Ümit Şahin

08 Ağustos 2018

Ümit Şahin, Yunanistan Yeşilleri’nden Ekolojist Yeşil Parti üyesi Mihail Bakas ile  Yunanistan'daki son yangınlarını ve bu yangınların iklim değişikliği ile doğrudan bağlantısını konuştu.

22 Kasım 2017

Bonn’da COP 23’ü izleyen herkesi bir hayli şaşırtan haber, kuşkusuz Türkiye delegasyonunun zirveyi terk ettiği şeklinde algılanıyor. Oysa durum pek böyle değil. 

11 Kasım 2017

Bu sene iklim müzakerelerinde ileriye doğru iki önemli adım atıldı. Tabii ikisi de sivil toplum ve iklim hareketinin çabasından kaynaklanıyor: Kömürden çıkış ve 1,5 derece.

07 Kasım 2017

Birleşmiş Milletler İklim Zirveleri (COP, yani Conference of Parties, yani Taraflar Konferansı), tarihinin 23. yılında, aradan 16 yıl geçtikten sonra yeniden Almanya’ya döndü. 

23 Ağustos 2017

Açık Yeşil'de bu hafta da Hindistan ve Nepal'de yaşanan seller, Sierra Leone'da 3000 insanın evsiz kaldığı 500'ün üzerinde insanın hayatını kaybettiği korkunç toprak kayması, Kanada ve Grönland'daki yangınlardan yola çıkarak, artık tüm emareleriyle beraber, tartışmaya yer bırakmaksızın günlük hayatımızda varlığını görebildiğimiz iklim değişikliği hakkında konuşmaya, yayınlanan çalışma ve raporlara değinerek devam ettik.

02 Ağustos 2017

Açık Yeşil'de iki hafta üstüste konuğumuz Rauf Kösemen'di. Açık Radyo programcısı (Hemzemin), sosyal fayda iletişimi uzmanı Rauf Kösemen'e şu soruyu sorduk: Neden önümüzde apaçık görünen ve artık kapımızda olan iklim değişikliği gerçeğini görmemeyi tercih ediyoruz, iklim değişikliği neden ülke ve dünya nüfusunun çok büyük kısmının umurunda değil?

17 Haziran 2015
Amerikalı çevreci yazar ve aktivist Terry Tempest Williams geçen hafta İstanbul'daydı.
17 Aralık 2014
Açık Yeşil'de geçtiğimiz hafta kaldığımız yerden devam ederek, bu kez Lima'da BM İklim Zirvesi'ne paralel olarak yapılan alternatif zirve Halkın İklim Zirvesi'ni (Cumbre de Los Pueblos) ele aldık.
15 Aralık 2014
Lima'da BM İklim Zirvesi COP 20 ile aynı anda yapılan alternatif zirve Halkların İklim Zirvesi, asıl çözümün tabanda olduğunu ve genç kuşağın mücadelesiyle mümkün olacağını bir kez daha hatırlattı.
12 Aralık 2014
Lima İklim Zirvesi'nde sondan bir önceki günün en önemli olayı ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin konuşmasıydı.
11 Aralık 2014
Lima'da İklim Zirvesi'nin 10. gününde çeşitli siyasi hareketlerin, sivil toplum örgütlerinin, yerel grupların ve yerlilerin düzenlediği alternatif zirve, İklim Değişikliğine Karşı Halkların Zirvesi tarafından düzenlenen Halkın İklim Yürüyüşü yapıldı.
10 Aralık 2014
Lima'da yapılmakta olan BM İklim Zirvesi COP 20'nin 2. haftasındayız. Programcımız Ümit Şahin, zirvenin başından beri çeşitli programlarımıza katılarak ve yazılarıyla izlenimlerini bizimle paylaşmaya devam ediyor.
10 Aralık 2014
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Lima İklim Zirvesi'nin yüksek düzey segmentinin birinci gününde, yani dün bir konuşma yaparak Türkiye'nin pozisyonunu açıkladı.
09 Aralık 2014
Lima İklim Zirvesi'nin ikinci haftası somut bir gelişmeyle başladı ve Pazartesi sabahı ADP eşbaşkanları, Paris anlaşmasıyla ilgili, tartışmalarla güncellenmiş yeni metni yayınladılar. Lima İklim Zirvesi'nin 8. gününde eylemler de sürüyor. Alternatif zirve, Halkların İklim Zirvesi de başladı.
08 Aralık 2014
Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü Lima'da başlayan BM İklim Zirvesi COP devam ediyor. Programcımız Ümit Şahin de zirveyi başından beri Lima'da izliyor ve izlenimlerini günü gününe bizimle paylaşıyor.
06 Aralık 2014
Lima İklim Zirvesi'nde birinci hafta geride kalırken, henüz en kritik müzakereler olan ADP oturumlarında sonuç alınabilmiş değil. Yine de haftanın son yazısında önce gelinen yeri kısaca özetlemeye çalışalım.
05 Aralık 2014
Bu yıl iklim zirvesinde tartışmaların merkezi son birkaç yıldır olduğu gibi yine iklim adaleti. Tabii ismi tam olarak konulmadan tartışılıyor.
05 Aralık 2014
Lima İklim Zirvesi'nde 3. gün, iklim bilimi günüydü. Aslında Salı günü IPCC'nin 5. değerlendirme raporunun sentez bölümünün sunumuyla başlayan bilimsel etkinlikler Çarşamba günü de devam etti.
03 Aralık 2014
Lima'da devam eden BM İklim Konferansı'nı Lima'da bulunan programcımız Ümit Şahin'le günü gününe takip ediyoruz. İkinci günü geride kalırken, sivil toplum örgütlerinin ve küresel iklim hareketinin gündemi de belli olmaya başladı.
02 Aralık 2014
Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi Peru'nun başkenti Lima'da 20. kez toplanıyor. 12 Aralık'a kadar sürecek olan görüşmeleri, Lima'da bulunan programcımız Ümit Şahin'le günü gününe takip edeceğiz.