Radyo Agos

-
Aa
+
a
a
a

Haftalık Agos gazetesinin penceresinden Türkiye ve dünya gündemi.

 
Cumartesi günleri 09:00 - 10:30 arasında
 
Pakrat Estukyan, Yetvart Danzikyan
 
59. Yayın Dönemi: 29 Nisan 2024 - 27 Ekim 2024

Agos'un mutfağından haberler, söyleşiler, olaylar.

02 Temmuz 2024

Radyo Agos'ta, yönetmen Ümit Kıvanç ile Madımak Katliamı Hafıza Merkezi projesi kapsamındaki "Çok Kötü Bir Şey Oldu: Madımak Katliamı ve Ötesi Üzerine Bir Film" başlıklı belgesel filmi konuşuyoruz.

11 Şubat 2023

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan'la kurtarma çalışmalarına katıldığı Adıyaman'ın son durumunu öğrenmek ve sürece dair gözlemlerini dinlemek üzere görüştük.

“Ara Dinkjian Arşivinden Taş Plaklarda Amerika’daki Ermeniler” albüm kapağı
20 Aralık 2021

Müzisyen Ara Dinkjian'ın arşivinden seçkiyle ABD’ye göç eden Anadolu Ermenilerinin müzik kayıtları üç CD ve bir kitapçıktan oluşan toplama albümde bir araya geldi. Kalan Müzik'in kuruluşunun 30. yıldönümüne denk gelen albüm üzerine Radyo Agos'un son bölümünde Nilüfer Saltık'la bir söyleşi gerçekleştirdik. 

09 Ağustos 2021

Gazeteci Metin Yoksu ve gazeteci Evren Dede Türkiye ve Yunanistan’daki orman yangınlarını ve yangınların toplumsal-siyasi yansımalarını 7 Ağustos Cumartesi sabahı Açık Radyo/Radyo Agos’ta anlattı.

01 Kasım 2020

Radyo Agos'un 31 Ekim 2020 tarihli nüshasında Prof. Dr. Okan Tüysüz'le İzmir depremini, Evren Dede ile bu depremin Samos Adası'ndaki etkilerini konuştuk.

24 Ağustos 2020

Radyo Agos’un ilk bölümünde konuğumuz sanat tarihçisi Serap Yüzgüller ile bir süre önce müze statüsü değiştirilerek camiye çevrilen Kariye’yi konuşuyoruz.

01 Haziran 2020

Radyo Agos’ta bu hafta Agos gazetesine yönelik yapılan ölüm tehdidine ve gazetenin konu hakkında açıklamalarına yer verildi. 

11 Nisan 2020

HDP Diyarbakır milletvekili Garo Paylan, Radyo Agos’ta COVID-19 salgını ve karantina uygulamalarının ekonomiye olumsuz etkilerine işaret ederek, Kardeş Aile uygulamasının ayrıntılarından bahsetti ve gıda krizine çözüm olarak yerel dayanışmanın önemini vurguladı.

20 Ocak 2020

Her cumartesi günü yayınlanan Radyo Agos programında öldürülüşünün 13. yılında Hrant Dink anıldı.

25 Ağustos 2018

Bu hafta 25 Ağustos Cumartesi gününe denk gelen Radyo Agos'ta gündemimiz Cumartesi Anneleri'nin 700. buluşmasıydı. Bu sabah, programın yayınlandığı saatlerde gözaltında kaybolan evlatlarının akıbetini sormak için anneler ve yakınları hak arayışlarının 700. haftasında Galatasaray Meydanı'nda olacaktı. Radyo Agos'ta konuklarımızla Cumartesi Anneleri'ni konuşurken, bu buluşmaya izin verilmedi, polis plastik memi ve biber gazı ile müdahale etti 34 kayıp yakını gözaltına alındı.

08 Temmuz 2017

15 Haziran'da CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "Herkes İçin Adalet" diyerek Ankara'dan başladığı ve yol boyunca günden güne artarak, kitlesel bir eyleme evrilen Adalet Yürüyüşü dün 23. gününde İstanbul il sınırını geçti. Bu sabah CHP Milletvekili Selina Doğan Açık Radyo'da Radyo Agos programına telefonla bağlandı ve yürüyüşle ilgili izlenimlerini, görüşlerini aktardı. Yürüyüş yarın 18:00'de Maltepe'de çok geniş katılımla yapılması beklenen bir mitingle sonlanacak. Selina Doğan miting hakkında da bilgi verdi.

08 Temmuz 2017

5 Temmuz'da, İnsan Hakları Ortak Platformu tarafından Büyükada'da düzenlenen bir seminer ve  eğitim toplantısı sırasında 8 insan hakları savunucusu ve 2 atölye kolaylaştırıcısı gözaltına alındı. Radyo Agos'ta Açık Radyo programcısı, akademisyen ve yazar Ahmet İnsel'le ve Avukat Selin Nakıpoğlu ile bu gözaltı sürecindeki hak ihlallerinin siyasi ve hukuki boyutlarını konuştuk.