Gökşen Şahin

-
Aa
+
a
a
a
""
14 Aralık 2023
İklim İçin'de, Gökşen Şahin ile COP28’de neler olup bittiğini konuşuyoruz.
27 Ekim 2019

İklim davaları, görece yeni bir yöntem. Dünyada 28 ülkede,100’ün üzerinde iklim davası devam ediyor. Mücadeleyi bırakırsak; kömürün ve petrolün yarattığı kaosta yok olup gideceğiz.  

16 Eylül 2014
20 - 21 Eylül tarihlerinde dünyanın her tarafında iklim değişikliğinin etkilerini yaşayan ve artık harekete geçilmesini isteyen milyonlar sokaklara çıkıyor. Unutmayın, dünya için tarihi bir andan geçiyoruz.
25 Kasım 2013
İklim değişikliği müzakereleri ikinci haftasının sonuna geldi. Türkiye ise bu müzakerelerde ilginç bir rol oynuyor. Neredeyse hiç konuşmuyor. Neden konuşmadığını anlamak mümkün değil, zira kendisini ilgilendiren onlarca şey aynı anda oluyor.
20 Kasım 2013
İklim zirvesinde bu hafta en kritik kararlar görüşülecek. Müzakere salonunun dışında ise, Polonya hükümeti, ilk defa büyük kömür şirketlerinin katıldığı "İklim ve Kömür Zirvesi" düzenliyor. Tam o sırada...
15 Kasım 2013
Türkiye gelecekte çok ciddi sıcak hava dalgaları, artan orman yangınları ve kuraklık, seller gibi iklim değişikliğine bağlı felaketlerle mücadele edecek. Müzakerelerde sonuçsuz tartışmalarla vakit kaybedilen algoritmanın Türkiye açısından değişmesi gerekiyor.
13 Kasım 2013
Şimdi nefesinizi yavaşça bırakın. Tekrar tebrikler! Siz, dünya üzerinde insan türü var olduğundan beri ilk defa bu kadar çok karbondioksit soluyan insan neslisiniz!
22 Şubat 2013
ABD'den başlayan bu değişime gözlerimizi kapatamayız. Çünkü ABD'den başlayan bu mücadele, şimdiden dünyaya yayılacağını hissettiriyor. Uluslararası iklim müzakerelerinde tükenen umut, sokakta yeniden doğuyor.
06 Aralık 2012
İklim değişikliği ile mücadelede yükümlülüklerini yerine getirmeyen Türkiye çok büyük bir fırsatı kaçırıyor.
03 Aralık 2012
Doha'da devam eden BM İklim Konferansının 6. Gününde, Katar'ın ilk sokak eylemi, iklim müzakerelerinden somut bir sonuç çıkması ve Arap ülkelerinin de üzerlerine düşen sorumluluğu yüklenmesi talebiyle, binlerce kişini katılımıyla gerçekleşti.
03 Aralık 2012
BM İklim Konferansı'nı Doha'da izleyeb Gökşen Şahin, müzakerelerden somut bir sonuç çıkması talebiyle binlerce kişinin katıldığı Katar'ın ilk sokak gösterisini düzenleyen Arap Gençliği İklim hareketi'nden Nemdullah Shawghi ile bir söyleşi yaptı:
05 Nisan 2011
Yarım biliyoruz Fildişi Sahillerinde ne olup bittiğini; kaç kişinin öldüğü istatistiklerinin yanı sıra, ABD Dışişleri Bakanı ne dedi onu biliyoruz sadece...
11 Aralık 2009
Dün sabahki Amerikan yerlilerinin eyleminden sonra, Kopenhag'da bu sabah da "Don't buy the lie" (Yalanları Satın Alma) eylemi vardı. Bu eylem iklim değişikliği konusunu manipüle etmeye çalışan ve "Hopenhagen" isminde etkinlikler dizisi örgütleyen Siemens, Coca-Cola gibi şirketlere karşı düzenlendi.
10 Aralık 2009
Kopenhag'daki Açık Radyo ekibinden Gökşen Şahin'in izlenimleri: "Kopenhag'da bir yandan, "nasıl yaparız da anlaşmadan kaçarız?" diyen hükümetler, bir yandan da "sessiz sedasız ölmeyeceğiz" diye bağıran aktivistler ve üçüncü dünya ülkelerinin delegasyonları arasında gittikçe hızlanan bir tempo yaşanı
25 Eylül 2008
Gökşen Şahin Avrupa Sosyal Forumu'na katılmak üzere İsveç'in Malmö kentindeydi. Dönüşte, bizimle paylaşmak için izlenimlerini yazdı.