Dünya insanlığını kaybetti*

-
Aa
+
a
a
a
""
Fotoğraf: Mohamad Torokman/Reuters

İnsanların özgür olmadığı bir dünyada iklim adaleti nedir? Bazı toplulukların sabırsızlıkla bekleyecekleri bir gelecek yokken yeşil bir gelecekten nasıl bahsedebiliriz? Barışın esamesi bile okunmazken kültürler nasıl bir araya gelerek emisyon azaltımları hakkında konuşabilirler?

İklim adaleti, tüm baskı sistemleri ve insani krizlerin birbiriyle bağlantılı olduğu bu dönemde, umudumuzu kaybetmiyor; insanlığın hak ettiği barışa, uyumlu yaşamaya ve birlikteliğe inanmaya devam ediyoruz.

Barış Bandı Yeniden

Gazze’de devam eden savaşa, yıkıma ve acıya sessiz kalamayan gazeteciler, bilim insanları ve müzisyenler Barış Bandı Yeniden köşemizde yer aldılar.

Fotoğraf: Mohammed Salem/Reuters

Web sitesinden…

 • İklim İçin'de, avukat İsmail Hakkı Atal ile Akbelen mücadelesinde gelinen son noktayı değerlendirdik.
   
 • Kültürel Miras Ve Koruma: Kim İçin? Ne İçin?’de İklim Adaleti Koalisyonu tarafından hazırlanan 'Milas-İkizköy ve Akbelen Ormanında Arkeolojik Kazılarda Yok edilen Kültürel Miras' başlıklı raporun bulgularını ve sonuçlarını Levent Büyükbozkırlı ile konuştuk.
   
 • Açık Gazete’de, Kuzey Ormanları Savunması sözcüsü Başar Alipaça ile Atatürk Kent Ormanı’ndaki son gelişmeleri konuştuk.
   
 • Ekonomi Politik'te Ali Bilge, Gazze'de devam eden savaşın ekonomik boyutlarına nedenleri ve sonuçlarıyla değindi.
   
 • İklim Kuşağı Konuşuyor'da Atlas Sarrafoğlu, Fridays For Future hareketinin kurucularından Bianca Castro ile İklim Adaleti üzerine bir röportaj gerçekleştirdi.
   
 • Ufuk Turu’nda, Ahmet İnsel’in gündeminde Polonya, Yeni Zelanda ve Ekvador’un seçim gündemleri vardı.
   
 • Spor Gündemi'nde Burcu Biçer, Gazze'de devam eden savaşın spor dünyası üzerindeki etkisini değerlendirdi.
   
 • Açık Bilinç'te Güven Güzeldere, insan türünün evrimsel tarihçesine mercek tuttu.
   
 • Açık Dergi’de Dori Kiss Kalafat'la sezon boyunca Albert Long Hall'de sürecek "O da Tekfen" etkinliklerine ve Tekfen Filarmoni'nin 100. yıl konserine kulak verdik.
   
 • Dünya Mirası Adalar’da, kentsel tasarım uzmanları Prof. Dr. Ebru Firidin Özgür ve Dr. İnci Olgun ile Koruma Amaçlı Nazım ve İmar Planları'nı konuştuk.
   

Gazze için: Kanatsız kuşlarGazze’de şiddet devam ederken, Filistin halkının hayallerini, aşklarını, direnişini, acılarını ve umutlarını anlatan Filistinli müzisyenlerden bir seçki hazırladık.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Haftanın karikatürü


Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Lamberto Tomassini'nin çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın Kitabı

Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Norveçli kâşif ve yazar Erling Kagge'nin Gürültü Çağında SessizlikYürümek, Adım Adım ve Bir Kâşifin Felsefesi kitapları üzerine konuştu.

Haftanın sözü*

Birleşmiş Milletler’in Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini’nin sözleri. (Common Dreams)

Açık Radyo podcast