Ahmet İnsel

18 Nisan 2017

Açık Gazete'nin Ufuk Turu köşesinde Ahmet İnsel'le Anayasa Değişikliği Halk Oylaması'nın ardından bir değerlendirme yaptık. Bu oylama sürecinin en başından sonuna kadar demokratik, adil ve şeffaf olup olmadığını, YSK'nın seçim öncesinde ve sırasındaki, sonucun şaibeli olduğunu gündeme getiren çok tartışmalı kararlarını konuştuk: "16 Nisan referandumunun sonuçları, yasadışı bir müdahale ile çarpıtılmış, resmi olarak kabul edilse de gayri meşru seçim sonucu olarak ilelebet anılmaya mahkûmdur." 

14 Mart 2017

Açık Gazete'nin Ufuk Turu köşesinde Ahmet İnsel'le, geçtiğimiz hafta Hollanda'nın, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayan Kaya'ya referandum propogandası için toplnatı izni vermemesiyle derinleşen Türkiye-Avrupa ilişkilerindeki krize dair bir değerlendirme yaptık.

06 Mart 2017

Zorbalık ve keyfiliğin hükümdar olmasına, totaliter gidişata karşı “hayır” demek, bu siyasal travmanın üstesinden gelmenin bugün elimizdeki en önemli ve belki son fırsatıdır.

07 Şubat 2017

Romanya'da hükümet tarafından çıkarılan ve "yolsuzluk affı" olarak nitelendirilen kararnamenin üzerine Brüksel'de yapılan ve sayıları 150 bini bulan kalabalık protesto sonucunda kararname geri çekildi. Açık Gazete'nin Ufuk Turu köşesinde Ahmet İnsel'le Romanya'daki bu hareketi, "yolsuzluk affı" karranemesinin geçmişini ve şu andaki durumu konuştuk. Romanya'da hükümetin istifasını talep eden gösteriler devam ediyor.

11 Ocak 2017

İktidardaki gücün fiilen kurduğu “kendi sistemi”nin ve bunu kalıcı ve yasal hale getirmek için attığı adımların toplumun bir kesiminde elle tutulur biçimde karşılığı var. Bu karşılığın zeminini milliyetçi vurgusu baskın bir dindarlık ve onun tahayyül dünyası oluşturuyor.

10 Ocak 2017

OHAL şartlarında, seçilmiş milletvekillerinin bir kısmının tutuklu olduğu TBMM'de, rejimi baştan aşağı değiştirecek olan bir Anayasa Değişikliği Teklifi görüşülürken, Açık Gazete'nin Ufuk Turu köşesinde Ahmet İnsel'le hem bu süreci ve meşruiyeti son derece şüpheli yöntemlerini hem de teklifin kabul edilmesi halinde nasıl bir sistem önerdiğini ve bunun Türkiye için ne demek olduğunu konuştuk.

09 Ocak 2017

OHAL’in, toplanacağı önceden ilan edilmemiş, gerçekten toplandığı ise son derece şüpheli bir Milli Güvenlik Kurulu tavsiye kararı dayanak gösterilerek ve belli ki Bakanlar Kurulu toplantısının gündeminde de bu konu yok iken üçüncü kez uzatıldığının ilan edilmesi, Meclis’e sunulan anayasa değişikliğinde vaat edilen Yeni Türkiye’nin yönetim tarzını özetliyor. 

15 Kasım 2016

Açık Gazete'nin Ufuk Turu köşesinde Ahmet İnsel'le, Donald Trump'ın ABD Başkanı olarak seçilmesinin hem ABD hem de dünya açısından neler vaadedttiğine dair konuştuk.

08 Kasım 2016

Açık Gazete'nin Ufuk Turu köşesinde Ahmet İnsel'le ABD'de bugün yapılmakta olan başkanlık seçimini ve seçim sonuçlarına yönelik bazı kamuoyu araştırmalarını değişik boyutlarıyla konuştuk.

20 Eylül 2016

Açık Gazete'nin Ufuk Turu köşesinde geçtiğimiz haftasonu Rusya'da yapılan parlamento seçimlerinin sonucunu değerlendirdik. Katılım oranının geçmiş seçimlere göre epey düşük olduğu ve %40 civarında kaldığı gözlenen seçimleri %54'lük oy oranıyla, devlet başkanı Putin'in desteklediği  Birleşik Rusya partisi kazandı.

09 Ağustos 2016

Açık Gazete'nin Ufuk Turu köşesinde Ahmet İnsel'le, 15 Temmuz Dabe Girişimi'nin ardından ilan edilen OHAL kapsamında kısıtlanan demokratik hak ve özgürlüklerimizi konuştuk ve şu soruyu sorduk: "Darbe girişimi öncesinde zaten kısıtlı bir demokrasi ve otoriter bir rejimle yönetilen Türkiye'nin bu vesile ile daha demokratik bir rejim yerine tam tersine daha da otoriter bir rejime doğru evrilmesinden endişe etmeli miyiz?"

26 Temmuz 2016

Açık Gazete'nin Ufuk Turu köşesinde Ahmet İnsel'le, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal'in ve uygulanan önlemlerin, temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı bir ortamda, üzerinden on gün geçmesine ve aktörlerinin ezici çoğunluğu yakalanmasına rağmen devam eden muğlaklığın da yardımıyla darbe girişimini yapan çevrenin çok dışına taşarak bir "cadı avına" dönüşmesini konuştuk.

19 Temmuz 2016

Açık Gazete'nin Ufuk Turu köşesinde, 15 Temmuz Cuma gecesi karşı karşıya kaldığımız, meclisin bombalandığı, ardından sokaklarda 208 kişinin yaşamını kaybettiği darbe teşebbüsünü, ardından ordu ve devlet kademelerindeki geniş çaplı tasfiye seferberliğini, kamu personelinin izinlerinin kaldırılması ve yurt dışı çıkışına getirilen kısıtlamalar, idam cezası talebini dile getiren çevreler gibi işaretlerden yola çıkarak önümüzdeki dönemde Türkiye'yi nelerin bekleyebileceği hakkında konuştuk.

12 Temmuz 2016

5 ve 6 Temmuz'da, ABD'de iki siyah Amerikalı polis tarafından, herhangi bir tehlike arzetmezken öldürüldü. Bunun üzerine Dallas'ta yapılan protesto gösterisinde görevli olan 5 polis memuru vurularak öldürüldü. Açık Gazete'nin Ufuk Turu köşesinde Ahmet İnsel'le, ABD'de başlayan olayları, polisin siyahlara yönelik ayrımcı tavrını ve ABD'de pek çok bölgede silah taşımanın serbest oluşu konusunu ele eladık. 

 

14 Haziran 2016

Türkiye'de demokrasinin günden güne kısıtlandığı ve hızla bir güvenlik devletine ve totaliter bir rejime doğru yol aldığımız günlerde, Açık Gazete'nin Ufuk Turu köşesinde Ahmet İnsel'le bu son derece vahim gidişatımızı konuştuk.

03 Mayıs 2016

Açık Gazete'nin Ufuk Turu köşesinde Ahmet İnsel'le, Fransa'da İş Yasası'nda yapılması planlanan değişiklik tasarısını ve bu yasa değişikliği karşısında ortaya çıkan toplumsal tepkiyi ve yaklaşık bir aydır süren eylemleri konuştuk.

15 Mart 2016

Ahmet İnsel'le geçtiğimiz pazar günü Ankara'nın Kızılay Meyda'nında sivil halka yönelik olarak yapılan bombalı saldırının ardından, hem ülkemizde hem dünyada tanık olduğumuz terör eylemlerinin yarattığı dehşet ve kaos ortamına dair bir değerlendirme yaptık. 

09 Şubat 2016

Bu hafta Ufuk Turu'nda Almanya Başbakanı Merkel'in Türkiye'ye yapacağı ziyaretten ve ve Türkiye'deki göçmenlerin Avrupa'ya kabulu konusunda yapılacak resmi görüşmelerden yola çıkarak, Avrupa'nın, şu anda dünyanın en büyük sorunlarından biri olan göçmen konusundaki politikasını, Avrupa'da hakim ol

24 Kasım 2015

Açık Gazete'de Ahmet İnsel'le, savaş rüzgârları dünyanın dört bir tarafında kuvvetle esmeye devam ederken, Türkiye'nin Suriyeli göçmenler için sınır kapılarını kapatması ve göçmenlerin insan kaçakçılarının eline teslim olmaktan başka çaresinin kalmadığına dair haberlerden yola çıkarak, sınırımızda devam etmekte olan savaşı, Avrupa ülkelerinin güvenlik devleti refleksiyle uygulaması beklenen son derece katı göçmen politikalarının sonucu olarak Türkiye'yi ve bütün dünyayı bekleyen kaosu, IŞİD, El Kaide, Boko Haram gibi örgütleri ve bütün dünyayı tehdit eden Selefi Cihatçı terör eylemlerini, bu örgütlerin beslendiği iklimi konuştuk.

13 Ekim 2015
Açık Gazete'de Ufuk Turu köşesinde Ahmet İnsel'le 10 Ekim Cumartesi günü Ankara'da yapılan ve çok çeşitli muhalif parti ve grubun katılımıyla düzenlenen Emek, Barış ve Demokrasi mitingine yapılan ve resmi rakamlara göre 97 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıyı, bu katliamın gerçekleştiği