Güven Güzeldere

11 Temmuz 2019

Küresel ilaç endüstrisi, bilim, patent yasaları ve küresel kapitalizm. 'Biyokapital' ve 'Pharmocracy' (İlaç hükümdarlığı) kitaplarının yazarı, Chicago Üniversitesi'nden Prof. Kaushik Sunder Rajan ile konuşuyoruz.

 

06 Temmuz 2019

Seçimde fark niye bu kadar büyüdü? Sonuçlar ne gösteriyor? Bugün neredeyiz, yarın nerede olabiliriz?  Açık Bilinç’te, tekrarlanan İstanbul BB seçiminin ardından Prof. Ersin Kalaycıoğlu ile bir değerlendirme.
 

06 Temmuz 2019

Bilim, teknoloji ve toplum birbirlerini nasıl etkiler? Akademisyen, aktivist ve sanatçılar için ortak çalışma alanı olan IstanbuLab nedir?

21 Haziran 2019

Açık Bilinç’te, İstanbul hikayelerini, bu Pazar tekrarlanacak olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimi öncesinde, Açık Radyo’nun tanıdık seslerinden Pınar Erkan ile konuşuyoruz.
 

18 Haziran 2019

Bu haftaki sorumuz: Klinik Psikoloji ve Psikiyatri -- dost komşular mı, düşman kardeşler mi? Farkları ne? Hangi durumda hangi uzmana başvurmalı? Açık Bilinç’te Psikiyatr Dr. İlker Küçükparlak ile Psikoloji / Psikiyatri ayrımını konuştuk.

24 Mayıs 2019

Bu hafta konumuz, parazitler. Başka canlılara musallat olan, onların sırtından geçinen, bir türlü kurtulunamayan organizmalar. 

15 Mayıs 2019

 Açık Bilinç’te, YSK'nın İstanbul kararını, Anayasa hukukçusu Dr. Murat Sevinç'le konuştuk.

08 Mayıs 2019

YSK'nın İstanbul kararı arifesinde/ertesinde analitik bir değerlendirme denemesi.

30 Nisan 2019

Bekleyenlerin halet-i ruhiyesi, bekletenlerin stratejisi.

17 Nisan 2019

Şempanzeler, sayı saymayı becerebiliyor mu? Atlar, papağanlar, ve maymunların aritmetikle imtihanı. Adalet bunun neresinde?
Açık Bilinç’te: Biyolojik dünyada sayısal biliş araştırmaları.
 

02 Nisan 2019

Gazeteci-yazar Kemal Can ile Türkiye'nin seçim sonrası ufkunu konuştuk.

26 Mart 2019

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi ve üniversitenin Avrupa Çalışmaları Merkezi’nin direktörü olan Prof. Hakan Yılmaz, Türkiye'de sağ-sol tutumların benzerlik ve farklılıklarını belgeleyen kapsamlı araştırmalarını aktardı.

20 Mart 2019

 

Ülkemizde son yıllarda seçimler, neredeyse kesintisiz bir seçim hali sürekliliği arz edecek kadar yüksek sıklıkta gerçekleşti. Bu ay sonunda sandık başına hangi duygularla gidiyor olacağız? 

15 Mart 2019

Restorasyon ekolojisi, belli bir bölgede bitkiler ve hayvanlar arasındaki bozulan dengenin yeniden sağlanması için, bazen doğal deneylere başvuruyor.

10 Mart 2019

Dünya Kadınlar Günü haftasında, Açık Bilinç’te konumuz 'insanı yeniden tanımlayan kadın' Dr. Jane Goodall.

01 Mart 2019

Açık Bilinç’te, araştırmacı gazeteci Tunca Öğreten ile Türkiye'de yükselen parayla tez yazdırma sektörünü konuştuk.

 

24 Şubat 2019

Açık Bilinç’te, beyin bilimleriyle Yapay Zeka araştırmalarının birlikte geliştirdiği yeni teknolojileri konu ediyoruz.

13 Şubat 2019

Açık Bilinç’te, 'Bilimin Karanlık Yüzü' serisinin son programında: Akademinin siyasi güçle ilişkisi ve bilim etiğine dair sorular.

 

06 Şubat 2019

Açık Bilinç’te bilimin güç ve parayla ilişkisinde karanlık yönleri konuşmaya devam ediyoruz.

30 Ocak 2019

Açık Bilinç’te konumuz: Bilimin karanlık yüzü.