Yalanları Satın Alma!

-
Aa
+
a
a
a

12 Aralık'ta gerçekleşecek büyük eylemden önce Kopenhag'da hava gittikçe ısınmaya başladı. 11 Aralık sabahı Kopenhag sokaklarında küçük bir yürüyüş yapınca şehrin her meydanındaki hemen hemen her sokakta iklim değişikliği ve buradaki COP 15 toplantısı ile ilgili etkinlikler, afişler ve sergiler gördüm. Aslını söylemek gerekirse sabah 10'daki eyleme giderken ilk defa Klimaforum ve resmi forumun yapıldığı Bella Center dışına çıkıp sokakta yürüyerek şehrin sokaklarını görebildim. Dün sabahki Amerikan yerlilerinin eyleminden sonra, bu sabah da "Don't buy the lie" (Yalanları Satın Alma) eylemi vardı. Bu eylem iklim değişikliği konusunu manipüle etmeye çalışan ve "Hopenhagen" isminde etkinlikler dizisi örgütleyen Siemens, Coca-Cola gibi şirketlere karşı düzenlendi. Ancak resmi forum etrafında görmediğimiz kadar polis şirketlerin etkinliklerini korumak için eylemcilerin etrafını çevirdi. " Bu sizin işiniz değil, bizin iklimimiz" (This is not your business, this is our climate) sloganı atılarak "Hopenhagen"ın düzenlendiği alana girmek isteyen eylemciler polis tarafından çembere alındı , hatta Türkiye'de bile görmediğimiz şekilde eylemcilerin çemberi terketmelerine bile izin verilmedi. Anlayacağınız, şirketlerin konser sahnesi Danimarka polisi tarafından kusursuzca korundu.

 

Eylemden hemen sonra, yakınında olduğumuz Halkaların İklim Forumu olan "Klimaforum 09" alanına geldik. İçeri girer girmez Klimaforum'un sonuç bildirgesinin yayınlandığının anons edildiğini duyduk. Ama daha forumun bitmesine vakit var derken, sonuç deklarasyonunun neden erken açıklandığının sebebi söylendi. G77 ülkeleri adına müzakereleri yürüten baş müzakereci, dün akşam kapalı toplantılarda bir anlaşma çıkması konusunda harekete geçilmemesine karşı sinirlenip toplantıları terk etmişti. Kendisine halkların ne istediğini açıklayan metin ulaştırılınca, bunu resmi foruma götüreceğini söylemişti. Zaten Bolivya delegasyonu da bu alternatif deklarasyonu imzalamıştı. Hatta benim şu satırları yazdığım anda, çeşitli delegasyonlar ve dünyanın her tarafından yüzlerce sivil toplum kuruluşu bu metnin altına imza atmaya devam ediyorlar.

 

Resmi forumun devam ettiği Bella Center'da ise, sabah saatlerinde AOSIS (Küçük Ada Devletleri İttifakı) ani bir basın açıklaması yaptı. COP15 e bir anlamda damga vurmuş durumda olan ada devletlerinin açıklamasını AOSIS Genel Sekreteri ve aynı zamanda Granada'nın BM'deki daimi temsilcisi olan Dr. Dessima Williams yaptı. Williams'a Maldivler Çevre Bakanı Mohammed Aslam ve AOSIS baş müzakerecisi de eşlik etti.

"Hayatta kalmak müzakere edilemez ve 350 ppm hayatidir" diyen basın açıklamasına 350.org kampanyası insiyatifinde dünden beri dünyanın 130 ülkesinde 350 nöbeti tutan fotoğraflar eşlik etti.

Bu satırları yazan bendeniz ise bir başka basın açıklamasına gitmek için bu günlük yazısını şimdilik burada kesmek zorunda. Yarına kadar eylem haberleri artarak devam edecek gibi görünüyor. Yarın ise Kopenhag'daki Türkiyeli iklim aktivistleri; Türkiye hükümetine harekete geçmesi gerektiğini haykırırken, İstanbul'daki kalabalığın da desteğini yanımızda hissedeceğiz.