Gezegenin Geleceği

-
Aa
+
a
a
a
12 Ağustos 2020

Aşırı kuraklıkların Orta Avrupa’da daha sık yaşanması bekleniyor. Yeni bir araştırmaya göre küresel seragazı salımarı artmaya devam ederse aşırı kuraklıkların yaşanma sıklığı yedi katına çıkabilir.

11 Ağustos 2020

Mauritius Adası’nda karaya oturan 4 bin tonluk petrol tankeri, adanın sahillerine petrol sızdırmaya başladı.

10 Ağustos 2020

Deniz buzu üzerinde penguenlerin dışkılarının bıraktığı izlerden yola çıkılarak uydu ile tespit edilen alanlar imparator penguenlerin nüfusunun tahmin edilenden %5-10 fazla olabileceğini gösteriyor.

08 Ağustos 2020

Muhammed Kaba’nın başlattığı ve Change.org/BursaKokuyor adresinde yaklaşık bir yıldır devam eden kampanya, çevreye kötü koku yayan Hamitler Çöplüğü, diğer adıyla Yenikent Katıatık Alanı’nın temizlenmesini talep ediyor.

05 Ağustos 2020

İrlanda Yüksek Mahkemesi ülkenin mevcut salımlarını azaltma planının yeterli olmadığı ve planın daha iddialı bir hedef doğrultusunda değiştirilmesi gerektiği yolunda karar verdi.

05 Ağustos 2020

Salda Gölü Koruma Derneği, Burdur Valisi Ali Arslantaş'ın, "Çıkın çıkın Salda Gölü'ne gelin" çağrısına tepki gösterdi.

03 Ağustos 2020

Bilim insanları, deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle oluşan sel ve taşkınlar nedeniyle gelecek 30 yılda 23 milyon kişinin etkilenebileceği uyarısında bulundu.

31 Temmuz 2020

Bingöl Valiliği tarafına Cuma Karaarslan’ın başlattığı Bingöl’deki 7 çengel boynuzlu dağ keçisi ve 7 yaban keçisi katliam ihalesinin iptalini destekleyen kampanyaya 4500 kişiye yakın kişi imza attı. 

30 Temmuz 2020

Bergama’nın Kapukaya Köyü mevkiinde yapılması planlanan ‘Altın Madeni Açık Ocak İşletmesi’ projesiyle ilgili ÇED İptali kararı Danıştay 6’ncı Dairesi tarafından onaylandı.

29 Temmuz 2020

TEMA’nın raporuna göre, bir ekosistem bütünü olan Kazdağları’ndaki tüm orman varlığının sadece yüzde 20’si herhangi bir ruhsat sınırına dahil değil. 

28 Temmuz 2020

Fransa Ekolojik Dönüşüm Bakanlığı ülkenin ilk yüzer rüzgâr enerjisi santralı projesi için kamuoyu tartışma sürecini başlatıldığını duyurdu.

23 Temmuz 2020

Askeri operasyonlar gerekçe gösterilerek ormanların yakıldığını belirten Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Kazdağları’nda kesilerek katledillen bir orman ile Gabar’da yakılan bir orman arasında fark olmadığını söyledi.

22 Temmuz 2020

Toronto Üniversitesi‘nce yapılan araştırma Kuzey Kutbu‘ndaki deniz buzlarının hızla erimesinin kutup ayılarının hayatta kalabilme güçlerini sınıra getirdiğini ortaya koydu.

21 Temmuz 2020

Dünya genelinde ortalama sıcaklıklardaki artış sürerken küresel ısınmanın göllere ve özellikle tuzlanmanın göl ekosistemleri ile canlılara yapacağı etkileri, Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Erik Jeppesen’in ODTÜ ile yürüteceği TÜBİTAK destekli bilimsel araştırmayla ortaya çıkarılacak.

21 Temmuz 2020

“Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusuna verilen yanıtlardan ilk sıradaki ‘ekonomi’ cevabı 2016-2019 aralığında sürekli artarak yüzde 16’dan yüzde 33’e, ikinci sıradaki ‘demokrasi’ yüzde 7’den yüzde 16’ya, dördüncü sıradaki ‘çevre’ yüzde 3’ten yüzde 10’a çıktı.

17 Temmuz 2020

İzmir’in Selçuk ilçesi Küçük Menderes Deltası doğal sit alanlarındaki statü değişiklilerinin tarihi değerlere sahip önemli kültürel yapılara, endemik bitki türlerine ve canlı yaşamına zarar vereceği belirtiliyor.

16 Temmuz 2020

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) geçtiğimiz Haziran ayında yayımladığı Sürdürülebilir İyileşme, Dünya Enerji Durumu Özel Raporu tartışmaları da beraberinde getirdi.

14 Temmuz 2020

Kazdağları’nda yapılmak istenen maden faaliyetlerine karşı başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti 26 Temmuz tarihinde birinci yılına giriyor.

13 Temmuz 2020

2019 yılında elektrik üretiminin yüzde 40’a yakınını kömürden sağlayan Türkiye’de hava kirleniyor; sel, hortum, kuraklık gibi iklim krizi kaynaklı aşırı hava olaylarının sayısı ve şiddeti artıyor. Hunutlu Termik Santralı faaliyete geçerse, çalıştığı süre boyunca Adana’da 2 bin kişinin daha hava kirliliği nedeniyle erken ölümüne neden olacak.

11 Temmuz 2020

Sivas Gökpınar Gölü’nün korunması için başlatılan kampanya başarıya ulaştı.