İlksen Mavituna

12 Mart 2019

Derya Bengi'nin 2017 yılından bu yana Yapı Kredi Yayınları bünyesinde sürdürdüğü Sazlı Cazlı Sözlük çalışmasının 3. cildi olan, '70'li Yıllarda Türkiye: 'Görecek Günler Var Daha' geçtiğimiz günlerde okuyucusuna sunuldu.

28 Aralık 2018

Yılın son günlerinde İstanbul'da, kültür-sanat çevresinde neler var?
 

24 Ocak 2018

Hrant Dink anısına düzenlenen Boğaziçi Buluşmaları’nın (Hrant Dink Memorial Lectures) bu seneki konuğu filozof Etienne Balibar'dı. Balibar, "Şiddet Zamanlarında Demokrasi ve Özgürlük” başlıklı konuşmasına Hrant Dink’in “korku bilmez cesaretine” duyduğu saygıyı ifade ederek, “doğruluğunu hakikatten alan bir cesareti” sergilediğini söyleyerek başladı. İçinde yaşadığımız bölgede “genele yayılmış aşırı şiddet halinin” demokrasiye evrilmesi için, “demokrasi ve medeniyet koşullarına ilişkin stratejileri baştan düşünmenin” aciliyetini belirterek, özgürleşmenin ve herkesin ortak çıkarına olan bir siyasetin olanağı için sorumluluk ve risk almanın önemini vurguladı. Balibar’la konuşmasının hemen ardından buluştuk.

20 Aralık 2012
Joyce'un Ulysses'i Armağan Ekici çevirisiyle Norgunk Yayıncılık'tan çıktı. İlksen Mavituna, daha önce Yapı Kredi Yayınları'ndan Nevzat Erkmenin çevirisiyle yayımlanan eseri ikinci kez Türkçe'ye kazandıran Armağan Ekici'yle Açık Dergi için bir söyleşi yaptı.
01 Şubat 2010
1980'de kaleme aldığı ve bir çok dile çevrilen ünlü kitabı "Amerika Halkarı Tarihi"nde, kahramanları, statükocu ve köleci "kurucu babalar" değil de, daha çok Shays İsyanı'nın çiftçileri ve 30'lı yılların sendikacıları olan Zinn, elitlerle, kahramanlarla ve onların mitleriyle değil, "bilinmeyen i
19 Eylül 2008
Kırıka ekibinden Salih Nazım Peker ve Orçun Baştürk Açık Dergi'de konuğumuzdu: "Geleneksel formu bugünün sözleriyle, bugünün kaygılarıyla devam ettirmeye çalışan, daha doğrusu o gelenekten geldiğini, ayaklarını o geleneğe bastığını iddia eden bir grubuz."
30 Kasım 2007
Hiçbir Şey Satın Almama Günü' resmi olmayan bir 'tüketim karşıtı eylem günü'. Açık Dergi'den İlksen Mavituna, kutlamaların eski organizatörlerinden olan ve Kanada'da yayımlanan Adbuster dergisinden Paul Cooper'la bir söyleşi yaptı.