2016'nın Ardından

2016 pek de iyi bir yıl oldu diyemeyiz dünya için. Umuyoruz ki 2017 barış ve iyilik getirsin, 2016'yı aratmasın.

Zenginle fakir arasında bir savaş var,

Kadınla erkek arasında bir savaş.

Bir savaş var savaş diyenlerle

Yok diyenler arasında

Yılın sonlarında karanlık ve görkemli bir “son albüm” çıkarıp hemen ardından da öte dünyaya tantanasız, şık bir geçiş yapacak olan çağdaş ozan Leonard Cohen böyle demişti uzun zaman önce: Sanki yüzyıllardır yaşanmış, şiddeti her geçen gün artmakta olan dünya halinin özetini sunmak istermiş gibi.

Bekliyor ve korkuyorduk: 2016 da, Açık Gazete ekibinin hatırında kalanları bir araya getirdiği sene sonu özet kaydına işte böyle, savaşlar arasında şekillenmiş, şiddetle lebalep dolu, karmaşık ve kapkaranlık bir yıl olarak mı geçecekti – gene?

28 Aralık 2016
Türkiye’nin Ege kıyılarından Yunan adalarına geçmeye çalışan göçmen sayısı, 2015 yılında bir önceki seneye göre yüzde 500 artmıştı, çoğunluğu çocuk 286 göçmen boğularak ölmüştü. 2016'nın ilk ayında da göçmenler, daha güvenli bularak kendilerini soğuk ve dalgalı kış denizine teslim ediyorlardı.
28 Aralık 2016
Şubat ortasında eşzamanlı olarak yayımlanan 2 ayrı araştırma 2016 Ocak ayının dünyada kayıtlara geçmiş en sıcak yıl olduğunu ortaya koyuyordu. Son 30 yılın en kötü kuraklığı ile karşı karşıya olan Afrika’da 4 milyondan fazla insanın doğrudan açlık tehdidi altında olduğu açıklanırken, BM verilerine göre 10 milyondan fazla insan da acil gıda yardımı bekler haldeydi.
28 Aralık 2016
Mart ayı, modern Türkiye tarihinin en fazla terör eylemi yaşanan aylarından biri olarak kayıtlara geçiyordu. 13 Mart 2016'da yerel saatle 18:45'te Ankara'nın Kızılay semtinde, Güvenpark yakınlarında bomba yüklü bir araç patlatıldı.
28 Aralık 2016
Terör örgütü IŞİD’in denetimindeki Suriye topraklarından ateşlenen Katyuşa roketleri, Kilis’te ülkelerindeki iç savaşta yaşamını yitiren kişilerin dul eş ve yetim çocuklarının barındığı Hacı Hafız Sokak’taki 3 katlı Sumak Apartmanı’nın çatısına isabet etti. Korkunç patlamada ev harabeye döndü, 4 çocuk hayatını kaybetti.
28 Aralık 2016
İsviçre’nin mutlu, mesut ve zengin kasabası Oberwil-Lieli’ın 10 kişilik sığınmacı kotasını kabul etmektense 300 bin dolar ceza ödemeyi seçtiği 2016 yılının Mayıs ayında, Yunanistan'da aylardır Makedonya sınırının açılmasını bekleyen mülteciler, medya ve uluslararası kurumların ilgisizliğinden şikâyetçi olduklarını, kartondan kameralarıyla kendi röportaj çekimlerini yaparak duyuruyorlardı. Buna rağmen İdomeni Kampı dağıtıldı, Fransa’nın Calais bölgesindeki kampın etrafındaki duvarın da 300 metre daha uzatılması isteniyordu.
28 Aralık 2016
Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden çıkıp çıkmamasını belirleyecek referandumda sandıktan, süpriz çıktı: İngiltere'deki AB referandumunu "Brexit" diye adlandırılan "AB'den ayrılma" taraftarları kazandı. AB'de kalmaktan yana oy kullanan İskoçya'da Başbakan, gerekirse Birleşik Krallık kararını tanımayacaklarını söyledi, İngiltere’de ikinci bir referandum düzenlenmesi için başlatılan kampanyada imza sayısı milyonları buldu.
28 Aralık 2016
15 Temmuz akşamı saat 10 sularında internette yayılan görüntüler İstanbul ve Ankara sokaklarında yolunda gitmeyen birşeyler olduğunu gösterir gibiydi. İstanbul’da olanca akışıyla devam eden trafiğin ortasında Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin askerler tarafından trafiğe kapatıldığı, aynı dakikalarda Ankara’da askeri uçak ve helikopterlerin alçaktan uçuş yapmaya başladığı yolunda haberler gelmekteydi.
28 Aralık 2016
NASA tarafından tutulan kayıtlara göre dünya tarihinin en sıcak Ağustos ayı sadece sıcak değil, aynı zamanda ölümcül derece yağışlıydı da. Kitab-ı Mukaddes'e gönderme yapar gibiydi şartlar: “Bir yanda cehennem, bir yanda tufan!”
28 Aralık 2016
Eylül 2016'da dünyamız, o biricik evimiz, atmosferde 400ppm (milyonda 400 parçacık)  karbondioksit eşiğini aştı. Hem de bir daha geri dönmemek üzere! Ayrıca Eylül’ün son haftasında, dünyanın klima cihazı görevini yerine getiren Kuzey Buz Denizi buz örtüsünün tamamen ortadan kalkmasına 2 yıl kalmış olabileceğini öğrendik.
28 Aralık 2016
Kuzey Dakota’da tarihlerinde ilk kez birleşen ve yerli olmayanların da desteğini alan tüm yerli kabileleri ata topraklarına, sularına tecavüz eden Dakota Access petrol boru hattına, “Su Hayattır!” diyerek karşı çıkıyor, efsanelerindeki “Büyük Kara Yılan’la mücadele sonuna kadar devam edecek,” diyorlardı.
28 Aralık 2016
ABD’nin 45’inci Başkanı olarak seçilen Donald Trump, zafer konuşmasında "Amerikan rüyası"nı yeniden kuracaklarını belirtti.
28 Aralık 2016
Kuzey Dakota’da Sioux yerli kabileleri ve ülkenin her tarafından gelip onları destekleyenler, aylarca sürdürdükleri barışçı protestoları ile "Büyük Kara Yılan"ı yani 3,8 milyar dolarlık ve 1800 kilometrelik petrol boru hattını durdurdular. Büyük tarihi önemi olan bir zaferdi bu.