Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 19

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

Fotoğraf: brotiN biswaS
Fotoğraf: brotiN biswaS

Dünyaca tanınan ekonomist Nouriel Roubini, SVB’in iflasıyla başlayıp dünya bankalarına yayılan iflas ve değer kayıplarının ABD bankacılık sistemini iflasa sürükleyebileceğini yazıyor.

Common Dreams yazarı Jessica Corbett, fosil yakıt şirketi Shell’in de ExxonMobil gibi 1970’lerde bilim insanlarına yaptırdığı araştırmalarda fosil yakıtların küresel ısınmaya yol açmakta olduğunu bildiği ortaya çıktığını anlatıyor.

Global Energy Monitor tarafından her yıl kömürlü termik santrallerin bir değerlendirmesini sunan “Yükseliş ve Çöküş: Kömürlü Termik Santrallerin Küresel Takibi” raporunun dokuzuncusu bugün yayınlandı.

David Barsamian, kurucusu olduğu Alternative Radio için yaptığı söyleşide Noam Chomsky ile dünyanın halini ve vahşi kapitalizmi konuşuyor. Söyleşinin büyük bir bölümü “Tımarhane Delilerin Yönetimine Bırakılınca” başlığıyla TomDispatch’de yayınlandı.

UNICEF İcra Direktörü Catherine Russell, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana 500'ü aşkın çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı.

Marksist akademisyen Alex Callinicos, ABD eski başkanı Trump’ın ve Brezilya eski başkanı Bolsonaro’nun yargılanıyor olmasının aşırı sağın gerilemekte olduğu yanılgısına yol açmaması gerektiğini anlatıyor.

Hindistan’lı yazar ve aktivist Arundhati Roy, İsveç Akademisi’nde yaptığı konuşmada dünyanın birçok ülkesinde İfade özgürlüğünün önündeki artan tehlikeleri ve Demokrasinin gerilemesi ile birlikte bir kördüğüm açmazına doğru tehlikeli gidişatı anlattı.

Ödüllü gazeteci ve yazar Chris Hedges, Austin Texas’ta yaptığı konuşmada elden gitmiş olan ABD memleketini yurttaşların nasıl bir mücadele ile geri alabileceğini anlattı.

Tarih profesörü Taner Akçam, Agos gazetesinde yazdığı bir makalede yeni ortaya çıkardığı tarihi belgeler ışığında 1938’de Dersim’de kimyasal gaz kullanılması emrinin bizzat Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk ve Başbakan İsmet İnönü’nün emrettiğini ortaya koyuyor.

Gazeteci Ali Kemal Erdem, üzerine çok fazla spekülasyon yapılan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alarak seçimlerde oy kullanma hakkı kazananların sayısının iddia edildiği gibi 1 milyon değil 240 bin olduğunu yazıyor.

Oy ve Ötesi derneği kurucusu, 14 Mayıs seçimi yapılan hazırlıkları anlatıyor ve “demokrasiden tarafız” diyen her vatandaşı görev almaya çağırıyor.

T24 yazarı Tolga Şardan, Şubat ayındaki depremlerden sonra İskenderun limanında yanan ve bir hafta boyunca söndürülemeyen 1.730 konteynır hakkında henüz bir soruşturma dahi açılmamış olması gerçeğinden başlayarak olayla ilgili türlü çeşit tuhaflıkları anlatıyor.

The Guardian yazarı Owen Jones, dünya ülkelerinin yüzde 90’ında insani gelişme ve medeniyet kaybı olduğunu ortaya koyan BM raporunu ve bu gerilemenin sosyo-ekonomik ve sınıfsal sebeplerini tartışıyor.