Selin Uğurtaş

-
Aa
+
a
a
a
18 Ekim 2021

Bu hafta gündemimizde COP26’ya yaklaşırken hareketli iklim haberleri, biyoçeşitlilik krizi ve çevre mücadeleleri odaklı ekoloji haberleri ve  Karacehennem Ormanı’ndaki ağaç kesimine dair yerel gazeteci Fırat Bulut ile yaptığımız söyleşi var.

11 Ekim 2021

Bu hafta gündemimizde, Paris İklim Anlaşması’nın onaylanmasına ve iklim krizine dair haberlere ek olarak, Türkiye’nin değişik bölgelerinde süren çevre mücadeleleri var. Assos’ta devam eden tahribata özellikle değindiğimiz bu bölümümüzün konuğu, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan oldu. 

05 Ekim 2021

Bu hafta gündemimizde Türkiye ve dünyadan iklim haberleri var ancak – diğer haftalardan farklı olarak – birçok olumlu haberi de sizlerle paylaşıyoruz. Ayrıca Türkiye’de hava kirliliğine ve bu kirliliğin toplum sağlığına etkileri üzerine çok önemli bilgiler içeren, Temiz Hava Hakkı Platformu'nun 2021 yılı Kara Raporu üzerine platformun koordinatörü Buket Atlı ile konuştuk. 

 

28 Eylül 2021

Yeşil Havadis'in beşinci bölümünün gündeminde, Erdoğan'ın Paris Anlaşması'nı meclise getireceği açıklaması, 24 Eylül Küresel İklim Grevi ve Çin'in artık denizaşırı kömürlü termik santral inşaatı yapmayacağı yönündeki duyurusu var. COP26 öncesi gelen olumlu haberleri CAN Europe İklim ve Enerji Politikaları Koordinatörü Özlem Katısöz ile, iklim grevini ise genç iklim aktivisti Duru Barbak ile konuştuk.

20 Eylül 2021

Bu hafta iklim krizine dair gündemimiz oldukça yoğundu. Bu konuda geleceğe dair projeksiyonlar içeren raporlardan ve gelecek endişesinin toplumsal izdüşümlerinden bahsettik. Türkiye’den ve dünyadan ekoloji haberlerimiz arasında öldürülen yunuslar, tutsak balinalar ve kuraklık vardı. Bu haftaki konuğumuz Doç. Dr. Sedat Gündoğdu ile Suriye’den yayılan ve Türkiye sahillerine ulaşan petrol sızıntısını konuştuk. Bültenimizi demokrasi, insan hakları, artan hayat pahalılığı üzerine haberlerle kapattık.

12 Eylül 2021

Yeni programımız Yeşil Havadis'in üçüncü bölümünde haftanın öne çıkan iklim, ekoloji ve demokrasi haberlerini paylaştık. Afet döneminde sorumlu gazetecilik yapmaktan, süregelen eko-kırımdan, Türkiye ve Afganistan'da demokrasi ve insan haklarından söz ettik. Tür koruma ve keşif haberleriyle olumlu bir tonda kapattığımız bu bölümümüzün konuğu Akbelen Ormanları'nın linyit madeni kurmak üzere kesilmesine engel olmak için mücadele eden İkizköy Çevre Komitesi Sözcüsü Nejla Işık oldu.