2015'in Ardından

-
Aa
+
a
a
a

2015'in ardından bir yıl sonu değerlendirmesi.

Her yıl adetimiz olduğu üzere, hem dünya hem de Türkiye için çok zor bir yıl olan 2015’in ardından da bir değerlendirme yaptık.

Umarız gelecek yıl daha iyi bir yıl olur. Hepinize barış içinde, mücadele dolu, huzurlu ve mutlu bir yeni yıl dileriz!

30 Aralık 2015

Paris saldırısı sonrası başta Avrupa kıtası olmak üzere bütün dünyayı içine alan olağanüstü hal durumu, “dünyanın kaderini belirleyecek” görüşmelerin gerçekleşeceği düşünülen COP 21 zirvesi öncesinde yine Fransa'nın başkenti Paris'te somut bir şekilde kendini gösterdi.

30 Aralık 2015

Kasım ayı belki de yaşamanın ne kadar külfetli olduğunu gösteren ve en fazla unutulmak istenen zaman dilimi olarak 2015 Yılının hanesine rahatlıkla yazılabilirdi. Yurt içinde ve dışında şiddet olayları ve krizlerle sarsılan dünya düzeni, hayal kırıklıklarının birbirini kovaladığı bu ay, gezegenin geleceğine dair kaygıların da had safhaya ulaştığı tepe noktalardan biri olarak anılabilir.

30 Aralık 2015

Eylül ayının son günü, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rus askerlerinin ülke dışında görevlendirilmesi talebini Rusya Parlamentosu'nun onaylamasıyla, Suriye'de 4 senedir devam etmekte olan savaş farklı bir boyut kazandı.

30 Aralık 2015

Nasa, 2015 yılının Eylül  ayında Mars'ta su bulunduğunu açıkladı. Fakat dünya bu tarihî habere sevinemeyecek kadar kendi dertlerine gömülmüş bir haldeydi.

30 Aralık 2015

Müdahale nereye kadar sürebilir, kim, neye, ne kadar müdahale edebilirdi ki? Temmuz ayının kilit sorusu buydu. Cevap, Ağustos’ta geldi:  Dünya halkları! Müdahale bir tek onlardan gelebilirse anlamlı olurdu. Çözüm için gösterilen adres de Fransa'nın başkenti Paris'ti. Sanatçı, gazeteci, bilim insanı, filozof ve akademisyenlerin de aralarında bulunduğu 100 dünya entelektüeli, Aralık ayında Paris’te Birleşmiş Milletler 21. İklim Sözleşmesi Taraflar Konferansı öncesi cümle âleme kitlesel bir eylem çağrısı yapıyordu.

30 Aralık 2015

Sordukları soru yüzünden Şanlıurfa valisinin talimatı ile gözaltına alınan gazetecilerin aradıkları cevap ne yazık ki Temmuz ayında ortaya çıktı. Şanlurfa'da IŞİD militanları vardı gerçekten ve onlar kendilerini, Kobani'yi yeniden inşa etmek için Suruç'ta bekleyen 34 insanı öldürerek göstereceklerdi.

30 Aralık 2015

Haziran ayında dünya çapında göç etmek zorunda kalan insanların sayısı 50 milyonu aştı. Bu sayı II. Dünya Savaşı sırasındaki mülteci sayısına eşitti. BM'nin rakamlarına göre, 2015 başından ortasına kadar 38 milyon insan evinden, 19 milyon insan ise ülkesinden olmuştu.

30 Aralık 2015

Yapılmakta olan uyarı netti: Küresel ısınma mevcut hızında devam ederse her altı canlı türünden birisinin soyu tükenecekti. Sciencedergisinde yayınlanan araştırmada Güney Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki türlerin en çok tehlike altında olduğu söylendi.

30 Aralık 2015

Kadim Asur Medeniyeti başkenti Nimrud'un kaderinde 2015 yılında yok olmak varmış. 3,300 yıldır sayısız medeniyeti bağrında barındırmış kentin kalıntıları IŞİD tarafından önce yağmalandı, sonra matkaplarla delik deşik, en sonunda da buldozerlerle dümdüz edildi.

30 Aralık 2015

Irak: Havadan Amerikan uçakları tarafından bombalanan, karadan hükümet güçlerinin ablukasında olan Tikrit'te sadece Şubat ayında 28 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.