Bu Köşe Kitap Köşesi

-
Aa
+
a
a
a

Yeni çıkan kitaplar...

 
Her Cuma Açık Dergi'nin içinde.
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Ceyhan Usanmaz
 
59. Yayın Dönemi: 29 Nisan 2024 - 27 Ekim 2024

Ceyhan Usanmaz, her hafta yeni çıkan kitaplar arasından seçtiği birkaçını tanıtıyor.

kitap kapağı ve yazarı
31 Mart 2022

Programcımız Ceyhan Usanmaz, haftanın kitabı olarak Oğlak Yayınlarından çıkan, Çağatay Yaşmut imzalı "Felsefe Cinayetleri" kitabını inceledi.

23 Mart 2022

Programcımız Ceyhan Usanmaz, haftanın kitabı olarak İthaki Yayınlarından çıkan, John Kampfner imzalı "Almanlar Neden Daha İyi Yapıyor: Gelişmiş Bir Ülkeden Notlar" kitabını inceledi.

Kitap kapağı ve Bıçakçı
17 Mart 2022

"Silinmiş Sahneler" romanı, Hakan Bıçakcı evreninde yeni bir durak. Bir taraftan, okuduğumuz her kitabıyla daha iyi kavradığımızı düşündüğümüz ama bir taraftan da aslında her kitapla genişlediğini unutmamamız gereken bir evren bu. Daha da dikkat edilmesi gereken yönü ise, barındırdığı kara delikler...

kitabın kapağından banner
19 Şubat 2022

Bu ifade, Italo Calvino'ya ait. Elbette bununla yetinmeyip "Klasikleri Niçin Okumalı?" başlıklı denemesinde biraz daha ayrıntıya iniyor! Programcımız Ceyhan Usanmaz, Calvino'nun "Klasikleri Niçin Okumalı?" denemesini, Olivier Jouvray ile Pierre Alary'ye ait "Moby Dick" uyarlaması üzerinden açıklıyor. 

üst üste kitaplar ve parşömen, illüstrasyon
06 Şubat 2022

"Edebiyatın İzinde" üst başlığıyla yayımlanan seri, beşinci kitabına ulaştı. Programcımız Ceyhan Usanmaz, serinin en son çıkan kitabı "Edebiyat ve Gündelik Hayat" üzerine yazdı.

Kitabın kapağı ve derleyeni
02 Şubat 2022

Programcımız Ceyhan Usanmaz, İBB Yayınlarından çıkan ve Merin Sever'in derlediği "Geçmişten Günümüze İstanbul Lezzetleri" kitabını inceledi.

kitap kapağı ve Biguenet
28 Ocak 2022

Programcımız Ceyhan Usanmaz, John Biguenet'ın "Sessizlik" kitabını inceledi.

Afrika'dan ağaç fotoğrafı
19 Aralık 2021

Say Yayınları'nın "Kısa x Tarihi" dizisi, Gordon Kerr tarafından kaleme alınan "Kısa Afrika Tarihi" ile devam ediyor...

İnuit bir kadın fotoğrafı
05 Aralık 2021

Programcımız Ceyhan Usanmaz, Bérengère Cournut'nün "Taştan ve Kemikten" kitabını inceledi.

Behçet Çelik
28 Kasım 2021

Behçet Çelik üretken bir yazar. Şimdiye kadar yayımlanan öykü ve romanlarının yanı sıra çeşitli yayınlardaki/platformlardaki/sempozyumlardaki –çoğunlukla edebiyat– yazılarıyla da ismine sıkça rastlamak olası. İşte, elimizdeki "Dünyaya Baktığımız Yol" isimli yeni kitabında, son on yılda yazdıklarından bir derleme yer alıyor.

14 Kasım 2021

Her yıl, kasım ayının ikinci pazartesi günü başlayan hafta, Dünya Çocuk Kitapları Haftası olarak kutlanıyor.

06 Kasım 2021

Programcımız Ceyhan Usanmaz, Alper Canıgüz’ün 'Alper Kamu maceraları'nın üçüncü kitabı ‘Kıyamet Park’ı inceledi.

25 Ekim 2021

Programcımız Ceyhan Usanmaz, Elçin Poyrazlar'ın derlediği "Yabani" dergisinin polisiye özel sayısını inceledi.

18 Ekim 2021

Programcımız Ceyhan Usanmaz, Hans Magnus Enzensberger'in "Hayatta Kalma Sanatçıları" başlıklı, doğum tarihlerine göre sıralanmış 99 yazarla ilgili kısa metinlerin yer aldığı yeni derlemesini inceledi.

16 Temmuz 2021

Çocuk kitaplarını yaş gruplarına göre sınıflandırma konusundaki tartışma, henüz bir karara bağlanmış değil.

23 Haziran 2021

"İşini iyi yapmayı seven, titiz, sabırlı ve dakik olması bir kiralık katil için yerinde meziyetler! Ama aynı zamanda şaşı bir kiralık katille karşı karşıyayız."

11 Haziran 2021

Açık Radyo Dinleyici Destek Projesi kapsamında küçük bir ara verdiğimiz "haftanın kitabı" yazılarına –arayı da biraz olsun kapatmak için– bir derlemeyle devam ediyoruz. Bu sefer haftanın kitabı değil, son haftaların kitaplarından bir seçki...

23 Nisan 2021

Cuma günleri Açık Dergi'de, yetişkinlere yönelik kitaplar kadar ağırlıklı olmasa da, yeni çıkan çocuk kitaplarını da "sözlü" olarak tanıtıyoruz aslında; ama Bu Köşe Kitap Köşesi'nin buradaki "yazılı" tanıtımlarında çocuk kitaplarına biraz haksızlık etmişiz gibi görünüyor. 

14 Nisan 2021

"Özel" bir kitap İlk. Öncelikle, Pangea Kitaplığı kapsamında yayımlanan ilk öykü kitabı ve ilk öykü seçkisi olması nedeniyle.

02 Nisan 2021

Ayrıksı Kitap’ın Kurt Wallander serisinin ilk kitabı Karanlık Yüz’ü yakın bir zaman önce yayımlaması ve serinin kalan kitaplarını da ikişer aylık periyotla tamamlayacağını duyurması, Kuzey’den bu sefer “sıcak” bir rüzgâr estiriyor!