Kalıpsız, Kuralsız ve Önyargısız: Beats By Girlz Türkiye

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Beats By Girlz Türkiye Festivali bu yıl 10 günlük programıyla şehrin farklı noktalarına yayılıyor. Festival direktörü Beril Sarıaltun ve programlama sorumlusu Ezgi Karadayı stüdyomuzda.

Açık Dergi: Beats By Girlz Türkiye Festivali
 

Açık Dergi: Beats By Girlz Türkiye Festivali

podcast servisi: iTunes / RSS

Beats By Girlz Türkiye, kısaca BBGz, müzik endüstrisinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için kendi müziğinin peşindeki, kendi hikayesini anlatmak isteyen genç kadınları destekleyen bir müzik ve teknoloji girişimi. Hem dünya çapında ünlü sanatçıları hem de Türkiye’nin her bölgesinden müzisyenleri, teknoloji uzmanlarını, eğitimcileri buluşturarak Türkiye çapında toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten bir müzik ve teknoloji topluluğu yaratmayı amaçlıyor. 

İstanbul’un bir yakasından diğerine uzanan lokasyonlarıyla şehir festivaline dönüşme hedefindeki Beats By Girlz Türkiye Festivali ikinci edisyonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İBB Kültür ve Kültür AŞ’nin katkılarıyla 1-10 Kasım tarihlerinde gerçekleşiyor.

Beats By Girlz Türkiye Festivali’nin bu ikinci edisyonu, zorlukları da beraberinde getiren 2023 yılında "eğlenmeye, dayanışmaya, her şeye rağmen güvenli bağlar kurmaya ve hayal kurmaya bir çağrı".  Festival ikinci senesinde Yedikule Gazhanesi, İTÜ MİAM, İstanbul Kitapçısı Kadıköy Şubesi, Metrohan, Cemal Reşit Rey Konser Salonu ve Müze Gazhane’nin de yer aldığı mekanlarıyla tüm şehre yayılacak ve “eşit, kapsayıcı ve birlikte” mottosunu şehrin farklı kalabalıklarına duyuracak.

Özgün, yaratıcı ve dinamik sesler…

 Festivalin 1 Kasım'da gerçekleşen açılış akşamının ilk konuğu Selin Sümbültepe oldu. "Farklı türler arasında dolaşırken sanatçının güçlü vokalleri ve hareketli ritimleri eşliğinde bu coğrafyanın sesleri" sahnede kendine yer bulurken, Sümbültepe’nin ardından sahneyi yorumu ve sesiyle her daim ilham veren Zuhal Olcay devraldı. Sevilen şarkılarının yanı sıra Türkçe pop müzik tarihinden parçalarla da Yedikule Gazhane’yi hareketlendiren Zuhal Olcay eşliğinde Beats By Girlz Türkiye Festivali de ikinci yılına coşkulu bir başlangıç yaptı.

Müziğin sesi açılış konserlerinin ardından da yükselmeye devam edecek: 4 Kasım Cumartesi günü son dönemin dikkat çeken genç müzisyenlerinden Bade Nosa, üç Yunan kadın müzisyen tarafından kurulan ve bu coğrafyanın müzikal zenginliğine, bu müziğin hassas ve karmaşık yapısına kulak veren Sinafi Trio ve ardından nostaljik Türkçe pop’un güçlü vokallerinden Eda Baba Müze Gazhane’de sahne alacak. 

5 Kasım Pazar günü festival Müze Gazhane’de devam ederken, burada alternatif müzik sahnesinin çokyönlü isimlerinden Özge Ürer’in performansının ardından Kürtçe geleneksel müziğine ait ezgileri kendine has üslubuyla yorumlayan Ruken Yılmaz sahne alacak. Geceyi caz, funk, R&B ve pop müzik yorumcusu, piyanist ve besteci Duygu Soylu kapatacak.

10 gün boyunca farklı günlere, saatlere ve mekanlara yayılacak olan konserler, festivalin birliktelik duygusunu tüm şehre yaymak üzere planlanmış. Metrohan da festivalin sesinin yükseleceği noktalardan biri. Metrohan’da gerçekleşecek pop-up konserler kapsamında 6 Kasım Pazartesi günü Eda Sena Şenceylan nam-ı diğer Şenceylik ve 10 Kasım’da da dingin vokalleri ve özgün hikayeleriyle İdil Meşe sahne alacak. Pop-up konserlerin İstanbul Kitapçısı Kadıköy Şubesi’nde gerçekleşecek programı kapsamında ise Nergis Fırtına 6 Kasım Pazartesi, Sirel Tunay 10 Kasım Cuma günü bir konserle müzik severlerin karşısında olacak.

8 Kasım Çarşamba günü Müze Gazhane’de güçlü vokalleri ve melodik ezgileriyle Dilhan Şeşen sahneyi açarken, geleneksel Anadolu müziğinin, saykedelyanın, surf rock'ın ve post-punk'ın zıtlıklarını fütürist yaklaşımıyla bir araya getiren Gaye Su Akyol’un performansıyla gece sonlanacak.

9 Kasım Perşembe günü ise Cemal Reşit Rey Konser Salonu çok özel bir konsere ev sahipliği yapıyor: Türkiye müzik sahnesinin önemli sanatçılarından Feryal Öney ve Jülide Özçelik Beats By Girlz Türkiye’nin bir sanatçı gelişim projesi olan Benim Şehrim Benim Sesim orkestrasına eşlik edecek. 

"Birlikte dans edip birlikte tartıştığımız" atölye ve konuşmalar  

#BuFestivalBizim diyerek yola çıkan Beats By Girlz Türkiye Festivali’nin ikinci senesinin programında müzikten yaratıcı endüstrilere, ilham veren spor olaylarından güzellik algılarına uzanan çeşitli konularda konuşma ve atölyeler de var. Bağımsız güzellik platformu Wonderflow platformunun kurucusu Valerie Dayan’ın moderatörlüğünü üstleneceği ‘‘Güzellik Dedikleri’’ adlı konuşma kapsamında dijital içerik üreticisi Cansu Dengey ve gazeteci yazar Seda Yılmaz yaygın güzellik algılarını tartışacaklar. "İlham Verenler" konuşma serisi kapsamında ise spor yayıncısı Çağıl Özge Özkul’un moderatörlüğünde eski milli voleybolcu Neslihan Demir konuşmacı olurken; serinin ikinci oturumunda dijital içerik üreticisi Zeynep Ocak’ın moderatörlüğünde festival kapsamında da sahne alacak olan Gaye Su Akyol ile bir sohbet var. Konuşma programı kapsamında tartışmalara katılacak diğer isimler de şöyle:  Kate Lowes, Ufuk Önen, Ceylân Önalp, Başar Ünder, Gökçe Uygun, Damla Özenç, Cansel Aslan, Eren Şenkardeş, Ceylan Özgün Özçelik, Ezgi Baltaş ve Gizem Bayıksel..

AYRINTILI FESTİVAL PROGRAMI 

4 Kasım Cumartesi

12:00-13:00    Konuşma: Felaketlere Karşı Dayanışmayı Büyütmek Moderatör: Damla Özenç (This is Mana) // Cansel Aslan (Hatay Deprem Dayanışması), Eren Şenkardeş ve Taçmin Sarı (Kaf Kolektif) @Müze Gazhane T Atölye
13:00-14:30    Atölye: Aydan Uysal ile Hip Hop Dans Atölyesi: Hip Hop Ladies Turkey @Müze Gazhane Otopark -2
13:30-14:30    Konuşma: Yaratıcı Endüstrilerde Güvenli Alanlar Moderatör: Ezgi Karadayı // Ceylan Özgün Özçelik, Ezgi Baltaş, Gizem Bayıksel @Müze Gazhane T Atölye
15:30-16:30    Konuşma: Güzellik Dedikleri Moderatör: Valerie Dayan // Cansu Dengey, Seda Yılmaz @Müze Gazhane Otopark -2
17:00-18:00    Stand-up: Deniz Özturhan @Müze Gazhane Otopark -2
18:00-18:45    Konser: Bade Nosa @Müze Gazhane Açıkhava
19:00-20:00    Konser: Sinafi Trio @Müze Gazhane Açıkhava
20:30-22:00    Konser: Eda Baba @Müze Gazhane Açıkhava

5 Kasım Pazar

12:00-13:30    Atölye: Üretim Kaydı'yla Müzik Yolculuğunun Kaydını Tutmak: Esra Ece Kuleci, Konuk Konuşmacı: Simge Pınar @Müze Gazhane T Atölye                           
13:00-14:30    Atölye: Oryantal Dans Atölyesi: Burcu Bilgen @Müze Gazhane Otopark -2
14:00-15:00    Konuşma: How Do We Access Music?: Trends and Tools Moderator: Beril Sarıaltun // Kate Lowes (Brighter Sound) Sinem Güven (The Orchard) @Müze Gazhane İklim Müzesi
15:00-16:30    Konuşma: #ilhamverenler Moderatör: Çağıl Özge Özkul // Neslihan Demir @Müze Gazhane Otopark -2
17:00-18:00    Stand-up: Özge Özel @Müze Gazhane Otopark -2
18:00-18:45    Konser: Özge Ürer @Müze Gazhane Açıkhava
19:00-20:00    Konser: Ruken Yılmaz @Müze Gazhane Açıkhava
20:30-22:00    Konser: Duygu Soylu @Müze Gazhane Açıkhava

6 Kasım Pazartesi

15:00-17:00   Atölye: Burcu Koşar ile Sesini Keşfet @İTÜ MİAM - İlhan Usmanbaş Konser Salonu
18:00-19:00   Pop-up Konser: Nergis Fırtına @İstanbul Kitapçısı Kadıköy Şubesi 
18:00-19:00   Konuşma: Kesişimde Ses: Dijitalleşme, Performans, Oyun Moderatör: Ceylân Önalp // Başar Ünder, Gökçe Uygun @Metrohan
20:00-21:00   Pop-up konser: Şenceylik @Metrohan

7 Kasım Salı

10:00-12:00   Konuşma: Dolby Atmos Evreni. Moderatör: İdil Yentür Konuşmacılar: Ayşe Yörükoğlu, Hakan Kurşun @İTÜ MİAM - Altar Salonu
13:00-16:00   Atölye: Dolby Atmos Evrenine Yolculuk. Yürütücüler: Ayşe Yörükoğlu, Oğuz Öz @İTÜ MİAM - Miam Ana Stüdyo
18:00-20:00   Atölye: Miks Kritik Kliniği - Ufuk Önen  @Çevrimiçi

8 Kasım Çarşamba

19:00-20:00    Konser: Dilhan Şeşen @Müze Gazhane Açıkhava
20:30-22:00    Konser: Gaye Su Akyol @Müze Gazhane Açıkhava

9 Kasım Perşembe

20:30-22:00    Konser: Benim Şehrim Benim Sesim ft Feryal Öney, Jülide Özçelik @Cemal Reşit Rey Konser Salonu

10 Kasım Cuma

18:00-18:45    Pop-up konser: Sirel Tunay @İstanbul Kitapçısı Kadıköy Şubesi
18:00-20:00    Konuşma: #ilhamverenler Moderatör: Zeynep Ocak // Gaye Su Akyol @Metrohan 
20:30-22:00    Pop-up konser: İdil Meşe @Metrohan