Gezegenin Tarihi Günleri: Halkın İklim Hareketi

-
Aa
+
a
a
a

Bianet

16 Eylül 2014

Tarihi bir an yaşıyoruz. Gezegenimiz uzun zamandır eriyen buzullarıyla, daha da şiddetlenen kuraklıklar, seller, kasırgalar ve tayfunlarla alarm veriyor ancak biz bunu duymazlıktan gelmeye devam ediyoruz. Üstelik iklim değişikliğine çözümler varken ve bilim insanları geri dönüşü olmayan noktaya gelmemek için acil harekete geçilmesi gerektiğini söylerken; yalnızca fosil yakıt bağımlılığımız yüzünden geleceğimizden oluyoruz. Gezegenimiz tarihinde bunu ilk defa yaşıyoruz. Doğru duydunuz tarihi bir an yaşıyoruz.

Başka bir tarihi anı daha aynı anda yaşıyoruz. Dünya devletleri 2009'da Kopenhag'da 'gezegeni kurtaracak anlaşma' için bir araya gelmişler ve hiçbir adım atmamışlardı. O tarihten sonra gezegenin en acil konularından birisi hakkında devlet başkanlarının bir araya geldikleri bir toplantı daha gerçekleşmedi. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon kendi inisiyatifi ile bir 'acil toplantı' çağrısı gerçekleştirdi. 23 Eylül'de New York'ta 125 ülkenin devlet başkanı veya hükümet lideri bir araya gelecekler ve iklim değişikliğine çözüm bulmak konusunda ne yapacaklarını konuşacaklar. Birleşmiş Milletler’in yayınladığı listeye göre Türkiye de toplantıya cumhurbaşkanı düzeyinde katılım gösterecek.

Ve işte bunun öncesinde dünyanın her tarafında rengarenk bir tarihi ana daha tanıklık edeceğiz. 20 - 21 Eylül tarihlerinde dünyanın her tarafında iklim değişikliğinin etkilerini yaşayan ve artık harekete geçilmesini isteyen milyonlar sokaklara çıkacaklar. 150 ülkede 2200 eylem/etkinlik gerçekleştirilecek. Yürüyüşün esas merkezi ise Birleşmiş Milletler toplantısının yapılacağı New York olacak.

New York'taki eyleme göçmen oluşumlarından Sandy Kasırgası mağdurlarına, sendikacılardan Hollywood oyuncuları ve senatörlere kadar birçok farklı gruptan yüzbinlerce insan katılacak. Eyleme yalnızca New York'tan değil Amerika'nın her tarafından yola çıkan 500 otobüs ve beş tren dolusu insan da katılacak. İklim hareketi ilk defa bu kadar farklı kesimden insanı bir araya getirerek tek bir şey talep edecek: “Acil ve doğru politikalarla harekete geçilmesi”.

Unutmayın, dünya için tarihi bir andan geçiyoruz. Dünyadaki milyonlarla birlikte harekete geçmek için 20 - 21 Eylül'de İstanbul'da gerçekleşecek alternatif zirveye ve 20 Eylül'de Saat 17.00’de Taksim Tünel'den başlayacak yürüyüşe katılabilirsiniz.

Bu haftasonu dünyanın her yerinde, sokaklarda görüşmek üzere...

Halkın İklim Hareketi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için tıklayın.