Artvin Cerattepe Direnişi

-
Aa
+
a
a
a

Cerattepe'de yapılması planlanan altın madenine karşı yöre halkının direnişini takip ediyoruz.

Artvin, Kafkasör Yaylası, Cerattepe'de Cengiz Holding ve Eti Bakır A.Ş tarafından yapılması planlanan altın madeni faaliyetlerine karşı yöre halkının uzun bir süredir devam eden direnişini takip ediyoruz.

15 Mart 2016
İklim İçin

Artvin'de Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde yapılması planlanan madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği olumlu Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle 751 kişi ve 61 avukatın açtığı davanın bilirkişi keşfi 14 Mart'ta yapıldı. İklim İçin'de Avukat Can Atalay ile süreci konuştuk.

25 Şubat 2016
Ekonomi - Ekoloji

Bugün Ekonomi & Ekoloji'de Cerattepe'de bulunan Serkan Ocak programa telefonla bağlandı. Cerattepe'deki son durum hakkında bilgi verdi. 

24 Şubat 2016
Açık Yeşil

Açık Radyo ekibinden Didem Gençtürk, geçtiğimiz haftasonu Cerattepe direnişini izlemek üzere Artvin'deydi ve bugün Açık Yeşil'de bize sıcağı sıcağına kentten ve direnişten izlenimlerini aktardı.

23 Şubat 2016
Su Hakkı

Bu hafta Su Hakkı'nda, en başından itibaren Cerattepe mücadelesinin içinde bulunan Yılmaz Topaloğlu konuğumuzdu. Artvin Cerattepe'de yaşanan hukuksuzluğu, devletin kendi vatandaşının değil de şirketlerin yanında yer almasını ve Artvin halkının ilham verici mücadelesini anlattı. 

18 Şubat 2016
Yeşil Dalga

Artvin Cerattepe'de yapılması planlanan altın madenine karşı yöre halkının direnişi uzun süredir devam ediyor, ancak geçtiğimiz günlerde farklı bir boyuta taşındı. Yeşil Dalga'da Yeşil Artvin Derneği'nden Bedrettin Kalın ve TEMA Vakfı Rize temsilcisi Nevzat Özer'le sürecin hukuki boyutunu ve bölgenin ekolojik değerini ve önemini konuştuk.

18 Şubat 2016
Ekonomi - Ekoloji

Artvin Cerattepe'de belki birkaç on yıldan az sürecek bir madencilik faaliyeti uğruna, çok kıymetli ve gözümüz gibi bakmamız gereken bir ekosistemin yokedilmesi sözkonusu. Yöre halkının bu konudaki direnişi ise son birkaç gündür Türkiye ekoloji mücadelesinin gündem konularının en başında yer alıyor. Ekonomi & Ekoloji'de Cerattepe'yi Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan'la konuştuk.

17 Şubat 2016
Açık Yeşil

Artvin, Kafkasör Yaylası, Cerattepe'de Cengiz Holding ve Eti Bakır A.Ş tarafından yapılması planlanan altın madeni faaliyetlerine karşı uzun bir süredir devam eden direniş dün itibarıyle yeni bir aşamaya ulaştı. Cerattepe'de bulunan konuğumuz Avukat Bedrettin Kalın programımıza bağlandı ve Cerattepe'deki son durum hakkında bilgi verdi.

16 Şubat 2016
İklim İçin

Güvenlik güçleri, bu sabah Cerattepe'de yapılması planlanan altın madenine karşı direnen halka müdahale etmek üzere bölgede yerini aldı. Yeşil Artvin Derneği'nden Hasan Yüksel'le Cerattepe'deki son durumu konuştuk.