Doğaçlama için yeni bir sahne: Show of Hands Müzik Festivali

-
Aa
+
a
a
a

24-27 Nisan'da İstanbul'da düzenlenecek Show of Hands Doğaçlama Festivali'ni Hermes Records'tan Ramin Sadighi ve A.K. Müzik'ten Kerim Selçuk ile konuşuyoruz.

""
Doğaçlama için yeni bir sahne: Show of Hands Müzik Festivali!
 

Doğaçlama için yeni bir sahne: Show of Hands Müzik Festivali!

podcast servisi: iTunes / RSS

Müziğin soyut doğasına ve topluluğun değerlerine odaklanarak, katılımcılara geleneksel sınıflandırmalardan uzak, doğaçlama yaratımın heyecanını deneyimleme fırsatı sunan Show of Hands Müzik Festivali (SoHFest) bu sene ikinci kez düzenleniyor.

Bu yıl 24- 27 Nisan tarihleri arasında ARTER’de düzenlenecek festival caz ve çağdaş müzik sahnelerinden sekiz tanınmış sanatçının solo doğaçlama konserlerinden film gösterimlerine, atölye çalışmalarından uzmanların katılacağı panellere kadar geniş bir program sunuyor. 24 Nisan'da Golfam Khayam ve Sha konserleriyle başlayacak olan festival, aynı gün çeşitli atölye çalışmaları ve panellerle devam edecek. Yuri Honing, Tord Gustavsen, Anders Hagberg, Marcin Wasileski, Mats Eilersten, Ercüment Orkut solo doğaçlama konserlerinin yanında müzikle ilgili deneyimlerini paylaştıkları atölye ve panellerle de festivale katkıda bulunuyorlar.

Doğaçlama - Anda Yaratım

Katılımcıların müziğin özgünlüğünü ve doğal akışını deneyimlemek için bir araya geleceği SoHFest, yalnızca müziği kutlamakla kalmıyor bir topluluğun (ya da cemiyetin) değerlerini de yüceltiyor. Müzik ortak paydasında buluşan, samimi; paylaşıma, yardımlaşmaya her an açık bir "cemiyet" bu. 4 gün boyunca bir araya gelecek müzikseverler ve müzisyenler ARTER kampüsünde yeni ortaklıklar kurmaya çağrılıyor. SoHFest ekibinin deyimiyle "geleneksel sınıflandırmalardan uzak, müzikteki en soyut olgulardan biri olan doğaçlamaya -spontane, anda yaratım yoluyla- bir saygı duruşu niteliğinde" olan etkinlik "müzikseverleri bir araya getirmek ve müzik etrafında oluşan camiayla bu deneyimi paylaşmanın güzelliğini kutlamak" üzere düzenleniyor.

Etkinlik ile ilgili detaylı bilgiye https://sohfest.com/ adresinden ulaşılabilir.