İsrail'in istekli cellatları

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Yüz binlerce insan, bir kez daha kaçmak zorunda kalıyor çünkü Gazze'nin nüfusunun yarısından fazlası Rafah sınır kasabasında sığınak arıyor. Bu, İsrail'in sadist oyun kitabının bir parçasıdır.

""Koşun, İsrailliler talep ediyor! Kaçın, hayatlarınızı kurtarın! Gazze Şehri'nden kaçtığınız gibi Rafah'tan kaçın, Cebaliye'den kaçtığınız gibi, Deir el-Belah'tan kaçtığınız gibi, Beyt Hanun'dan kaçtığınız gibi, Bani Suheila'dan kaçtığınız gibi, Han Yunis'ten kaçtığınız gibi... Kaçın ya da sizi öldüreceğiz! Çadır kamplarınıza yer altı sığınaklarını hedef alan 2 bin poundluk (910 kg) bombalar atacağız. Makineli tüfeklerle donatılmış insansız hava araçlarımızdan sizi kurşunlayacağız. Top ve tank mermilerini üzerinize yağdıracağız. Keskin nişancılarla sizi vuracağız. Çadırlarınızı, mülteci kamplarınızı, şehirlerinizi ve kasabalarınızı, evlerinizi, okullarınızı, hastanelerinizi ve su arıtma tesislerinizi yok edeceğiz. Gökyüzünden ölüm yağdıracağız.

Hayatlarınızı kurtarmak için kaçın. Tekrar ve tekrar ve tekrar. Geriye kalan birkaç acınası eşyanızı toplayın. Battaniyeler. Birkaç tencere. Birkaç giysi. Ne kadar yorgun olduğunuz, ne kadar aç olduğunuz, ne kadar korktuğunuz, ne kadar hasta olduğunuz, ne kadar yaşlı veya genç olduğunuz umurumuzda değil. Kaçın! Kaçın! Kaçın! Ve korku içinde bir bölgeye kaçtığınızda, sizi başka bir yere kaçmaya zorlayacağız. Ölüm labirentinde sıkışıp kalacaksınız. İleri geri, yukarı aşağı, yanlara. Altı, yedi, sekiz kez. Sizi bir tuzaktaki bir fare gibi oynatıyoruz. Sonra sizi sınır dışı ederiz ki bir daha dönemeyin ya da sizi öldürürüz.

Dünya soykırımımızı kınasın. Ne önemi var ki? Amerikan müttefikimizden kontrolsüzce milyarlarcadolarlık askeri yardım akıyor. Savaş uçakları, top mermileri, tanklar, bombalar durmaksızın tedarik ediliyor. Binlerce çocuğu öldürüyoruz. Binlerce kadınve yaşlıyıöldürüyoruz. İlaç ve hastaneleri olmadan hasta ve yaralılar ölüyor. Suyu zehirliyoruz,yiyeceği kesiyoruz, sizi aç bırakıyoruz. Bu cehennemi biz yarattık. Efendi biziz. Kanun, görev, davranış kuralları bizim için geçerli değil.

Ama önce sizinle oynuyoruz. Sizi aşağılıyoruz. Sizi dehşete düşürüyoruz. Korkunuzla eğleniyoruz. Nafile hayatta kalma çabanızı acı bir şekilde izliyoruz. Siz insan değilsiniz. Yaratıklarsınız. Alt insanlar (Aryan olmayan). Libido dominandi'mizi besliyoruz - hakimiyet şehvetimizi. Sosyal medyadaki yayınlarımızabir bakın. Viral oldular. Birinde askerlerinbir Filistinli evinde sırıtırken, ev sahiplerinin arka planda ellerinin ve gözlerinin bağlı olduğunu gösteriyor. Yağmalıyoruz. Halılar, kozmetik ürünleri, motorlar, mücevherler, saatler, nakit para,altın, antikalar. Acınıza gülüyoruz. Ölümünüzü alkışlıyoruz. Sizinkini yok sayarak ve silerek, dinimizi, milletimizi, kimliğimizi, üstünlüğümüzü kutluyoruz.


Ahlaksızlık, ahlaki değerdir. Vahşet, kahramanlıktır. Soykırım, kurtuluştur.

II. Dünya Savaşı sırasında Belçika direnişinde bulunan ve 1943'te Gestapo tarafından yakalanan ve işkence gören Jean Améry, sadizmi ‘diğerini radikal olarak yok sayma, hem sosyal ilkenin hem de gerçeklik ilkesinin aynı anda reddi’ olarak tanımlar; ‘Sadistin dünyasında işkence, yok etme ve ölüm muzafferdir ve böyle bir dünyanın açıkça hayatta kalma umudu yoktur. Tam tersine, o dünyayı aşmayı, insanları yok sayarak tam egemenlik elde etmeyi arzular - ki bu, belirli bir tür 'cehennemi' temsil ettiklerini düşündüğü insanları yok sayar.’

Tel Aviv, Kudüs, Hayfa, Netanya, Ramat Gan, Petah Tikva'da kimiz biz? Bulaşık yıkayıcılar ve tamirciler. Fabrika işçileri, vergi tahsildarları ve taksiciler. Çöp toplayıcıları ve ofis çalışanları. Ama Gazze'de yarı-tanrıyız. İç çamaşırlarına kadar soyunmayan bir Filistinliyi, elleri arkadan bağlı bir şekilde merhamet dilenirken öldürebiliriz. Bunu 12 yaşındaki çocuklara ve 70 yaşındaki adamlara yapabiliriz.

Hiçbir yasal kısıtlama yok. Hiçbir ahlaki kural yok. Sadece daha fazla boyun eğme biçimlerini talep etmenin ve daha acınası aşağılamaların zevkli heyecanı var.

İsrail'de önemsiz hissedebiliriz, ama burada, Gazze'de, biz King Kong'uz, küçük bir tahtta küçük bir tiran. Gazze'nin enkazı arasında yürüyoruz, endüstriyel silahların gücüyle çevrili, bir anda tüm apartman bloklarını ve mahalleleri parçalayabilecek, Vishnu gibi ‘Şimdi ben ölüm oldum, dünyaların yok edicisi’ diyoruz.

Ama sadece öldürmekle yetinmiyoruz. Yaşayan ölülerden tanrılığımıza saygı göstermelerini istiyoruz.

Bu, Gazze'de oynanan oyundur. Arjantin'deki Kirli Savaş sırasında, askeri cuntanın kendi vatandaşlarından 30 bin kişiyi ‘kaybettiği’ oyundur. ‘Kaybedilenler’ işkenceye maruz kaldı - ve öldürülmeden önce aşağılandılar. Gazze'deki Filistinlilere yapılanların işkence olarak adlandırılamayacağını kim iddia edebilir? Bu, El Salvador ve Irak'taki gizli işkence merkezlerinde ve hapishanelerde oynanan oyundur. Bu, Sırp konsantrasyon kamplarındaki Bosna Savaşı'na karakter kazandıran şeydir.

Bu can sıkıcı hastalık, bizim içimizden elektrik akımı gibi geçer. Her suçta Gazze'ye bulaşır. Ağzımızdan çıkan her kelimeye bulaşır. Biz, galip gelenler, muhteşemiz. Filistinliler hiçbir şey. Zararlılar. Unutulacaklar.

İsrailli gazeteci Yinon Magal, İsrail'in Kanal 14’teki ‘Hapatriotim’ adlı programda, Joe Biden'ın kırmızı çizgisinin 30 bin Filistinlinin öldürülmesi olduğunu espri yapmıştı. Şarkıcı Kobi Peretz, bunun bir günlük ölü sayısı olup olmadığını sordu. Seyirci alkışlarla ve kahkahalarla coştu.

Bizler gıda tenekelerinebenzeyen ‘mayın tuzaklı’ kutuları enkazın içine yerleştiriyoruz. Açlıktan ölmekte olan Filistinliler, onları açtıklarında yaralanıyor veya ölüyorlar. Kadınların çığlıklarını ve bebeklerin ağlamalarını quadcopterlerden yayınlıyoruz, böylece onları dışarı çekip vurabiliriz. Yiyecek dağıtım noktalarını duyuruyor ve katliamlarıgerçekleştirmek için topçu ve keskin nişancıları kullanıyoruz.

Biz bu ölüm dansının orkestrasıyız.

Joseph Conrad'ın kısa hikayesi “Bir İlerleme Noktası”nda, iki beyaz Avrupalı tüccar olan Carlier ve Kayerts'ten bahseder. Onlar, Kongo'daki uzak bir ticaret istasyonuna gönderilirler. Misyon, Avrupa ‘medeniyetini’ Afrika'ya yaymak. Ancak sıkıntı ve kısıtlamaların eksikliği hızla bu iki adamı yaratıklara dönüştürür. Köleleri fildişi karşılığında satarlar. Yiyecek stokları azaldıkça kavga ederler. Kayerts silahsız ortağı Carlier'ı vurarak öldürür.

Kayerts ve Carlier, sıradan ve yeteneksiz iki kişiydi,” diye yazıyor Conrad: “varlıkları, sadece medeni kalabalıkların yüksek örgütlenmesi aracılığıyla mümkün kılınıyordu. Az insan, yaşamlarının, karakterlerinin, yeteneklerinin ve cesaretlerinin, sadece çevrelerinin güvenliği inancının bir ifadesi olduğunu fark eder. Cesaret, sakinlik, güven; duygular ve ilkeler; her büyük ve her önemsiz düşünce, bireye değil, kalabalığa aittir; körce kendi kurumlarının ve ahlaklarının yenilmez gücüne, polisinin ve kendi görüşünün gücüne inanan kalabalığa. Ancak saf, katıksız vahşilikle, ilkel doğa ve ilkel insanla temas, kalbe aniden ve derinlemesine bir sıkıntı getirir. Bir türün yalnız olduğu duygusu, düşüncelerinin, duyumlarının yalnızlığının açık algısı - güvenli olanın inkarına, alışılmışın inkarına, tehlikeli olanın doğruluğunun onayı eklenir; kontrolsüz, tiksinti veren, belirsiz şeylerin bir çağrısı, bu rahatsız edici müdahalesi hayal gücünü uyandırır ve aptalların ve bilgelerin medeni sinirlerini sınar.”

Rafah, yolun sonunda olan ödüldür. Rafah, bu soykırımda daha önce görülmemiş bir ölçekte Filistinlileri katledeceğimiz büyük bir öldürme alanıdır. Bizi izleyin, kan ve ölüm cümbüşü olacak, devasa boyutlarda olacak. Kimse bizi durduramayacak. Heyecanın galeyanıyla öldürüyoruz. Bizler tanrılarız.


* Chris Hedges'ın ScheerPost'ta yayınlanan 'Chris Hedges: Israel’s Willing Executioners' adlı makalesinden çevrilmiştir.