çerçeve üzerinden günümüzü değerlendirdik. 

27 Temmuz 2016

Açık Gazete'nin "Nereye Doğru?" köşesinde Cengiz Aktar'la 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı Olağanüstü Hal ilanıyla beraber tüm üniversitelerde istifası istenen akademisyenlerin, tutuklanan gazetecilerin, kapanan medya kuruluşlarının, okul ve üniversitelerin, hastanelerin, gözaltına alınan ve işinden olan binlerce kamu görevlisinin de içinde bulunduğu tablonun, darbenin gerçek sorumlularını bertaraf etme amacını fazlasıyla aşarak toplumun her kesimini mağdur eden bir "cadı avı"na dönüşmesi durumunu konuştuk.

20 Temmuz 2016

Açık Gazete'de Cengiz Aktar'la geçen Cuma akşamı yaşanan darbe teşebbüsü ve ardından ordu, yargı, eğitim ve devletin her kesiminde olağanüstü boyuttaki tasfiye, kamu personelinin tüm izinlerinin iptali ve akademisyenlerin yurt dışına çıkma kısıtlaması gibi kararlar ve gündeme gelen idam taleplerine bakarak, bugünkü 81 ilin valisininde davet edildiği MGK toplantısından ne gibi kararlar çıkabileceğini, önümüzdeki günlerde Türkiye'nin, AB ve dünyanın geri kalanıyla ilişkilerde neler olabileceğine dair konuştuk.

13 Temmuz 2016

Açık Gazete'nin Nereye Doğru köşesinde Cengiz Aktar'la, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verileceğine dair açıklaması, bu açıklamanın toplumda yarattığı tepki, bu konuda medyada yer alan ölçüsüz diyebileceğimiz yorumlar ve ülkenin bazı şehirlerinde yükselen karşılıklı gerginlik üzerine, Türkiye'nin aslında olmayan göç ve iltica politikasını, tarih boyunca pek çok örneğini görebileceğimiz ve bir yenisiyle karşı karşıya olduğumuz iskân politikalarını ve "nüfus mühendisliği" kavramını ele aldık. Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesi gündeme gelirken, büyük bir dikkatle ele alınması gereken ama alınmayan unsurları değerlendirdik.

04 Mayıs 2016

AB'nin mültecilerin Türkiye sınırları içerisinde tutulması karşılığında vaad ettiği vize muafiyetinin uygulanması için gereken kriterleri sağlayabilmek amacıyla son 1 ayda alelacele çıkarılan yasaları ve dokunulmazlık konusunun görüşüldüğü Anayasa Komisyonu'nda çıkan kavgayla son haddine varan yasama krizini konuştuk.

22 Nisan 2015
Açık Gazete'nin "Nereye Doğru?" köşesinde 24 Nisan 2015'in 100.
02 Ekim 2014
Açık Gazete'de Cengiz Aktar'la Kobane'de devam eden IŞİD kuşatması nedeniyle Meclis'te görüşülmesi gündeme gelen Irak ve Suriye tezkerelerinin içeriğini ve kabul edilirse sonrasında olabilecekleri konuştuk.
08 Ağustos 2014
Açık Gazete'de Cengiz Aktar'la, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yapacağı gözlem ve tavsiye görevi kapsamında yayınladıkları ve seçimlerin şeffalığı ve demokratik işleyişi açısından pek iç açıcı şeyler söylemeyen ilk raporunu konuştuk.
06 Mart 2014
Cengiz Aktar'la Açık Gazete'de Ukrayna ve Kırım 'daki gelişmeleri, Rusya'nın pozisyonunu, Batı ve AB ile ilişkilerini ve bütün bu olan bitenlerin Türkiye açısından bir değerlendirmesini yaptık.
25 Temmuz 2013
The Times'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben, dünya çapında 30 kadar aydın ve sanatçının imzaladığı, polisin Gezi Direnişi sırasında uyguladığı şiddeti kınayan ve eleştiren bir metin yayımlandı. Açık Gazete'de Cengiz Aktar'la önce bu mektubu değerlendirdik.
12 Temmuz 2013
Açık Gazete'nin Nereye Doğru köşesinde Cengiz Aktar'la, Ramazan'ın ilk günü Mühalif Müslümanlar'ın çağrısıyla yapılan ve herkese açık olarak yapılan, Galatsaray Lisesi'nin önünden başlayarak Taksim'e uzanan Yeryüzü İftarı'nı ve Gezi Parkı hareketinin ulaştığı yeri konuştuk.
27 Haziran 2013
Nereye Doğru'da bu hafta Cengiz Aktar ile AB ile yürütülen üyelik müzakerelerinde 14üncü olan 'Bölgesel Politikalar' faslını değerlendirdik.
07 Mart 2013
Açık Gazete'de Cengiz Aktar'la Kürt meselesinde barışçı çözüm arayışı ve müzakerelerin sürdüğü ve bağımsız haberciliğin, bağımsız medyanın ve ifade özgürlüğünün hayati öneminin olduğu bir dönemde, Milliyet gazetesinde yayımlanan İmralı Zabıtları'nın yarattığı tepkiden yola çıkarak, barış sürecin
27 Şubat 2013
Açık Gazete'de Cengiz Aktar'la Kürt sorununda barışçı çözüm süreci devam ederken Sinop'ta BDP'li milletvekillerine yönelik şiddet gösterisinin açıkça ortaya koyduğu, çözümün önünde büyük engel teşkil eden milliyetçi tepkileri konuşarak başladığımız programı, Kürt sorununda çözümün, Başbakan'ın ba
12 Şubat 2013
Açık Gazete'de Cengiz Aktar'la, Başbakan'ın Şanghay Beşlisi diye bilinen yapılanmaya katılma konusundaki niyetini belirten sözleri üzerine, Çin Halk Cumhuriyeti, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın 1996'da yılında oluşturdukları Şanghay İşbirliği Örgütü'nü ne menem birşey olduğunu kon
24 Ocak 2013
Açık Gazete'de Cengiz Aktar'la Türkiye'nin gündemine dair bazı satırbaşlarını kapsayan bir değerlendirme yaptık.
10 Ocak 2013
Açık Gazete'de Cengiz Aktar'la İmralı'da tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan'la devam eden resmi görüşmelerin toplumda nasıl algılandığı, bu kez bu sürecin yarıda kalmaması, Kürt meselesinde çözüm ve barış yolunda adımlar atabilmek için nasıl bir yol izlemeli, ne yapılmalı diye konuştuk.
04 Ocak 2013
Açık Gazete'de Cengiz Aktar'la, tam bir sene önce, Uludere katliamının haberini vermeye ve yorumlamaya çalıştığımız dinleyerek başladığımız 27 Aralık 2011 tarihli programın ilk bölümünü dinleyerek başladığımız bu yılın son programında bu kez 2012 değerlendirmesi yapmaya çalıştık.
15 Kasım 2012
Açık Gazete'de Cengiz Aktar'la genel olarak çatışma çözümü kavramı ve Türkiye'de içinde bulunduğumuz siyasi çatışmanın ve adalet arayışının çözüm yolları hakkında konuştuk, Kürt çatışmasında önemli 7 temel noktayı ele aldık.
04 Ekim 2012
Suriye'den atılan bir top mermisinin Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesine düşmesi ve beş kişinin ölmesinin ardından Başbakanlık karşılık verildiği açıklamasında bulundu. Bugün de Türkiye Büyük Millet Meclisi Suriye'ye askeri müdahaleyi görüşüyor.