İsrail - Gazze: Eğlence Olarak Vahşet

Çeviri
-
Aa
+
a
a
a

Adaleti ve barışı savunmanın bedeli olarak eleştirilerle başa çıkmaya hazır insanlara ihtiyacımız var.

""
15 Mayıs 2021, Filistin için Yürüyüş protestosundan bir görüntü / Unsplash

Bir soru sormama izin verin. Sizce İsrailli ebeveynler çocuklarının ölümünden Filistinlilerden daha fazla mı acı duyuyor? Apaçık ortada olan bir şeyi ifade etmeyi gerekli bulmamız üzücü. Biz tek bir insanlık ailesiyiz, insanlığın alt türleri yok. İnancınız ne olursa olsun gerçekler hepimizin aynı atalardan doğduğumuzu gösteriyor.

Orta Doğu, Kuzey Afrika, Avrupa ve Latin Amerika'da çalışma ve yaşama fırsatına ve onuruna sahip olduğum için oldukça şanslıyım. Umman'a gitmeden önce Kur'an-ı Kerim'i (İngilizce tercümesi) okudum. Müslüman dostlarımla birlikte cuma günleri camiye gitmeye davet edildim ve gitmekten çok memnun oldum. Hindistan'a gitmeden önce Bhagavad Gita'yı okudum ve tapınaktaki Hindu kardeşlerime katıldım. Elbette bu dinler ya da kültürler konusunda uzman olduğumu iddia etmiyorum. Söyleyebileceğim tek şey, tüm seyahatlerimde bana evlerini açan ve yemeklerini benimle paylaşanlar tarafından her zaman hoş karşılandığım ve bir aile üyesi gibi muamele gördüğüm.

İnsanlar arasında algıladığımız farklılıklar tamamen farklı kültürlerde yetişmiş olmalarından kaynaklanıyor (sosyal yapılar). En yakın kuzenlerimiz olan şempanzelerle DNA'mızın %98'ini paylaştığımızı  hatırlayalım. Bazen öfkemizin ve içgüdülerimizin rasyonel aklımızın önüne geçmesine izin veriyoruz ve yüz bin yıllık vicdanımız bu barbarlık içinde yok olup gidiyor. Kendinizi nasıl tanımladığınız, nerede yaşadığınız ya da hangi dine inandığınız umurumda değil, kendimizi gizlediğimiz maskenin altında hepimiz korkmuş, asla bulamayacağımız bir güvenlik arayışında olan insanlarız.

Anlamadığım bir şey var, hükümetimizin İsrail'in insanlığa karşı işlemesine izin verdiği ve para ödediği suçların farkında olmasına rağmen toplumumuzun neden bu kadar sessiz kaldığı. Sanırım pek çok kişi aklından geçenleri söylemekten korkuyor.

ICH (Information Clearing House) dünya çapında birçok hükümet binasında kısıtlanmıştır dolayısıyla  sadece VPN kullanılarak okunabilmektedir. Twitter’da yasaklandık, Facebook ve Google websitemizihaberler bölümünde indekslemiyor… Tüm bunlar bizim için . onur nişanı. Haber bültenimizin okuyucuları, blogumuzdaki makalelerin bağlantılarının kaldırıldığını ve bu makaleleri okumanın imkansız hale geldiğini bildiriyor. Bu durum genellikle kar etmeyi her şeyin önüne koyan İSS'lerden kaynaklanıyor. Gerçek bilgilerin abonelerimize ulaşmasını engelliyorlar. E-posta adresime ([email protected]) artık erişilemiyor. Son 48 saat içinde bana bu adresten bir e-posta gönderdiyseniz, lütfen [email protected] adresine yeniden gönderin. 1984'ün burada yaşanmakta olduğunu ve dilimizin kesildiğini anlamıyor musunuz? Sahip olduğunuzu iddia ettiğiniz ilkelerle  hareket etmek yerine sadece kendinizi eğlendirmek istiyorsanız, haber bültenimizi ve websitesi aboneliğinizi iptal etmenizi önerebilirim. Sadece gidin ve insanlığı önemsiyormuş gibi davranmayı bırakın. Adaleti ve barışı savunmanın bedeli olarak eleştirilerle başa çıkmaya hazır insanlara ihtiyacımız var.

ICH uzun yıllardır okuyucularımız tarafından destekleniyor ve finanse ediliyor (devlet hibeleri, reklamlar veya ücretli başyazılar olmadan). Sizin gibi özel kişilerin bağışlarıyla ayakta duruyoruz. Ancak, sadece bağış yapmak yerine ICH'de bulduğunuz bilgileri sosyal medya aracılığıyla paylaşmanızı tercih ederim. Bu bir para kazanma operasyonu değil. Her sayfanın altında yer alan çok sayıda sosyal medya bağlantısından birine tıklamanızı istemek çok mu fazla? Bu bir eğlence değil, sizi ilkelerinize göre hareket etmeye çağırıyoruz.

Lütfen aşağıda yorumlarınızı yazın, şiddeti teşvik etmek veya nefret söyleminde bulunmak kabul edilemez. Başkalarına karşı saygılı olun ve nerede olursa olsun nefreti ve adaletsizliği ifşa etmede bize katılın.

Bu blogda yayınlanan makalelerin her birinin 90’dan fazla dilde paylaşılabilir ve okunabilir olduğunu lütfen unutmayın. Makaleleri hangi dilde paylaşmak  veya okumak istediğinizi seçmek için her sayfanın üst kısmındaki bayrak sembolüne tıklayabilirsiniz.

Tüm insanlığa barış ve neşe.

*Tom Feeley’nin ICH (Information Clearing House)bloğunda kaleme aldığı ‘Israel – Gaza: Savagery as Entertainment’ adlı makalesi Ceren Demirci tarafından çevrilmiştir