Yaşlılıkta öne çıkan sorunlar

-
Aa
+
a
a
a

Zaman geçtikçe bedenlerimiz nasıl değişir, yaşlılıkta hangi sorunlar öne çıkar? "Geriyatrik depresyon" nedir? Ne kadar yaygındır? Nasıl tedavi edilir?  Dr. Uğur Çıkrıkçılı anlattı.

Yaşlı
Geriyatrik depresyon
 

Geriyatrik depresyon

podcast servisi: iTunes / RSS

Son haftalarda, zamanın geçişi ve bunun etkileri üzerinde duruyoruz. Dünya genelinde yaşlılık oranının her yıl yükseldiğini ve böyle devam ederse bu yüzyıl sonuna dek yaşlı insanların kayda değer büyüklükte bir grup oluşturacağını biliyor muydunuz?

Yüz yıl öncesine göre ortalama hayat süresi ciddi şekilde artmış durumda. Ama yaşamın uzaması ve yaşlılığın artmasıyla birlikte daha önce çok dikkat çekmeyen, büyük ölçüde yaşlılığa özgü hastalıklar da daha görünür hâle geliyor.

Örneğin, geçen hafta Prof. Hakan Gürvit'le konuştuğumuz Alzheimer hastalığı, yaşlılıkta görülen bir başka bozukluk olan "geriyatrik depresyon" niye ve nasıl ortaya çıkar? Ne anlama gelir, nasıl tedavi edilir? Çalışmalarını Magdeburg'daki Otto von Guericke Üniversitesi'nde sürdürmekte olan psikiyatrist Dr. Uğur Çıkrıkçılı anlattı.

Programımıza Almanya'dan bağlanarak katılan Dr. Uğur Çıkrıkçılı, geçen seneye kadar Artvin Devlet Hastanesi'nde görev yaparken bir hasta tarafından saldırıya uğramış ve başına gelenleri yaklaşık bir yıl önce Vakayiname'de anlatmıştı