Gezegenin Geleceği

-
Aa
+
a
a
a
29 Ekim 2020

Deniz dünyası bu şekilde dönüştükçe gerçekte nesilleri tehlike altında olan köpekbalıkları da avlarını takip ediyor ve insanların bulunduğu kıyılara yaklaşıyor.

26 Ekim 2020

Kuzey Ormanları Araştırma Derneği, “İzleme Raporu Çalışması”nı yürütmeye başlattı.

25 Ekim 2020

Nemrut Kalderası'nda geçtiğimiz Ağustos ayında, "Tabiat Anıtı Çevre Düzenleme İşi" adı altında başlatılan betonarme inşaat, uzmanlardan ve kamuoyundan gelen tepkiler sonucunda Bitlis Valiliği tarafından durdurulmuştu. İnşaatın Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün talimatıyla yeniden başlatılması üzerine Özcan Erboy tarafından bir kampanya başlatıldı.

22 Ekim 2020

Avrupa Çevre Ajansı tarafından yayımlanan yeni bir raporda, Avrupa Birliği’nin doğal yaşam alanlarının yüzde %80’inden fazlasının risk altında olduğu belirtildi.

21 Ekim 2020

 Antalya'nın Demre ilçesine bağlı, tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Kekova'nın karşısındaki Üçağız Yarımadası'nda 1'inci Derecede Doğal Sit Alanı'nda kaçak olduğu öne sürülen bir villa inşaatı şikayet konusu oldu.

20 Ekim 2020

Yapay adaya sahip, Doğu Anadolu’nun ilk Ramsar alanı ve Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ile ilk Avrupa Seçkin Turizm Cenneti olan Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti tamamen kurudu.

20 Ekim 2020

Adana’da 37 noktada yaklaşık 39 bin hektar alanın maden sahası yapılmak için ihaleye çıkarılmasını TBMM gündemine taşındı.

15 Ekim 2020

2011’de yayınlanan animasyon filmi Rio ile tanınan tropikal Spiks arasının (Cyanopsitta spixii) soyunun tükendiği onaylandı. Uzmanlar neslinin tükenmesinin nedeni olarak dünyanın bu bölgesinde görülen yüksek ormansızlaşmayı gösterdi.

14 Ekim 2020

Marmara Denizi'nin kıyısında bulunan Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesi sahillerinde denizanası istilası yaşandı.

13 Ekim 2020

Orta Hindistan'daki soya fasulyesi çiftçileri, yerel olarak geliştirilen popüler bir tohum çeşidinin, bu muson mevsiminde bölgeyi vuran düzensiz yağmurlara ve haşere saldırılarına dayanamadığını kanıtladıktan sonra hükümetten tazminat istiyor.

12 Ekim 2020

Tarsus Belediyesi, yerli tohumların yaygınlaştırmasını sağlamak, kırsal mahallerde zor koşullarda üretim yapan çiftçilere ihtiyaç duydukları tohum ve fideyi temin etmek için oluşturduğu Ata Tohumu Bankası’nda Tarsus yöresine özgü tohum ve fideleri üretmeye devam ediyor.

09 Ekim 2020

2022 sonuna kadar 150 milyon kişi aşırı yoksul olabilir.

08 Ekim 2020

AB‘nin Yeryüzü Gözlem ve İzleme Programı yaptığı açıklamada Antarktika üzerindeki ozon tabakası deliğinin yıllar içerisindeki en büyük ve derin seviyesine ulaştığını söyledi.

07 Ekim 2020

Leeds Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırma, 2050 yılında yeterli yaşam standartlarının -yani barınma, hareketlilik, gıda ve hijyen gibi tüm temel insan ihtiyaçlarının karşılanması ve aynı zamanda modern, yüksek kaliteli sağlık, eğitim, bilgi teknolojisine erişimlerin - sağlanması için gereken enerji kaynağını tahmin ediyor.

06 Ekim 2020

230 sivil toplum kuruluşu, yaban hayvanlarını öldürmenin spor, turizm, hobi ya da ihale konusu olamayacağını ve avcılığın tamamen yasaklanması gerektiğini söyledi.

05 Ekim 2020

Antarktika‘da yapılan bir araştırmada, kayalık bir tepede mumyalaşmış eski penguen kalıntılarıyla birlikte yeni ölmüş gibi görünen penguen kalıntıları bulundu.

03 Ekim 2020

Sarıçam ormanlarıyla birçok yaban hayvanına barınma imkanı sunan Kars'ın Sarıkamış ilçesinde, KuzeyDoğa Derneği ekibi ve üyeleri tarafından 106 kuş türü tespit edildi.

01 Ekim 2020

Kahramanmaraş, “Belediyeler İçin Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliğine Yönelik Tedarik Projesi” kapsamında hayata geçen güneş enerji santralı 1 MW kurulu güce sahip olacak ve yılda 1.4 milyon TL tasarruf sağlayacak. 

30 Eylül 2020

Aralarında dünyanın en büyük ekonomilerine sahip 5 ülkesinin liderinin de bulunduğu 71 devlet ve hükümet başkanı, BM Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi öncesinde “Liderler Taahhüdü”nü imzalayarak insanların ve dünyanın sağlığı için doğayı korumaya yönelik adımlar atmayı vaat etti.

29 Eylül 2020

Yeni bir araştırma, dünyadaki plastik kirliliğinin yarısından azını temizlemek için her yıl bir milyar insanın çalışması gerektiğini ortaya koydu.